Fransa'ya taşınmak, Fransa kültürünü daha yakından tanımak ve Fransızcasını geliştirmek isteyen herkes için mükemmel bir fırsattır.

Hayatına yurt dışında devam etmeyi düşünen öğrenciler için açılmış bir site olan Campus France'a göre 2019'da Mart ayında Fransa'ya okumak için gelen 340 bin öğrenci vardı. Birçok kişi yurt dışı eğitiminde Fransa'yı tercih ettiği için anadili Fransızca olmayan pek çok insan var.

Dilini geliştirmek için Fransa'da bir süre çalışma fırsatı arayanlar için Fransa'nın sunduğu birçok uzun süreli program da var.

İster Fransa'da iş bulmak istiyor olun, ister Fransa'da üniversite okumak; ister sadece yurt dışında yaşamak istiyor olun, yapacağınız ilk şey Fransızcanızı geliştirmek olacaktır. Yurt dışında yaşamak için Fransızcanızın hangi seviyede olması gerek? Bu makalemizde size birçok konuda rehberlik ederek işinizi kolaylaştırmayı umuyoruz.

Fransa Louvre Müzesi suda yansıması
Fransa'da zaman geçirerek yeni bir dil öğrenme sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. | Kaynak: Pexels
En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Elian / reyhan
5
5 (10 yorum)
Elian / reyhan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (11 yorum)
Gökhan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doga
5
5 (6 yorum)
Doga
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (5 yorum)
Bahadır
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sevim
5
5 (5 yorum)
Sevim
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aysu
5
5 (16 yorum)
Aysu
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fahimeh
5
5 (21 yorum)
Fahimeh
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elian / reyhan
5
5 (10 yorum)
Elian / reyhan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (11 yorum)
Gökhan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doga
5
5 (6 yorum)
Doga
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (5 yorum)
Bahadır
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sevim
5
5 (5 yorum)
Sevim
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aysu
5
5 (16 yorum)
Aysu
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fahimeh
5
5 (21 yorum)
Fahimeh
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Fransa'da Yaşama Hazırlanırken

Fransa'da yaşama sebebiniz ne olursa olsun, sadece çevrenizdeki diğer göçmenlerle anlaşabilmek için değil Fransızlarla konuşurken kendinizi daha iyi ifade etmek için de Fransızcada belli bir seviyede olmanız gerekecek. Aynı zamanda Fransız aksanınızı da geliştirmeye özen göstermelisiniz.

AB ülkeleri ve Avrupa Ekonomik Alanı dışındaki Fransız kültürünü yakından tanımak ve dilini öğrenmek isteyen öğrencilerin vize alması gerekiyor. Bu öğrenci vizesi yurt dışında ne kadar süre yaşayacağınıza bağlı olarak kısa veya uzun süreli olabiliyor.

AB vatandaşlarının da 90 günden uzun sürecek konaklamaları için uzun süreli vize alması gerekiyor. Bu vize türü turist vizesinden daha uzun konaklamalar için veriliyor. Sadece Fransa içinde -Dordogne ve Languedoc gibi bölgelerde- ve Schengen bölgesindeki diğer ülkelere özgürce seyahat etme hakkı veriyor.

Vize şartları için konsolosluğun sitesini ziyaret edebilir veya bir ajansla görüşebilirsiniz. Ancak her şeyi ne kadar erken planlarsanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

Yurt dışında eğitim almak veya 4 ay-1 yıl Fransa'da çalışmak istiyorsanız şu vizelere başvurabilirsiniz:

 • Uzun süreli vize: D tipi veya "titre de sejour" (VLS-TS)
 • İş ve seyahat vizesi

Bu vizelerin maliyeti en az 100€.

İster başka bir ülkeye taşınmak istiyor olun, ister Fransa'ya eğitim almak için gidiyor olun; bu vizelerin gerekliliklerini iyice öğrenip belgelerinizi hazırlamaya bir an önce başlamalısınız!

