Yeni bir dil öğrenmenin zorluğu elbette tartışılamaz. Yabancı bir dilin temel kurallarını kavrayabilmek, devamlı bir çaba ve yüksek motivasyon gerektirir.

Yine de anadilinizden farklı bir dili daha bilmenin getirdiği avantajlar çekilen tüm sıkıntılara ve verilen tüm emeklere değer.

İngilizce, Fransızca, Almanca gibi Latin kökenli diller uzun yıllardır okullarda öğretiliyor. Ancak son zamanlarda artan göç yoğunluğuyla beraber Türkiye'de Arapça bilmenin önemi de arttı.

Arapçanın dünya üzerinde 400 milyondan fazla konuşuru bulunur ve Birleşmiş Milletler'in altı resmi dilinden biridir.

Zamanınızı İspanyolca veya Fransızca öğrenmeye ayıracağınıza Arapçaya odaklanarak akıcı bir şekilde konuşmayı öğrenmeniz sonucunda elde edeceğiniz fırsatlar çok daha çeşitli ve kapsamlı olacaktır.

Ayrıca, Arapça öğrenirken yalnızca kelimeleri ezberleyip cümle oluşturmayacak, aynı zamanda Arap kültürünü daha yakından tanıyarak kültürel bir deneyim yaşama imkanı da bulacaksınız.

Arap kültürünün mutfağı, müziği, edebiyatı ve dini ritüelleri yüzyıllardır her yandan insanı etkiliyor ve birçok kişi bu kültüre yakınlaşabilmek için dilini öğrenmeye çalışıyor.

Bu makalede sizlere kendi kendinize, Adana Arapça dil kursu veya pratik Arapça dersleri aracılığıyla Adana'da Arapça öğrenme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

İstanbul'da Arapça öğrenmek isteyenler bu konudaki yazımıza mutlaka göz atın!

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Muhamed zuhair
5
5 (21 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (37 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Maha
5
5 (45 yorum)
Maha
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (21 yorum)
Muhamed zuhair
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (22 yorum)
Zeynep
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (37 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (7 yorum)
Bahattin orhan
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (6 yorum)
Meryem
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (10 yorum)
Ahmad
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Maha
5
5 (45 yorum)
Maha
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Ücretsiz Arapça Öğrenme Kaynakları

dil öğrenme uygulamaları
Arapça öğrenmek için birçok farklı mobil uygulamadan yararlanabilirsiniz. |Kaynak: Unsplash

Artık dijital çağda yaşıyoruz, bu da demek oluyor ki kütüphaneden alınan kitaplar ve ansiklopediler tarihe karıştı. Yeni bir şey öğrenmek isteyenler veya araştırma yapanlar ilk olarak online kaynaklara yöneliyor. İnternet üzerindeki web siteleri ve telefon uygulamaları hemen her konuda bilgi edinmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanıyor.

İzmir özel ders imkanlarını keşfetmek isteyenler buraya.

Ayrıca bazı uygulamalar için hiç bir ücret ödemenize dahi gerek yok!

Bir kez modern teknolojiyi kullanarak yeni bilgiler edinmenin keyfine vardıktan sonra eski yöntemlere adapte olmak neredeyse imkansız hale geliyor. Bu nedenle, modern toplumun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Superprof'un Arapça öğrenenlere birkaç mobil uygulama tavsiyeyi bulunuyor:

  • Arabic Alphabet: Hamdouchi tarafından geliştirilen tamamen ücretsiz ve interaktif bir uygulamadır ve yeni başlayanlara Arap alfabesini öğretmeyi amaçlar.
  • Duolingo: Dil öğrenmek için en çok kullanılan uygulamalardan biridir. Duolingo'yu akıllı telefonunuza indirerek günlük beş  on dakikada tekrarınızı yapabilirsiniz.
  • Live Lingua: farklı seviyelerden öğrenciler için tüm Arapça lehçelerinde online Arapça dersleri sunan bir uygulama. En iyi tarafı ise tamamen ücretsiz olması!

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalar çok sayıda Arapça öğrenme uygulamasından sadece birkaçı. Kendi öğrenme stilinize göre tasarlanmış farklı uygulamaları keşfetmek için AppStore'a veya Google Play Store'a mutlaka bir göz atın!

Ankara Arapça kursları hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

Adana'da Arapça Öğrenmek

Adana'da Arapça öğretmeni bul
Adana farklı kültürlere sahip çeşit çeşit diller konuşan insanlarla doludur. |Kaynak: Pixabay

Adana Türkiye’nin altıncı en kalabalık şehridir. Adana'nın merkezi; Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay illerini kapsayan coğrafi, ekonomik ve kültürel bir bölge olan Çukurova’dır. Türkiyenin altıncı büyük metropolitan alanı olan Adana’da iki büyük devlet üniversitesi bulunur. Çevre illerden birçok öğrenci lisans öğrenimleri için bu üniversiteleri tercih eder.

