Herhangi birinin Fransızca'yı tamamen zorunluluktan ve hoşnutsuzluk içinde öğrendiğini görmek çok da sık karşılaşılan bir durum değildir.

Fransızca öğrenmek çok kolay olmamakla birlikte imkansız da değildir!

Sanat ve edebiyat denilince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Fransa'nın ana dilini öğrenmek için birçok sebep olsa da, çoğu insanın Fransızca'yı ikinci dil olarak öğrenerek ufkunu genişletmesinin bazı spesifik sebepleri vardır:

 • En az iki dil bilmenin her anlamda avantajı olduğunu biliyorlardır.
 • Fransa'yı ya da Fransızca konuşan herhangi bir ülkeyi sık sık ziyaret ediyor ve bir sonraki seyahatlerinden önce bonjour ve merci kelimelerinden sıyrılıp Fransızca konuşma konusunda hırslanmış olabilirler.
 • Paris'te yer alan büyük bir moda evinde ya da herhangi bir Fransız şirketinde çalışmaya niyetlenmiş olabilirler.
 • Ağızlarının tadını bilen gurme insanlardır ve aşçılıklarını geliştirme hayali peşinde gurme tarifleri okumak için Fransızca'yı bilmeleri gerektiğine inanıyor olabilirler.

Saydığımız nedenlerle birlikte daha birçok sebepten dolayı gün geçtikte daha çok insan etrafından ya da bir dil öğrenme merkezinden online Fransızca dersleri arıyor. 

Hal böyleyken okullarda da dil eğitime daha çok önem verilmesi gerekiyor ki bir temel oluşabilsin.

Fransızca konuşan herhangi biri size Fransızca öğrenmek için bol miktarda imkan olduğunu söyleyecektir.

Online Fransızca derslerinden tutun da dil becerilerinizi geliştirmek için boş zamanlarınızda kullanacağınız uygulamalara ve Fransız dili ile kültürünü tanıtmaya yönelik dil okullarına kadar çokça imkan var, tek yapmanız gerekense öğrenmek için içten bir isteğe sahip olmanız!

Fransızca kelime hazinesini geliştirmek için yıllarını vermiş hiçbir insanın başarısını asla küçümseyemeyiz.

Akıcı bir şekilde Fransızca konuşmak çocuk oyuncağı değildir, birçok açıdan dikkatli bir araştırma gerektirir.

İşte tam da bu nedenle, Fransızca başlangıç için kolları sıvamadan önce size değerlendirmeniz gereken bir liste sunuyoruz.

En route, les troupes!

100 TL ve hatta daha az fiyata da Fransızca dersi almak mümkün
Bütçenize uyacak en iyi Fransızca dersleri için bu ipuçlarını takip edin.|Kaynak: Unsplash
En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (48 yorum)
Kadir
₺185
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (22 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (13 yorum)
Gizem
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (48 yorum)
Kadir
₺185
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (22 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (13 yorum)
Gizem
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Fransızca Özel Ders Fiyatları Ne Kadardır?

Belki de Fransızca öğrenci adaylarının en fazla ölçüp tarttığı şeylerden biri de bunun maliyetidir.

Aslında bu haklı bir kaygı.

Size dil öğrenimiyle ilgili çok klasik bir bilgi vermemiz gerekirse rahatlıkla söyleyebiliriz ki bir dili öğrenmek hayat boyu devam eden bir şeydir.

Bu açıdan düşünüldüğünde de hayat boyu Fransızca öğrenmek cüzdanınızı pek de mutlu edecek bir durum değildir.

Nihayetinde kimse boşa giden bir parayı harcamak istemez.

Tam anlamıyla acemiyseniz de dersler için bir bütçe ayırmak makul görünüyor.

Bedava online Fransızca derslerinin bolluğu göz önüne alındığında bir Fransızca öğretmenine para verip vermeme konusunda kararsız kalabilirsiniz.

Peki bu online materyallerin doğruluğundan nasıl emin olabilirsiniz? Ya da dil öğretme tecrübesi olan birinden geri bildirim ve bilgi almadan performansınızı ve ilerlemenizi nasıl ölçeceksiniz?

