Yeni bir dil öğrenmek azim, motivasyon ve sabır gerektirir. Kimse yeni tanıştığı bir dili tek gecede akıcı bir şekilde konuşmaya başlayamaz. Dil öğreniminde bir sonuca ulaşabilmek için zamana ihtiyaç vardır.

Yabancı bir dil öğrenirken zaman zaman zorluklar yaşayabilir, pes edecek gibi hissedebilirsiniz ancak hedeflerinize sıkıca tutunup çalışmaya devam ettiğiniz takdirde öğrendiğiniz dilin hayatınıza kattıklarının çektiğiniz sıkıntılara değdiğini fark edeceksiniz.

Türkiye'de ne yazık ki yabancı bir dil bilmek çok da yaygın olmayan bir meziyettir. Türkiye'de ikinci dil eğitimi Fas'ta, Cezayir'de veya Hollanda'da, Norveç'te olduğu gibi erken yaşta başlamaz.

Bu nedenle, Danimarka'ya veya Hollanda'ya gittiğinizde yerlilerin İngilizce konuşma becerilerinden etkilenmeniz kaçınılmazdır çünkü küçüklüklerinden beri İngilizceyle iç içe olan çocuklar büyüdüğünde bu ikinci yabancı dili anadilleri gibi konuşmaya başlarlar.

Ancak Türkiye'deki durum bundan oldukça farklıdır. Bizde de artık İngilizce eğitimi devlet okullarında 2.sınıftan başlamasına rağmen genellikle okul yönetimi ve aileler tarafından önemi bilinmeyen bu alan ikinci plana atılmaya mahkumdur.

Özel okullara giden çocuklar elbette yabancı dil öğrenimi konusunda çok daha şanslıdır fakat özel okula gidenlerin oranı devlet okuluna gidenlere kıyasla çok daha düşük. Türkiye'deki özel okullarda en çok tercih edilen yabancı diller: İngilizce, Çince, Rusça ve Arapçadır.

Bunların arasından, tahmin edebileceğiniz gibi, en popüler olanı İngilizcedir. Ancak hem kendi ülkemizde hem de dünya çapında Arapçanın önemi de gün geçtikçe artmaktadır.

Özellikle son yıllarda göçmen politikalarıyla birlikte Arapça konuşan nüfusu kat kat artan Türkiye'de bu dili ileri düzeyde konuşabilen, yazabilen ve çeviri yapabilen kişilere ihtiyaç daha da arttı. İlahiyat Arapça dersleri Superprof ile kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Superprof olarak İzmir'de yaşayan ve Arapça öğrenmek isteyen kişilere yol gösterecek ve fikir verecek bir yazı hazırladık. Öncelikle Arapçanın kökenlerini inceleyeceğiz daha sonra da İzmir'de Arapça öğrenebileceğiniz yerlerden ve Arapça öğrendiğiniz sırada kullanabileceğiniz birkaç ipucundan bahsedeceğiz.

İstanbul'da Arapça öğrenmek isteyenler bu konudaki yazımıza mutlaka göz atın!

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (28 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (25 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺175
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (8 yorum)
Meryem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (28 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Arapçanın Kökeni ve Tarihi

Arap ülkelerinde mimari
Arap dilinin kökeni Arap Yarımadası'nda yüzyıllar öncesine dayanır. |Kaynak:Visualhunt

Arapça, dünya üzerinde 400 milyondan fazla kişi tarafından konuşulan oldukça kadim köklere sahip muhteşem bir dildir.

Birçok tarihçinin araştırmalarına göre, Arapçanın 1000 yıldan fazla zamandır konuşulduğu ve Asya kıtasının Arap Yarımadası'nda ortaya çıktığı düşünülmektedir. İlk olarak yarımadanın kuzeybatısındaki göçebe kabileler tarafından konuşulduğuna inanılıyor.

Ankara Arapça kursları hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

Arapça, Sami dil ailesinin mensubudur ve günümüzde en yaygın konuşulan Sami dilidir. Sami dil ailesinde yer alan diğer diller ise; İbranice, Kürtçe ve Habeşistan dilidir.

Arap Yarımadası'ndan göç eden kabilelerin hareketleriyle Arapların dili yayılmaya başladı. Arapça eşsiz bir dildir ve birbirinden oldukça farklı birçok lehçesi bulunur. Arapçanın en çok konuşulan lehçesi Mısır Arapçasıdır.

Son yıllarda "Modern Standart Arapça" ya da Fasih Arapça terimi daha da yaygınlaştı. Fasih Arapça, bazı yeni ve modern kelimelerin eklenmesi ve gramer yapısındaki değişikliklerle faklılaşmakla birlikte, aslında öz itibariyle Kuran-ı Kerim'de gözlemlenebilmektedir.

Fasih Arapça en yaygın kullanılan formdur ve birçok okulda da bu şekilde eğitim verilir. Ayrıca hükümet ve medyanın kullandığı dil formu da Fasih Arapçadır. Arapçanın modern dünyanın şekillenmesi üzerinde büyük bir etkisi olmuş; Bengalce, Hintçe ve Endonezce dillerini de etkilemiştir.

