Eğer matematiği seviyorsanız, organizasyon becerileriniz iyiyse ve problem çözmeyi seviyorsanız muhasebe ve finans alanında bir kariyer tam size göre olabilir!

Artık bilgisayarlar, teknoloji çok gelişti. Hepimize her alanda kolaylık sağlıyor. Bazılarınınsa işini elinden alıyor! Yeni çıkan yazılımlar muhasebecilerin elindeki iş yükünün büyük bir kısmını almış olsa da bu meslek dalında danışmanlık için muhasebecilere her zaman ihtiyaç olacak. Yani muhasebecilik tarih oldu diyenlere asla inanmayın!

Muhasebeci olmak için illa ki ilgili bölümlerden mezun olmanız gerekmese de iyi bir analitik düşünce yapısına sahip olmanız, sayılarla aranızın iyi olması size tabii ki bu süreçte kolaylık sağlar. Muhasebecilikten finans yöneticiliğine geçmek ve hatta belki bir gün bir borsa şirketinde finans müdürü olmak için birçok farklı eğitim almanız gerekebilir. Ve bu uzun bir süreç de olabilir. Ancak imkânsız değil! Muhasebe alanında eğitimler aldıktan sonra işe girdiğinizde ilk yıllarınızda asgari ücretle başlayıp deneyiminiz arttıkça alacağınız maaş da artabilir. Hatta isterseniz özel bir şirkette ve hatta uluslararası şirketlerde çalışarak Türkiye'ye göre ortalamanın üstünde bir maaş alabilirsiniz.

İstediğiniz her sektörde iş bulabilirsiniz çünkü unutmayın; paranın olduğu her yerde muhasebe de vardır. Çoğu şirket iyi bir muhasebeciye ihtiyaç duyar.

4 yıllık üniversite okumak istemiyorsanız açık öğretim veya örgün öğretimde 2 yıllık ön lisans okuyabilirsiniz. Bu şekilde muhasebe bölümleri okuyarak zaman kaybetmemiş olursunuz. Ancak böyle bir eğitimin sonunda daha fazla pratik yapmanız gerekeceğini unutmayın. Muhasebe kursları da bu noktada iyi bir seçenek olabilir. Birkaç ay süren bir eğitimin sonunda temel muhasebeye dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Muhasebe finans muhasebeci
Adana'daki muhasebe kursları ile yeni kariyer fırsatları yakalayın! | Kaynak: Pexels

Başka bir bölümden üniversite okuyup bitirmişseniz veya muhasebeyle ilgili bir bölüm okumak istemiyorsanız halk eğitim merkezleri veya özel kurumların verdiği kurslara gidebilirsiniz. Makalemizde Adana'daki bu özel kurslardan da bahsedeceğiz.

En iyi Muhasebe öğretmenleri müsait
Mehmet
5
5 (14 yorum)
Mehmet
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (11 yorum)
Merve
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (10 yorum)
Seda
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (6 yorum)
Deniz
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (13 yorum)
Ufuk
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neşet
5
5 (8 yorum)
Neşet
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hamdi
5
5 (11 yorum)
Hamdi
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Menduh
5
5 (7 yorum)
Menduh
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (14 yorum)
Mehmet
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Merve
5
5 (11 yorum)
Merve
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Seda
5
5 (10 yorum)
Seda
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (6 yorum)
Deniz
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ufuk
5
5 (13 yorum)
Ufuk
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neşet
5
5 (8 yorum)
Neşet
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hamdi
5
5 (11 yorum)
Hamdi
₺65
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Menduh
5
5 (7 yorum)
Menduh
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Muhasebe Türleri

Genel Muhasebe

Tüm kuruluşlardaki mali işlemleri kaydetmek, sınıflandırmak ve raporlamak için kullanılan muhasebe bir bilim dalıdır diyebiliriz. Muhasebe işletmelerin varlıklarını oluşturan bilgi sistemidir. Her şirket ve kuruluş bir muhasebeye ihtiyaç duyar. Genel muhasebe yani finansal muhasebe, işletmelerin varlıklarının ve kaynaklarının, gelir ve giderlerinin takibini yapan ve bunları sınıflandıran muhasebe dalıdır. Genel muhasebedeki veriler finansal tablolar (gelir tablosu vs.) aracılığı ile ortaya koyulur. Genel muhasebenin görevi işletmelerin varlıklarını, sermayesini ve borçlarını belirlemek ve işletme faaliyetlerini kontrol altında tutmaktır. Muhasebe bu kontrol sırasında şirketteki değişimleri izler ve raporlar.

