Matematik hiçbir zaman en sevilen ders olmamıştır. İster kesirler, ister geometri, ister cebir, ister temel matematik konuları olsun; herkesin zayıf olduğu bir konu olabilir. Hatta çocuklar ve gençler için en sıkıntılı derslerden biri genelde matematik oluyor.

Matematiğe karşı hevesini ve öğrenme isteğini kaybeden öğrenciler bir süre sonra kendi kendilerine hayali bir engel koyuyorlar. Böylece öğrenmek çok daha zor hâle geliyor.

Matematik özel ders içeriğinde çeşitli formüller öğreniyor ve cevabı bulmak için farklı yöntemler deniyoruz. Çoğu öğrenci ise bu kadar uğraşmayı sevmediğinden daha en başından bir ön yargı oluşturuyor.

Bu nedenle matematik öze ders seçenekleri çok talep görüyor. Pek çok öğrenci, sırf zor buldukları ve her zaman kendilerine özgün bir şekilde öğretilmediği için matematiği öğrenmeye motivasyonları olmadığını fark ediyor.

Bu konuda sadece öğrenciler ve veliler değil, aynı zamanda tüm matematik öğretmeni de endişe ediyor.

Masanın üstünde kitaplar elma küpler
Daha çocuk yaştan matematiğin korkunç bir ders olmadığını öğretmek çok önemlidir. | Kaynak: Unsplash

Matematik dersi için online ders veren özel bir öğretmene sahip olmak, öğrencilerin diğer öğrencilere ayak uydurma veya rekabet etme baskısı olmadan motive edici ve destekleyici bir ortamda eğitim görebilecekleri anlamına gelir.

İnsanlar hayatlarıyla alakalı ve ilginç şeyler öğrenmek ister. Bir öğretmenseniz matematiği öğrencilerin anlayacağı ve önemini takdir edeceği bir bağlama yerleştirebilirseniz yolun yarısına geldiniz demektir! Öğrencinize matematik çalışmanın kolay yolu nedir gösterin.

Öğrencilerinizi matematik öğrenmeye teşvik etmeye çalışırken düşünmeniz gereken birkaç şey olacak. Kendinize şunları sormanız gerekecek:

  • Matematiği öğrencim için nasıl daha eğlenceli hâle getirebilirim?
  • Matematik öğrenirken kendi kendilerine koydukları hayali engelleri nasıl hafifletebilirim?
  • Öğrencimin öğrenmesine yardımcı olmak için hangi farklı yöntemleri deneyebilirim?
  • Ne gibi oyunlar oynayabiliriz?
  • Matematik derslerinde yardımcı olacak kaynaklar neler olabilir?

Evde özel dersler veren bir matematik öğretmeni olarak öğrencinizin yeterince iyi veya zeki olmadığı hissini aşmasını sağlamak ve akademik başarıya ulaşabilmesi ve daha da önemlisi işin eğlenceli tarafını ve matematiğin öğrenmeye değer bir konu olduğunu görebilmesi için zihinlerindeki hayali engelleri hafifletmek görevlerinizden yalnızca birkaçıdır.

Ona matematiği düzeltmenin yolları olduğunu öğretin ve rehberlik ederek elinizden geleni yapın!

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Öğrencilerinizi Motive Etmeye Yardımcı Olacak Matematik Stratejileri

Bazen matematiğin en zor yanı, daha karmaşık konulara geçmeden önce temelleri tam olarak anlamamaktır. Bu da öğrencilerin kendilerini yeni terimler içinde kaybolmuş gibi hissetmelerine ve kafalarının karışmasına neden olabilir ve matematik çok can sıkıcı bir ders hâline gelir.

Ama unutmayın, matematiği sevmenin yolları var!

Öğrencilerinizi matematik öğrenmeye motive etmek için atabileceğiniz ilk adım; bu konuyu anlaşılır, eğlenceli ve ilgi çekici hâle getirmek için matematiği daha erişilebilir kılmak ve hayatlarındaki önemini fark etmelerini sağlamaktır.

Verdiğiniz dersler ister ortaokul ister üniversiteye yönelik olsun, her seviyedeki öğrencilere hitap etmenin ve şu anda sıkıntı çektikleri bir alanda nasıl gelişeceklerini öğretmenin birçok yolu vardır.

İşe matematikte onları rahatsız eden şeyin ne olduğunu anlamak için öğrencinizle biraz zaman geçirerek başlayın. Belirli bir konuda zorluk mu çekiyor? Okuldaki derslerinden bir şey anlamıyor mu? Başarılı olamadığı için mutsuz mu?

