Kim iyi bir film izleme fikrine hayır diyebilir ki? Yağmurlu ve kasvetli bir günde sıcak çayınızı elinize alıp yumuşak battaniyenize kendinizi sarmış olarak kıvrılarak televizyon izlemek gibisi var mı? Aslında bu basit eğlence bile artık zamanla nostalji haline gelmiş gerçek bir sinema ya da tiyatro salonunun deneyimini hatırlatıyor bize. Lobide aldığınız o keskin ve lezzetli patlamış mısırın kokusu, girişte gördüğümüz baştan çıkarıcı afişler ve posterler ile kapkaranlık ve sessiz bir salonda kocaman beyaz perde üstüne düşen görüntüler ile kısa süreli de olsa bambaşka bir dünyaya kaçmak hepimizin sevdiği bir aktiviteydi.

Fransızca ders alarak filmleri alt yazı veya dublaj sıkıntısı olmadan izleyebilirsiniz. Fransızca online ders almakta ek bir seçenektir.

Ama bu eğlence biçiminin nasıl ortaya çıktığını hiç düşündük mü? Sinemanın uzun tarihi ve beyaz perdede oynayan tüm ihtişamı, hüznü, heyecanı ve kahkahaları bize sağlamak için katlandığı zorlu yolculuk hakkında bilgimiz var mı?

Fransızca özel ders almak en etkili öğrenim yoludur.

Ve neden özellikle Fransız sineması çekici?

Burada Fransız başyapıtlarından ve onlara hayat veren yıldızlardan, hayal dünyalarını dünyanın görebileceği bir yere taşıyan vizyonerlerden ve performanslardan keyif alan seyircilerden bahsedeceğiz.

En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (48 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (23 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (48 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (23 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

En Ünlü 10 Fransız Aktör

2017 yılının Ocak ayı sonunda, eski Doktor David Tennant, News of the World'e karşı gizlilik ihlali davası açtı; iddiaya göre kendinin ve diğer bazı ünlülerin telefonlarını hacklemişlerdi.

Ayrıca, onun adına  "Gerçek David Tennant" isimli sahte bir Twitter hesabı kuruldu ve yayıncısı bunu hemen yalanladı; ironik bir şekilde "gerçek David Tennant sözkonusu platformdan nefret etmekte ve asla bir hesap açmamıştı!

Popüler şahsiyetlere karşı bu tür çirkin eylemler, zamanın bir işaretidir: idolleştirdiğimiz insanların en son kalp atışlarını o kadar çok isteriz ki, onun bir parçası için her şeyi yaparız.

Açıkçası, bu tür takıntılı davranışlar her yerdedir; belki de hayranların kendileri tarafından sergilenmedi, ama kesinlikle hayranlarının can attıkları şeye sahip David, basın fotoğrafçıları tarafından sergilendi.

Ultra-uygar Işıklar Şehri'nde bile böylesi yırtıcı davranışların var olduğunu anlamak için Leydi Diana'nın Paris sokaklarındaki trajik, zamansız ölümünü düşünmemiz yeterli!

Böylece, halkın gözleri önünde kariyer yapmak için inanılmaz bir metanete sahip olması gerektiği sonucuna varıyoruz.

Ayrıca, söz konusu kişilerin olağanüstü yetenekli olup sadık hayran toplamak için bir "star ışığına" sahip olması gerekir.

Fransa'nın Önde Gelen Adamları

Gerard Depardieu, bu işte çalıştığı 54 yıl boyunca oyunculuk becerilerini kesinlikle kanıtladı!

Kariyerine Fransız Yeni Dalgası'nın sonlarında başladı, Jean de Florette'deki rolüyle uluslararası bir şöhret kazandı ve bu şöhreti Cyrano de Bergerac'taki başrolüyle devam etti.

Ayrıca kariyerinin başlarında, The Last Metro'da Catherine Deneuve'ün karşısında oynayan ünlü François Truffaut ile çalışma şansına da sahipti.

Daniel Auteuil, Jean de Florette'de M. Depardieu ile birlikte oynadı ve devamı olan Manon des Sources'ta, onu Fransa'nın en çok beğenilen ve yüksek ücretli aktörlerinden biri yapan rollerde oynadı.

Oyunculuk tarzı o kadar akıcı ki, komedi ve gerilim filmlerinde eşit derecede rahat ve başarılı!

Bir zamanlar Manon'un başrol oyuncusu Emmanuelle Béart ile olan birlikteliğinden kendisi de bir oyuncu olan Aurore isimli bir kızı olmuştu.

