Matematik öğrenmek her zaman herkes için kolay bir iş değildir. Okulda matematik öğretmeni size bir problemi çözmek için farklı teknikler gösterdiğini, karmaşık ifadeler öğrettiğini ve sizin de tüm bunlara ayak uydurmaya çalışışınızı hatırlarsınız.

Çoğu insan matematiği bu şekilde öğrenmiştir ancak her zaman en verimli yöntem bu olmayabilir. Hatta bu, matematik öğrenmenin ve bilgiyi akılda tutmanın en zor yolu olabilir. Her öğrencinin matematik anlama yöntemleri farklı olabilir. Üstelik bir matematik konusunu tekrarlı bir şekilde öğrenmek çoğu zaman çok sıkıcı ve gereksiz bir işmiş gibi gelebilir.

Görünüşe göre bir matematik problemini çözmenin tek bir yolu yok.

Son yıllarda insanların bilgiyi en iyi nasıl özümsediğini ve matematiksel problemleri çözmeyi nasıl öğrendiğini araştıran çok daha fazla çalışma yürütülüyor.

Matematiğin büyük bir kısmında ve birçok karmaşık problemde doğru cevaba farklı şekillerde ulaşılabileceğini bilmek çok önemlidir. Hatta günümüzde öğrencilerin matematik problemlerini çözerken birden fazla strateji kullanmaya teşvik edilmesi gerektiğini giderek daha çok kişi savunuyor.

Öğretmenler bir problemi çözmenin tek bir yolu olduğu konusunda ısrar ettiklerinde öğrenciler, matematiği daha eğlenceli ve heyecanlı hâle getirmede çok önemli unsurlar olan yaratıcılık, yenilikçilik ve açık fikirlilik gibi önemli şeyleri kaçırırlar.

Öğrencilerin matematikte farklı yaklaşımları keşfetmelerini ve problem çözme yöntemlerini karşılaştırmalarını sağlamak çok önemlidir. Öğretmenler öğrencilerin öğrenme şeklini kısıtlamaya başladığında aynı zamanda ne kadar öğreneceklerini de sınırlar.

Öğrencilerin yöntemleri karşılaştırmalarını sağlamak, matematikte bazı şeylerin nasıl ve neden işe yarayıp diğerlerinin yaramadığını düşünmelerine yardımcı olur. Sonuçta bir öğretmen olarak siz de öğrencilerinize ilham vermek; onları hayal kırıklığına uğratmak ve öz güvenlerini azaltmak yerine matematikten zevk almalarını sağlamak isteriniz.

Matematikle ilgili kötü alışkanlıkların çoğunun ve zorlukların ortaya çıktığı yerlerin, matematiğin okullarda öğrencilere öğretilme şekliyle ilgili olduğunu görebiliriz. Yapılan çalışmalarda okullarda öğrencilerin matematikte çok kolay bir şekilde geri kaldıkları ve bu duruma geldiklerinde doğru yardım ve desteği almadıkları tespit edilmiştir.

Renkli rakamlarla oynayan çocuk elleri
Matematik öğretirken farklı teknikleri kullanarak öğrencinizin dikkatini çekmeye çalışın. | Kaynak: Pexels

Ancak bizim asıl istediğimiz şey, matematik öğrencilerinin farklı öğrenme stratejilerine ve yöntemlerine maruz kalmasıdır. Bu şekilde öğrenciler o kadar kolay geride kalmayacaklar, diğerlerine yetişmekte zorlanmayacaklar ve daha derin ve esnek bir matematik anlayışından faydalanacaklardır.

Aşağıda başarılı olduğu kanıtlanmış ve öğrenciniz için derslerin çok yönlü ve  teşvik edici olmasını sağlayacak matematik yaklaşımlarının bir listesini bulabilirsiniz. Aritmetik, cebir, trigonometri, zaman, uzun bölme işlemleri… Konu ne olursa olsun, bu kılavuz matematik derslerini eğlenceli hâle getirmeye yardımcı olacak!

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Günlük Örneklerle Matematik Derslerini Alakalı Hâle Getirin

Bu, matematik öğrenirken en önemli şeylerden biridir. O yüzden de listemizin en başına koyduk! Matematik, günlük yaşamda sürekli karşımıza çıkar ve öğrencilerin bunu fark etmelerine yardımcı olmak, onların matematik kavramlarını daha derinden anlamalarına yardımcı olacaktır.