Şu anda sadece 15 ülkeye çalışma ve seyahat vizesi veriliyor:

 • Japonya
 • Yeni Zelanda
 • Avustralya
 • Kanada
 • Güney Kore
 • Rusya
 • Arjantin
 • Hong Kong
 • Şili
 • Kolombiya
 • Tayvan
 • Uruguay
 • Meksika
 • Brezilya
 • Peru

Paris, Lyon veya Montpellier'de yaşamanın ve dil öğrenmenin başka yolları da var tabii ki! Farklı ücretlerde, farklı artıları ve eksileri olan başka yollardan da bahsedeceğiz.

Masada oturan bir şeyler yazan kadın
Fransızcanızı geliştirirken kendi kendinize diyaloglar kurarak yeni kelimeler ve telaffuzlarını öğrenin! | Kaynak: Pixabay

Yoğun Pratikle Fransızca Öğrenme

Fransızca öğrenmek için özel dersler alabilir, dil kurslarına gidebilir, evde kendi kendinize çalışabilir bir yerde staj yapabilir veya Fransa'ya tatile gidebilirsiniz. Fransızca öğrenmek için yapabileceğiniz tek şey bir sınıfta düzenli olarak dersler almak değildir.

Eğer böyle bir seyahate ayıracak bütçeniz varsa Fransızcada özellikle konuşma becerilerinizi geliştirmenin en güzel yolu bir süre Fransızca konuşulan bir yerde yaşamaktır. Öğrenciyseniz üniversitenizin Erasmus+ değişim programlarına göz atabilir veya Türkiye'den Fransa'da eğitim veren bir dil kursuyla anlaşabilirsiniz. Fransa'ya sadece kısa bir süreliğine tatile gidiyor olsanız bile günlük konuşmalarda sık kullanılan kelimeleri kolayca öğrenebilirsiniz!

Fransa'ya taşınma gibi bir imkânınız yoksa yoğun Fransızca dersleri kendinizi geliştirebilirsiniz. Fransa'da Fransızca kursu ile alacağınız derslerde muhtemelen her şeyi Fransızca öğreneceksiniz. Derslerde sadece Fransızca konuşabilecek, soru sorarken bile sadece Fransızca kullanacaksınız. Üstelik sınıftan çıktığınızda da etrafınızda Fransızca konuşan birçok insan olacak. Zamanla kulağınız bu dile alışacak. Bir dil kursunda Fransızca öğrenmenin en güzel yanı bu kursların müfredatlarını Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi'ne (CEFR) göre hazırlamasıdır.

İster Fransa'da dil kursu ister Türkiye'deki bir dil kursu olsun, Fransızca derslerinizde şu gibi konular üstünde duracaksınız:

 • Fransızca kelime bilgisi
 • Fransızca dilbilgisi
 • Sözlü ve yazılı beceriler
  Konuşma
  Okuduğunu anlama
  Yazma
 • Fransızca deyimler ve kalıplar
 • Fransız kültürü

Fransa'da dil öğrenirken masraflardan biraz kısmak istiyorsanız Fransız bir ailenin yanında kalmak iyi bir fikir olabilir. Fransa'da dil okulları ve kursların çoğu size bu seçeneği zaten sunuyor. Kurumların önceden onayladığı ailelerin yanında konaklayabiliyorsunuz. Fransa'da birçok aile, evinde kendi dillerini öğrenmek isteyen bir öğrenciye bir oda ayırıyor!

Bu sadece konaklama masraflarından kurtulacağınız anlamına gelmiyor. Fransız yemeklerini tadabilecek, Fransa'daki ailelerin yaşantılarını yakından tanıma fırsatı yakalayacak ve size şehri öğretecek birileriyle yaşıyor olacaksınız!

Fransız bir ailenin yanında kalırken Fransızcanızı da hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz. Yanında kalacağınız aile zaman zaman sizi düzeltebilir, kelimeleri doğru telaffuz etme konusunda yardımcı olabilir ve size yeni kelimeler öğretebilir!

Fransızca telaffuz dersleri de ek bir seçenektir.

Fransa seyahatinizden sonra kendinizi bu dilde daha rahat hissedecek ve Fransızca konuşmaya çalışırken eskisi kadar zorlanmadığınızı fark edeceksiniz!

