Matematik, özel ders piyasasında en çok tercih edilen dersler arasındadır.

Öğrenciler bir sorunu nasıl çözeceklerini bulmakta zorlandıklarında o noktada takılıp kalırlar. Bu da geride kalmalarına sebep olabilir ve matematik becerileri diğer öğrencilere kıyasla eksik kalabilir.

Öğrenciler kesirlerde, yüzdelerde, cebirde veya denklemlerde zorlanabilir. Her öğrenci birbirinden farklıdır.

Öğrencinin belli bir konuda zorluk çekmesi onu sınıf arkadaşlarından daha az zeki yapmaz. Hatta çoğu günlük yaşamlarında problem çözme becerilerini etkili kullanan öğrencilerdir. Bu da içlerindeki matematik dehasını bir şekilde keşfetme yeteneğine sahip olduklarını gösteriyor.

Örneğin bir çocuk bir video oyunu oynarken zihninde hayali bir engel oluştuğunda bu zorluğu aşmak için Youtube videoları veya Twitch yayınları izliyor olabilir.

Evden okula veya dershaneye gitmesi gerektiğinde hangi otobüse bineceğini düşünerek oraya zamanında varmak için bir program yapabilirler. Online matematik dersi almak da oldukça yarar sağlamaktadır.

Kaykay gibi yeni bir hobi edindiğinde tekrar tekrar denemesi gerektiğini bilir çünkü pratik yapmak mükemmelleştirir!

Peki, öğrenciler neden matematikte zorlanıyor?

Matematik kaygısını giderme yolları nelerdir?

Gençler, söz konusu eğitim sistemi dışındaki yaşamları olduğunda kararlılıklarını kanıtlamakta sorun yaşamıyorlar. Ancak nedense matematik dersi için oluşturdukları o hayali engel ilerlemelerini baltalıyor ve öz güvenlerinin azalmasına neden oluyor.

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Genç Öğrenciler Neden Genellikle Matematikte Zorlanır?

Bir öğrencinin zihninde oluşturduğu hayali engellerin sebebi birçok farklı şey olabilir. Öğrenci belli bir matematik kavramının amacını anlamıyor veya matematiği sadece okulda notlarını yükseltmesi gereken bir ders olarak görüyor olabilir.

Kitaba bakan küçük kız çocuğu
Çocuklara matematiği küçüklükten sevdirmek, ileride akademik başarı elde etme şanslarını artıracaktır. | Kaynak: Unsplash

Öğrencilerdeki matematik korkusu ve yenme yolları sorunun kaynağına göre farklılık gösterebilir.

Öğrencilerin matematikte neden bu kadar çok zorlandığına ve bu dersten neden korktuğuna dair birçok teori ve öneri var.

Öğrenci Matematiksel Kelimeler Arasında Bunalmış Hissediyor Olabilir

Okuldaki veya özel matematik öğretmeni, çocukları matematik diliyle tanıştırmaya başlar. Ancak günlük hayatta kullandıkları belli başlı kelimeler matematiksel terimlere dönüşünce kafaları karışabiliyor. Mesela "kare kök" kavramı!

Bazense sorularda istenenleri anlayamayabilirler. Okuldaki matematik öğretmenleri bu gibi belirsizlikleri her zaman fark edemedikleri için öğrenciye açıklama yapma fırsatı bulamayabilirler ve böylece öğrenciler matematiksel kelimeleri yabancı dil olarak görmeye başlayabilirler.

Öğrenci Temelleri Kavramamış Olabilir

Farklı sembollerin nasıl kullanılacağı gibi matematiğin temellerini anlamada sıkıntı çeken öğrenciler, ileri konularda çok daha zorlanmaya başlarlar.

Tüm matematik konuları birbirine bağlı olduğundan yani bir konu diğerinin parçası olduğundan bir matematik eğitiminde başarılı olmak için sağlam bir temel oluşturmak çok önemlidir.

Bu nedenle bir öğrenci 'tamsayı', 'ondalık' veya 'gerçek sayı' ile ne anlatılmak istendiğinden veya bir sayıyı neden bir harfle değiştirdiğinizden emin değilse kafası gittikçe karışmaya başlar.

En yaygın yanlış anlamalar şu gibi noktalarda ortaya çıkıyor:

  • = 'eşittir' anlamına gelirken ≠ 'eşit değildir' anlamına gelir
  • -2 gibi negatif bir sayı eşitsizliğin diğer tarafında pozitif olur
  • -x pozitif bir değer olabilir
  • x(y+z)=xy+xz olabilir ama x(y+z)≠xy+z olamaz

Tüm bu matematiksel ifadeleri bu şekilde alt alta görmek bile göz korkutucu olabilir ve hatta matematikle ilgili kaygıya yol açabilir. Bunun sonucunda matematik, öğrenci için anlaşılması imkânsız bir dil hâline gelir.