Bursa'da çocuklara özel Arapça kursları için yazımıza göz atın.

İzmir'de Arapça Dersleri Alın

İzmir saat kulesi yakınında Arapça kursları
İzmir'de birçok farklı milletten insan barış ve huzur içinde bir arada yaşar. |Kaynak: Pixabay

İzmir birçok farklı milletten insana ev sahipliği yapan metropol bir kenttir. Uygun düzeydeki yaşam koşulları ve doğal güzellikleriyle her yandan insanı kendine çeken İzmir'de yaşayan yabancı uyruklu kişi sayısının 29 binden fazla olduğu tahmin ediliyor.

İzmir aynı zamanda Türkiye'nin bazı önemli şirketlerine, üniversitelerine ve yatırım merkezlerine de ev sahipliği yapması açısından büyük öneme sahiptir.

Arap kökenli vatandaşların yerleşmek için sıklıkla tercih ettiği bu güzel şehrimizde, bu dille ilgilenen herkes Arap kültürüne ait yiyeceklere, müziklere ve eserlere kolayca ulaşabilir.

Ayrıca İzmir Arapça kursu halk eğitim fırsatlarını araştırarak ücretsiz dil eğitimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Siz de İzmir'de yaşıyor ve Arapça öğrenmek için kendinize en uygun yöntemi arıyorsanız Arapça kursları ve Arapça özel ders imkanlarıyla ilgili tavsiyelerimizi mutlaka sonuna dek okuyun!

Adana’daki Arapça kursları hakkında bilgi almak için ilgili yazımıza göz atın.

Dil Kursları

Aşağıda tercih edebileceğiniz birkaç İzmir Arapça kursları hakkında bilgi verdik. İlginizi çeken herhangi bir kursla iletişime geçerek fiyatlarını öğrenebilir, dersler ve öğretmenler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

  • Amerikan Dili Edebiyatı Yabancı Dil Kursları: Arapça kursuna katılan öğrencilere ayrıcalıklı olanaklar sağlayan bu kursta çeşitli dil programları bulunur. Amerikan Dili Edebiyatı kursunda öğrencilere ücretsiz kur tekrarı, yaşam boyu Arapça dil desteği, ikinci dilde indirim, kur dondurma imkanı, sınırsız ders telafi hakkı gibi avantajlar sunulur. Arapça öğrenmek isteyen herkes için özel eğitim program planı oluşturulur. Kişiye özel eğitim programı ile Arapça konuşma becerilerini geliştirmek amaçlanır. Kurs öğretmenleri, öğrenciler için en uygun yerde ve zamanda bireysel veya grup dersleri sağlayabilir. Yoğun bir programı olanlara veya uzakta yaşayanlara Arapça öğretmenleriyle online ders alma seçeneği de sunulur.
  • Dalton Dil Stüdyo: Dalton Arapça kursu eğitimleri, öğrencilerin dilin 4 temel yönü olan okuma, yazma, dinleme ve konuşma yetilerini geliştirmeye yönelik oluşturulmuştur. Bu kursta dil öğrenimini daha etkin kılmak ve öğrencilere rahat bir ortam sunabilmek için sınıfların mevcudu düşük tutulur. Küçük grup eğitiminde öğretmenler öğrencilerin öğrenim ihtiyaçlarına ve taleplerine göre dersler hazırlar ve böylece öğrenciler eksik oldukları alanları İngilizce seviyelerini yükselterek giderirler. Her ay düzenli olarak eğitim koçu tarafından öğrencilerin eğitim süreci izlenir, raporlanır ve rapor öğrenciye sunularak herkesin yeteneği doğrultusunda yönlendirme yapılır. Kurs bitimi ve kur atlama sınavlarında başarısız olan öğrencilerin devamsızlıklarına ve ödev takibine bakılarak tekrar ücretsiz kurs yenileme hakkı sunulur.

Konya'da yaşayan ve Arapça öğrenmek isteyenler çoğunlukla özel ders almayı tercih ediyor.

Profesyonel Öğretmenlerden Özel Ders

İnternetin gelişmiş imkanlarından yararlanarak yakınlarınızda Arapça eğitimi veren iyi bir öğretmen bulmanız artık oldukça kolay. İzmir'de Arapça öğrenmek için deneyimli bir özel ders öğretmeni bulmaya çalışıyorsanız aşağıdaki siteye mutlaka göz atın.

  • Superprof: Çeşitli akademik disiplinlerde veya farklı hobi alanlarında nitelikli özel ders öğretmeni arayanların en çok tercih ettiği online platformlardan birisi de Superprof'tur. İzmir'de Arapça eğitimi veren genellikle genç ve enerjik öğretmenlerin profillerini inceleyebilir, karar verdiğiniz kişiyle iletişime geçebilirsiniz. Arapçanızı geliştirmeye başlamak için hemen bugün kaydolun!

