Cezayir, Çad, Mısır, Lübnan, Fas, Suudi Arabistan, Suriye, Tunus; tüm bu ülkelerin ortak bir yanı var.

Bu ülkelerin hepsinin resmi dili Arapça. Dünya üzerinde, ağırlıklı olarak Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da anadilin Arapça olduğu 25'ten fazla ülke bulunuyor.

Araplar uzun yıllardır, gerek siyasi gerek sosyal veya ekonomik sebeplerle dünyanın her yanına dağılmış ve daha konforlu bir yaşam arayışına girmişlerdir. Bu durumun bir sonucu olarak da; Brezilya, Arjantin, Endonezya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İtalya ve İspanya'da yüksek Arap nüfusuna rastlanır.

Arap göçleri nedeniyle dünyanın her yanında birçok ülke Arap kültürüne ait sanat, dil, edebiyat, müzik, yiyecekler ve dini ögelerle tanışmıştır.

Türkiye'de ve Avrupa'nın çeşitli bölgelerinde günden güne daha fazla kişi ekonomik, siyasi ve sosyal alanlarda yeni fırsatlara kavuşma amacıyla Arapçayı öğrenmeye başlıyor. Diğer yandan, Arap kültürünün zenginliğinden ve derinliğinden etkilenen birçok öğrenci üniversitede bu alana dair bir bölüm okumanın hayalini kuruyor.

Dil öğrenmek her yaştan ve eğitim düzeyinden insan için oldukça zorlu bir süreçtir, bu nedenle profesyonel bir eğitmen veya özel öğretmen eşliğinde yapılması her zaman işleri biraz daha kolaylaştırır.

Superprof ekibi olarak bugün sizlere Bursa'da Arapça öğrenmenin birden fazla yolu olduğunu gösterecek ve o yollardan kısaca bahsedeceğiz.

Arapça öğrenmenin aslında o kadar da korkutucu olmadığını göreceksiniz!

İstanbul'da Arapça öğrenmek isteyenler bu konudaki yazımıza mutlaka göz atın!

Arap alfabesi
Arapça alfabeyi öğrenmek sanıldığı kadar zor değildir. |Kaynak: Visualhunt
En iyi Arapça öğretmenleri müsait
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (23 yorum)
Zeynep
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhamed zuhair
5
5 (26 yorum)
Muhamed zuhair
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahattin orhan
5
5 (9 yorum)
Bahattin orhan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (19 yorum)
Yusuf
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ahmad
5
5 (19 yorum)
Ahmad
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emine gülsüm
5
5 (29 yorum)
Emine gülsüm
₺70
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nejla
5
5 (10 yorum)
Nejla
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Yeni bir Dil Öğrenmek

Tek bir dil konuşan ve birden fazla dil konuşan insanlar arasında birçok farklılıklar vardır. En basitinden dil öğrenen kişilerin daha aktif bir hayatı olur ve beyinleri çok daha üretken bir form alır.

Dil öğrenmekle ilgili yapılan birçok bilimsel çalışma vardır. İki dilli bireylerin yani doğuştan iki farklı dili öğrenerek büyüyen kişilerin dikkat sürelerinin daha uzun olduğu düşünülmektedir. Ayrıca yapılan çalışmaların sonuçları, birden fazla dil konuşan kişilerin Alzheimer gibi unutkanlıkla ilgili hastalıklara yakalanma ve felç geçirme riskinin daha az olduğunu da göstermektedir.

Yabancı bir dil öğrenmenin çok sayıda avantajından biri de öğrencilerin okuldaki performanslarını fark edilir düzeyde artırmasıdır. Özellikle erken yaşta ikinci bir dille tanışan çocuklar açık görüşlü, zeki, hoşgörülü ve sosyal olurlar.

Ankara Arapça kursları hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

Neden Arapça Öğrenmelisiniz?

Daha önce de söylediğimiz gibi herkesin dil öğrenmek için farklı bir sebebi olabilir. Sevgiliniz, arkadaşınız, iş hayatınız veya üniversite eğitimiz için ya da tamamen kendinizi geliştirmek ve yepyeni bir beceri kazanmak için veya bambaşka bir sebeple dil öğreniyor olabilirsiniz.

