Her kuruluşun muhasebeye, muhasebecilere ihtiyacı vardır. İşlerin hem düzenli hem de yasalara uygun bir şekilde yürümesi için bir muhasebe departmanı mutlaka olur.

Peki, muhasebeci ne iş yapar?

Muhasebecinin yapacağı iş şirketten şirkete farklılık gösterse de temelde aynıdır. Muhasebecinin çalışanlara ait bordro ve sigorta prim hesaplamaları yapmak, çalışanların fazla mesai haklarını, ücretlerini, prim ve ikramiyelerini hesaplamak gibi görevleri vardır. Senet, çek ve banka hesaplarını takip eder. Bilgi ve belgeleri kanunun belirttiği süre içinde arşivler ve takibini yapar.

Tabii muhasebenin kendi içinde farklı alanları da var. Bunlardan birazdan daha detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Örneğin adli muhasebe, yolsuzluk ve hile yapılmadığından emin olmak için yasalar doğrultusunda işletmelerin finansal kayıtlarını ve istatistiklerini inceler. Adli muhasebeci olarak hükûmet veya kolluk kuvvetlerinde çalışma olasılığınız yüksektir. Adli muhasebeciler aslında bilirkişi statüsündedir. Bir dava sürecinde hile veya sahtekârlıkla ilgili verilere ulaşarak bunları ortaya koyarlar; ihtiyaç hâlinde bunların analizini de yaparlar.

Muhasebe finans işlem
İzmir muhasebe kursları ile muhasebeye dair her şeyi öğrenin! | Kaynak: Pexels

Şirketler muhasebesinde ise şirket türlerini tanır, şirketlerin kuruluş işlemlerini ve muhasebe kayıtlarını yapmak gibi muhasebenin önemli konularını öğrenirsiniz. Şahıs şirketleri, kollektif şirketler, komandit şirketler, anonim şirketler, limited şirketler, kooperatiflerle ilgili her şeyi öğrenirsiniz.

Analitik düşünme yeteneğiniz varsa sertifikalı iç denetçi (Certified Internal Auditor-CIA) olmayı da düşünebilirsiniz. CIA adayı olmak için üniversite düzeyinde bir öğretim kurumundan lisans diploması almış olmanız gerekir. Sertifikalı bir iç denetçi olarak bir şirketin küresel risk ve kontrol yönetimini gözden geçirir ve finansal durumunu, yasayla uyumunu ve verimliliğini iyileştirirsiniz.

Bilgisayarlı muhasebe ve ön muhasebe kursu İzmir seçenekleriniz sayesinde siz de muhasebe öğrenerek kariyerinizde farklı bir adım atabilirsiniz! Üstelik bu kurslar için üniversitelerin muhasebe ve finans bölümlerinden mezun olmanız da gerekmiyor.

En iyi Muhasebe öğretmenleri müsait
Mehmet
5
5 (14 yorum)
Mehmet
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (13 yorum)
Ufuk
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (10 yorum)
Merve
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (6 yorum)
Deniz
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neşet
5
5 (8 yorum)
Neşet
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (9 yorum)
Seda
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hamdi
5
5 (11 yorum)
Hamdi
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eyüp
5
5 (10 yorum)
Eyüp
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (14 yorum)
Mehmet
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (13 yorum)
Ufuk
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (10 yorum)
Merve
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (6 yorum)
Deniz
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neşet
5
5 (8 yorum)
Neşet
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (9 yorum)
Seda
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hamdi
5
5 (11 yorum)
Hamdi
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eyüp
5
5 (10 yorum)
Eyüp
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İzmir Muhasebe Kursları

İzmir'de M.E.B. sertifikalı bir bilgisayarlı muhasebe kursuna gitmek istiyorsanız İ-Akademi'nin kursuna gidebilirsiniz. Mikro ve Netsis yetkili eğitim merkezi olan İ-Akademi'nin 80 saatlik bilgisayarlı muhasebe kursunu başarıyla tamamladıktan sonra M.E.B. sertifikası da dâhil olmak üzere pek çok sertifika alarak öz geçmişinizi güçlendirebilirsiniz! Son teknoloji yazılım ve ekipmanlarla donatılan sınıflarda bilgisayarlı muhasebe eğitimi alarak Netsis ve Mikro programlarında cari, fatura, stok, çek-senet, bordro ve sabit kıymet ile ilgili fonksiyonları öğrenebilirsiniz.

Bemka Kariyer'in bilgisayarlı muhasebe kursuyla da muhasebe öğrenebilirsiniz. Bu kursa başlamadan önce herhangi bir ön bilginizin olması gerekmiyor. Eğitim temelden başlıyor ve katılımcılar kurs sonunda muhasebe uygulamalarına hâkim oluyor. Kursa bizzat gitmek istemezseniz uzaktan eğitimlerini de tercih edebilirsiniz!