Okullarda matematik öğretilirken genellikle eksik olan faktörlerden biri, matematik ve günlük yaşam arasında bağlantı kurmaktır.

Online matematik dersi eğitiminiz sırasında matematik öğrenmeyi daha çekici hâle getirmek ve öğrencinin konuları kavramasını kolaylaştırmak için eğlence ve oyunları birleştirmenin birçok yolu vardır. Bu, matematiği gerçekten alakalı hâle getirerek öğrencilerin tanıyacağı ve önemini anlayacağı bir bağlama oturtmalarına yardımcı olur. Farklı matematik geliştirme yöntemleri ile öğrencinin daha başarılı olması sağlanabilir.

Öğrencinizin yaşına ve eğitim düzeyine bağlı olarak, gerçek hayatla ve günlük aktivitelerle bağlantı kurmaya başlamanın çeşitli yolları vardır. Öğrencilerinizin matematiği neden öğrendiklerini anlayabilmeleri için öğretim stratejilerinizi belli bir bağlama oturtmaya çalışın.

Bu aslında her türlü yolla yapılabilir. Mesela ölçüm birimleri ve dönüştürme işlemleri üzerinde çalışıyorsanız biraz yemek pişirmek, öğrencinize matematiğin günlük yaşantıda belli durumlarda nasıl kullanıldığını göstermenin eğlenceli bir yolu olabilir.

Aynı şekilde öğrencinizle paranın kullanımı üzerinde çalışıyor ve temel zihinsel matematik işlemleri yapmaya çalışıyor olabilirsiniz. Öğrencinize okulun dışında da matematiği nasıl kullandığımızı göstermek için hayali bir mağaza veya kafe kurup onunla matematiksel işlemler yapabilirsiniz.

Öğrencinizin bağlantı kurmasına ve matematiğin günlük hayatta nerelerde kullanıldığını görmesine yardımcı olarak öğrendiklerini yavaş yavaş uzun süreli hafızasına atmasını ve bilgileri çok daha kolay özümseyerek aklında tutmasını sağlayabilirsiniz.

Bu nedenle bir sonraki özel ders saatinize yaklaşırken matematiğin günlük hayatta nasıl kullanıldığını ve dersi öğrenciniz için daha anlaşılır hâle getirmek için bunu ona nasıl gösterebileceğinizi düşünün.

Matematik Stratejileri: Görsel Kaynaklar Kullanma

Görsel kaynaklar, matematik için sadece faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda birçok öğrenci için yeni kavramları öğrenmek, bunları doğru bir şekilde anlamak ve matematik zorluklarının üstesinden gelmek için gerekli kaynaklardır.

Öğrencilerin öğrendiklerini sadece duymaları değil, aynı zamanda görmeleri gerekir. Okuldaki sınıf ortamı her bir öğrencinin bireysel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak özel olarak tasarlanmamıştır ve öğretmenin matematik öğretmek zorunda olduğu çok sayıda öğrenci olur. Bu nedenle her bir öğrenci ihtiyaç duyduğu desteği alamayabilir. Sonuçta matematikte başarılı olmanın yolları öğrenciden öğrenciye farklılık gösterebilir.

Bu yüzden insanlar bir özel matematik öğretmenine başvururlar. Öğrenciler, konuları daha kolay anlamak için bire bir desteğe ve öğretime ihtiyaç duyabilirler. Bir öğretmen olarak, matematiği yalnızca sesli değil görsel hâle getirerek ve öğrenciniz için neyin en iyi olduğunu görmek için farklı yöntemler deneyerek derslerinizi okuldaki derslerden ayırabilirsiniz.

Her türlü görsel kaynağı kullanabilirsiniz. Mesela:

  • Resimler
  • Çizimler
  • Grafikler
  • Videolar
  • Modeller

Görselleri kullanmak ve yapmak çok kolay olabilir. Öğrencinizin ne öğrendiğini görmesine ve bir kavramı fiziksel bir formatta anlamasına yardımcı olabilecek herhangi bir şey, bir matematik problemini algılamalarında büyük bir fark yaratabilir.

