Dürüst olalım, matematik hiçbir zaman çok popüler bir ders olmadı. Çoğu insanın çocukluktan yetişkinliğe kadar zor bulduğu en sıkıntılı derslerden biri.

Ama matematik zor olmak zorunda değil! İşte bu noktada bir matematik öğretmeni olarak siz devreye giriyorsunuz. İster ilkokul, ister ortaokul, ister üniversiteye yönelik özel dersler veriyor olun; her seviyeden öğrenciye hitap etmenin, sıkıntı çektikleri konuları tespit etmenin ve onların nasıl başarılı olabileceklerini öğrenmenin birçok yolu var.

Konu matematik öğrenmek ve öğrenilenleri akılda tutmak olduğunda öğrencinizin tüm yaklaşımını ve düşünme biçimini değiştirme ve matematikte herhangi bir korku veya endişenin üstesinden gelmelerine yardımcı olma gücüne sahip olacaksınız.

Bazen matematiğin en zor yanı, daha karmaşık konulara geçmeden önce öğrencinin temel bilgileri anlamamasıdır. Böyle bir durumda öğrenciler kendilerini yeni bilgilerin içinde kaybolmuş ve kafası karışmış hissedebilir. Ve matematik çok can sıkıcı bir konu hâline gelmeye başlar.

Bir öğrenci geride kaldığında onu yakalamak ve başarıya ulaştırmak gerçekten zor olabilir ve öğrenci artık umudunu kaybetmeye başlar. Bu noktada ihtiyacı olan yardımı alamayan öğrencinin öz güveni de azalır.

Matematik eğitim tarihinin en başından beri çok önemli bir alan olmuştur. Ancak bu alanda zorlanan çok fazla öğrenci de var. Özel ders öğretmenlerinin öğrencileri başarıya yönlendirmek için izleyebileceği birçok yol var.

Öğrencilerinizi matematik öğrenmeye teşvik etmenin ilk adımı, matematiği bir bağlama yerleştirmelerini sağlamaktır. Bu, matematiği öğrencinizin anlayabileceği ve bağlantı kurabileceği durumlara koyarak onu anlaşılır, eğlenceli ve ilgi çekici hâle getireceğiniz anlamına gelir.

Matematiği eğlenceli hâle getirmek, öğrencinizin bakış açısını değiştirmede en önemli unsurdur. Onlara matematiğin önemsiz bir ders olmadığını, gerçekten çok yönlü ve heyecan verici olabileceğini göstererek ilgilerini ve öz güvenlerini ateşleyeceksiniz.

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Matematik Derslerini Eğlenceli Hâle Getirin!

Elbette her öğrenci farklıdır ve öğretmen öğrenciye göre davranmalıdır. Öğrencinizin bilgiyi nasıl özümsediğini, zor noktaları nasıl anladığını ve karşılaştığı sorunlara nasıl yaklaştığını takip etmeniz çok önemlidir.

Okulda sınıfta siyah sıralar beyaz masalar
Çeşitli etkinliklerle öğrencinizin matematiğin okuldaki derslerden ibaret olmadığını anlamasını sağlayın. | Kaynak: Unsplash

Matematikle ilgili onu rahatsız eden şeyin ne olduğunu gerçekten anlamak için öğrencinizle biraz zaman geçirin. Anlamadığı belli bir konu mu var? Okulda öğretilenleri anlayamıyor mu? Başarılı olamadığı için ilgisi mi eksik?

Bu gibi noktalara odaklandıktan sonra evinizdeki yüz yüze veya online matematik dersi de matematiği daha eğlenceli hâle getirecek şeyleri keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Ve artık önünüzde sınırsız kaynak var! Aşağıda yazdığımız araçları ve kaynakları kullanarak derslerinizi daha eğlenceli ve yaratıcı hâle getirmenin pek çok yolu var:

  • Kitaplar
  • Müzik
  • Sanat
  • Videolar
  • Uygulamalar ve web siteleri
  • Masa oyunları
  • Kart oyunları

Oyunu öğrenmeye dâhil etmek, özellikle genç öğrencilerin bir konuyu anlamaları veya belli bir zorluğu aşmaları için gerçekten önemlidir. Kullandığınız yöntemlerin ve kaynakların öğrencinizin yaşına ve seviyesine uygun olduğundan emin olmalısınız.

