"Öğrenme sanatının unsurları irade, intizam ve zamandır." - Marcel Proust

Yeni bir dil öğrenmek için zamanınızın belli bir kısmını buna ayırmalı, düzenli olarak çalışmalısınız. İkinci bir dil öğrenmek ve bu dili akıcı bir şekilde konuşmak için izleyebileceğiniz birçok farklı yol var. Ama belki de en önemlisi cesaretinizi ve istediğinizi kaybetmemenizdir. Çoğu zaman daha endişeli ve isteksiz öğrenciler çok daha yavaş ilerler. Pratik yaparken gramer kurallarında bir hata yapmaktan korkmak, öğrendiklerini kullanmaya çekinmek de sizi geriye atacaktır.

Kimse bir gecede Fransızcayı ana dili gibi konuşmayı öğrenemez. Kendinize zaman tanımalısınız. Hata yapmaktan korkmamalı ve bu hatalarınızı düzeltmek için elinizden geleni yapmalısınız. Düzenli çalışmayla yavaş yavaş ilerleme kaydettiğinizi siz de fark edeceksiniz.

Fransızca öğrenmek için izleyebileceğiniz birçok farklı yol var demiştik. Şimdi bu makalemizde Fransızca kurs fiyatları, Fransızca özel ders fiyatları ve izleyebileceğiniz yollardan bahsedeceğiz.

Evde bilgisayarından ders çalışan kadın
Fransızca özel dersler dil kurslarından daha pahalı olabiliyor. | Kaynak: Pexels
En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Elian / reyhan
5
5 (10 yorum)
Elian / reyhan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (11 yorum)
Gökhan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Irem
5
5 (5 yorum)
Irem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doga
5
5 (6 yorum)
Doga
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sevim
5
5 (5 yorum)
Sevim
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aysu
5
5 (16 yorum)
Aysu
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (10 yorum)
Meryem
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elian / reyhan
5
5 (10 yorum)
Elian / reyhan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (11 yorum)
Gökhan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Irem
5
5 (5 yorum)
Irem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doga
5
5 (6 yorum)
Doga
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sevim
5
5 (5 yorum)
Sevim
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aysu
5
5 (16 yorum)
Aysu
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Meryem
5
5 (10 yorum)
Meryem
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Türkiye'de Fransızca Öğrenin

Tabii ki Fransızcayı öğrenmenin en güzel yolu bir süre Fransa'da yaşamaktır. Böylece dile hemen adapte olursunuz. Ancak Fransa'da Fransızca dil kursu fiyatları herkesin bütçesine uymayabiliyor. Türkiye'de hangi şehirde olursanız olun Fransızca bilginizi geliştirmenizi sağlayacak bir kurs bulabilirsiniz. Yaşadığınız yerdeki kurslar ilginizi çekmiyorsa farklı şehirlerdeki online Fransızca dersleri de katılabilirsiniz!

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Kursu

Fransızcaya sıfırdan başlayacaksanız Galatasaray Üniversitesi'nin online Fransızca dersleri harika bir seçenek olabilir. Hafta içi pazartesi, salı ve çarşamba günleri ve hafta sonu dersleriyle bir kuru 50 saatte tamamlayabilirsiniz.

Kurslarda "Diller için Avrupa Ortak Çerçeve Metni”ne uygun olarak tüm Avrupa dilleri için 5 seviye belirlenmiştir: A1, A2, B1, B2, C1, Kısaca A1 ve A2 başlangıç seviyelerini, B1 ve B2 orta seviyeleri, C1 ise ileri seviyeyi ifade ediyor.

A1, A2 ve C1 seviyesi ikişer kur, B1 ve B2 seviyeleri üçer kurdan oluşuyor.

Hangi kura devam edilmesi gerektiği online ücretsiz yapılan Seviye Tespit Sınavı sonucunda belirleniyor. Seviye Tespit Sınavı sadece belirli bir tarihte değil, kayıt son başvuru tarihine kadar herhangi bir günde yapılabiliyor. Alınan seviyenin tüm kurları tamamlandığında Seviye Yeterlilik Sınavı yapılıyor. 2/3 devam zorunluluğu isteniyor.

Bu Fransızca dil kursu fiyatları şu anda her bir kur için 1450 TL.

