Fransızcayı ister okulunuzda ister evde kendi kendinize öğreniyor olun, kendinize şu soruyu mutlaka sormuşsunuzdur: Anadili Türkçe olan biri için Fransızca öğrenmek ne kadar sürer?

Türkiye’nin neresinde olursanız olun, yeni bir dil öğrenmenize yardımcı olacak birçok kaynak bulabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ve internetteki kaynakların çoğalmasıyla birlikte artık ihtiyacımız olan her türlü bilgiye kolayca ulaşabiliyor, hatta dünyanın bir diğer ucundaki bir öğretmenden online dersler alabiliyoruz! Artık Google Translate gibi online çeviri siteleri de çok gelişti. Eskiye kıyasla daha az hatayla Fransızca çeviri yapabiliyoruz. Ancak tabii ki Fransızca gibi romantik bir dili bizzat konuşmanın zevki her zaman ayrı olacak. Makalemizde kolay Fransızca öğrenme yollarından da bahsedeceğiz.

Dünya üzerinde Fransızca konuşan 420 milyondan fazla insan var. İspanyolca konuşan 451 milyon, Arapça konuşan 402 milyon insan var. Bu verileri düşününce Fransızcayı aslında ne kadar çok kişinin konuştuğunu görebiliyorsunuz. Hatta ileride Fransızca konuşanların sayısının İspanyolca konuşanları geçeceği tahmin ediliyor.

Masanın üstünde dizüstü bilgisayar ve not defteri
Yabancı bir dil öğrenmenin anahtarı her gün pratik yapmaktır. | Kaynak: Unsplash
En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Senay
5
5 (12 yorum)
Senay
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elian / reyhan
5
5 (8 yorum)
Elian / reyhan
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Doga
5
5 (6 yorum)
Doga
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (10 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sevim
5
5 (5 yorum)
Sevim
₺140
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yasemin
5
5 (4 yorum)
Yasemin
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Fahimeh
5
5 (13 yorum)
Fahimeh
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (5 yorum)
Zeynep
₺250
/saat
İlk ders ücretsiz!
Senay
5
5 (12 yorum)
Senay
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elian / reyhan
5
5 (8 yorum)
Elian / reyhan
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Doga
5
5 (6 yorum)
Doga
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (10 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sevim
5
5 (5 yorum)
Sevim
₺140
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yasemin
5
5 (4 yorum)
Yasemin
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Fahimeh
5
5 (13 yorum)
Fahimeh
₺80
/saat
İlk ders ücretsiz!
Zeynep
5
5 (5 yorum)
Zeynep
₺250
/saat
İlk ders ücretsiz>

Fransızca Öğrenmek için Kaç Saat Harcamak Gerek

Eğer bir yabancı dil kursuna gidiyorsanız veya internette bulduğunuz videolarla Fransızca öğrenmeye çalışıyorsanız kaç saatte Fransızcada akıcı olacağınızı bilmek imkânsızdır. Ancak birçok Fransızca öğretmeninin de söyleyeceği gibi Fransızca öğrenmesi en kolay dillerden biridir. Amerika FSI’nin yaptığı araştırmalara göre Romen dilleri öğrenmesi en kolay diller.

Fransızcada Avrupa Ortak Çerçeve Programı’nın (CEFR) ortaya koyduğu tüm seviyelere ulaşmanız mümkün. Bu seviyeler sadece Fransızca için değil, tüm diller için geçerli. A1-A2 başlangıç seviyesinde basit kelimeleri anlayabiliyor, günlük konuşmalarda sık kullanılan ifadeleri biliyor olacaksınız. B1-B2 seviyelerinde Fransızca duyduğunuzu anlayabilecek ve kendinizi sözlü ve yazılı ifade edebilecek seviyede olursunuz. C1 ise ileri seviyedir. Fransızca makaleler, haberler, filmler, kitaplar okuyabiliyor ve bunlar üzerine kendi yorumunuzu ortaya koyabiliyorsunuz demektir. C2 ise bir dile tamamen hâkim olduğunuzu belirtir.

Aklınızda hâlâ Fransızca ne kadar zamanda öğrenilir, ileri seviye Fransızca kaç yılda öğrenilir gibi sorular mı var?

FSI en popüler yabancı dilleri farklı gruplara ayırarak her birinde ileri seviyelere gelmenin ne kadar zamanınızı alacağını kabaca belirleyen bir çalışma ortaya koymuştur:

  • Birinci grup: 24-30 hafta - Fransızca, Danca, Hollandaca, İtalyanca, Norveççe, Portekizce, Romence, İspanyolca, İsveççe
  • İkinci grup: 36 hafta -  Almanca, Endonezya dili, Malezya dili
  • Üçüncü grup: 44 hafta - Ermenice, Çekçe, Farsça, Fince, Yunanca, İbranice, Hintçe, Rusça
  • Dördüncü grup: 88 hafta - Arapça, Çince, Japonca, Korece

Bu rehberi göz önünde bulundurduğumuzda kahvenizi yudumlarken Fransızca podcastler ve modern Fransız radyolarını dinleyerek birkaç ay içinde Fransızcaya dair az da olsa bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunu mesela Mandarin Çincesinde yapmak imkânsız!