Genel muhasebe, şirketlerdeki işlemlerin rahatça yürütülmesini sağlar. Birçok avantajı da beraberinde getirir:

 • Yapılan işlemler geçmişe dönük bir biçimde detaylı bir biçimde kaydedilir.
 • İleriye dönük olarak borçların ve alacakların takibi yapılır.
 • Hesapların kolay bir biçimde takibi yapılır.
 • İşletmedeki tüm parasal işlemlerin sorunsuz bir biçimde yürüyüp yürümediğinin takibi yapılır.

Yönetim Muhasebesi

Yönetim muhasebesi; işletme yöneticilerinin karar verme sürecinde gereksinim duyduğu ayrıntılı ve nitelikli bilgileri sağlamakla görevli olan muhasebe dalıdır.

Herhangi bir yönetim muhasebesi sisteminden elde edilen bilgilerin temel amacı zamanlı, doğru ve işletme amaçlarına uygun bilgi sunarak işletme kaynaklarının, mamullerin ve hizmetlerin üretiminde ve tedarikinde etkin ve verimli kullanılmasını sağlamaktır.

Maliyet Muhasebesi

Bir yönetim muhasebesi dalıdır. İşletmedeki maliyetleri izlemek ve kontrol etmek için çeşitli tekniklerin uygulanmasını içerir.

Kamu Muhasebesi

Devlet muhasebesi olarak da bilinen bu muhasebe türü, kamu sektöründe kullanılır. Devlete ait ve özel sektöre ait kurumların farklı amaç ve hedefleri nedeniyle kamu sektörü için ayrı bir muhasebe sistemine ihtiyaç duyulmuştur. Kamu kurumlarının işlemlerini açıklamak için birçok yargı alanında ayrı kurallar uygulanır.

Vergi Muhasebesi

Vergi ile ilgili konulardaki muhasebedir. Vergi muhasebecileri, vergi kanunları tarafından öngörülen kurallardaki farklılıkları dikkate almak için finansal muhasebe ilkeleri çerçevesinde hazırlanan finansal tabloları düzenler. Elde edilen bu bilgiler daha sonra bir şirketin vergi yükümlülüğünü tahmin etmek ve vergilerini planlamak için vergi uzmanları tarafından kullanılır.

Adli Muhasebe

Adli muhasebeciler, bir mahkemenin mali etkilerinin değerlendirilmesini veya bir mali dolandırıcılık tespitinin yapılmasını gerektiren hukuki ve cezai ihtilaflardaki hukuk mahkemelerinde yer alırlar. Adli muhasebeciler sigorta talepleri, kişisel yaralanma talepleri, şüpheli dolandırıcılık ve finansal bir konuda mesleki ihmal iddiaları davalarında yer alabilir. Yani adli muhasebeciler aslında mahkemelerde bilirkişi konumundadırlar.  Analitik düşünme becerileri ve keskin zekâlarıyla davalardaki yolsuzlukları tespit ederler. Burada ilginizi çekmiş olabiliriz.

Proje Muhasebesi

Bir projenin finansal ilerlemesini finansal raporlar ve tablolar yoluyla izlemek için muhasebe sisteminin kullanılmasıdır.

Sosyal Muhasebe

Bir kuruluşun faaliyetlerinin ekolojik ve sosyal çevre üzerindeki etkilerini rapor etme sürecini ifade eder.

Bina iş muhasebe finans
Paranın olduğu her yerde muhasebe de vardır. Her alanda muhasebeci olarak çalışabilirsiniz! | Kaynak: Pexels

Bilgisayarlı Muhasebe

Günümüzde teknoloji ile birlikte muhasebe işlemlerinin neredeyse tamamı bilgisayara aktarılıyor. Bu noktada bilgisayarlı muhasebe büyük önem arz ediyor. Siz de Adana bilgisayarlı muhasebe kursu seçeneklerinize göz atarak bu sektörde yerinizi alabilirsiniz!

Adana Muhasebe Kursları

Şimdi bilgisayarlı muhasebe kursları Adana seçeneklerinizden bazılarına göz atalım.

Orkun Eğitim, LOGO Akademi'nin yetkili eğitim merkezlerinden biri. Toplam iki ay alacağınız eğitimin sonunda toplam iki sertifika alabiliyorsunuz: Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Orkun Eğitim Muhasebe Kursu Sertifikası ve Logo Yazılım Yetkinlik Sertifikası. 160 saatlik bilgisayarlı muhasebe kursuna hâlihazırda muhasebe bilen ancak bilgisayarla çalışmamış olan, muhasebe hakkında hiçbir şey bilmeyen, muhasebe alanında bir kariyer yapmak isteyen herkes katılabiliyor.