Alain Delon, kariyerinin ilk yıllarında bir seks sembolü olarak görülüyordu; o da Yeni Dalga dönemlerine denk gelmekteydi.

Fransa'da, Üç Katil olarak da bilinen Kadınlar Zayıftır komedisinde başrol oynayarak ün kazandı. Purple Noon'da Tom Ripley'i canlandırdığında uluslararası sahnede beğeni topladı.

Albert Remy'nin kısa ömürlü kariyeri, oynadığı filmlerin sayısı ve Fransa'nın en iyi bilinen hikayelerinden bazılarında oynamasıyla yine de dikkat çekicidir: "400 Darbe" ve "Paris Yanıyor mu?" bunlardan sadece ikisi.

Sinemada film izleyip patlamış mısır yiyen çift.
Kim soğuk ve yağışlı bir günde sıcak içecekle film izlemek istemez ki? Aslında bu film seansları bize gittikçe nostaljikleşen patlamış mısır kokulu sinema salonlarını anımsatmaktadır. | Unsplash

Kamera karşısında geçirdiği yirmi üç yılda, bazıları televizyona yönelik 98 eserde yer aldı.

Yves Montand, Edith Piaf tarafından keşfedilmiş ve bir sanatçı olarak akıl hocalığı yapılmış olma ayrıcalığına sahiptir.Piaf, onu bir müzik salonunda şarkı söylerken gördükten sonra oyununa dahil etti.

Gerçekten de, M. Montand hem şarkıcı hem de oyuncu olarak ortaya çıkıyor ve en çok vokal yeteneklerini gerektiren filmlerle tanınıyor.

Kariyerinin sonlarında, entrikacı amca olarak Jean de Florettes'i ve devam filmini yönetmesi için aday gösterildi. Ayrıca Marylin Monroe ile birlikte Let's Make Love başta olmak üzere birçok Amerikan filmi yaptı.

Pek çok sansasyonel aşk ilişkisi olmasına rağmen, özellikle de Bayan Monroe ile bilinen birlikteliğine rağmen, ölümüne kadar ilk Amerikan akademi ödülünü kazanan Alman doğumlu Fransız aktris Simone Signoret ile evli kaldı.

Fransız Beyaz Perdesinin Hanımları

Brigitte Bardot, ne yazık ki, herhangi bir oyunculuğundan çok, belirgin dudakları ve uzun sarı bukleleriyle ünlüdür.

Roger Vadim ve Jean-Luc Godard gibi Fransız sinemasının en iyi isimlerinden bazılarının yönetiminde çalıştı.

Kamera önünde sadece 21 yıl geçirdikten sonra, kariyerinin zirvesindeyken film yapımcılığından emekli oldu. O zamandan beri, birkaç kez ırkçı nefreti kışkırtmakla suçlanarak hayatını aktivizme adadı.

İşin garibi, kendisini bir hayvan hakları aktivisti olarak tanıtıyor, ancak nefret teması hayvanlara kötü davranmayan insanlara yönelik!

Audrey Tautou, Miss Bardot olarak da tanınan Brigitte Bardot'ya nazaran daha temiz ve akça pakça bir üne sahip.

Audrey ilk çıkışını keyifli romantik komedi Amelie'de verdi ve o zamandan beri entrikadan (Da Vinci Şifresi) dramaya (A Very Long Engagement) kadar neredeyse her türde rol aldı.

Bayan Tautou, İngilizce filmler yapmış olmasına rağmen, temelde bir Fransız aktris olduğu konusunda ısrar ediyor ve çalışmalarının Amerikan kanalları aracılığıyla daha fazla uluslararası dağıtımını arayan diğer birçok kişinin aksine, Fransa'da sıkı bir şekilde kök salmayı planlıyor.

Parisli aktris Isabelle Huppert, Fransa'nın Amerika'nın akademi ödüllerine eşdeğer Cesar ödülüne en çok aday gösterilen kadın oyuncu.

Aynı zamanda sahnede mükemmelliği kutlayan Molière ödülüne en çok aday gösterilen kadın oyuncudur.

Gerçekten de, neredeyse 50 yıllık kariyeri boyunca 110'dan fazla film çekerek ve en az 25 oyun için tiyatroda yer alarak en üretken oyunculardan oldu.

İngiliz film eleştirmeni David Thomson, onun dünyanın en başarılı aktrislerinden biri olması gerektiğini söylüyor.