Öğrencileriniz özellikle zihinlerinde matematikle mücadele ediyor olabilir ve kafalarını toparlamakta zorlanıyor olabilirler. Sorun ne olursa olsun, bir çözümü illaki vardır!

Bu gibi noktalara odaklandıktan sonra evde özel dersleriniz sırasında matematiği daha eğlenceli hâle getirmenin yollarını keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Oyunu öğrenmeye dâhil etmek, özellikle genç öğrencilerin bir konuyu anlamaları veya belli bir zorluğu geliştirmeleri için gerçekten önemlidir. Oyunlar, videolar, müzikler, etkileşimli web siteleri gibi kaynakları kullanmayı düşünebilirsiniz.

Sadece matematiği farklı bir bağlama yerleştirerek öğrencinizin bu derse yepyeni bir gözle bakmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunu oyunlarla, yemek yapmayla veya öğrencinizin hoşlanabileceği herhangi bir yöntem aracılığıyla yapabilirsiniz. Unutmayın, amacınız matematiği hayatlarına katmak ve aralarında bağ oluşmasını sağlamak!

Bu noktada özel derslerinizi öğrencinizin bireysel ihtiyaçlarına göre kişiselleştirerek yaratıcı olmaya başlayabilirsiniz. Eğlenceli etkinliklerle birlikte farklı öğrenme tekniklerini kullanın ve öğrencinizin nelerden hoşlandığını not edin.

Üstünde rakamlar olan oyun pulları
Matematiği oyunlarla ilişkilendirmek öğrencinin daha çabuk anlamasını sağlayabilir. | Kaynak: Unsplash

Matematik öğrenmenin eğlenceli yollarını keşfetmek artık gerçekten de internetle çok daha kolay. Öğrencinizle deneyebileceğiniz oyunlar ve etkinliklerin yanı sıra farklı öğrenme yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için internetteki milyonlarca kaynağı kullanabilirsiniz!

Matematik Stratejileri ile Engelleri Aşın

Pek çok insan için matematik can sıkıcı bir derstir. Çocuklukta zihindeki bu hayali engeli koymak, hayatınızın geri kalanında size zorluk çıkarabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca erken bir yaşta o engeli kaldırmak ve öğrencilere matematiğin gerçekten ne kadar önemli olduğunu göstermek en iyi çözümdür.

Çoğu zaman sorun, öğrencilerin anlamaya çalıştıklarını görselleştirememeleridir. Fiziksel düzeyde işlerin nasıl yürüdüğünü hayal edemediğinizde öğrenmek gerçekten zor olabiliyor.

Öğrencileriniz için matematiği görselleştirerek bu konuyu daha erişilebilir kılabilirsiniz. Modeller, şekiller, renkler, oyunlar, çeşitli nesneler kullanabilirsiniz. Bu, öğrencinizin öğrendiklerini görselleştirmesini ve uygun bir bağlama yerleştirmesini sağlayacak ve bu bilgiyi gelecekte başka durumlara veya sorulara uygulamasını kolaylaştıracaktır.

Öğrencinizin matematiğin eğlenceli yanını ve önemini görmesine yardımcı olurken en önemli etkenlerden biri de onunla nasıl konuştuğunuz, ders hakkında konuşurken kullandığınız kelimelerdir. Eğer teşvik edici, pozitif ve güven veren bir dil kullanırsanız öğrenci matematiğe daha açık olacak ve nihayetinde daha öz güvenli ve motive hissedecektir.

Matematiği cümlelere dökebilmeniz, sayılarla arası doğuştan iyi olmayan öğrenciler için bu dersi daha anlaşılır ve öğrenilir hâle getirecektir. Bazı öğrenciler sadece sayılara bakınca bile endişelenmeye veya sıkılmaya başlarlar. Ancak iyi bir özel ders öğretmeni olarak bu sorunu çözebilirsiniz!

Bir öğrenci matematiğin erişilebilir olduğunu ve keyif alarak öğrenebileceğini fark edince zihnindeki hayali engel ve hayal kırıklığı yavaş yavaş kaybolacak ve yerini yeni heyecan verici zorluklara bırakacaktır.

Öğrencinizin artık matematiği sıkıcı ve boğucu bulmamasını sağlamanız, aksine bu dersi eğlence ve keyifle ilişkilendirdiği bir aşamaya getirmeniz gerekiyor.

Öğrencilerinize rahat oldukları bir ortamda ilham olması için matematikle ilgili kitaplara da bakabilirsiniz. Öğrencinizin bireysel olarak öğrenme tarzına uygun bir yöntem bulun ve bir matematikçi olarak ilerlemesini izlemeye koyulun!