Online olan her şeyin değersiz olduğunu kesinlikle savunmuyoruz. Tam aksine, bilgi kartlarının ve ana dili Fransızca olan sohbet arkadaşlarının inanılmaz bir önemi var.

Bizim savunduğumuz şey Fransızca'yı okuma, yazma, konuşma ve dinleme şeklindeki 4 temel beceriye de eşit önem göstererek hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmek için mutlaka düzgün bir ders alınması gerektiğidir.

Bu özellikle de Fransızca başlangıç serüveninizin ilk zamanlarında oldukça önemlidir!

Peki bu tarz dersleri okulunuzun dışında nerelerde bulabilirsiniz? Ve her bir ders size ne kadara mal olur?

Fransızca özel ders İstanbul büyük ve kalabalık bir şehir olmasından dolayı biraz daha maliye yüksek olacaktır.

Fransızca özel ders İzmir ise daha turistik bir şehir olmasından dolayı daha çok öğretmen seçeneği olacaktır ve maliyet biraz daha düşük olabilir.

Fransızca konuşma becerisini ve Telaffuzu Fransa Merkezli Bir Kuruluşla Öğrenin

İstanbul'da, Ankara'da ya da İzmir'de yaşıyorsanız, bu 3 şehirde kurslara katılabileceğiniz Fransız Kültür Merkezi Fransızca ismiyle Institut Français, başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar size Fransızca dersleri sunuyor. Aynı zamanda web kamerası ya da bireysel online platform vasıtasıyla da online olarak ders almanız mümkün.  Dersler grup içinde ya da bireysel olarak alınabilir.

Türkiye'de Fransızca derslerini Fransız Kültür Merkezi aracılığıyla almayı düşünürseniz hafta içi 6 hafta boyunca 3 gün x 3 saat olmak üzere kredi kartıyla 1300 TL karşılığında kayıt yapabilirsiniz. Öğrenci, öğretmen ya da emekliyseniz 1170 TL'ye kadar düşecektir. Kurslara belirli kayıt dönemleri var ve öncesinde seviyenize göre bir ders programına sahip kursa yazılabilmeniz için öncesinde bir seviye tespit sınavına girmelisiniz.

Bununla birlikte, çalışıyorsanız ve gün içinde bu kurslara katılmanız mümkün değilse Fransız Kültür Merkezi size hafta sonu programı da sunuyor. 6 hafta boyunca hafta sonu 2 gün x 4 saat olmak üzere kredi kartıyla 1425 TL karşılığında kayıt yaptırabilirsiniz. Yine öğrenci, öğretmen ya da emekli olmanız durumunda bu fiyat düşebiliyor.

NOT: Bu fiyatlar belirleyici değildir. Size en yakın Fransız Kültür Merkezi'ni ziyaret ederek ya da telefonla arayarak en doğru bilgiyi ve size uygulanabilecek potansiyel indirimleri öğrenebilirsiniz.

Söylediğimiz gibi bulunduğunuz yerde Fransız Kültür Merkezi yoksa ya da size yakın bir yerde değilse online olarak da ders alabilmeniz mümkün. Grup dersleri ve bireysel alacağınız dersler fiyat anlamında değişiklik gösterebilir.

Ya da Fransızca dersleri almak için bir dil okuluna yazılma seçeceğini de değerlendirebilirsiniz!

Fransızca dersleri için yazı tahtası kullanabilirsiniz
Fiyat olarak sizen en uygun Fransızca dil okulunu bulmak önemlidir. | Kaynak: Pixabay

Özel Bir Kuruluş Aracılığıyla Fransızca Öğrenin

Fransız dilinde uzmanlaşmayı içinde Fransızca öğretmeninin olduğu herhangi bir dil öğrenme merkezine kaydolarak başarabilirsiniz.

Bu tür merkezler dile olan tutkularını mümkün olduğunca fazla insanla paylaşmayı amaç edinmiş hevesli gezginler ve öğrettikleri dil anadili olan insanlardan oluşur.