Diğer birçok büyük şehirde olduğu gibi Adana'da da birçok farklı kültürden ve dilden insan yaşamını sürdürür.

Arap dünyasının her yanından devamlı olarak yaşanan göçler sebebiyle günümüzde Arapça bilmek oldukça önemli bir beceri haline geldi.

Arapça dilini öğrenmek isteyenler dil okullarında eğitim alabilir, Arapça özel ders Adana öğretmenleriyle çalışabilir veya online kaynakları keşfederek kendi kendilerine dil becerilerini geliştirebilirler.

Adana'da yaşıyor ve Arapça öğrenmek istiyorsanız, aşağıda ilginizi çekebilecek bilgilere yer verdik. Arapça kurslarını inceleyerek kendinize uygun olanla iletişime geçebilirsiniz.

Bursa'daki en iyi Arapça kursları hakkında bilgi almak için yazımıza göz atın.

Dil Kursları

Deulcom International: Bu kursta özgün bir Arapça dil eğitim sistemi uygulanıyor. Sistemin adı: Deulcom International 4 + 4 Tam Donanımlı Mükemmel Arapça Dil Öğretim Sistemi (DIAFLE). Bu sistemde adaylara 4 ana konuda 4 koldan yoğun bir eğitim uygulanır. Kursiyerler 4 ana dil becerilerini geliştirirken, bu dil becerilerinin detaylı eğitimini alırlar. Böylelikle Deulcom International 4 + 4 Dil Eğitim Sistemi ile Arapça konusunda tam donanımlı bireyler yetiştirilir.

Türkiye'de Arapça eğitimlerini tamamlayan bireyler genellikle ; "Anlıyorum ama konuşamıyorum", "Bu kitap çok sıkıcı güncel değil", vb... gibi sorunlardan yakınırlar. Deulcom International geliştirmiş olduğu Arapça eğitim sistemiyle, bu sorunlara en etkin çözümleri üretmeye çalışır.

Bu kurstaki eğitmenler kendi alanlarında uzman ve deneyimlilerdir. Öğrenci odaklı eğitim sunulur ve İletişimsel Dil Öğretim Metodu uygulanır. Öğrencilerin Arapçayı sadece kurs merkezinde değil, evde, iş yerinde kısacası her yerde kullanmalarını sağlamak amacıyla ek ders materyalleri verilir.

Deulcom International Bilgisayar Destekli Dil Öğrenim Sistemi ile kursiyerlere interaktif öğrenme materyalleri ile dil becerilerini geliştirme imkanı sunar. Tüm eğitim merkezlerinde bulunan aktivite sınıfları, kütüphaneler, internet köşeleri, bilgisayar laboratuvarları ile öğrencilerin ders saatleri dışında da Arapça eğitimlerini destekleme olanağı sağlanır. Derslerde tüm teknolojik sistemlerden faydalanarak öğrencilerin görsel - işitsel eğitim desteği ile konularında daha hızlı ilerlemeleri hedeflenir.

SEYMER Sürekli Eğitim Merkezi: Kurs programının toplam eğitim süresi MEB mevzuatı çerçevesinde her bir ders saati 40 dakika olmak üzere 144 ders saatinden oluşur. Eğitim süreci teorik eğitim, uygulama ve bireysel öğrenme faaliyetlerinden oluşur. SEYMER Sürekli Eğitim Merkezi'nde kayıt yaptıracak olan öğrencilerin belli şartlara sahip olması istenir. Örneğin bu kursa katılım için yaş sınırı 15'tir ve Arapça harfleri okuyabilmeniz gerekir.
Dersler haftada 2 gün ve günde 4 saat olarak işlenir.

Kurslarda, Bakanlığa bağlı özel ve resmi yaygın eğitim kurumları tarafından uygulanmakta olan modüler kurs programlarından yararlanabileceği gibi uzman kişilerle birlikte oluşturulacak komisyonun hazırlayacağı programlar da uygulanır.

Derslerin içeriği genellikle günlük hayatta kullanılan Arapça üzerinedir. Ayrıca aile ilişkileri, çevre, alışkanlıklar ve tercihler, yiyecek-içecekler, geleceği planlama ve geçmişi anlatma gibi konularda da eğitim verilir.

Eskişehir'de okuyan bir öğrenciyseniz ve Arapça öğrenmek istiyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyun!

Özel Ders

İnternetin gelişmesiyle birlikte dil öğrenme metodlarımız da tamamen değişti. Artık online platformlarda profesyonel ve deneyimli özel ders öğretmenleri her türlü akademik disiplinde ders veriyor. Hatta Skype ve Zoom gibi videolu yayınlar sayesinde yerinizden kımıldamadan istediğiniz konuda eğitim almanız da mümkün!