Matematik Öğrenmek için Farklı Yöntemler

Öğrencinizin bireysel düzeyde nasıl öğrendiğini araştırın. Belki kelimelerle arası iyidir veya yaratıcı biridir. Matematik problemlerini en iyi nasıl anlayabileceğini görmek için cebirsel, grafik veya edebi modeller kullanabilirsiniz.

Öğrencinize matematiksel kavramları tanıtmanın pek çok yolu vardır ve ne kadar yaratıcı olursanız o kadar iyidir!

Farklı etkinlikler deneyerek farklı türdeki matematik kaynaklarını keşfedebilirsiniz. Biraz deneme yanılma yöntemini kullanmada kesinlikle yanlış bir şey yoktur. Bu, öğrencinizin en iyi nasıl öğrendiğini ve en eğlenceli bulduğu yöntemleri anlamanıza yardımcı olacaktır.

Öğrencinizi matematik öğrenmeye teşvik edecek ve ilgisini çekecek kaynakları kullanın. Resim, müzik, film gibi sanata dair şeylerin beyin üzerinde uyarıcı etkileri olabilir. Özellikle de öğrenciniz yaratıcı olmaya meyilliyse veya görsellerle öğrenen bir öğrenciyse.

Öğrencinizin ilgisini çeken başka bir konu, harika bir yeteneği veya hobisi olabilir. Sevdiği şeyleri hatırlatan ve yansıtan bir ortam yaratmaya çalışın. Mesela ilgi alanlarını yansıtan oyunlar oynayabilir veya tercih ettikleri öğrenme yöntemine hitap etmek için müziği veya resmi kullanabilirsiniz.

Belki de öğrenciniz çok hevesli bir müzisyendir: Matematikten keyif almasını sağlamak için müziği kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda öğrendiklerini aklında tutmasına yardımcı olacaktır.

Ya da belki de kendi hâlinde bir aşçıdır. Ölçümleri, dönüştürmeleri ve toplama işlemini anlamasını sağlamak için biraz yemek yapmayı deneyebilirsiniz. Bir tabak kurabiye, öğrenmeye teşvik edebilir!

Önemli olan öğrencinizin öğrenme şekline uygun bir sistem bulmaktır. Genellikle matematik dersinde öğrenciler yanlış cevaplar ve kötü notlar nedeniyle kendilerine güven duymamaya başlarlar. Oyunları ve çeşitli öğrenme araçlarını kullanarak öğrencinize eğlenebileceği yöntemlerle doğru cevabı nasıl bulacağını öğretebilirsiniz.

Online bir özel ders öğretmeniyseniz öğrencinizi motive etmeye çalışırken muhtemelen daha çok zorluk çekeceksiniz. Ekran üzerinden ders anlatırken belirli bir atmosfer yaratmak veya derslerinizi interaktif hâle getirmek daha zor olabilir.

Masada laptoplarla oturan üç genç
Arkadaşlarınızla birlikte matematik çalışarak stresi üstünüzden atabilir, eğlenerek öğrenebilirsiniz! | Kaynak: Unsplash

Online derslerle matematik öğretirken büyük ihtimalle görüntülü arama yoluyla yapacağınız derslerinizde kolayca kullanabileceğiniz ve karşılıklı takip edebileceğiniz farklı yöntemler ve kaynaklar denemeniz gerekecek. Öğrenciniz, zorlukların üstesinden gelebilmek için birinin ona cesaret vermesine ve onun istikrarlı olmasını sağlamasına ihtiyaç duyacaktır.

Bu nedenle mükemmel bir online eğitim ortamı yaratmak için öğrencinizin ilgisini çekecek dersler yapmanıza yardımcı olacak farklı web sitelerini ve online kaynakları keşfetmeniz gerekecek. Elbette birlikte çalışabilmeniz için öğrenciye önceden göz gezdirmesi gereken sayfaları veya bir sonraki derse kadar çözmesi gereken soruları gönderebilirsiniz.

Özel derslerinizin öğrenci için gerçekten de verimli geçtiğinden emin olmalısınız. Çeşitli uygulamalar ve web siteleri aracılığıyla yapılan online ders derslerin birçok avantajı da olabilir. Mesela öğrenciniz derslerin kaydını alıp daha sonra istediği zaman tekrarını yapabilir! Öğrenci kendi evinde daha rahat hissedeceğinden daha kolay ilerleme kaydedebilir. Etrafında çekineceği kimse olmaz. Siz de bir öğretmen olarak yol gitmekten kurtulmuş olursunuz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.