Daha sonra performanslarını Isabelle Adjani'nin performanslarına göre oldukça gevşek olarak değerlendirmeye devam ediyor.

Marion Cotillard, La Vie en Rose'daki Fransa'nın ünlü "Minik Serçesi" Edith Piaf'ı canlandırdığı için Amerikan akademi ödülü kazanan en son Fransız aktris oldu.

21. yüzyılın en güvenilir Fransız aktrisi olarak adlandırılan Cotillard'ın, okyanusu aşmak ve Hollywood ses sahnesinde kendisine özellikle uygun bulabileceği herhangi bir rol için rapor vermek konusunda hiçbir sorunu yok.

Son çabası olan Allied'ın Brad Pitt'in son boşanmasında rol oynadığı iddia ediliyor!

Parıldayan Danielle Darrieux olmadan büyük Fransız aktrislerin hiçbir listesi tamamlanmış sayılmaz.

80 yılı aşkın bir kariyere sahip olan Danielle Darrieux, sahne, televizyon ve film gibi her türü ve her ortamı deneyimledi.

Bu da yetmezmiş gibi şarkı söyleyip dans etti. Aslında büyük çıkışını bu şekilde yaptı: İlk filmi 1936'da çekilen Meyerling'di.

Brigitte Bardot'nun duvar boyama resmi.
Bir hayvan aktivisti olan Brigitte Bardot, yeteneğinden çok sarı saçları ve belirgin dudaklarıyla tanındı. | Pixabay

Tüm zamanların en büyük Fransız aktrislerinden biri olarak bilinen, mesleğine olan bağlılığı ve kararlılığı, ikinci baharının 93 yaşında bile filmlerde oynamaya devam etti.

Bu tür bir çalışma etiğiyle, yönetmenlerin bir sonraki filmi için onu işe almaya istekli olmalarına şaşmamalı!

En İyi 10 Fransız Filmi

Her şeyden çok Fransız filmleri, tüm büyüklüğü ve tüm hatalarıyla Fransız kültürünü yansıtır.

Hollywood'un gişe rekorları kıran filmleri türe göre belirli bir formülü takip etme eğilimindeyken, Fransız sineması bir hikaye anlatır ve izleyicinin işleri kendi kendine çözmesine izin verir.

Aynı geniş kategori içinde bile, bu hikayeler tahmin edilebilir çizgileri takip etmiyor!

Örneğin Audrey Tautou'nun romantik eserlerinden ikisini ele alalım: Amelie ve A Very Long Engagement.

Birincisi mizahi ve kaprisli; ikinci dokunaklı ve sivri uçlu - kim derin bir sosyal yorumun ölümsüz bir aşk hikayesine dayanak olmasını bekler ki?

Bu gerçekler şu soruyu akla getiriyor: Fransız filmlerini teknik yönleri mi, performansları mı, duygusal veya sosyal etkileri açısından mı ölçmeliyiz? Yukarıdakilerin hepsi mi?

Yukarıdakilerin hiçbiri mi???

NOT: Bunlar, bu metinde daha önce bahsedilenlere ektir!

The Umbrellas of Cherbourg, Jacques Demy'nin yönettiği romantik bir müzikal.
Can Dostum: bir dostluk ve sakatlık dramı
Oyunun Kuralı: Jean Renoir'in Fransa'daki sosyal sınıfa yönelik hicivli yorumu
Serseri Aşıklar: bir gangster özentisi hayatın değerini düşünüyor
Hiroşima Sevgilim: bir Fransız kadın ve bir Japon erkek arasındaki diyalog
Mavi En Sıcak Renktir: bir bükülme ile bir yetişkinlik draması
La Haine: Üç genç hayattaki yerlerini bulmak için mücadele ediyor
Koro: koro müdürü sorunlu genç erkeklere ulaşıyor
Unutulmayan Sevgili: bir aşk üçgeninin karşı karşıya kaldığı seçimleri anlatan bir romantik drama
Veronique'in İkili Yaşamı, bir kadının hayatının kimliğini ve karmaşıklığını araştırıyor.
Geçmiş ve şimdiki Fransız sinemasının sunduğu bol seçenekten sadece on film seçmenin son derece zor olduğunu lütfen unutmayın. En iyi filmler göreceli olup siz de kendi favorilerinizi değerlendirebilirsiniz.

Sizin bu listeye ekleyebileceğiniz favorileriniz var mı?

