Yabancı bir dil öğrenmek ve iki dilli düzeyinde becerilere sahip olmak kişiye daha önce aklına dahi gelmeyecek fırsatlar sunar.

Kendi anadilinizden farklı bir dilde akıcı bir şekilde konuşmanın; ortak bir dil konuştuğunuz yabancı bir arkadaşla samimi bağlar kurmak, öğrendiğiniz dilin konuşulduğu ülkeleri gezmek ve farklı kültürlerle ilgili daha fazla bilgi edinmek gibi birçok avantajı vardır.

Son yıllarda yapılan çalışmalar iki dilliliğin birçok faydası olduğunu gösteriyor. Küçük yaşta yabancı bir dille tanışan çocukların, devamlı dilden dile geçiş yaparak büyüdükleri ve bu nedenle etrafta olup biten değişimleri takip etmeleri gerektiği için, çevrelerindeki ortamı daha iyi gözlemleme konusunda yüksek beceriye sahip oldukları biliniyor.

Çevresel farkındalığın artması aslında oldukça önemli bir yetenek olmasının yanı sıra iki dilliliğin tek getirisi değildir. California San Diego Üniversitesi'nden nöropsikolog Tamar Gollan iki dilliler üzerinde uzun süreli bir çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışma süresince İspanyolca-İngilizce iki dilli konuşanlar uzunca yıllar izlendi ve iki dili de günlük yaşantısında konuşan kişilerin, bunama ve Alzheimer hastalığının erken başlangıç semptomlarına daha dirençli oldukları tespit edildi.

Çevresel farkındalığın artması ve Alzheimer semptomlarına karşı dirençli olmak yeni bir dil öğrenmenin avantajlarından sadece birkaçı. Hala ikna olmadınız mı?

Peki yeni bir dil öğrenmeye karar verdiniz diyelim. Onca dilin arasından hangisini seçeceksiniz?

Ethnologue'un 2009 listesine göre, şu anda dünya üzerinde 6,900 tane dil aktif olarak kullanılıyor.

Eğer zahmete girip yepyeni bir dil öğrenecekseniz en azından günlük hayatınızda da kullanabileceğiniz bir tanesini seçmenizde yarar var. Türkiye'nin, özellikle İstanbul'un her yanında çok sayıda göçmen olması sebebiyle Arapça sokakta sıklıkla karşılaşabileceğiniz bir dil haline geldi.

Superprof olarak İstanbul'da Arapça öğrenmek isteyenlere yol gösterecek bir yazı hazırladık. Eğer siz de Arapça öğrenmek isteyen yüzlercesinden biriyseniz okumaya devam edin!

Ankara Arapça kursları hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Uluslararası bir Dil Olarak Arapça

Arapça öğrenmek için birçok geçerli neden var.

Arapça dünyada en çok konuşulan dillerden biridir. Düşünebiliyor musunuz dört yüz milyondan fazla insan bu dili konuşuyor!

Arapça, Fas'ın batı kıyılarından Irak'ın uzak doğusuna kadar yirmi altı farklı ülkenin resmi dilidir ve giderek uluslararası çapta iş dünyasının dillerinden biri haline gelmektedir. 

BAE ve Katar gibi Körfez Ülkelerinin gökdelenlerini ve lüks yaşantılarına dair görüntüleri bir gözünüzde canlandırın bakalım. Mutlaka bir yerlerde görmüşsünüzdür. Bunlar önemli ticaret merkezleridir ve sadece Arap dünyasında değil tüm dünyada Arapçanın kullanımı ticaret alanında giderek yaygınlaşıyor. Arapça aynı zamanda, Birleşmiş Milletler'in resmi dillerinden biridir.

Dilbilimcilerin çalışmalarına göre, Arapça önümüzdeki yirmi yıl içinde en prestijli ve en önemli dillerden biri haline gelecek.

Bu gerçeğin altında elbette ekonomik ve politik sebepler yatıyor. Buradan çıkarılması gereken sonuç şudur; dil öğrenimi yalnızca İngilizceyle kısıtlanmamalıdır.

İzmir özel ders imkanlarını keşfetmek isteyenler buraya!

İstanbul'da Arapça Öğrenmenin Yolları

İstanbul'da Arapça öğren
İstanbul birçok yabancı dilin konuşulduğu metropol bir şehirdir. |Kaynak: Pixabay

İstanbul, 15 milyondan fazla nüfusuyla Avrupa'nın en kalabalık şehridir. Asya ve Avrupa yakalarını birbirine bağlayan İstanbul Boğazı’na sahip olması nedeniyle de jeopolitik önemi fazladır. 

İş imkanlarının çok çeşitli olması uzun yıllardır İstanbul’u gerek yerliler gerekse yabancılar için adeta bir çekim ve nihayetinde göç merkezi haline getirmiştir. İstanbul’un sunduğu imkanlardan biri de eğitimdir; kaliteli ve prestijli birçok üniversite bu şehirde yer alır.