Sadece matematiği farklı bir bağlama yerleştirerek öğrencinizin bu derse yepyeni bir gözle bakmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunu oyunlarla, yemek yapmayla veya öğrencinizin hoşlanabileceği herhangi bir yöntem aracılığıyla yapabilirsiniz. Unutmayın, amacınız matematiği hayatlarına katmak ve aralarında bağ oluşmasını sağlamak!

Bu noktada özel derslerinizi öğrencinizin bireysel ihtiyaçlarına göre kişiselleştirerek yaratıcı olmaya başlayabilirsiniz. Eğlenceli etkinliklerle birlikte farklı öğrenme tekniklerini kullanın ve öğrencinizin nelerden hoşlandığını not edin.

Özellikle ilkokul ve ortaokul çağındaki genç öğrencilerle eğlenceli aktiviteler ve oyunlar açısından yapabilecekleriniz için çok daha fazla seçeneğiniz olduğunu göreceksiniz.

Oyunlarla öğrenmenin en önemli yanı, öğrencinizin matematiğin ne kadar eğlenceli olabileceğini ve günlük hayata nasıl uygulanabileceğini görmesidir. Kendi pozitifliğinizi ve matematiğe olan sevginizi göstermeniz öğrencinizin matematiğe yaklaşımına da yansıyacaktır.

Öğrencinize matematiği kullanan ve matematiğe dayanan çeşitli günlük aktivitelerden bahsedin. Bu etkinlikleri öğrencinizle birlikte oynayabileceğiniz oyunlara nasıl dönüştürebileceğinizi düşünebilirsiniz.

İstediğiniz herhangi bir oyunu kullanabilirsiniz. Mesela kutu oyunları, bulmacalar veya kart oyunları ile başlayabilirsiniz. Öğrencinizin çözmesi için küçük matematik problemleri ekleyin, Monopoly gibi para hesabı yapacağı oyunlar oynayın. İşin içine rekabet girince motivasyon da yükselecektir! Ayrıca oynadığınız oyunların ucuna küçük ödüller koyarak etkinliklerinizi daha heyecanlı ve eğlenceli hâle getirebilirsiniz.

Matematik oyunları harika bir fikirdir çünkü öğrencinizin öğrenmesi gereken yöntemleri ve bilgileri görselleştirmesine yardımcı olurlar. Örneğin, öğrencinize saatleri öğretiyorsanız konuyu tam olarak kavraması için gerçek bir saat kullanabilirsiniz. Ailesinden ona bir saat almasını isteyebilirsiniz. Dilerseniz siz de küçük bir saat alarak bunu bir oyunun ödülü olarak kullanabilirsiniz!

Küçük bir öğrenciye parayı nasıl kullanacağını ve sayacağını öğretirken dikkatini çekmenin ve öğrendiklerini uygulamaya koymanın birçok eğlenceli yolu vardır. Kendi sahte paralarınızı oluşturarak kendi kendinize alışveriş oyunları türetebilir, birlikte harcamalar yapabilirsiniz!

Mesela evde hayali bir dükkân veya kafe kurarak para hesaplarını ve toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini öğretmeyi eğlenceli hâle getirebilirsiniz. Bir bütçe, bir menü ve fiyatları belirleyin ve oynamaya hemen başlayın!

Tablete dokunan çocuk eli etrafında küpler
Tablet ve telefonlardaki çeşitli uygulamalarla matematiği eğlenceli hâle getirebilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

İşleri biraz daha zorlaştırmak istiyorsanız kendi kuponlarınızı yaratarak öğrencinizden indirimleri ve promosyonları hesaplamasını isteyebilirsiniz. Böylece hem matematiğin günlük hayatta kullanıldığını görmüş olur hem de dört işlem becerisini geliştirir. Bazen onu müşteri yapın, bazen siz müşteri olun ki her iki tarafta da yapılan işlemleri ve olayın mantığını anlayabilsin.

İnternetle Matematik Öğrenin!

Matematik öğretmenin eğlenceli yollarını keşfederken interneti etkili kullanmanız çok önemlidir. 'Matematik ile ilgili eğlenceli şeyler' veya 'matematiği dersini eğlenceli hâle getirmek' gibi basit bir arama yaparak makaleler, tavsiyeler, kaynaklar, oyunlar, videolar da dâhil olmak üzere sayfalarca sonuca ulaşabilirsiniz.

Öğrencinizi müfredattaki belli başlı konulara çalıştırmak istiyorsanız Khan Academy veya BBC Bitesize sizin için mükemmel bir araç olabilir. Her bir konuyu ayrı başlıklar altında inceleyebilir ve videolar sayesinde görsel hafızasını da kullanmasını sağlayabilirsiniz.

