Arapça, ilk olarak Kuzeybatı Arabistan'da Demir Çağı'nda ortaya çıkan ve şu anda Arap dünyasında en yaygın konuşulan güzel bir dildir.

2015 tahminine göre Klasik Arapça, 1,8 milyardan fazla Müslümanın "kutsal dili" olup, İslam'ı inananları açısından Hıristiyanlıktan sonra en çok uygulanan ikinci din haline getirmektedir. Orta Doğu'da yaygın olarak Fasih Arapça dil formu kullanılır. Çince, İngilizce, Rusça, Fransızca ve İspanyolca'nın yanı sıra Birleşmiş Milletler'in 6 resmi dilinden bir diğeri de Arapçadır.

Dünyada anadilli ve sonradan öğrenenlerle birlikte toplamda 422 milyon Arapça konuşuru bulunduğu düşünülüyor. Bu sayıyla birlikte, Arapça dünyanın en çok konuşulan beşinci dili ünvanını alır.

Arapça oldukça eskiye dayanan kökenleri sebebiyle; Farsça, Türkçe, Urduca, İspanyolca, Boşnakça, Hintçe, Malayca ve Endonezce gibi bugün konuşulan birçok dil üzerinde etkiye sahiptir.

Sosyal ve politik nedenlerden ötürü çok sayıda Arapça konuşan insan daha iyi bir yaşam kurma hayaliyle Avrupa'ya veya Türkiye'ye göç eder. Türkiye normalde de az çok Arap kültürüne aşina olmasına rağmen, son göçlerle birlikte Arap müziğine, diline, yiyeceklerine ve felsefesine daha da yakınlaşmış oldu.

Dünyanın her yanından Arap dilinin tutkunları gerek merakından gerekse sosyal veya ekonomik sebeplerle bu dili öğrenmeye çabalıyor. Türkiye'de de Arapçanın önemi günden güne daha fazla fark edilir oldu. Eğer siz de bu alana merak sardıysanız Ankara'da Arapça öğrenmenin yollarını anlattığımız bu yazıyı sonuna dek okuyun!

İstanbul'da Arapça öğrenmek isteyenler bu konudaki yazımıza mutlaka göz atın!

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (19 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (17 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (6 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (7 yorum)
Emine gülsüm
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (13 yorum)
Gizem
₺22
/saat
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (2 yorum)
Meryem
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (11 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (19 yorum)
Zeynep
₺70
/saat
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (17 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (6 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (7 yorum)
Emine gülsüm
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (13 yorum)
Gizem
₺22
/saat
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (2 yorum)
Meryem
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (11 yorum)
Kadir
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz>

Arapça Öğrenmenin Faydaları

Arapça öğrenin ve Arap ülkelerinin eserlerini keşfedin
Arap kültürü oldukça derindir ve yüzyıllar öncesine dayanır. |Kaynak: Pixabay

Yeni bir dil öğrenmenin hem zihin yapınıza hem de sosyal hayatınıza katacağı sayısız şey vardır. Ayrıca dil öğrenmenin beyin gücünü arttırdığı, zihni güçlendirdiği, çoklu iş görme becerisini arttırdığı ve diğer akademik alanlardaki performansı iyileştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Akıcı bir şekilde Arapça konuşmanın hayatınıza sosyal, ekonomik ve siyasal anlamda katacağı birçok şey vardır. Arapça öğrenmeyi düşünenler için birkaç ikna edici sebep daha:

 • İş Fırsatları: Üniversitenin son senesinde veya yeni mezun bir gençseniz geleceğiniz hakkında düşünmeye başlamanın vakti gelmiş demektir. Modern teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüm dünya adeta tek bir toprak ve memleket haline geldi. Bu durum da dilediğiniz herhangi bir ülkede iş bulma imkanını ortaya çıkardı. Anadilinizden farklı bir dilde ileri düzey becerilere sahip olmak sizi diğer işe başvuranlardan bir adım öne çıkaracaktır. Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan gibi Arapçanın ağırlıklı olarak konuşulduğu Orta Doğu'daki birçok ülke dünya ekonomisinde ve uluslararası ticarette önemli rollere sahipler.
 • Seyahat Rotanızı Değiştirmek: Arap ülkelerinin bazılarında İngilizce konuşan kişilerle karşılaşabilirsiniz fakat Arap ülkelerinde çoğunlukla Arapça konuşulmaktadır. En azından günlük konuşma cümlelerini söküp temel düzeyde kendinizi ifade etme seviyesine ulaşsanız bile yerliler dili konuşma çabanızı takdir edecektir. Siz de kültüre daha fazla dahil olmuş hissedecek, Orta Doğu'da ve Arapça'nın konuşulduğu Afrika bölgelerinde seyahat ederken kendinizi kültüre daha fazla kaptırabilecek ve geleneksel köylerin tadını daha iyi çıkarabileceksiniz. Ürdün'deki Petra'yı ziyaret etmek için develer üzerinde rehberinizle Arapça sohbet ederken ne kadar havalı hissedeceğinizi hayal edebiliyor musunuz?
 • Kültürel Zenginlik: Arap kültürü yüzyıllar öncesine uzanır. Siz de Arapça öğrendiğinizde onların yaşam şekillerini, müziklerini, edebi eserlerini ve mutfaklarını keşfetme fırsatı bulacaksınız.