Milyonlarca insan yeni bir dil öğrenmeye çabalarken yine milyonlarcası kendi anadilinden başka bir dil konuşmuyor. Bu milyonların arasında tahmin edebileceğiniz gibi Türkiye'nin bir kısmı da dahil. Eğer ilahiyat fakültesinde okuyorsanız ve arapçanızı geliştirmek istiyorsanız özel ilahiyat arapça dersleri alarak ilerlemeniz mümkün olur.

İkinci bir dili iyi düzeyde konuşmanın kişiye hem sosyal hem akademik hem de kariyer hayatında sayısız avantajı olduğu kesin. Eğer siz de hala yeni bir dil öğrenme konusunda kararsızsanız dil öğrenmenin yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İzmir özel ders imkanlarını keşfetmek isteyenler buraya!

Bursa'da Arapça Öğrenin

Bursa'da Arapça öğrenin manzaraya doyun
Bursa'da yaşayanların Arapça öğrenme seçenekleri oldukça fazladır. |Kaynak:Unsplash

Bursa, 3 milyona yakın nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık ve en gelişmiş şehirlerinden biridir. Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olarak hem tarihsel hem de manevi önemi olan Bursa şehri doğal güzellikleriyle de dikkat çekmiş ve devamlı göç alan bir şehir haline gelmiştir. Bugün Türkiye’nin en çekici ve imkanları yüksek şehirleri arasında bulunan Bursa’da yaşam standartları da oldukça yüksektir. Eğer Bursa’da yaşıyor ve Arapça öğrenmek istiyorsanız çok çeşitli imkanlarınız var. Peki Arapça dil becerilerinizi geliştirdikten sonra nerede ne şekilde kullanabilirsiniz? 

Öncelikle uluslararası ticaret veya çeviriler yapan ve Arapça konuşan çalışanları olan firmalarda çalışma şansınız yüksek. Ayrıca eğitimini aldıktan sonra Arapça tercümanlık yapabilir veya öğretmen de olabilirsiniz. 

Eskişehir'de okuyan bir öğrenciyseniz ve Arapça öğrenmek istiyorsanız mutlaka bu yazıyı okuyun!

Bursa Dil Kursları

Yaşanabilir Şehirler sıralamasında dünyada 28. Türkiye'de 1. sırada yer alan Bursa’da dil öğrenme fırsatları da oldukça geniştir. Dil öğrenmek isteyenlerin aklına ilk olarak iyi bir dil kursuna yazılmak gelir. Neyse ki Bursa’da Arapça meraklılarına bu dili öğretmek amacıyla ders veren birçok dil kursu bulunur. Pratik Arapça dersleri alarak hızlı bir şekilde öğrenmeye başlayabilirsiniz.

İşte sizin için seçtiğimiz Bursa Arapça dil kursları:

Aktif Eğitim merkezi: Bu kursta dersler anadili Arapça olan eğitim fakültesi mezunu yabancı öğretmenler tarafından verilir ve derslerde yurtdışından özel olarak getirilen Arpaça eğitimine dair materyaller kullanılır. Sınıflarda teknolojiden olabildiğince yararlanılır ve görsel-işitsel malzemelerin kullanımı ile dilin kalıcı olması amaçlanır.

Sınıflar en fazla 8 kişiliktir, hafta içi veya hafta sonu ders seçenekleri mevcuttur. Bu kursta ihtiyaca yönelik çeşitli programlar bulunur ve programlar her sınıfın düzeyine göre uyarlanır. Derslerin içeriği genel olarak; Arapça eğitimi dilbilgisi, okuma, yazma, konuşma, sözcük dağarcığı ve dinlemeden oluşur.

Kursa kayıt olan öğrenciler seviye belirleme sınavına girdikten sonra kendi seviyesine yakın kişilerle birlikte eğitim alacağı bir sınıfa yerleştirilir.

Aktif Eğitim Merkezi'nde Arapça eğitimleri A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olmak üzere 6 seviye şeklindedir. Her bir seviye 80 saatlik eğitimden oluşur. Örneğin giriş seviyesi olan A (Temel) seviyesinde
• Basit temel günlük selamlama
• Kendini tanıtabilme, karşıdakini tanıyabilme
• Basit toplumsal ifadeleri kullanabilme
• Temel bilgi alışverişini sağlayabilme
• Geçmişteki, şuanki ve gelecekteki olaylar hakkında konuşabilme
• Temel Arapça soruları sorabilme ve cevap verebilme gibi temel becerilerin kazandırılması hedeflenir.