İzmir'deki bir başka muhasebe kursu ise Global Kariyer'in bilgisayarlı muhasebe ve finans kursu. Bu kursta öğrenecekleriniz şöyle:

Modül 1 - Ön ve Genel Muhasebe

 • Muhasebe ve işletme nedir?
 • Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu kapsamında Ticari Belgeler
 • 1. ve 2. sınıf işletmelerin Tek Düzen Hesap planına göre yevmiye kayıtları
 • Dönem sonu kapanış işlemleri
 • Fatura, Serbest Meslek makbuzu gibi ticari belgeler üzerinden uygulamalı Netsis üzerinden işleyiş
 • 4857 sayılı iş kanunu bordrolama
 • SGK, Vergi dairesi yazışma örnekleri
 • Ticaret Sicil uygulamaları
 • Vergi Usul Kanunu cezaları
 • Form BABS, Muhtasar beyanname, Katma Değer Vergisi Beyannamesi hazırlama
 • İnsan Kaynakları: Şirket Tanımlama, Parametreler, Puantaj, Bordrolama, Raporlar

Modül 2 - Finans Uygulamaları

 • Bilanço ve Gelir Tablosu hesaplarına genel bakış
 • Raporlama açısından özellikli hesaplar
 • Mali Tablolar
 • Bilanço Terimleri
 • Bilanço: Varlıklar, borçlar
 • Bilanço Denkliği, İşletme Sermayesi
 • Gelir Tablosu Terimleri
 • Gelir Tablosu

Superprof ile Muhasebe Dersleri

Kamu muhasebesi, yönetim muhasebesi, işletme muhasebesi, ön muhasebe... Bunları öğrenmek için Superprof'taki bir özel ders öğretmenine başvurabilirsiniz!

Tabii ki İzmir muhasebe kursları ile hem muhasebe öğrenebilir hem de kurs sonunda sertifika alabilirsiniz ancak herkes kurs ortamında öğrenmeyi tercih etmeyebiliyor. Bu noktada bire bir dersler daha etkili olabiliyor.

Bire bir derslerde sınıfa uymaya gerek kalmadan dersleri kendi hızınızda işleyebilirsiniz. Böylece sınıfın gerisinde kalma gibi bir derdiniz de olmaz. Ayrıca aklınızda bir soru işareti olduğunda öğretmeninize hemen sorabilirsiniz.

Superprof'ta İzmir'deki muhasebe öğretmenlerini aratabilir, size en yakın öğretmenlerden birini seçerek muhasebe ve finans derslerinize istediğiniz zaman başlayabilirsiniz. Öğretmeninizle konuşarak dersleri sizin evinizde, öğretmenin evinde veya dışarıda sessiz bir yerde yapabilirsiniz. Bire bir derslerin en iyi yanlarından biri de dersleri kendi programınıza göre ayarlayabilmeniz. Uymanız gereken bir kurs saati olmayacak. Derse katılamayacağınız durumlarda öğretmeninizle iletişime geçip ikinizin de müsait olduğu başka bir gün belirleyerek telafi dersi yapabileceksiniz!

İzmir'deki muhasebe derslerinin saatlik ücreti 57 TL.

Online laptop telefon
Online muhasebe dersleriyle İzmir'in neresinde olursanız olun eğitiminize devam edebilirsiniz! | Kaynak: Pexels

Online muhasebe dersleri almayı tercih ederseniz İzmir'de yaşıyor olsanız bile Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya, Adana, Konya, Gaziantep gibi şehirlerdeki öğretmenlerden de ders alma şansınız olacak.

Superprof'taki çoğu öğretmenin ilk dersi ücretsiz verdiğini biliyor muydunuz?

Böylece öğretmenle anlaşmadan önce bir deneme dersi yapabilir, öğretmeni ve ders işleyişini değerlendirebilirsiniz.

Muhasebe Türleri

Genel Muhasebe

Tüm kuruluşlardaki mali işlemleri kaydetmek, sınıflandırmak ve raporlamak için kullanılan muhasebe bir bilim dalıdır diyebiliriz. Muhasebe işletmelerin varlıklarını oluşturan bilgi sistemidir. Her şirket ve kuruluş bir muhasebeye ihtiyaç duyar. Genel muhasebe yani finansal muhasebe, işletmelerin varlıklarının ve kaynaklarının, gelir ve giderlerinin takibini yapan ve bunları sınıflandıran muhasebe dalıdır. Genel muhasebedeki veriler finansal tablolar (gelir tablosu vs.) aracılığı ile ortaya koyulur. Genel muhasebenin görevi işletmelerin varlıklarını, sermayesini ve borçlarını belirlemek ve işletme faaliyetlerini kontrol altında tutmaktır. Muhasebe bu kontrol sırasında şirketteki değişimleri izler ve raporlar.

