Dünya üzerinde Fransızca konuşmak ve bu dilin inceliklerini öğrenmek isteyen birçok insan var. İster yaşadığınız yerde ücretsiz Fransızca kursları, ister online Fransızca dersleri arıyor olun; Türkiye'de bu dili öğrenmenize yardımcı olacak birçok yer var. Superprof da bunlardan biri! Bu makalemizde Fransızca öğrenmek ve konuşmak için neler yapabileceğinizden, nerelerden dersler alabileceğinizden bahsedeceğiz.

Artık Fransızca pratiği yapma, elinizdeki dil öğrenme fırsatlarından yararlanma, Fransız kültürünü ve dilini daha iyi anlamak için bir adım atma vaktiniz geldi!

Paris manzarası Eyfel kulesi
En sevdiğiniz deyimlerin Fransızcalarını öğrenin! | Kaynak: Pexels
En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Fahimeh
5
5 (22 yorum)
Fahimeh
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elian / reyhan
5
5 (10 yorum)
Elian / reyhan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (11 yorum)
Gökhan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doga
5
5 (6 yorum)
Doga
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (5 yorum)
Bahadır
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sevim
5
5 (5 yorum)
Sevim
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aysu
5
5 (16 yorum)
Aysu
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Irem
5
5 (8 yorum)
Irem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fahimeh
5
5 (22 yorum)
Fahimeh
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elian / reyhan
5
5 (10 yorum)
Elian / reyhan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (11 yorum)
Gökhan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doga
5
5 (6 yorum)
Doga
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (5 yorum)
Bahadır
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sevim
5
5 (5 yorum)
Sevim
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aysu
5
5 (16 yorum)
Aysu
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Irem
5
5 (8 yorum)
Irem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Fransızca Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

İster Mandarin Çincesini ister bir Avrupa dilini öğreniyor olun, bu soruyu mutlaka en az bir kez sormuşsunuzdur. Veya Fransızca öğrenmek zor mu merak etmişsinizdir. Fransızca dilini mükemmel bir şekilde kavramak ve akıcı bir şekilde konuşmak için ne kadar süre gerektiği hiçbir zaman kesin olamaz. Ancak bazı araştırmalara göre Fransızca, yabancı bir dil olarak öğrenmesi en kolay dillerden biri. Dış Hizmet Enstitüsü yaptığı bir çalışmada dil çalışmalarını dört farklı gruba ayırmıştır. Hazırladıkları rapora göre dil programları analiz edildi ve her birini öğrenmek için gereken süreye göre bu programlarını gruplandırıldı. Bu gruplarda modern Fransızca birinci grup kategorisine giriyor. Yani eğer Fransızca dilinde ustalaşmak istiyorsanız önce belli bir seviyeye gelmek için ortalama 24 ila 30 hafta çalışmanız gerekiyor! Tabii kahvenizi içerken Fransızca podcastler dinleyerek veya Fransızca özel ders alarak bu süreci hızlandırabilirsiniz!

Orta seviyede Fransızca bilmek istiyorsanız 600 ila 750 saat pratik yapmanız gerekecek. Bu noktaya tek başınıza gelmek biraz zor olabilir. Bütçenizi Fransızca derslerine ayırmak istemeseniz de iyi bir kurs veya özel ders öğretmen en iyi seçenek olabilir. Sizin için en doğru Fransızca derslerini seçerken şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Metodoloji: Öğretilen Fransızca fiiller ve gramer kuralları
 • Ders alma amacınız
 • Pratik: Bu derslerde Fransızca kelime haznenizi geliştirirken pratik yapma imkânınız olacak mı?
Masa başında kitap okuyan kadın
İyi bir Fransızca gramer kitabı her zaman başınızın ucunda olmalı! | Kaynak: Pexels

Fransızca Ders Ücretleri Nasıl?

Türkiye'de Fransızca dersleri alabileceğiniz birçok farklı dil kursu ve üniversite mevcut. Hatta bazı belediyeler halk eğitim merkezlerinde başlangıç seviyesinde Fransızca dersleri de verebiliyor.