Karem Dil Merkezi: Deneyimli ve dinamik eğitim danışmanı kadrosu, kullanılan teknikler ve gelişmiş materyaller sayesinde öğrencilerine kaliteli bir eğitim imkanı sunan tanınmış bir dil kursudur.

Klasik bir eğitim programını takip etmek, fazlaca dilbilgisi kurallarına girmek istemiyorsanız ya da bunu yapacak kadar zamanınız yoksa veya Arapça temel bilgilere zaten sahipseniz ve bu bilgilerinizi pratiğe dökmek, rahatça konuşabilmek istiyorsanız 48 saatlik programlar tam size göredir. Üç ayrı küçük paket program halinde hazırlanmış olan 48 saatlik paketlerden birini ya da hepsini tamamlayarak Arapçada akıcı bir konuşma düzeyini yakalayabilirsiniz.

Ayrıca “Çocuklar İçin Arapça” eğitim programı her yaş grubuna uyarlanabileceği gibi aynı zamanda İmam Hatip okullarında okumakta olup Arapça konusunda desteğe ihtiyacı olan çocuklar için de çok faydalı bir programdır.

Karem Dil Merkezi'nde, Arapça eğitimi verilmeden önce öğrencinin hedefleri öğrenilir ve ona uygun bir programa kaydedilir. Ayrıca, istenildiği taktirde, o dilin konuşulduğu ülkede çeşitli eğitim programlarına da yerleştirme hizmeti bu dil kursu tarafından sunulmaktadır.

İhtiyaca yönelik olarak verilen eğitimlerin yanı sıra, sektörel yabancı dil eğitimleri de KLC Dil Merkezi’nin önemli hizmet alanlarından biridir. Öğrencilerin yabancı dil eğitimiyle hedefledikleri noktaya gelmelerinde kendilerine 7/24 rehberlik hizmeti sunulmaktadır.

Karem Dil Merkezi'nde verilen diğer Arapça eğitim programları şunlardır:

  • Üniversite Sınavı (YKS) Arapça Hazırlık
  • Açıköğretim Sınavlarına Hazırlık
  • DGS Sınavlarına Hazırlık
  • YDS Sınavlarına Hazırlık

Bunların yanı sıra Ardil Arapça kursu Bursa 'yı da inceleyebilirsiniz.

Antalya’da Arapça bilmenin önemi ve dil öğrenme fırsatları hakkında yazımıza göz atın.

Özel Ders

Modern çağın gelişmiş teknolojisi sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun deneyimli ve profesyonel öğretmenlerden yeni bir şeyler öğrenme imkanı bulabilirsiniz. Bursa Arapça özel ders veren iyi bir öğretmen bulmak istiyorsanız inceleyebileceğiniz bir site önerisi verelim:

  • Superprof: Superprof aracılığıyla özel ders veren Arapça öğretmenleri bulmak isterseniz siteye kaydolduktan sonra arama kısmına ‘Bursa’ ve ‘Arapça’ ’Arapça konuşma’ ya da ‘Arapça YDS’ gibi ders almak istediğiniz alanı yazdıktan sonra filtreleyebilir ve karşınıza çıkan öğretmenlerden özellikleri size uygun olanlarla irtibata geçebilirsiniz. Bursa’da özel Arapça dersleri ücretleri 40TL ila 60TL arasında değişiklik gösterir. Bu fiyat farkının sebebi özel ders veren öğretmenlerin; deneyimleri, üniversite diplomaları, sahip oldukları belge ve sertifikalar, ders verdikleri konular, ders verdiği seviye ve yaşadıkları yerler birbirinden farklı olmasıdır.

Özel ders öğretmenleri üniversiteye giriş sınavlarında akademik destek sağlar ve öğrencinin okuma ve yazma becerilerinin gelişmesine yardımcı olarak kariyerinde ilerlemesine yardımcı olur. Arapça öğrenmeye karar verdikten sonra özel ders almamak için hiç bir bahaneniz yok aslında. Uzun vadede bu dersler işinize çokça yarayacak!