Programları genelde yıl içinde belirli aralıklarla 10 hafta Fransızca başlangıç kursu sunar.

Fransızca özel ders Ankara içinde ve çevresinde kolaylıkla bulunabilir.

Aynı zamanda bu tarz kuruluşlarda temel Fransızca kelimeleri çoktan kavramış ve orta seviyede sözcük ve sözcük gruplarıyla devam etmeye hazır olan insanlar için de daha ileri seviyede Fransızca dersleri de verilmektedir.

Bununla birlikte, Fransızca öğrenmek ya da geliştirmek hayaliyle 10 hafta boyunca akşam boş zamanlarınızı feda etmek istemiyorsanız aynı konuları kapsayan 4 haftalık  daha yoğun bir programı da tercih edebilirsiniz.

Ya da belki de bir sonraki tatilinizi herkesin Fransızca konuştuğu bir yerde geçirebilirsiniz!

Anadili Fransızca olan insanlarla çevrilmiş halde Fransa'nın diline ve kültürüne dalmanız muhtemelen konu parler français olunca en iyi yoldur.

Bu seçeneklerden hiçbirisi sizin takviminize ya da bütçenize uymuyorsa da kendinize bir özel öğretmen ayarlamak için soruşturabilirsiniz.

Dil öğrenen bazı kişiler özel öğretmenin bire bir ilgisiyle kendilerinden daha emin olurlar ve daha hızlı öğrenirler.

Bu tarz yerlerde websitelerini sürekli kontrol etmeniz ve siteye kaydolma seçeceği varsa kaydolup bildirimleri açmanız iyi olabilir çünkü bazıları dil eğitimi programları için sık sık indirim ilanları yayınlayabiliyor.

Şanslısınız çünkü Superprof özel ders almak istiyorsanız sizin yanınızda.

Deneyimli Fransızca öğretmen arıyorsanız sitemize bir göz gezdirmeniz yeterli! Fransa'da uzun yıllar kalmış, Fransız okullarında okumuş veya anadili Fransızca olan üyelerimizden birçoğu da size bu dili en doğru şekilde öğretebilmek için burada.

Grup ya da bireysel özel ders alabilirsiniz. Öncesinde uzun bir zaman aralığı için bağlayıcı bir sözleşme yapmanıza ya da ücret ödemenize gerek kalmadan size en uygun öğretmeni seçebilirsiniz.

Aynı zamanda, yaşadığınız yerde size yakın bir öğretmen bulamadıysanız Skype ya da başka platformlar aracılığıyla online olarak ders almanız da mümkün.

Hiçbir Fransızca dersi ya da kursununun ders materyalleri olmadan yerine getirilemeyeceğiniz söylemeye gerek bile yok, bu nedenle öğretmeniniz öğrenmenizi en üst seviyeye çıkarabilmek için size uygun düzgün materyalleri önerecektir.

Öğretmenler öğrencilerinin başarıya ulaşmanızı profesyonel ve hatta kişisel anlamda amaçlayan doğuştan tutkulu insanlardır.

Ancak her hırslı ve tutkulu öğretmen geleneksel şekilde bir sınıfta ders vermiyor.

Başka online sitelerden de öğretmen bulmak mümkün, ancak göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalardan birisi öğretmenin eğitimi ve ders işleme yöntemi ile ilgili paylaştığı bilgilere kolayca ulaşabilmek ve güven duyabilmektir.

Superprof'un Fransızca'yla tecrübeleri ve eğitim bilgilerini profilinde paylaşmış 133 tane Fransızca öğretmeni artık harekete geçmek ve Fransızca selamlaşmadan tutun da gramatik yapılara kadar siz her şeyi düzgün bir şekilde kavrayana kadar size destek olmak için yalnızca onlara ulaşmanızı bekliyor.

En iyi şekilde kurduğunuzu düşündüğünüz Fransızca cümlelerde bile size karmaşık gelen ifadeler varsa belki de size açıklayabilmesi için bir öğretmenin yardımına ihtiyacınız vardır.