Alper Eğitim'de Ön Muhasebe Kursu veya Temel Muhasebe Kursu ile hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz! Ön Muhasebe Kursu'nda LOGO (LOGO GO PLUS, LKS), ZİRVE, NETSİS, ETA, LUCA, TİGER programlarını kullanmayı öğrenebilirsiniz. Temel Muhasebe Kursu'nda öğrenecekleriniz ise şöyle:

 • Gider Pusulası
 • Serbest Meslek Kazanç Makbuzu
 • Müstahsil Makbuzu
 • Çek Senet ve Bordroları
 • İrsaliye
 • Fatura
 • Perakende Satış Fişleri
 • Genel Muhasebe Kursu Tahsilat Makbuzu
 • Tediye Makbuzu
 • 1.sınıf Tacir, 2.Sınıf Tacir
 • İşletme Defteri uygulaması
 • İşletme Defteri düzenlemesi
 • Genel Muhasebe Kursu İşletme Hesap özeti
 • Bilanço Usulü Defter Tutma
 • Tekdüzen Hesap Planı
 • Şirket kuruluş ve Kapanış İşlemleri
 • Yılsonu işlemleri
 • Bilanço Gelir Tablosu Düzenlemeleri
 • Yevmiye ve Defter-i Kebir Kayıtları
 • KDV, Muhtasar, Geçici Vergi, Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergi Beyannameleri
 • İthalat , İhracat Muhasebesi
 • Sigorta işlemleri
 • Aylık Hizmet Bildirgesi düzenlenmesi
 • Personel işlemleri
 • Ücret Bordroları
 • Fazla mesailer
 • Bölge Çalışma Müdürlüğü ile ilgili bildirimler
 • İŞKUR ile ilgili bildirimler

Erkan Eğitim Kurumları'nın bilgisayarlı muhasebe kursunda ister öğlen ister akşam, ister hafta sonu ister hafta içi dersler alabilirsiniz! Burada alacağınız eğitim sonunda yine Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği teori ve uygulama sınavı yapılıyor. Bu sınavın geçme notu ise 45. Sınavdan geçen adaylar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alabiliyor.

Superprof ile Muhasebe Dersleri

Kamu muhasebesi, yönetim muhasebesi, işletme muhasebesi, ön muhasebe... Bunları öğrenmek için Superprof'taki bir özel ders öğretmenine başvurabilirsiniz!

Tabii ki Adana bilgisayarlı muhasebe kursları ile hem muhasebe öğrenebilir hem de kurs sonunda sertifika alabilirsiniz ancak herkes kurs ortamında öğrenmeyi tercih etmeyebiliyor. Bu noktada bire bir dersler daha etkili olabiliyor.

Bire bir derslerde sınıfa uymaya gerek kalmadan dersleri kendi hızınızda işleyebilirsiniz. Böylece sınıfın gerisinde kalma gibi bir derdiniz de olmaz. Ayrıca aklınızda bir soru işareti olduğunda öğretmeninize hemen sorabilirsiniz.

Superprof'ta Adana'daki muhasebe öğretmenlerini aratabilir, size en yakın öğretmenlerden birini seçerek muhasebe ve finans derslerinize istediğiniz zaman başlayabilirsiniz. Öğretmeninizle konuşarak dersleri sizin evinizde, öğretmenin evinde veya dışarıda sessiz bir yerde yapabilirsiniz. Bire bir derslerin en iyi yanlarından biri de dersleri kendi programınıza göre ayarlayabilmeniz. Uymanız gereken bir kurs saati olmayacak. Derse katılamayacağınız durumlarda öğretmeninizle iletişime geçip ikinizin de müsait olduğu başka bir gün belirleyerek telafi dersi yapabileceksiniz!

Adana'daki muhasebe derslerinin saatlik ücreti ortalama 58 TL.

Saatlik ders ücreti birçok faktöre bağlı olarak değişebiliyor. Bulunduğunuz semt, öğretmenin yaşadığı semt, öğretmenin aldığı eğitimler, ders almak istediğiniz seviye, sizin seviyeniz... Bu gibi faktörler ücrette değişiklik yaratabiliyor.

Bilgisayar online muhasebe
Online muhasebe dersleriyle nerede olursanız olun muhasebe programlarını öğrenebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Online muhasebe dersleri almayı tercih ederseniz Adana'da yaşıyor olsanız bile Ankara, Bursa, İzmir, Antalya, İstanbul, Konya, Gaziantep gibi şehirlerdeki öğretmenlerden de ders alma şansınız olacak.

Superprof'taki çoğu öğretmenin ilk dersi ücretsiz verdiğini biliyor muydunuz?

Böylece öğretmenle anlaşmadan önce bir deneme dersi yapabilir, öğretmeni ve ders işleyişini değerlendirebilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.