Tabii ki evde Fransızca öğrenmek de mümkün. Farklı dil öğrenme programları ve YouTube gibi online kaynakları kullanarak kendinizi bu dilde geliştirebilirsiniz. Ancak etrafınızda bu alanda uzmanlaşmış kişiler olunca bu sürecin çok daha hızlı ve kolay geçeceğini unutmayın!

Üniversitede Fransızca Öğrenmek

Üniversite öğrencisiyseniz seçmeli derslere göz atabilirsiniz. Çoğu üniversitenin Fransızca başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar seçmeli dersleri vardır. Hatta bazı üniversitelerde seçmeli ders olarak direkt Fransızca günlük konuşma dersleri de bulabilirsiniz. Bunun dışında Galatasaray Üniversitesi gibi bazı üniversiteler farklı seviyelerde Fransızca kursları açabiliyor. Burada öğrenci olmasanız da belli bir ücret karşılığında Fransızca dersleri alabiliyorsunuz. Eğer kariyerinize ve eğitim hayatınızda Fransızca ile devam etmek istiyorsanız Türkiye'de bir üniversitede Fransızca bir bölüm de okuyabilirsiniz.

Fransızca öğretmenliği bölümü olan üniversiteler:

 • MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)
 • HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)
 • DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)
 • ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)
 • GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)
 • BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
 • ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ (SAMSUN)
 • ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA)
 • İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA
 • DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)

Fransızca tercümanlık bölümü olan üniversiteler:

 • Hacettepe Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Mersin Üniversitesi
 • Kırıkkale Üniversitesi
 • Kırıkkale Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi

Superprof ile Fransızca Öğrenmek

Superprof'ta Fransızca dersleri alabileceğiniz 400'den fazla öğretmen sizi bekliyor!

Bu öğretmenlerin saatlik ders ücreti değişiklik gösterse de ortalama 80 TL. 

Saatlik ders ücreti bulunduğunuz şehre, öğretmenin aldığı eğitimlere, sizin Fransızca seviyenize, Fransızca öğrenme sebebinize göre değişiklik gösterebiliyor.

Bazı şehirlere göre Fransızca özel ders ücretleri şöyle:

 • İstanbul: 82 TL
 • Ankara: 71 TL
 • İzmir: 65 TL
 • Antalya: 70 TL
 • Adana: 50 TL
 • Bursa: 74 TL

Derslerinizde neye odaklanacağınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Mesela sadece Fransızca konuşma dersleri alabilirsiniz. Veya iş için Fransızca öğrenebilir, kendi alanınızda en çok kullanılan Fransızca kelimeleri öğrenebilirsiniz. Fransa'da küçük bir tatile çıkacaksanız gitmeden önce birkaç ay ders alarak günlük konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Derslerinizin süresini ve sıklığını da öğretmenin yoğunluğuna göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Dilerseniz sadece kısa bir süreliğine Fransızca özel dersler alabilir, dilerseniz haftada iki gün ders yapabilir, dilerseniz de sadece yazın dil dersleri alabilirsiniz.

Superprof'taki Fransızca öğretmenlerinin aldıkları eğitimleri ve hangi seviyelerde eğitim verdiklerini görmek için profillerine tıklamanız yeterli. 

Özel Fransızca öğretmenlerine kolayca ulaşarak kendiniz için en doğru seçimi hızlıca yapabilirsiniz. Superprof'un en güzel yanlarından biri de öğretmenlerin ilk dersi ücretsiz vermesi! Böylece önce bir deneme dersi yapabilir, doğru kararı verdiğinizden emin olabilirsiniz.

Eyfel kulesini işaret eden kadın
Her gün pratik yaparak derslerinizden maksimum verimi alın! | Kaynak: Pexels