İzmir özel ders imkanlarını keşfetmek isteyenler buraya!

Ankara'da Arapça Nasıl Öğrenilir

Ankara'da Arapça öğren
Ankara'da Arapça öğrenme fırsatları oldukça çeşitlidir. Kaynak: Pixabay

Ankara'ya çalışmak veya lisans eğitimi almak için gelen yabancıların önemli bir kısmı Arapça dilini konuşuyor. Yani aslında bu şehirde Arapça öğrenmek isteyenlerin anadili Arapça olan birinden ders alma imkanı oldukça yüksek.

Ankara'da yaşıyorsanız iyi bir dil kursu bulma konusunda da çok şanslısınız çünkü Kızılay gibi merkezi ilçelerde adım başı bir dil kursuyla karşılaşmanız mümkündür. Okul veya iş hayatınıza uygun vakitlerde dersleri olan bir kurs bulursanız bir an önce kaydınızı yaptırın.

Kurslardan fayda göremeyen çok sayıda öğrenci bugünlerde özel ders alarak kendi ihtiyaçlarına ve öğrenme yöntemine göre eğitim almayı tercih ediyor. Siz de bire bir Arapça dersleri ile kariyerinizde yepyeni bir sayfa açabilirsiniz.

Bursa'daki en iyi Arapça kursları hakkında bilgi almak için yazımıza göz atın.

Arapça Kursları

Aşağıda Ankara'da Arapça öğrenebileceğiniz iki kursun sunduğu imkanlardan bahsettik. İlginizi çekerse bu kurslardan biriyle iletişime geçebilir ve bir an önce eğitiminize başlayabilirsiniz.

Çağrı Yabancı Dil Okulu: Bu kursta Arapçanın ihtiyaç duyabileceğiniz her dalında eğitimler verilmektedir. Her bireyin kendi ihtiyaçlarına uygun genel Arapça, pratik Arapça ve iş Arapçası eğitimleri sunulur. Arapça eğitim programları öğrencilerini istediği Arapça dil seviyesine ulaştıracak 8 kurluk bir programdan oluşur.

Çağrı Dil Okulu, Arapçayı konuşarak öğrenebileceğiniz bir dil okuludur. Ankara Çankaya içerisinde yer alan bu dil okulu, Ankara'da yer alan Arapça kursları arasında başarısıyla kendini kanıtlamış, eğitim kalitesi ve performansı ile adını duyurmuş nadide eğitim kurumlarındandır. Bu kursta ihtiyacınıza yönelik katılabileceğiniz çeşitli eğitim programları şunlardır:

 • Basın Arapçası Kursu
 • YDS Arapça Kursu
 • YÖKDİL Arapça Kursu
 • AOF Önlisans İlahiyat Arapça Kursu
 • Çocuk Arapçası Kursu
 • Arapça Konuşma Kursu

Liva Dil Kursu: Üniversite öğrencilerine, iş hayatında kariyer yapmak ve İslam dinini daha iyi öğrenmek, anlamak isteyen her türlü kesimden insana başarılı bir şekilde Arapça eğitimi vermektedir.

Uzun yıllardan bu yana Arapça’da uzmanlaşmış deneyimli kadrosu ve anadili Arapça olan yabancı eğitmenleriyle çeşitli kurs imkanları sunar. Öğrencilere uygun kurs günleri ve kurs saatleri belirlenerek Arapça dil eğitimini en rahat şekilde almaları amaçlanır.

Kursların yanı sıra isteğe bağlı olarak özel ders ve hafta sonları etüt imkanı da bulunur. Öğrencilere her kur için ayrı ders materyalleri verilir. Eğitim alınan sınıfların kalabalık olmamasına özen gösteren Liva Akademi, en fazla 7 kişilik sınıflarda anadili Arapça olan eğitmenler eşliğinde dil öğrenmek isteyenlere yardımcı olur.

Liva Akademi’de fasih Arapça kursları, YDS Arapça hazırlık kursu, İlahiyat Önlisans Arapça kursu ve amaca yönelik özel ders imkanlarından oluşan kurs programları vardır.

Eskişehir'de okuyan bir öğrenciyseniz ve Arapça öğrenmek istiyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyun!

Özel Ders

Çeşitli online platformlardan yararlanarak Ankara'nın birçok bölgesinde özel pratik Arapça dersleri veren nitelikli öğretmenler bulmanız mümkündür. Aşağıda sizler için en iyi özel ders sitesinden kısaca bahsettik.