Bildiklerini düşündükleri bir şeyi unutmanın hayal kırıklığı bazı öğrencilerin moralini bozabilir ve başka bir konuya geçmek istemelerine neden olabilir.

Ayrıca bazı öğrencilerde sınıf arkadaşlarının önünde öğretmene bir soru sormak istediğinde küçük düşme korkusu da vardır. Ancak öğrenci şunu bilmelidir: Hata yapmak ve anlamadığı noktaları öğretmenden açıklamasını istemek, bir kavramı gerçekten anlamanın anahtarıdır.

Bunu mümkün kılmak için bir öğretmen olarak rahat bir ortam oluşturmalısınız. Bu da kalabalık sınıflarda biraz zor olabiliyor.

Matematik Öğretmeni ile Özel Dersler Öz Güveni Geliştirir mi?

Özel bir matematik öğretmeni, özel bir çalışma planı oluşturarak öğrencinin güçlü ve zayıf yönlerini dikkate alır ve öğrencinin kendi becerilerine olan güvenini yeniden oluşturabilir.

Kırmızı led ışıkla soru işareti
Aklındaki sorulara yanıt alamayan öğrenci için matematik gittikçe daha da can sıkıcı hâle gelebilir. | Kaynak: Unsplash

Evde özel dersler veren bir matematik öğretmeninin rolü, eğitmenliğin de ötesine geçer. Bu durumda öğretmen, öğrenci için akıl hocalığı ve koçluk yapar. Kendi tutkulu olduğu bir konuyu öğrenciye de öğretmeye çalışır.

Bunun için bir özel ders öğretmeni, direkt konuları anlatmaya veya sınavlara hazırlığa başlamadan önce öğrenciye becerilerini hatırlatmalı, hayal kırıklığını hafifletmek için elinden geleni yapmalıdır. Böylece öğrenci, düşündüğü kadar kötü olmadığını fark edecektir.

En iyi öğretmenler, öğrencilerinin düşünme tarzlarına özel çalışma planları yaparak zayıf yönlerini güçlendirirken güçlü yönlerini de ortaya çıkarırlar.

Hem evde özel derslerde hem de okulda matematikte önemli ilerleme kaydetmek için belli bir seviyede öz güven ve pozitif bir düşünce yapısı çok önemlidir.

Özel öğretmenler, çeşitli matematik kaynakları kullanarak (matematik oyunları ve matematik konu anlatımlı videolar gibi) ve teşvik edici bir tutum benimseyerek rahat ve sakin bir öğrenme ortamı sağlarlar. Böylece öğrenci kendini rahat hisseder ve aklındaki soruları öğretmenine çekinmeden sorar.

Hata yapmaktan ve etrafta onu yargılayan biri olmadan tekrar denemekten çekinmeyen öğrenci, yeteneklerini kendisine kanıtlamaya başlar.

Okullarda derslerin işlenme şekli, her öğrencinin çeşitli çalışma stratejilerine her zaman uygun olmayabiliyor. Öğretmenler konularda çok hızlı veya çok yavaş ilerliyor olabilir. Bu nedenle bire bir matematik özel dersler, okul sistemine uyum sağlamak için biraz desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler için çok faydalı olabilir.

Hayali Engelleri Aşmak için Matematik Oyunlarını Kullanmak

Çocukların matematikte kendilerine koydukları engelleri aşmalarına yardımcı olacak çok yaygın ve etkili bir yöntem, eğlenceli matematik oyunları oynayarak problemlere tamamen farklı bir açıdan yaklaşmaktır!

Matematiği defterler, test kitapları ve sınav kitapçıklarından ayırmak ve onu eğlenceli bir bağlamda kullanmak, öğrencilerin matematiğin eğlenceli olduğunu fark etmelerini sağlar ve bu nedenle onları bu derse çalışmaya teşvik edebilir.

Kırtasiyelerde, oyuncakçılarda ve hatta internette gençlerin belirli bir matematik konseptini kavramalarına yardımcı olan yüzlerce matematik oyunu var! Bu oyunlarla öğrenciler becerilerini geliştirmenin ve matematiği çözmenin kolay yolu olabileceğini de görebilirler!

Antivirüs

Antivirüs, oyuncuların parçaları 'virüslerden' kurtulacak şekilde hareket ettirmesi gereken tek oyunculu bir akıl yürütme mücadelesidir. 60 oyun kartından birine göre tahtadaki taşları yerleştirdikten sonra amaç, kırmızı virüsün yolunu açmaktır.