Fransızca dilbilgisi ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir şey olursa Superprof aracılığıyla kazandığınız öğretmeniniz işleri sizin için oldukça kolay hale getirecektir!

1 ders saati için ortalama 76 TL fiyatıyla bulunması zor bir fırsat yakalayacağınızı söyleyebiliriz!

Superprof üzerinden 3 ilde alınacak Fransızca özel ders için ortalama fiyatlarına aşağıdaki tablodan bakıp bir fikir sahibi olabilirsiniz:

ŞehirOrtalama Ders Saati Fiyatı
İstanbul83 TL
Ankara89 TL
İzmir77 TL
Fransızca öğretmeni bulmak için bilgisayarın başına geçin
Fransızca öğretmeninizin ders konularıyla ilgili sağlam bilgilere sahip olması önemlidir. | Kaynak: Pixabay

Öğrenme İhtiyaçlarınız Doğrultusunda Fransızca Öğretmeni Bulmak

Öğrenme ihtiyaçlarınızı umursamayan bir öğretmene hiç denk geldiniz mi? Ya da yalnızca kendi tercih ettiği öğrencilerle ilgilenip sizi sanki öğrenebilme kapasiteniz yokmuş gibi hissettirerek dışarıda bırakan bir öğretmeniniz oldu mu?

Öğrenme tarzınıza uyum sağlayan ve ders ve rahat yöntemlerle ders veren, bir noktada kafanızın karıştığını ya da yorulmaya başladığınızı kolayca anlayacak bir öğretmen bulmak çok da kolay kotarılan bir iş değildir.

Öğretme stili sizin kriterlerinizi tamamen karşılayacak Fransızca öğretmen bulmak azami önem taşır.

Özellikle de bu öğretmeninin zamanı ve bilgi birikimi için kendi cüzdanınızdan ödediğinizin farkındaysanız!

Bunun için ilk adım öğrenme aşamasında tam olarak nerede olduğunuza karar vererek mevcut öğretmenlerden size uygun olmayanları eleyerek bir liste yapmaktır.

Yeni başlayanlar için Fransızca öğretme tecrübesi bulunan birisine mi ihtiyacınız var?

Ya da daha önce Fransızca dersleri aldınız da şu an diyalog kurma becerilerinizi artırmak veya podcast dinlerken duyduğunuz yeni türemiş bir anlatım şeklini anlamaya çalışıp nası kullanacağınızı öğrenmek mi istiyorsunuz?

DELF tarzında Fransızca seviyenizi belgeleyecek sınavlara katılmayı mı planlıyorsunuz?

Öğretmeniniz siz ve diğer yetişkinlere mi öğretiyor olacak ya da çocuklarınıza Fransızca konuşmaları için ders aldırmak istiyorsunuz?

Fransızca derslerini her kim için istiyorsanız  seçeceğiniz öğretmende aşağıdaki niteliklerin olması çok önemlidir:

 • Sabırlı
 • Kendinden emin
 • Sevecen
 • Anlayışlı
 • Destekleyici
 • Hayat boyu öğrenme tutkusu olan
 • Bir şeyleri farklı bir açıdan görme becerisiyle birlikte konuları da farklı şekillerde anlatabilme potansiyeline sahip
 • Yöntemlerini öğrencilerinin ihtiyaçlarına göre adapte edebilen

Çok çabuk sinirlenmeyen, yanlış telaffuzunuzla dalga geçmeyen, kitapları yanlış ve dağınık kullanmayan ve kibirli olmayan bir öğretmenle karşılaşmanızı diliyoruz.

Her öğretmende olması gereken bu kişilik özelliklerinin yanında bir diğer önemli nitelik ise bir öğretmeninin konuyla ilgili gelebilecek potansiyel her soruya karşı dersle ilgili sağlam bilgiye sahip olmasıdır.

Öğretmeninize gramatik cinsiyetle ilgili bir soru sorduğunuzu hayal edin: neden bazı sözcükler feminen iken bazıları maskülendir?