TEOL Dil Okulları Fransızca Kursu

Türkiye'de birçok farklı şehirde şubesi bulunan TEOL Dil Okulları'nda Fransızca öğrenebilirsiniz. 54 ülkede konuşulan ve 29 ülkede resmi dil olarak kabul edilen bu dilin sadece gramer kurallarını öğrenmekle kalmayıp konuşma becerilerinizi de geliştirebilirsiniz.

TEOL'da 3 seviyede Fransızca kursu veriliyor:

1.Seviye Fransızca Kursu – Başlangıç (A1- A2): Fransızca kursunda oldukça basit ve gündelik hayatta kullanabileceğiniz başlangıç seviyesi eğitim veriliyor. Fransızca kursunu alan öğrenciler eğitim sonunda kendini kısaca tanıtabiliyor ve basit sorular sorup cevap verebilir düzeye geliyor.

2.Seviye Fransızca Kursu – Orta (B1-B2): Orta seviye Fransızca dil kursu eğitiminden sonra düzgün bir şekilde Fransızca konuşabilecek, gündelik konular üzerine basit konuşmalar yapabileceksiniz. Fransızca kursu sonunda olayları anlatabilmeniz, fikirlerinizi sunabilmeniz ve kendinizi ifade edebilir hâle gelmeniz amaçlanıyor. Somut ve soyut içerikli konuların özünü anlayarak fikir yürütebilmeniz sağlanıyor.

3.Seviye Fransızca Kursu – İleri (C1-C2): İleri düzey Fransızca kursu eğitimi sonunda artık Fransızcaya tamamen hâkim oluyorsunuz. Uzun Fransızca metinleri anlayabiliyor, sosyal, mesleki ve akademik hayatınızda kendinizi akıcı bir şekilde ifade edebilecek seviyeye geliyorsunuz.

Akademik Yabancı Dil Kursları

İstanbul, Bursa, Ankara, Eskişehir, İzmir, Kütahya, Manisa, Amerika ve İngiltere'de şubeleri bulunan Akademik Yabancı Dil Kursları ile Fransızcanızı geliştirebilirsiniz.

Burada A1 seviyesinden B2 seviyesine kadar eğitim alabilirsiniz. Aldığınız tüm eğitimlerin sonunda Fransızca bir tartışmanın özünü kavrayabilecek, görsele dayalı deyimleri kullanabilecek, televizyonda ve filmlerde konuşulanları anlayabileceksiniz. Artık kendinizi ifade edebileceğiniz bir diliniz daha olacak!

Fransa Bordeaux Place de la Bourse
Fransa'da dil kursu fiyatları fazla geldiyse Türkiye'deki bir kursla yabancı dil öğrenebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Ankara Üniversitesi TÖMER Fransızca Kursu

TÖMER kursları aylık 36 saatlik (haftada 9 saat yoğun), aylık 24 saatlik (haftada 6 saat) ve 2 aylık 44 saatlik (haftada  5-6 saat) olmak üzere düzenleniyor. Kursiyerlerin talebi doğrultusunda farklı yoğunlukta kurslar da düzenlenebiliyor.

Fransızca kursları 4 temel, 6 orta ve 4 yüksek olmak üzere toplam 14 kurdan oluşuyor. Avrupa Dil Portfolyosuna göre düzenlenen Fransızca kurslarında diploma alan bir kursiyer, B2 düzeyine ulaşmış oluyor. İsteyen olursa C1 düzeyinde ileri Fransızca kursları da verilebiliyor. Temel ve orta kurların sonunda sertifika, yüksek kurların sonunda ise Ankara Üniversitesi Rektörü onaylı “TÖMER Diploması” veriliyor.

Genel Amaçlı Fransızca kurslarının temel kurlarında Taxi 1 ve alıştırma kitabı, orta kurlarda Taxi 2-3 ve alıştırma kitapları, yüksek kurlarda ise Alter Ego 4 kitabı ve alıştırma kitabı kullanılıyor. Derslerde ayrıca TÖMER Fransızca biriminin hazırlamış olduğu destekleyici ek alıştırma kitapçıkları da kullanılıyor.

TÖMER’de Fransızca kurslarına devam eden kursiyerler için değişik saatlerde Konuşma Kulübü adlı konuşma sınıfları da açılıyor. Bu kurslarda deneyimli Türk ve Fransız öğretim elemanları eşliğinde farklı konularda konuşma kursları veriliyor. Bu kurslar TÖMER kursiyerleri için tamamen ücretsiz.