Antivirüs, öğrencilerin akıl yürütme ve problem çözme becerilerini geliştirir. Tıpkı matematik problemlerinde olduğu gibi bu oyunda da ulaşılması gereken bir amaç ve uyulması gereken kurallar vardır.

Oyunu kazanmak için diğer taşları yoldan çekerek engelleri kaldırmanız gerekiyor. Dolayısıyla 'asıl hedefiniz' olan virüsü ortadan kaldırmayı başarmadan önce ulaşmanız gereken bir 'alt hedefiniz' vardır. Bu da örneğin x değerini bulmadan önce ikinci dereceden bir denklemi çarpanlara ayırmanız gerektiği gibi matematiğin birçok yönüne benzer.

Seçtiğiniz zorluk seviyesine bağlı olarak farklı sayıda 'alt hedefleriniz' olacak. Bu problem çözme yöntemi, öğrencinin sabrını ve kararlılığını artırabilir.

Öğrenciler bu tür oyunlarla kendi öğrenme stratejilerini geliştirebilirler çünkü belirli bir engel türünü akıllarında tutabilir, bunun nasıl aşılacağını hatırlayabilir ve bu becerileri matematik problemlerine uygulayabilirler.

Antivirüs, matematiğe uygulanabilecek akademik becerileri geliştirmek ve öğrencinin başarı şansını artırmak için deneme yanılma yöntemini kullanır.

Ahşap bölmelerde çarpma işlemleri sayılar
Oyunlarla çocukların en temel matematik becerileri geliştirilebilir. | Kaynak: Unsplash

Set: Görsel Algıya Yönelik Aile Oyunu

Set, her karttaki resmin bir renk, şekil, gölgeleme ve şekil sayısına sahip olduğu bir kart oyunudur. Her karttan bir tane vardır ancak kutudaki diğer kartlarla aynı özellikleri paylaşır.

Oyuncular, önlerine konulan 12 karttan ortak bir özelliğe sahip 3 kartlık bir set veya hiçbir özelliği olmayan 3 kartlık bir set belirlemelidir.

Bir 'set' belirleyebilen ilk oyuncu eli kazanır ve oyun yeniden başlar.

Bu oyun, öğrencilerin ilişkilendirme yeteneklerini geliştirir. Bu da matematikte çözüme ulaşmak için oldukça önemli bir beceridir. Set ayrıca matematiksel ifade türleri arasındaki ilişkileri anlamayabilmek için oldukça faydalı olan hızlı düşünme ve hızlı tepki verme becerilerini geliştirir.

24 Oyunu: Tek Sayı/Çift Sayı

24 oyununun amacı, bir oyun kartında verilen dört sayının hepsini kullanarak 24 sayısını elde etmek için toplama, çıkarma, çarpma ve bölmeyi kullanmaktır. Ancak her sayıyı sadece bir kez kullanılır.

Örneğin bir kartta 1,2,3 ve 4 rakamları varsa şunları yapabilirsiniz:

4 x 3 = 12
12 x 2 = 24
24 x 1 = 24

Kartlardaki nokta sayıları zorluk seviyelerini gösterir; 1 nokta kolay bir matematik problemi ve 3 nokta en zor olanıdır.

Bu, çocukların bir çözüme ulaşmak için sayılarla nasıl oynayabileceklerini düşünmelerini sağlayan harika bir oyundur.

Dilerseniz siz de evde kâğıtlar ve renkli kalemlerle kendi 24 oyununuzu yapabilirsiniz!

Matematiğin Eğlenceli Yanını Görmek, Öğrencilerin Korkularını Aşmalarına Yardımcı Olabilir

Bu üç oyunun hepsi de çok eğlencelidir ve matematikte kullanılan problem çözme becerilerini geliştirmeye yardımcı olurlar.

Bu tür oyunlar aracılığıyla ilgisini kaybeden öğrencileri matematiğe yeniden kazandırmak, eğitim hayatlarını kurtarabilir ve onlara daha düzenli çalışmaları için ilham verebilir.

Bunun gibi alternatif yöntemlerle öğrenme, öğrencilerin becerilerini keşfetmelerine yardımcı olabilir ve aldıkları eğitimlerin okul ve sınavlar dışında da faydalı olabileceğini görmelerini sağlayabilir.

Özel ders içeriği, çocuğun bireysel öğrenme tarzına uyarlanabilir ve hatta öğrenci pes etmek yerine problemlerin üstesinden gelmek için kendi yöntemlerini veya 'oyunlarını' icat etmeye başlayabilir!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (3 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.