Nesnelerin hangi cinsiyete sahip olduğunu belirleyen kurallar nelerdir?

Her ne kadar bu sorunun net bir cevabı olmasa da bu tarz sorular gayet mantıklı sorulardır. Öğretmeninizin görmezden gelmesi ya da sonraya bırakması sizin için pek de iyi bir şey olmaz. Bu nedenle, öğretmeninizin anlayışlı ve potansiyel her soruya anlayabileceğiniz şekilde bir açıklama getirmesi önem taşır.

Bir Öğretmenin Sizin İçin Doğru Olup Olmadığı Nasıl Belirlenir

Herkes birçok reklamı gözden geçirebilir, Fransızca öğretmenlerinin biyografilerini ve niteliklerini okuyabilir, fakat asıl önemli olan öğretmenle bire bir konuşmaktır.

Fransızca dersiniz için herhangi bir öğretmenle anlaşmadan önce atacağınız en mantıklı adım, Fransızca öğretmenleriyle görüşme gerçekleştirmektir.

Doğal olarak, deneyim ve nitelikleriyle ilgili belli başlı soruları sorabilirsiniz. Ama sonrasında, şunları da sormak iyi bir fikir olacaktır:

 • Genç öğrencilere öğretmeyi mi tercih edersiniz yoksa daha büyük öğrencilere mi? Yetişkinlere ne dersiniz?
 • Öğretiminizde hangi metodolojiyi benimsiyorsunuz?
 • Dil öğrenmenin en önemli yönleri nelerdir?
 • Bazı öğretmenler okuma ve yazmaya daha çok önem verirken, diğerlerinin odak noktası dinlediğini anlama veya telaffuz etmek üzerinedir.
 • Öğrenme materyalleri sağlıyor musunuz? Hangi ders kitaplarını tavsiye edersiniz veya hangilerinden çalışıyorsunuz?
 • Hiç öğrenme zorluğu çeken biriyle çalıştınız mı?

Son soru, sizin veya çocuğunuzun sahip olabileceği herhangi bir engeli açıklamak yerine, gelecek öğretmenin sabır düzeyini belirlemek için hazırlanmıştır.

Sonuç olarak, soru sormak  gelecekteki öğretmeninizin dersler sırasında sorularınıza ne kadar duyarlı olacağını anlamanın bir yoludur.

Superprof'taki Fransızca öğretmenlerinin çoğunun ilk dersi birlikte çalışıp çalışamayacağınızı nakdi bir masraf yapmanıza gerek kalmadan görmek için ücretsiz verdiğini biliyor muydunuz? 

Fransızca dersleri haricinde iPad podcast dinleyin
Bir işle meşgulken dinleyebilmeniz için Fransızca postcast'ler indirebilirsiniz. | Kaynak: Pixabay
En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (48 yorum)
Kadir
₺185
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (22 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (13 yorum)
Gizem
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (48 yorum)
Kadir
₺185
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (22 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (13 yorum)
Gizem
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Ders Dışında Fransızca Dil Becerilerinizi Geliştirmek

Fransız dilini öğrenirken öğretmeninizle bir dersten diğerine geçmeniz öğrenme aşamasında size birçok avantaj sağlama konusunda harika bir yoldur.

Çocuğunuz okulda Fransızca dersleri alıyorsa seviyesinizi iyice ilerletmek için bir öğretmenden özel ders aldırmayı ve sınavlara hazırlamayı düşünebilirsiniz!

Kendinizi Fransızca özel ders alarak bu dili öğrenmeye adamak la language Française konuşmak için harika bir başlangıçtır.

Fakat uzmanların çoğu size derste harcadığınız saatlere ek olarak 2 saat de bağımsız şekilde çalışıp pratik yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

Peki bu sessiz bir odada masanın başına geçip yalnızca önünüzdeki Fransızca kitabından ezber yapmanız anlamına mı gelir?

Absolument pas, mon cher!

Çoğumuz bunun böyle olduğuna inanırız. Yanı geleneksel şekilde kitabı açıp okuma yapmanın Fransızca pratiği için tek yol olduğunu düşünürüz.