Superprof'ta Fransızca Dersleri

Superprof'ta Fransızca dersleri alabileceğiniz 400'den fazla özel Fransızca öğretmeni sizi bekliyor!

Bu öğretmenlerin saatlik ders ücreti değişiklik gösterse de Superprof'ta ortalama 80 TL.  Saatlik ders ücreti bulunduğunuz şehre, öğretmenin aldığı eğitimlere, sizin Fransızca seviyenize, Fransızca öğrenme sebebinize göre değişiklik gösterebiliyor. Daha birçok farklı faktör bu ücreti etkileyebiliyor.

Bazı şehirlere göre Fransızca özel ders ücretleri şöyle:

 • İstanbul: 82 TL
 • Ankara: 71 TL
 • İzmir: 65 TL
 • Antalya: 70 TL
 • Adana: 50 TL
 • Bursa: 74 TL
 • Eskişehir: 64 TL
 • Mersin: 60 TL
 • Denizli: 60 TL

Sadece konuşma becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız sadece Fransızca konuşma dersleri alabilirsiniz. Veya işiniz için kendi alanınızda en çok kullanılan Fransızca kelimeleri öğrenebilirsiniz. Fransa'da bir tatile çıkacaksanız gitmeden önce birkaç ay ders alarak da günlük konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Tüm yıl ders almak zorunda değilsiniz. Derslerinizin süresini ve sıklığını da öğretmenin yoğunluğuna göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Dilerseniz sadece kısa bir süreliğine Fransızca özel dersler alabilir, dilerseniz haftada iki gün ders yapabilir, dilerseniz de sadece yazın dil dersleri alabilirsiniz.

Superprof'taki Fransızca öğretmenlerinin aldıkları eğitimleri ve hangi seviyelerde eğitim verdiklerini profillerinde görebilirsiniz.

Superprof'un en güzel yanlarından biri de öğretmenlerin ilk dersi ücretsiz vermesi! Böylece önce bir deneme dersi yapabilir, doğru kararı verdiğinizden emin olabilirsiniz.

Fransa Paris Eyfel Kulesi
Fransızca ders ücretleri ders içeriğine ve öğretmene göre değişiklik gösterebiliyor. | Kaynak: Pexels

Üniversitede Fransızca Öğrenmek

Fransızca öğrenmek isteyen bir üniversite öğrencisiyseniz okulunuzdaki seçmeli derslere bir göz atmak isteyebilirsiniz. Çoğu üniversitede başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar Fransızca dersleri veriliyor. Veya mümkünse Fransızca öğretmenlik veya Mütercim Tercümanlık bölümlerinden yandal yapabilirsiniz.

Türkiye'de Fransızca öğretmenliği şu üniversitelerde var:

 • Marmara Üniversitesi
 • Hacettepe Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Anadolu Üniversitesi
 • Gazi Üniversitesi
 • Bursa Uludağ Üniversitesi
 • Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 • Çukurova Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi

Fransızca mütercim tercümanlık ise şu üniversitelerde var:

 • Hacettepe Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Mersin Üniversitesi
 • Kırıkkale Üniversitesi
 • Kırıkkale Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi

Fransızca öğrenmek için tek seçeneğiniz üniversitede dersler almak veya bir dil kursuna gitmek değil tabii ki. Bir özel ders öğretmenine ayıracak bütçeniz de yoksa yaşadığınız yerdeki halk eğitim merkezlerini araştırabilir, ücretsiz Fransızca dersleri veren bir eğitim merkeziyle kendinizi geliştirebilirsiniz.

Fransızcayı kendi kendinize öğrenmek istiyorsanız da faydalanabileceğiniz birçok farklı kaynak var. Üstelik bu kaynakların da çoğu ücretsiz! YouTube'da videolar izleyebilir, Busuu ve Duolingo gibi platformlarda Fransızca çalışabilir, online sözlüklerle telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Netflix ve Amazon gibi platformlarda Fransızca diziler ve filmler izleyerek kulağınızı bu dile alıştırabilirsiniz.

Bir dili öğrenirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, o dile hayatınızda yer vermektir. Küçük kâğıtlara Fransızca kelimeler yazarak evinizde farklı yerlere yapıştırın, telefonunuzu Fransızca kullanmayı deneyin, kendi kendinize Fransızca diyaloglar kurun!

Hadi, ne bekliyorsunuz? Commencez-aujourd'hui!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.