Akademik kariyerinize Fransızca ile devam etmek istiyorsanız, Fransa'da staj yapmak istiyorsanız, hayallerinizin şehri Fransa'da yaşamak istiyorsanız bu dile hayatınızın her yerinde yer verin! Eşyalarınızın üstüne küçük notlarla Fransızcalarını yazın, telefonunuzu arada bir Fransızca kullanın, Fransızca diziler ve filmler izleyin, kolay hikâye kitapları okuyun, YouTube'daki videolara göz atın. Seçenekleriniz sonsuz!

Lavanta tarlasında kız arkadaş grubu
Fransa'daki yeni arkadaşlarınızla aksanınızı kolayca geliştirebilirsiniz! | Kaynak: Pexels

Fransa'daki Üniversitelere Girmek için Girmeniz Gereken Sınavlar

Fransa'da bir banka hesabını nasıl açacağınız, Paris'te yaşam masraflarının ne kadar olduğu ve çalışma iznini nasıl alacağınız konusunda endişelenmeye başlamadan önce Fransa'daki üniversitelerde eğitim görmek için Fransızcanızın belli bir seviyede olması gerektiğine odaklanmalısınız. Ayrıca bu seviyeyi belgelemeniz istenebilir.

Fransa'da eğitim görmek için bu ülkeye taşınacak olan birinde genel olarak B2 seviyesinde Fransızca aranıyor.

Bu ilk başta biraz fazla gelebilir ancak diplomanızı almanız için dersleri anlamanız, öğretmenin anlattıklarını ve gösterdiklerini kavrayabilecek kadar Fransızcanızın olması gerekiyor. Fransa'ya gitmeden önce karşınıza çıkabilecek dil sınavlarından bahsedelim.

Fransızca adıyla "test de connaissance du francais" yani TCF, TOEFL'in Fransızca karşılığıdır.

Uluslararası Pedagojik Çalışmalar Merkezi'nin hazırladığı bu test ile beş adımda dil seviyenizin değerlendirilmesi amaçlanıyor. Hatta Fransa'da oturum izni almak, Fransız vatandaşı olmak için 2002'den beri bu uygulamadan geçmeniz gerekiyor.

Mesela B1 sınavı şunlardan oluşuyor:

 • Sözlü anlama: 60 soru, 40 dakika
 • Yazılı anlama: 50 soru, 60 dakika
 • Yazılı ifade: 2 konu, 60 dakika
 • Cümle yapısı: 40 soru, 60 dakika

Fransızca için Alınabilecek Belgeler

Fransa Milli Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı'nın verdiği, Fransızca seviyenizi gösteren belgeler için DILF, DELF ve DALF sınavlarına girmeniz gerekiyor.

DILF

Fransa'da eğitim almak, orada yaşamak ve oradaki yeni hayatınıza alışmak için birçok farklı dil sınavına girmeniz gerekebilir. 2006'da çıkarılan DILF sınavıyla öğrenciler en temel seviye olan A1 diplomasını alabiliyor.

Sınav 1 saat 15 dakika sürüyor ve 100 puandan oluşuyor. Dört adımda sınavı tamamlıyorsunuz:

 • Sözlü anlama
 • Yazılı anlama
 • Sözlü ifade
 • Yazılı ifade

Bu sınavdan geçmek için 100 üzerinden en az 50 almanız gerekiyor.

DELF ve DALF

Fransa'da yaşayacaksanız ülkenizde bu testlere girmeniz gerekebilir. 1985'te oluşturulan ve 2005'te düzenlenen bu Fransızca diplomaları ile altı dil seviyesini belgeleyebilirsiniz: DELF A1 & A2, DELF B1 & B2, DALF C1 & C2.

Bir Fransız vatandaşı olmak istiyorsanız belli bir seviyede Fransızca bildiğinizi kanıtlamak için bu sınavlardan birine girmeniz gerekecek. Sınavların içeriği şöyle:

 • DELF A1: Yazılı ve sözlü anlama, 80 dakika
 • DELF A2: Yazılı ve sözlü anlama, 100 dakika
 • DELF B1: Yazılı ve sözlü anlama, 1 saat 45 dakika
 • DELF B2: Yazılı ve sözlü anlama, 2 saat 30 dakika
 • DALF C1: Yazılı ve sözlü anlama, 5 saat
 • DALF C2: Yazılı ve sözlü anlama, 5 saat
>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.