Adana’daki Arapça kursları hakkında bilgi almak için ilgili yazımıza göz atın.

Arapça Öğrenmek İsteyenlere Hayat Kurtarıcı Taktikler

Arapça harflerle öğren
Arapça öğrendiğiniz süreçte bolca yazı çalışması yaparak Arapça harflerde ustalaşabilirsiniz. |Kaynak:Visualhunt

Yeni bir dil öğrenmek herkes için zordur; bolca sabır, motivasyon ve zaman gerektirir. İlkokulda  dil eğitimleri de belli bir seviyeye kadar verilir.

Tüm hayatınız boyunca aktif bir şekilde kullanabileceğiniz bir yabancı dili her açısıyla ve ayrıntısıyla öğrenebilmek için ya iyi bir dil kursuna kaydolarak düzenli eğitim görmeli ya da profesyonel bir öğretmen eşliğinde bire bir dersler alarak kendinizi geliştirmelisiniz.

Türkiye'de en çok tercih edilen yabancı dil İngilizcedir. Ancak dünyanın gidişatını gözlemleyerek öngörüşlü davranan ve farklı iş fırsatları arayışında olan kişiler İngilizcenin yanı sıra Arapça öğrenmeyi tercih ediyor.

Arapça dilini akıcı bir şekilde konuşmak - yazmak yorucu ve uzun zaman isteyen bir hedeftir. Neyse ki Superprof dil öğrenme sürecinde yanınızda! İşte Arapça öğreniminizde size yardımı dokunacak birkaç öneri:

  • Teknolojiden bolca yararlanın: Türkiye'nin özellikle büyük şehirlerinden birinde yaşıyorsanız uygun bir fiyata kendi evinde veya sizin evinizde özel ders veren Arapça öğretmeni bulmanız oldukça kolay. Ancak ulaşımı daha zor olan merkezden uzak bir ilçede yaşıyorsanız imkanlar biraz daha kısıtlıdır. Bu durumda, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak dünyanın herhangi bir yerinden Skype veya Zoom aracılığıyla özel ders veren bir Arpça öğretmeninden ders alabilirsiniz. Yine de kendinize en uygun eğtim yöntemini keşfetmek için birkaç farklı şeyi denemenizde yarar var.
  • Kalıpları ezberleyin: Gazete okurken devamlı tekrar eden ve belli bir anlam ifade eden kelime kalıplarıyla karşılaşırız. Arapça öğreniminizi hızlandırmak için karşılaştığınız bu kalıplara dikkat etmeniz çok önemlidir. İşe biraz daha eğlence katmak isterseniz, öğretmeninize sınıf içerisinde size ve arkadaşlarınıza birkaç komik-saçma ifadeleri ve sokak ağzında kullanılan kalıplardan bahsetmesini isteyebilirsiniz. Arap arkadaşlarınızla konuşurken cümlelerinizin arasına günlük ifadeler kattığınızda çok daha havalı ve bilgili görüneceksiniz!
  • Soru sorun: Özel dersler veya kurs dersleri soru sormanız için en uygun ortamlardır. Birçok kişi aklına takılan soruları sormaya çekinir ancak yeni bir dil öğrenirken soru sormak inanılmaz önemlidir. Her şeyi ilk seferde anlamak imkansızdır bu nedenle çıkmaza düştüğünüzde mutlaka öğretmeninize veya başarılı bir arkadaşınıza danışın. En iyi öğretmen öğrencilerin sorularını bıkmadan usanmadan tekrar tekrar da olsa cevaplayan öğretmendir.

Konya'da yaşayan ve Arapça öğrenmek isteyenler çoğunlukla özel ders almayı tercih ediyor.

Belli bir seviyeye geldikten sonra çeşitli online kaynaklarla kendi kendinize de öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Arapça öğrenmek hiç bu kadar kolay olmamıştı! Günümüzde Arapça konuşmanın hayatınıza katacağı faydaları saymakla bitiremeyiz. Bir de profesyonel bir öğretmenden yardım alırsanız tüm bu dil öğrenme süreci sizin için oldukça eğlenceli ve unutulmaz bir hal alacaktır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.