Peki podcast dinlemek, Fransız TV programlarını ya da filmlerini izlemek, Fransızca müzik dinlemek ya da anadili Fransızca olan sohbet arkadaşı bulmak ne güne duruyor?

Metropolden uzak yaşıyorsanız bu tarz imkanlara nasıl sahip olacaksınız?

Online Fransızca Materyal Bulmak

Yeteri kadar hızlı bir internet bağlantınızın olması en azından Fransızca konuşma becerilerinizi geliştirmek adına online kaynaklardan yararlanmak için yeterde artar bile.

Youtube'da Türkçe altyazılı anadili Fransızca olup Fransızca'nın zorlu kavramlarını izah eden birçok kanal vardır. Bu tarz kanalları izleyerek ne kadar çok Fransızca'ya maruz kalırsanız sizin dinleme becerileriniz için o kadar iyi olacaktır.

Gece gündüz canlı olarak radyo yayınlarını da dinleyebilirsiniz!

Uluslararası gündemi takip etmeye meraklıysanız ya da spor programları ilginizi çekiyorsa bunların Fransızca yayınlanan versiyonlarına bir göz gezdirebilirsiniz.

Haber ve sporların yanısıra bazıları spesifik olarak sizin gibi yeni yeni Fransızca öğrenenler için tasarlanmış olan ya da ileri seviyedekiler için uygun Fransızca podcastler arayabilirsiniz.

Fransızca öğrenme aşamasında size yardımcı olabilecek materyalleri seçerken konusu ilgi alanınız olan kaynaklara öncelik tanımanızın yanında bu kaynakların hangi ülkeye ait olduğuna da dikkat etmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Fransızca'nın birden çok ülkenin resmi dili olduğunu biliyorsunuzdur.

Kanada'da konuşulan Fransızca Belçika'da konuşulandan biraz farklıdır, aynı şekilde Belçika'da konuşulan Fransızca'da Fransa'da konuşulandan birazcık farklılık gösterir.

Bölgesel olarak konuşulan Fransızca çeşitlilik gösterir, bu da demektir ki Kanada Fransızca'sını öğreniyorsanız İsviçre'nin resmi dillerinden biri olan Fransızca'yı tam olarak anlamayabilirsiniz.

Bu nedenle de, metropolitan Fransızcası da denilen Paris, Bordo ve Fransa'nın her yerinde konuşulan Fransız Fransızcası'nı dinlemek daha uygulanabilir bir seçenek olacaktır.

Herhangi bir Fransızca sınavına girmeye niyetliyseniz de Fransız Fransızcası kullanmanız gerekmektedir!

Bu şekilde dinleme becerilerinizi iyileştirebilirsiniz, peki Fransızca konuşma becerileri için ne yapabiliriz?

Anadili Fransızca olan insanları dinlemek ne kadar önemliyse bu insanlarla konuşup bir diyaloğa girmek de o kadar önemlidir. Bunun için kendinize online platformlarda bir sohbet arkadaşı edinebilirsiniz.

İnternete girip küçük bir araştırma yaparak bu tarz sohbet sitelerini bulmanız mümkün. Anadili Fransızca olan biriyle bire bir konuşmak Fransızca konuşma becerilerinizi geliştirmekle kalmaz aynı zamanda Fransa'dan bir arkadaş edinmenizi de sağlayabilir!

Unutmayın, Fransızca özel ders almak başlı başına bu dili öğrenmek için yeterli değildir. Aynı zamanda 4 temel becerilerinizi ders dışında geliştiriyor olmanız da oldukça yararlıdır.

Ve de tabii ki DELF sertifikasına sahip olmak için de güçlü bir konuşma becerinizin olması gerek!

Kruvasan görünce fransızca konuşma isteği gelebilir
Ne yazık ki lezzetli Fransız yemekleri yiyerek seviyemizi tespit edemiyoruz! Kaynak | Unsplash

Fransızca'nızı Resmi Dil Sınavlarıyla Ölçmek

Fransızca'yı profesyonel nedenlerden tutun da Fransa'da çalışmak ve yaşamak için ya da orada bir üniversiteye lisans ya da yüksek lisans için kayıt yaptırmak amacıyla öğreniyor olabilirsiniz. Sebep her ne olursa olsun ilk olarak Fransızca konuşup anladığınızı göstermeniz gerekir.