YouTube’ta da işinize yarayabilecek milyonlarca video olduğunu unutmayın. Şenol Hoca, Hocalara Geldik, Rehber Matematik gibi kanallarda matematiğe dair her konuda farklı videolar bulabilirsiniz. Konu anlatımları dışında matematik tarihi, ünlü matematikçiler, matematiğin hayatımızdaki yeri, matematik temelli oyunlar ve kuralları gibi farklı konularda videolar izleterek matematik ile ilgili eğlenceli şeyler olduğunu öğrencinize gösterebilirsiniz.

Eğlenceli bir matematik öğretmeni olmak için hangi oyunların ve etkinliklerin deneneceği hakkında daha fazla fikir edinmek için matematik oyunlarıyla ilgili makalemize de göz atın!

Eğlenceli Bir Matematik Eğitimi Nasıl Hazırlanır?

Bir öğretmen olarak eğlenceli matematik dersleri vermek için izlemeniz gereken birkaç adım olacak.

Öncelikle gerçekten de iyi bir araştırma yapmak ve farklı fikirler edinmek için kendinize biraz zaman ayırın. Aklınızdaki fikirlerin de bir listesini yapın. Daha sonra yaratıcılığınızı kullanarak fikirlerinizi geliştirebilir, farklı yöntemleri birleştirebilir veya ortaya tamamen yeni bir şey koyabilirsiniz.

Bir eğitmen olarak bir kaynağı veya web sitesini öğrencinize önermeden önce mutlaka kendiniz deneyin. Öğrencinizin öğrenme yöntemine ve seviyesine uygun olduğundan emin olun. Böylece hem öğrenciniz hem de siz zaman kaybetmemiş olursunuz.

Tüm konulara tek tek değindiğinizden ve öğrencinizin gerçekten de ilerleme kaydettiğinden emin olmak için bir ders planı oluşturun. Dilerseniz bulduğunuz oyunları ve eğlenceli yöntemleri de bu plana ekleyerek öğrencinizin motivasyonunu yükseltebilirsiniz.

Planınızı güncel ve etkili kılmak için sık sık kontrol edin. Gerekli düzenlemeleri yapın ve öğrenciniz için en verimli planı oluşturduğunuzdan emin olun. Sonuçta öğrencinizin belirlediğiniz etkinliklere nasıl bir tepki verdiğini anlamanız gerek. Eğlenceli olacağını düşündüğünüz bir şey öğrencinizin hiç hoşuna gitmeyebilir. Veya faydalı olacağını sandığınız bir etkinlik tamamen bir zaman kaybı olabilir. Neyin işe yaradığının ve neyde düzeltmeler yapmanız gerektiğinin farkında olun. Öğrencinizin bireysel ilerlemesini takip edin.

Tablette bir şey gösteren kadının yanında oturan çocuk
Küçük çocuklarda iyi bir matematik temeli oluşturmaki için görsellerle birlikte çeşitli kaynaklar kullanmak çok önemlidir. | Kaynak: Unsplash

Öğrenciniz hâlâ zorlanıyor gibi görünüyorsa veya pek de keyif almadığını düşünüyorsanız sakın pes etmeyin! Sonuçta siz de öğrencinizi deneme yanılma yöntemiyle tanıyor olacaksınız. Zaman geçtikçe yöntemlerinizi oturtacaksınız ve öğrenciniz başarılı olma yolunda adım adım ilerleyecek.

Öğrencinize biraz ev ödevi vermek de iyi bir fikir olabilir. Çok fazla zamanını alacak veya çok uğraştıracak bir şey olmasına gerek yok. Örneğin matematikle ilgili yeni bir akıllı telefon uygulaması denemesini isteyebilir veya Khan Academy’nin matematik bölümünden bir video izlemesini söyleyebilirsiniz.

Öğrencinizi özel dersler dışında da kendi kendine matematik çalışmaya devam etmeye teşvik ederseniz çok daha hızlı ilerleme kaydedecektir. Eğlenceli, kolay erişilebilir ve okulda yaptığı sıkıcı ve zor alıştırmalara benzemeyen etkinlikler ayarlayarak matematikle yepyeni bir bağ kurmalarına yardım edebilirsiniz.

Dediğimiz gibi, matematik eğlenceli bir konu olabilir. Öğrencinizin bunu anlamasını sağlamak ise sizin elinizde!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.