Fransız Sinemasının Tarihi

Fransız film endüstrisinin destansı boyutlarda bir bilmeceyle karşı karşıya kalması oldukça talihsiz bir durumdur.

Fransızlar her yıl filmlerinin yalnızca bir kısmını ihraç ederken, her ikisi de çok daha yüksek uluslararası profillere ve daha fazla sayıda sadık takipçiye sahip olan Hollywood veya Hong Kong sinemasıyla rekabet etmeyi nasıl umabilirler?

Fransa'da Edith Piaf'a adanmış bir bar.
Bizim Minik Serçe Sezen Aksu'muz varsa Fransa'nın da Minik Serçe Edith Piaf'ı var ve Fransa'nın yakın dönem sinema-müzik tarihinde çok önemli yere sahiptir. | Unsplash

 

Açıkçası, uluslararası pazarda daha fazla film yayınlasalardı, daha fazla izleyici payına sahip olacaklardı, değil mi?

Bunun neden gerçekleşmediğini öğrenince çok şaşıracaksınız...

Fransız sinemasının tarihine bir göz atalım.

Birincisi, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Fransa'nın Amerikan kurtarıcılarına olan borcunu ödemek için Fransız filmlerinden daha fazla Amerikan filmi göstermek zorunda kaldıkları az bilinen bir gerçektir.

Film müdavimlerinin hepsi bunun içindi ve yaklaşık on yıl boyunca, özünde Fransız olmayan hikayelerin tadını çıkardılar.

Ellili yılların ortalarında bir yerde, sanatçılar ve vizyonerler, izleyicilerin neden bu kadar çok Fransız kültürüne yabancılaşarak tıpkı Türkiye'de de 60ların çocuklarının tükettiği gibi "süt tozu" tükettiğini sorgulamaya başladılar. İşte bu yayınlanan filmler de tıpkı süt tozu gibi Fransız insanı, kültürü ve onun materyalinden bu kadar uzaktı.

Ayrıca, o zamana kadar Fransa film yapımında standart olarak kabul edilen ve uzun zamandır Fransa'yı temsil eden edebi ve dönem eserleri de reddettiler.

Robert Bresson, Fransız sinemasındaki en büyük devrimi yani bildiğimiz adıyla La Nouvelle Vague – Yeni Dalga'yı savunan yönetmenlerden biriydi.

Bu hareketin belki de en tanınmış yönetmenlerinden biri olan Fransız film yapımcısı Jean-Luc Godard, M. Bresson'un KENDİSİNİN başlı başına bir hareket olduğunu ilan etti.

O zamandan beri, Fransız filmleri, film yapımının teknik yönleri anlamına gelen çekim kalitesinden ziyade gerçekçilik ve kaliteli hikayeler anlatmakla daha fazla ilgilendiler.

Bugün bile, Fransa'nın sinema dünyasının büyükleri tarafından her yıl çekilen 200'den fazla film, en azından bir dereceye kadar, hikaye anlatımının auteur teorisini benimsiyor.

Fransızlar Filme Takıntılı mı?

Cannes'daki yıllık Fransız film festivali, çok uluslu bir jüriyi, özellikle ünlü Palme D'or dahil olmak üzere, başvuruları ve ödül ödüllerini değerlendirmeye davet ediyor.

Her yıl, çeşitli uluslardan en iyileri gösteren çeşitli filmler, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu ödüllerini alıyor; yılın en iyi senaryosu ve filmi – o gıptayla bakılan Altın Palmiye ödülünü alıyor.

Fransız topraklarında gerçekleşen bu şekilde kutlanan bir film endüstrisi olayı için, Fransız yönetmenlerin ve aktörlerin olayı doyurabileceğini ve Fransız hikayelerinin diğer ülkelerin katkılarını geride bırakacağını düşünmek cazip gelebilir.

Hiçbir şey gerçeklerden daha uzak olamazdı.

Aslında, nispeten az sayıda başvuru ve hatta daha az sayıda galibiyet Fransız film endüstrisine atfediliyor.

Tıpkı İngiltere'nin İngilizceyi dünya çapında yayması gibi, Fransızlar da film yapımını ulusal miraslarının bir parçası olarak talep etme hakkına sahiptir.

Böylece, Fransızların övündüklerinin filmlerin kendileri değil, hikayeler anlatmak için daha ileri bir sanatsal ortam kurmuş olmaları ve bunu dünyaya özgürce vermeleri gerçeğini görebiliriz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.