Çocukların görsellerle çok daha iyi öğrendiği artık su götürmez bir gerçek. Derslerinizde bu gibi görselleri çeşitlendirdiğinizden ve farklı şeyler denediğinizden emin olun. Böylece öğrencilerinizin ilgisini çekebilir ve onları matematik öğrenmeye teşvik edebilirsiniz.

Masadaki laptopa bakan çocukla kadın
Online kaynaklarla görselleri kullanarak çocukların daha iyi bir matematik temeli oluşturmasını sağlayabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Araçlar ve Kaynaklarla Matematik Öğrenme

Söz konusu özel derslerinizin bir parçası olarak öğretim araçlarını kullanmak olduğunda seçebileceğiniz ve ilham alabileceğiniz çok şey vardır. Farklı kaynaklar kullanmak, matematiği anlamanın en kolay yolu olarak da görülebilir.

Görselleri etkili kullanmada olduğu gibi öğrencilerin çeşitli öğretim yöntemlerinden ve stratejilerinden yararlanmaları gerekir. Yani matematik öğretmek için kullandıklarınız ve öğretim şekliniz konusunda yaratıcı olmalısınız.

Görsel kaynaklar da elbette araçlar ve kaynaklar kategorisine girer ancak derslerinizde kullanabileceğiniz çok daha fazla seçenek var. Öğrencinizle geçirdiğiniz süre boyunca onları matematik kavramlarına gerçekten alıştırmak için farklı web siteleri, oyunlar, uygulamalar, kitaplar, videolar vb. kullanmayı veya onlara belli başlı seçenekleri önermeyi düşünebilirsiniz.

Ayrıca öğrencinizin dersler dışında tek başına çalışırken ev ödevi veya ekstra çalışma olarak farklı şeyler denemesi harika bir fikirdir. Mesela ondan bir siteyi incelemesini, belli bir videoyu izlemesini veya bir matematik uygulamasını indirmesini isteyebilirsiniz.

Problemleri eğlenceli bir şekilde ortaya koyan ve öğrencilerin kolayca anlayabileceği bir bağlamda matematiği daha anlaşılır hâle getiren, tamamen çocuklar için matematik oyunlarına yönelik bazı web siteleri de mevcut.

Özellikle genç öğrencilerin bilgiyi en iyi şekilde özümseyebilmeleri için öğrenmeyi oyunla birleştirmek önemlidir. Bu nedenle online oyunlara veya masa oyunlarına bir göz atmanızı öneriyoruz.

Adamla satranç oynayan kız ve erkek çocuk
Matematikte zorlukların üstesinden gelebilmek için farklı oyunlar oynamayı denemeyebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Matematik Öğrencinizi Değerlendirin

Değerlendirme kısmı oldukça göz korkutucu olabilir ancak öğrencinizin nasıl geliştiğini ve nerede zorlandığını görmenin en iyi yoludur. Matematikte adım adım ilerlenir ve bilginin katmanlar hâlinde inşa edilmesi gerekir.

Öğrencinizin ilerlemesini test ederseniz matematikte geride kalmasının önüne daha çabuk geçebilirsiniz. Matematik öğrenmedeki zorlukların çoğu, öğrencinin ilerledikçe yeterli desteği alamamasından kaynaklanır. Bu nedenle düzenli aralıklarla değerlendirme yaparak zayıf olduğu noktaları önceden tespit edebilirsiniz.

Değerlendirmeleri istediğiniz kadar detaylı yapabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın; değerlendirme ne kadar az korkutucu olursa öğrenciniz kendini o kadar rahat ve kendinden emin hissedecektir. Sonuçta öğrencinizin ne bildiğini görmek isteyeceksiniz ve bu en iyi şekilde yapmanız için öğrencinizin kendini rahat hissetmesi gerekir.

Değerlendirmeler, matematik öğretmeni için de çok önemlidir. Size hangi konuda ne kadar zaman harcamanız gerektiğini, neye dikkat edeceğinizi ve öğrenciniz için hangi öğretim yöntemlerinin verimli olmayabileceğini gösterir.

Bir sonraki dersiniz için bu fikirleri aklınızda bulundurun ve öğrenciniz için en uygun yöntemi bulmak için farklı stratejilerle oynayın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.