 • Superprof: yakınlarınızda yaşayan özel ders öğretmenlerine ulaşabileceğiniz oldukça basit ve kullanışlı bir platformdur. Ankara'da özel Arapça dersi fiyatları ortalama 50TL'dir. Superprof’un sunduğu imkanlardan biri de her öğretmenin profilinde daha önceden ders vermiş olduğu öğrencilerin öğretmen hakkında düşüncelerini yazdığı, olumlu veya olumsuz değerlendirmelerini yaptıkları bir bölümü olmasıdır. Siz de profilini beğendiğiniz öğretmenlerin yorumlarını okuyarak hakkında daha fazla fikir edinebilirsiniz. 

Muhteşem Arapça dilini öğrenmek epey zordur ancak deneyimli, profesyonel ve ilgili özel ders öğretmenleriyle bu öğrenme deneyimi eşsiz ve unutulmaz hale gelir.

Elbette Ankara, Arapça öğrenebileceğiniz tek şehir değil. Antalya’da Arapça bilmenin önemi ve dil öğrenme fırsatları hakkındaki yazımıza göz atın.

Arapça Öğrenenlere Tavsiyeler

Arapça öğrenme yolları
Arapça kelimeleri öğrenmek için kendinize hafıza kartları hazırlayabilirsiniz. |Kaynak: Visualhunt

Akıcı bir şekilde Arapça konuşabilmek kısa sürede mümkün değil. Bazı dilbilimcilere göre, Arapça her ne kadar Türkçeyle çok fazla ortak kelimeye sahip olsa da, Türkler için öğrenmesi en zor olan dillerden biridir.

Konya'da yaşayan ve Arapça öğrenmek isteyenler çoğunlukla özel ders almayı tercih ediyor.

Arapçada sözcük dizimi Türkçeden tamamen farklıdır. 

Bir diğer zorlayıcı faktör ise harflerin yazılışının ve okunuşunun Latin alfabesinden epey farklı olmasıdır. Fakat Arap alfabesiyle yazı yazmak bu işin en kolay kısmıdır diyebiliriz.

Alfabesinde 28 harf bulunur ve yazı dilinde neredeyse hiç sesli harf kullanılmaz. Arapçayı yeni öğrenmeye başlayanlar, anadilleri ne olursa olsun, harfleri okurken anlama güçlüğü yaşayabilir çünkü her harfin kelime içinde kullanım yerine göre farklı yazım şekli vardır ve bunu çözmek biraz zaman alabilir.

Yine de tüm bu zorluklar cesaretinizi kırmasın; sonunda elde edeceğiniz fırsatlara odaklanarak kendinizi motive edebilirsiniz.

İşte sizlere Arapça öğrenme sürecinizde yardımcı olacak birkaç ipucu:

 • Resimli kelime kartları kurtarıcınız olacak: Arapçanın sonsuz zenginlikte bir kelime dağarcığı vardır. Karşılaştığınız bir kelimenin önemsiz olduğunu ve muhtemelen tekrar karşılaşmayacağınızı düşünüyorsanız bile yine de not alın! Çünkü o kelime mutlaka öyle ya da böyle karşınıza çıkacak ve hazırladığınız kelime kartları bu tarz kelimeleri ezberlemenize, daha doğrusu öğrenmenize, yarıdımcı olacaktır.
 • Başlamadan önce hedeflerinizi belirleyin: Neden Arapça öğreniyorsunuz? İş için mi? Seyahat için mi? Gerçekçi hedefler belirlemek öğrenme sürecinde sizi motive edecek ve en zor zamanlarda pes edip bırakmanıza engel olacaktır. Hedeflerinizi bilmek ayrıca belli konulara odaklanarak kelime bilginizi geliştirmenizi de sağlar.
 • Konuşmaktan korkmayın: Yeni bir dil öğrenirken çoğu kişi temel konuşma becerilerini kullanarak anadilli kişilerle iletişim kurmaktan çekinirler. Bu durum dil öğrenenler için aslında oldukça sıkıntılıdır. Arapçanın karmaşık dil bilgisi kurallarıyla bildiğiniz kadarıyla çat pat bir cümle kurmak tamamen sessiz kalmaktan çok daha iyidir. Ayrıca Araplar kendi dillerini konuşmaya çalışan yabancıları anlayışla karşılar ve olabildiğince yardımcı olmaya çalışırlar. Hatta sizi neşelendirmeye çalışıp o an yiyip içtikleri ne varsa ikram ederlerse hiç şaşırmayın!

Türkiye'de yaşayan ve farklı kariyer fırsatları arayanlar için Arapça muhteşem bir seçenektir.

Arapça öğrenmek isteme sebebiniz her ne olursa olsun Ankara'da ikamet eden Arapça öğretmenleri sizleri hedeflerinize ulaştırmak için her zaman hazır!

Adana’daki Arapça kursları hakkında bilgi almak için ilgili yazımıza göz atın.

Yaşınız kaç olursa olsun, Arapça konuşma, yazma ve okuma becerilerinizi geliştirerek hayatınızda yepyeni bir sayfa açabilirsiniz. 

Arapça öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.