Fransızcayı Fransa'da Öğrenmek

Psikolojide insanların çocukluk ve ergenlik yıllarında iki budama sürecinden geçtiği söylenir. Sinaptik budama kastedilen şey kısaca beyninizin daha önce hiç kullanmadığı bilgilerden kurtulmasına denir. Bu nedenle başlangıç seviyesindeki Fransızca kurslarında birçok kişinin hevesi ve cesareti hemen kırılabiliyor. Yetişkinlerde ikinci bir dil öğrenmek daha zor olabiliyor ancak asla imkânsız değil. Beyniniz daha önce kullanmadığı bilgileri kolayca atabiliyor, bu nedenle dil öğrenmenin anahtarı düzenli pratiktir. Fransa'da geçireceğiniz 6 aylık bir sürecin sonunda Fransızcayı orta düzeyde öğrenmiş olmanız mümkün. Çünkü çevrenizde o dili sürekli kullanan insanlar olacak, siz de zaman zaman bu dili kullanmak zorunda kalacaksınız ve fark etmeden kendinizi geliştireceksiniz. Bu nedenle Fransızca öğrenmek için Fransa'daki bir dil okuluna kaydolmak iyi bir fikir olabilir. Özellikle Fransızca konuşmaya odaklanmak istiyorsanız ilk tercihlerinizden biri bu olmalı.

Bazı kurslarda bir otelde konaklama ücrete dâhil olabiliyor ancak dil eğitiminiz boyunca kurumun onayladığı bir ailenin yanında kalmak daha iyi bir seçenek olabilir. Böylece sadece dili değil, kültürü de öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Fransa'da Fransızca öğrenmek için bir şirkette staj yapabilir ve sonra isterseniz orada yeni bir hayat kurabilirsiniz. Özellikle İngilizce de bilenler için çeşitli iş fırsatları mevcut. Tabii ki bunun için başlangıç seviyesinde de olsa belli bir Fransızca bilginizin olması gerekebilir.

Avrupa Ekonomik Alanı'ndaki ülkelerin vatandaşları özel bir çalışma izni almadan Fransa'da çalışmaya başlayabilir. Diğer ülkeler için Fransa vizesi gerekiyor. En kısa vize ise 90 gün sürüyor. Gitme amacınıza veya Fransa'da çalışacağınız süreye göre bu süreyi uzatabilirsiniz. Fransa için iki vize türü var:

 • Uzun süreli vize - titre de sejour (VLS-TS)
 • Çalışma ve seyahat vizesi

Sadece 15 ülkenin çalışma ve seyahat vizesi alabildiğini unutmayın!

Fransızca Aksanda Mükemmeli Yakalayın

Bir Fransızca kursunda yeni Fransızca kelimeler ve kelimelerin doğru telaffuzlarını öğrenebilirsiniz. Ama aslında Fransızca konuşma becerilerinizi geliştirmenin en iyi yolu tabii ki bol bol pratik yapmaktır. Fransızcayı ister dil kursunda öğreniyor olun, ister online derslerle; fırsat buldukça kendi kendinize bile olsa Fransızca konuşmaya çalışmalısınız. Derslerinizde kelimelerin doğru telaffuzlarını öğrendikten sonra kendi kendinize alıştırma yapabilirsiniz.

Fransızca telaffuzunuzdan asla çekinmeyin. İlk başlarda çok sık hata yapabilirsiniz ama unutmayın; hata yapmadan doğrusunu öğrenemezsiniz. Kimse sizden en baştan kusursuz Fransızca konuşmanızı beklemiyor. Kelimelerin doğru telaffuzlarını YouTube videolarından veya online sözlüklerden öğrenebilirsiniz.

Fransızcada tek bir aksan bulunmuyor. Telaffuzlar bölgeden bölgeye değişiklik gösterebiliyor. Ama bu dilin aksanını üç ana bileşenle genelleştirebiliriz:

 • Fonemlerin (sesbirimlerin) telaffuzu
 • Özel Fransızca karakterler
 • Tonlama

Fransızcada öğrenmeniz gereken, muhtemelen en çok zorlanacağınız üç ana ses varır. Bunlardan ilki "e" harfidir. Bu harfin telaffuzu bulunduğu kelimeye göre değişebiliyor. İkincisi ise "r" sesi. Bu harfi telaffuz ederken "k" harfini söylerken kullandığınız kasları kullanmanız gerekiyor. Üçüncü ses ise aslında pek de ses sayılmaz. Fransızcada sessiz harflere sık sık rastlayacaksınız, bazen kelimenin ortasında, bazen sonunda...

Fransızca öğrenmek istiyorum diyorsanız çalışmalara hemen bugün başlayın!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.