Fransızca'yı bildiğinize dair tek kanıt ise Fransız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan resmi bir sınavdan elde ettiğiniz ve seviyenizi gösteren bir belge olacaktır.

Fransızca seviye tespit sınavlarının çoğu diğer Avrupa dillerinin seviye tespit sınavlarına benzer bir yapıya sahiptir.

En düşük seviye olan A1, Fransızca'da temel okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerine sahip olduğunuzu gösterir.

En yüksek seviye olan C2 ise adayın her türlü konuşmayı gerçekleştirebilecek ve her yazılı metni kavrayabilecek durumda olduğunu ifade eder.

Profesyoneller için aynı zamanda terminolojik Fransızca'yı ölçen ve daha çok mesleki Fransızca'ya yönelik DELF sınavları da vardır.

Hangi seviye için girdiğinizden bağımsız olarak, bir profesyonel dahi olsanız DELF sınavları ile 4 dil beceriniz ölçülecektir: okuma, yazma, konuşma ve dinleme!

Bu sınavlardan hiçbiri dilbilgisi, kelime hazinesi ya da fiillerin zaman çekimleri üzerinde yoğunlaşmaz.

Dil öğreniminiz tek bir açıdan değerlendirilmez, dili nasıl kullandığınıza bakılır.

DELF sınavına hazırlanıyorsanız je suis, tu es ad nauseam tekrarları yapmanıza gerek yok. Hiç kimse sizden sınav boyunca fiil çekimi yapmanızı istemeyecek!

Bunun yerine, sınavı yapanlar sizin ait olduğunuz seviyede dili ne kadar akıcı kullandığınıza bakacaklar.

DELF size Fransızca'yı hangi seviyede biliyorsanız o seviyeyi onaylayan resmi bir belge sağlayacaktır.

DELF sınavlarının yapısı aşamalı olsa da her sınava sırasıyla girmenize gerek yok. Hemen seviyenize uyacak bir sınavı seçip girebilirsiniz. Fakat unutmayın, bu sınavdan ya geçersiniz ya da kalırsınız.

Bu noktada şu soruyu sormanız mümkün: Fransızca'mı resmi olarak test etmeden seviyeme nasıl karar verebilirim?

Bunun için öğretmeninizden yardım istemeniz yeterli. Ya da Fransız Kültür Merkezi'ne kaydolmayı düşünürseniz size orada öğretmenleriniz hangi seviyede sınava girmeye uygun olduğunuzu söyleyecektir.

Aynı zamanda online olarak seviyenizi ölçecek testlere ve sınavlara sahip bazı internet siteleri de vardır. Bu tarz siteleri ziyaret ederek en azından bireysel olarak da bir fikir edinebilmeniz mümkündür.

Fransızca konuşulan bir ülkeye turist olarak gitmeyi planlıyor ya da Fransa'da bir üniversiteye lisans ya da yüksek lisans için kaydolmayı düşünüyor olabilirsiniz. Motivasyonunuz her ne olursa olsun Fransa'daya da Fransızca konuşulan herhangi bir ülkede çalışıp, okuyup ya da yaşamak için planlar yapıyorsanız Fransızca konuşmayı öğrenmek atılacak ilk gerekli adımdır.

Artık nereden Fransızca dersleri alıp Fransızca telaffuzunuzu geliştirebileceğinizi, size uygun broadcast seçmeyi ve Fransızca konuşmalar duyarak kucağınızı aşina hale getirmeyi ve de bir Fransızca öğretmeni ile ilgili beklentilerinizin ne olması gerektiğini biliyorsunuz.

İşte şimdi nereden öğreneceğinizi bildiğinize göre ne kadar hızlı öğreneceğiniz tamamen size kalmış! İyi şanslar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!