Deneyimli bir Arapça öğretmeni bulmak için yararlanabileceğiniz en iyi online özel ders platformlarından birkaçı şunlardır:

  • Ozelders: Bu site aracılığıyla uzun zamandır hayalini kurduğunuz dilin özelliklerini ve detaylarını öğrenebilir, bolca pratik yaparak konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Siteye girdikten sonra yaşadığınız yeri ve almak istediğiniz dersi seçmeniz yeterli. Karşınıza çıkan özel ders öğretmenlerinin profillerini inceleyerek saatlik ders ücretlerini ve verdikleri dersleri öğrenebilirsiniz.
  • Superprof: Özel ders almak isteyen öğrencilerle, alanında profesyonel ve deneyimli öğretmenleri buluşturan online bir eğitim platformdur. Türkiye'nin neresinde olursanız olun online ders alabilir, hatta isterseniz ve öğretmenle anlaşırsanız  kendi evinizde de ders alabilirsiniz. Superprof’un sitesinde birçok öğretmen Arapça dersi vermek için sizleri bekliyor!

Özel derslerle ve elbette kaliteli bir öğretmen yardımıyla oldukça karmaşık ve zorlu Arap dilinin üstesinden gelmeyi başarabilirsiniz.

Antalya’da Arapça bilmenin önemi ve dil öğrenme fırsatları hakkındaki yazımıza göz atın.

Arapça Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Mısır'da Arapça öğren
Arap ülkelerini gezerken onların dillerini konuşmak sizi Arap kültürüne daha da yakınlaştırır. |Kaynak: Unsplash

400 milyondan fazla konuşuru bulunan Arapça, dünyada en çok konuşulan dillerden biridir. Dünyanın her yanında gerek kariyer sebebiyle gerekse seyahat ve eğlence sebepleriyle günden güne daha çok kişi Arapça konuşmayı öğrenmek için bir dil kursuna yazılıyor.

Her dili sıfırdan öğrenmek zordur ancak Arapça bambaşka nitelikleri olan detaylı ve zorlu bir dildir. Birçok dilbilimciye göre uzmanlaşılması en zor olan dillerden biri olarak görülen Arapçanın özgün bir alfabesi ve yazım şekli vardır.

Arapçada "deve" kelimesinin 100'den fazla söyleniş şekli bulunur.

Neyse ki Arapça da, diğer her şey gibi, yüksek motivasyon, sıkı bir çalışma düzeni ve biraz azimle kolayca öğrenilebilir.

Arapça öğrenmeye çalışanlara Superprof'un birkaç tavsiyesi var:

  • Özel Ders Alın: Eğer kendi kendinize Arapça çalışmalarında başarılı olamıyor ve motivasyonunuzu korumakta zorlanıyorsanız daha fazla zorlamayın ve bir özel ders öğretmeniyle anlaşın. Günlük aktivitelerinize uyacak bir vakte denk gelen haftada 1 veya 2 saatlik özel dersler öğrenme sürecinizde inanılmaz değişiklik yaratacaktır.
  • Arap Kültürünü Her Yönüyle Keşfedin: Arap kültürü oldukça eski, karmaşık ve bir o kadar da güzeldir. Arap kültürünü daha yakından tanımaya çalışmanız ve kültürel ögelere daha fazla maruz kalmanız Arapça öğrenmenizi hızlandıracaktır. Örneğin hoşunuza giden bir Arap yemeğini pişirmeyi öğrenebilir, Arap radyolarından veya Spotify'dan Arapça müzikler dinleyebilirsiniz. Tüm bunlar Arapçayla iç içe olmanızı sağlayacaktır.
  • Anadillilerle Bolca Muhabbet Edin: Gramer yapıları bu kadar ayrıntılı olan bir dil öğrenirken cümle kurmak için tüm dil bilgisi kalıplarını öğrenmeyi beklemeyin. Her daim Arapça anadilli kişilerle konuşabilmek için fırsatlar arayın. Eğer Arap arkadaşlarınız yoksa HelloLingo veya Polyglot Club gibi sitelerden anadilli kişilerle muhabbet etme imkanı bulabilirsiniz.

İster bir dil kursunda ders almak isteyin, ister özel Arapça dersleriyle kendinizi geliştirmeyi tercih edin; Adana'da size sunulan dil öğrenme fırsatları oldukça çeşitlidir.

Konya'da yaşayan ve Arapça öğrenmek isteyenler çoğunlukla özel ders almayı tercih ediyor.

Siz de Arapça öğrenmek için bir an önce Superprof’a kayıt olun ve kendinize en uygun öğretmeni aramaya koyulun!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.