Genel muhasebe, şirketlerdeki işlemlerin rahatça yürütülmesini sağlar. Birçok avantajı da beraberinde getirir:

 • Yapılan işlemler geçmişe dönük bir biçimde detaylı bir biçimde kaydedilir
 • İleriye dönük olarak borçların ve alacakların takibi yapılır
 • Hesapların kolay bir biçimde takibi yapılır
 • İşletmedeki tüm parasal işlemlerin sorunsuz bir biçimde yürüyüp yürümediğinin takibi yapılır

Yönetim Muhasebesi

Yönetim muhasebesi; işletme yöneticilerinin karar verme sürecinde gereksinim duyduğu ayrıntılı ve nitelikli bilgileri sağlamakla görevli olan muhasebe dalıdır.

Herhangi bir yönetim muhasebesi sisteminden elde edilen bilgilerin temel amacı zamanlı, doğru ve işletme amaçlarına uygun bilgi sunarak işletme kaynaklarının, mamullerin ve hizmetlerin üretiminde ve tedarikinde etkin ve verimli kullanılmasını sağlamaktır.

Amaçlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Maliyet unsurlarını kullanarak mamul ve hizmetlerin maliyetlerini mümkün olduğunca doğru belirlemek
 • Mamul ya da hizmetlerin yaşam seyri performansının değerlemesini yapmak
 • Süreç ve faaliyetleri doğru anlamak ve değerlemek
 • Faaliyetlerin etkinliğini ve verimliliğini belirlemek
 • Maliyetleri kontrol etmek ve yönetmek
 • Maliyet yapılarını en uygun duruma getirmek
 • Performans değerlemesini mümkün kılmak
 • Gelişen teknolojilere uyum sağlamak
 • Örgütsel stratejilerin uygulanmasına yardımcı olmak
Muhasebe finans iş
Muhasebe öğrenerek birçok farklı alanda iş bulabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Maliyet Muhasebesi

Bir yönetim muhasebesi dalıdır. İşletmedeki maliyetleri izlemek ve kontrol etmek için çeşitli tekniklerin uygulanmasını içerir.

Kamu Muhasebesi

Devlet muhasebesi olarak da bilinen bu muhasebe türü, kamu sektöründe kullanılır. Devlete ait ve özel sektöre ait kurumların farklı amaç ve hedefleri nedeniyle kamu sektörü için ayrı bir muhasebe sistemine ihtiyaç duyulmuştur. Kamu kurumlarının işlemlerini açıklamak için birçok yargı alanında ayrı kurallar uygulanır.

Vergi Muhasebesi

Vergi ile ilgili konulardaki muhasebedir. Vergi muhasebecileri, vergi kanunları tarafından öngörülen kurallardaki farklılıkları dikkate almak için finansal muhasebe ilkeleri çerçevesinde hazırlanan finansal tabloları düzenler. Elde edilen bu bilgiler daha sonra bir şirketin vergi yükümlülüğünü tahmin etmek ve vergilerini planlamak için vergi uzmanları tarafından kullanılır.

Adli Muhasebe

Adli muhasebeciler, bir mahkemenin mali etkilerinin değerlendirilmesini veya bir mali dolandırıcılık tespitinin yapılmasını gerektiren hukuki ve cezai ihtilaflardaki hukuk mahkemelerinde yer alırlar. Adli muhasebeciler sigorta talepleri, kişisel yaralanma talepleri, şüpheli dolandırıcılık ve finansal bir konuda mesleki ihmal iddiaları davalarında yer alabilir.

Proje Muhasebesi

Bir projenin finansal ilerlemesini finansal raporlar ve tablolar yoluyla izlemek için muhasebe sisteminin kullanılmasıdır.

Sosyal Muhasebe

Bir kuruluşun faaliyetlerinin ekolojik ve sosyal çevre üzerindeki etkilerini rapor etme sürecini ifade eder.

Bilgisayarlı Muhasebe

Günümüzde teknoloji ile birlikte muhasebe işlemlerinin neredeyse tamamı bilgisayara aktarılıyor. Bu noktada bilgisayarlı muhasebe büyük önem arz ediyor. Siz de bilgisayarlı muhasebe kursu İzmir seçeneklerinize göz atarak bu sektörde yer alabilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.