Eskişehir'de okuyan bir öğrenciyseniz ve Arapça öğrenmek istiyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyun!

Arapça Öğrenenler için Birkaç İpucu

Arapça pratik yapmak için arkadaş
Yeni bir dil öğrendiğiniz süreçte Arapça konuşan bir arkadaş edinerek bolca pratik yapma imkanı bulabilirsiniz. |Kaynak: Unsplash

Hangi dili öğreniyor olursanız olun bunun çetrefilli bir süreç olduğunu baştan kabullenmelisiniz. Arapça, varolan en eski ve derin dillerden biri olması sebebiyle sonradan öğrenenler için oldukça zorlayıcıdır.

Arapça; karışık kelimeleri, inanılmaz detaylı dil bilgisi, kendine has alfabesi ve Türkçede bulunmayan bazı özel sesleriyle göz korkutucu olabilir.

Yine de, zorluklar olmadan başarıya ulaşılamayacığını aklınızdan çıkarmamalı ve hedeflerinize ulaşmak için gayret göstermeye devam etmelisiniz.

Bireysel çaba, iyi bir öğretmenden profesyonel destek almak ve deneyimli kişilerin verdiği taktikleden yararlanmak bu süreci sizin için daha da kolaylaştıracaktır.

İşte Arapça dilini bir an önce akıcı bir şekilde konuşmaya başlamak için yararlanabileceğiniz birkaç tavsiye:

  • Gerçekçi Hedefler Belirleyin: Ulaşabileceğiniz hedefleriniz olduğu sürece hayal kırıklığı yaşamazsınız. Örneğin Arapça öğrenmeye başladığınızda ilk önce on tane kelimenin anlamını bilmeyi, doğru telaffuz etmeyi ve yazmayı hedefleyebilirsiniz. Bu hedefinize ulaştıktan sonra yine küçük çaplı başka hedeflerle devam edebilirsiniz. Ancak altı ayda akıcı bir şekilde 'Arapça konuşup her duyduğumu yazıya geçireceğim' gibi bir hedef belirlemek sizi strese sokar ve sonunda muhtemelen ulaşamayacağınız bu hedef pes etmenize sebep olabilir.
  • Zaman Ayırın: Arapça dilini tam anlamıyla öğrenmek istiyorsanız, sık sık tekrar ve çalışma için zaman ayırmanız oldukça önemlidir. Aslında bu sadece Arapça için geçerli değil yeni öğrendiğiniz herhangi bir şeyde günlük tekrar yapmak altın kuraldır. Çalışma düzeninizi oturttuğunuzda ne kadar hızlı ilerleme kaydettiğinizi siz de fark edeceksiniz.
  • Pratik Yapacak Birini Bulun: Dil seviyenize yakın veya sizden daha iyi Arapça dil becerilerine sahip bir arkadaşınız varsa çok şansısınız; birbirinize karşılıklı motivasyon sağlar ve birlikte öğrenebilirsiniz!
  • Online Kaynaklardan Yararlanın: Bugünlerde internet erişimi olan herhangi bir cihazdan aradığımız her türlü bilgiye saniyeler içinde ulaşabiliyoruz. Siz de Arapça öğrenimiyle ilgili çok sayıda mobil uygulamadan, e-kitaptan ve diğer ücretsiz online kaynaklardan yararlanabilirsiniz.
  • Kendinizi Ödüllendirin: Yeni bir dil öğrenmek yorucu ve stresli bir süreçtir, bu nedenle küçük de olsa başarılarınızı olumlu bir pekiştireçle ödüllendirmeniz ilerisi için çalışma motivasyonunuzu yükseltecektir. Bu ödüller kendinize güzel bir sıcak çikolata hazırlamak, en sevdiğiniz Arap yemeğini sipariş etmek veya o çok beğendiğiniz not defterini almak olabilir. Uzun vadeli hedeflerinize ulaştığınızda ise kendinize, Arapça konuşulan bir ülkeye seyahat etmek gibi, daha büyük ödüller de verebilirsiniz.

İzmir'de yaşayan ve Arapça öğrenmek isteyenler çok şanslı çünkü yararlanabilecekleri birden fazla yöntem var. İster dil kursuna yazılın, ister özel ders alın veya online kaynaklardan yararlanın; Arapça öğrenmek hayatınızı yeniden şekillendirecek!

Arap kültürünün zengin dünyasını keşfetmek için Arapça dil becerilerinizle rahatça Mısır'da, Ürdün'de Cezayir'de veya Fas'ta keşiflere çıkabilir, çeşitli projelere katılarak CV'nize yepyeni eklemeler yapabilirsiniz.

Arapça dil kursu İzmir yanı sıra ücretsiz Arapça kursu İzmir arıyorsanız Halk eğitimi kurslarını inceleyebilir, ders programlarından size uyanlara başvurabilirsiniz.

Antalya’da Arapça bilmenin önemi ve dil öğrenme fırsatları hakkında yazımıza göz atın.

Hemen bugün Arpaça öğrenmeye başlayın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.