İstanbul Türkiye'ye gelen göçmenlerin en çok tercih ettiği şehir olduğu için birçok farklı dil, kültür ve yiyeceği deneyimleme fırsatını bu şehirde yakalayabilirsiniz.

Türkiye'de gün geçtikçe daha fazla kişi ekonomik, sosyal veya siyasi nedenlerle Arapça dilini öğrenmeye doğru yöneliyor. Neyse ki İstanbul'da Arapçanın temel kurallarını ve özelliklerini öğrenebileceğiniz çok sayıda dil okulu, yabancı dil kursu ve özel ders veren deneyimli öğretmen bulunuyor.

Bursa'daki en iyi Arapça kursları hakkında bilgi almak için yazımıza göz atın.

Daha fazla uzatmadan gelin birlikte İstanbul'da Arapça öğrenebileceğiniz en iyi dil kurslarından iki tanesine göz atalım.

Arapça ders al
Arapça öğrenirken her karşılaştığınız yeni kelimeyi muska kelime defterinize not edin. |Kaynak: Unsplash

İstanbul Arapça Kursları

İstanbul, birçok farklı kültürden insanın bir arada yaşadığı yoğun ama çok güzel bir şehirdir. Aşağıda İstanbul'da Arapça öğrenmek isteyenlerin en çok tercih ettiği iki Arapça kursundan bahsettik. Arapça kursu İstanbul Anadolu yakası veya Avrupa yakasında birçok farklı seçenek mevcuttur.

  • Akdem İstanbul: Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel bir dil eğitim kurumudur. Türkiye’de yabancılara Türkçe öğretimi ve Arapça dil öğretimi alanlarındaki en büyük dil merkezi olma özelliğini göstermektedir. Özel Akdem Yabancı Dil Eğitim Merkezi'ne kayıt yaptıran öğrencilerin % 70 oranında derslere devam etme zorunluluğu vardır. Çoğunluğu Arap ülkelerinden gelen uluslararası deneyime sahip hocalar tarafından verilen Arapça programları başlangıç düzeyindekiler için her biri 70 saatlik 12 kurdan oluşur. Kurlarda okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmeye yönelik dersler bulunur. Dersler aracı dilsiz eğitim metoduna göre Türkçe kullanılmadan işlenir. Genel Arapça dersleri Akdem Yayınları tarafından hazırlanan “Miftahu’l Arabiyye” eğitim setleri temel kaynak kitapları olarak kullanılır. Akdem bünyesinde Genel Arapça eğitimlerini tamamlayanlar için Basın Arapçası, simultane ve ardıl çeviri eğitimleri, tercüme teknikleri, klasik metin okumaları, ileri düzey pratik dil eğitimler, YDS ve YKS’ye hazırlık kursları ile belirli dönemlerde Arapça Muafiyet Sınavlarına hazırlık eğitimleri de verilmektedir.
  • Tale Dil Okulu: Genel Arapça eğitim programı başlangıç, orta ve ileri olmak üzere 4 kurdan oluşur. Bu kurları başarı ile bitirdikten sonra, öğrenciler isterlerse eğitimlerine mesleki Arapça programı ile devam edebilirler. Bu kursta öğrencilerin Arapça’yı doğru bir şekilde anlamalarını ve etkin bir şekilde kullanabilmelerini sağlamak hedeflenir. Bu amaç doğrultusunda  her bir kur, seçilen programa göre 2 veya 3 ay sürmektedir. Öğrenciler, eğitim süreci boyunca kavrayamadığı konuları, danışman öğretmenlerine yeni konuya geçilmeden bildirdiği takdirde, etüt yoluyla tekrar dersi alma hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra her öğrenci, bir kur boyunca toplam 3 saat özel ders hakkına sahiptir. Bu dersler, öğretmenin ve öğrencinin belirleyeceği uygun saatlerde gerçekleştirilir. Tale Dil Okulu'nun öğrencilere sağladığı haklardan bir tanesi de ücretsiz kur tekrar hakkıdır.

Eskişehir'de okuyan bir öğrenciyseniz ve Arapça öğrenmek istiyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyun!

Özel Ders

  • Superprof: İstanbul'da özel İlahiyat Arapça dersleri veren deneyimli öğretmenlere ulaşabilmek için kullanabileceğiniz en iyi sitelerden birisidir.Siz de profilini beğendiğiniz öğretmenlerin yorumlarını okuyarak hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İstanbul'un hangi semtinde ikamet ediyor olursanız olun, size yakın yaşayan deneyimli ve güvenilir bir Arapça öğretmeni bulmanız mümkün. Superprof’un sunduğu imkanlardan biri de her öğretmenin profilinde daha önceden ders vermiş olduğu öğrencilerin öğretmen hakkında düşüncelerini yazdığı, olumlu veya olumsuz değerlendirmeler yaptıkları bir bölümün olmasıdır. Superprof’un sitesinde yüzlerce öğretmen Arapça dersi vermek için sizleri bekliyor!
  • Tutorhunt: Bu sitede Arapça öğrenme ihtiyacınıza yönelik dünyanın her yanından öğretmenlerle iletişime geçebilir ister başlangıç ister ileri seviyede Arapça konuşma, yazma ve okuma eğitimi alabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Arapçanın çok sayıda lehçesi vardır. Siz de öğrenmek istediğiniz Arapça lehçesini konuşan bir özel ders öğretmenini bu siteden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Antalya’da Arapça bilmenin önemi ve dil öğrenme fırsatları hakkında yazımıza göz atın.

Arapça Öğrenenlerin Bilmesi Gerekenler

Arapça öğrenin ve Arap ülkelerini gezin
Arapça konuşmada ustalaştıktan sonra dilediğiniz Arap ülkesini keşfe çıkabilirsiniz! |Kaynak:Unsplash

Arapça Türkçeden tamamiyle farklıdır. Ne dil bilgisi özellikleri, ne alfabesi ne de kelime dizimi Türkçeye benzer. Arapçayla Türkçenin yakınlaştığı tek durum iki dil arasında birçok ortak kelime bulunmasıdır. Bu nedenle Türklerin Arapça öğrenmesi zordur fakat imkansız değildir.

Oldukça detaylı ve kapsamlı bu dili öğrenmek isteyenlerin mutlaka bir uzman eğitmen eşliğinde çalışması tavsiye edilir. Öğretmenleriniz size Arapça öğrendiğiniz süreçte yardımı dokunacak birçok ipucu verecektir. İşte onlardan bazıları:

  • İyi Bir Öğretmen Bulun: Arapça öğrenirken kimden eğitim aldığınız oldukça önemlidir. Size tavsiyemiz öğrenmeyi eğlenceli hale getiren bir öğretmen bulmanızdır. Yalnızca dil bilgisine odaklanan öğretmenler öğrencileri sıkar ve dersin ilk dakikalarından itibaren öğrenciler ilgisini kaybeder. Eğer Arapça derslerinde devamlı sıkılıyor ve derse bir türlü kendinizi veremiyorsanız muhtemelen pek de eğlenceli olmayan bir öğretmene denk gelmişsiniz demektir. İşinde iyi ve başarılı olan özel Arapça öğretmenleri sık sık öğrencilerin dikkatini çeken farklı görseller, şarkılar ve oyunlarla dersleri renklendirmeye çalışır. Ayrıca iyi bir öğretmen öğrencileriyle bolca muhabbet eder.
  • Dili Olabildiğince Hayatınıza Dahil Edin: Akıcı bir şekilde Arapça konuşmak istiyorsanız bu dili mutlaka günlük hayatınızda bir şekilde kullanmanın yolunu bulmalısınız. Bunun için örneğin Arap topluluklarının düzenlediği etkinliklere katılmaya çalışabilirsiniz. Arapça radyo yayınları dinleyebilir, Spotify'dan Arapça şarkı listeleri yapabilirsiniz. Kulağınızı bu dile iyice alıştırdıktan sonra telaffuzunuzun da düzeldiğini fark edeceksiniz.
  • Tek Bir Lehçeye Odaklanın: Orta Doğu'da ve Afrika'da birçok farklı Arapça lehçesi konuşuluyor. Farklı lehçelerde kullanılan kelime ve dil bilgisi kuralları sebebiyle sanki her biri kulağa ayrı bir dilmiş gibi gelir. Bu nedenle, Arap kültürünün hangi kısmıyla ilgilendiğinize karar vermek ve dikkatinizi bu lehçede uzmanlaşmaya vermek akıllıca olacaktır. Talk In Arabic web sitesinde sekiz Arapça lehçesinde dersler verilmektedir.

İster kariyerinizde yeni bir sayfa açmak için, ister Arap dünyasının sırlarını keşfetmek için Arapça öğrenmek isteyin; her halükarda sonucunda elde edeceğiniz fırsatlar büyüleyici olacak.

Arapça öğrenmek zor olsa da müziğiyle, sanatıyla, yemekleri ve dini yaşantısıyla zengin Arap kültürünü keşfetmenin verdiği lezzet, harcadığınız tüm çabalara değecektir.

İstanbul'da yaşayan ve Arapça öğrenmek isteyenler hemen bugün kendilerine uygun bir kurs bulmalı veya bir özel ders öğretmeninden yardım almalıdır. Peki siz daha neyi bekliyorsunuz?

Yalnızca İstanbul'da değil Konya'da yaşayan ve Arapça öğrenmek isteyenler de çoğunlukla Arapça özel ders İstanbul almayı tercih ediyor. Ücretsiz Arapça kursu İstanbul için internette araştırma yapabilirsiniz.

Adana’daki Arapça kursları hakkında bilgi almak için ilgili yazımıza göz atın.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.