Ancak sadece basit gramer kurallarını, en çok kullanan fiiller ve kelimeleri öğrenmekle kalmak istemiyorsanız 480 saatten fazla bir zamanınızı Fransızcaya ayırmanız gerekecek. Basit kurallara çalışıp podcastler dinleyerek A1 ve hatta A2 seviyesine gelebilirsiniz ama daha ileri seviyelere çıkmak istiyorsanız online veya yüz yüze Fransızca özel dersler almayı düşünebilirsiniz. Veya iyi bir dil kursuna gidebilirsiniz.

Çalışmalara göre FSI, Fransızcada B2 veya C1 seviyelerine ulaşmak için 24-30 haftada 600-750 saat çalışmanız gerektiğini söylüyor. Yani aslında altı ay gibi bir süre zarfında Fransızcada iyi bir seviyeye gelebilirsiniz. Bu süreler kişiden kişiye değişse de kesin olan bir şey var: Düzenli pratik başarı getirir!

Fransa’da ışıklı köprü
Fransızca öğrenmenin en kolay yolu Fransa’da yaşamak olabilir! | Kaynak: Unsplash

Fransızca Öğrenirken Dikkat Edilecekler

İster ortalamanızı yükseltmek için Fransızca dersleri alıyor olun, ister bu dili gerçekten öğrenmek istediğiniz için evde kendi kendinize çalışıyor olun; bir dili öğrenirken en önemli faktör çalışmalarınıza harcadığınız zamandır. Bunun dışında derslerinizi nereden ve nasıl bir öğretmenden alacağınız da çok önemlidir. Sizin için başka bir makalemizde Fransızca öğrenebileceğiniz yerlerden bahsedip bu derslerin ücretlerine yer verdik.

Doğru Metodoloji Nedir?

İster Duolingo ile ister online derslerle Fransızca öğreniyor olun, ister Fransızlarla konuşarak kendinizi geliştirmeye çalışın; Fransızca öğrenme şeklinize göre metodoloji de büyük farklılık gösterecektir. Kendi kendinize dil öğrenmektense ana dili Fransızca olan birinden üniversitede veya bire bir özel dersler alarak çok daha hızlı ilerleme kaydedebilirsiniz. Bu öğretmenlerle Fransızca alfabeyi öğrenebilir, karmaşık fiilleri daha kolay kavrayabilir ve telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Ders almanın en güzel yanlarından biri de düzenli çalışacak olmanız. Çoğu Fransızca dil kursunda devamlılık istenir, belli bir sınırı aştığınız zaman derslerde başarılı olsanız da seviye atlayamazsınız. Fransızca özel ders öğretmeniniz de devamsızlıklarınıza göz yummayacaktır. Sizi daha çok çalışmaya motive edecek, derse olan ilginizi kaybetmemeniz için elinden geleni yapacaktır.

Fransızcayı Neden Öğreneceksiniz?

Diğer tüm yabancı dillerde olduğu gibi Fransızca öğrenmenin de en iyi yolu her gün Fransızca pratik yapmaktır. Bunu yapmak için daha en baştan hedeflerinizi belirlemeniz gerekecek. Fransa’da staj yapacağınız için mi Fransızca öğrenmek istiyorsunuz? Okuldaki Fransızca derslerinizde daha başarılı mı olmak istiyorsunuz? Fransızca tercümanlık mı okumak istiyorsunuz? Fransızca konuşulan bir ülkeye tatile gitmeden önce temel düzeyde Fransızca öğrenmek mi istiyorsunuz?

Mesela staj yapmak istiyorsanız DELF, DALF ve TCF sınavlarına girmeniz gerekebilir. Bu sınavların her biri farklı seviyelerde yapılıyor. Sınavlara hazırlanmak için yoğun bir ders programınız olmalı. Öğretmeninizi de buna göre seçmelisiniz. Campus France, Le Point du FLE, Bonjour de France ve Alliance Franciase gibi Fransızca sitelerden de faydalanabilirsiniz.

Ezber

Fransızca öğrenirken tabii ki ezber becerilerinizi bol bol kullanacaksınız. İşinizi kolaylaştırmak için öğrenmeniz gereken kelimeleri gruplara ayırabilirsiniz. Mesela alışverişle ilgili terimleri öğrenirken satın almak, kilo, poşet, taze, para vermek, elma, armut, domates, kavanoz gibi kelimeleri bir arada öğrenirseniz bu kelimelerin aklınızda kalmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Birçok kelimeyi hemen ezberleyebiliyor olsanız da kolayca unutabilirsiniz. Öğrendiğiniz kelimeleri aklınıza iyice yerleştirmek için bol bol pratik yapmalısınız. Harry P. Bahrick’in yaptığı bir çalışmaya göre pratik yapmayan  insanlar öğrenmeyi bıraktıktan sonraki üç yıl içinde öğrendiklerinin %60’ını unutabiliyor.

Restoranda oturan bir grup insan
En iyi Fransızca öğretmenleri Fransa’da edineceğiniz yeni arkadaşlar olabilir! | Kaynak: Unsplash

Fransızca Konuşmak için Fransa’da Yaşamak

İyi bir Fransızca kursuyla Fransızca konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz ancak en iyi öğretmenin her zaman kulaklarınız olduğunu unutmayın! Fransa’da belli bir süre yaşayarak öğreneceklerinizi öğretecek bir dil kursu olamaz.

1960’ların ortalarında dilbilimci ve nörolog Eric Lenneberg, kişi tüm hayatı boyunca sadece kendi dilinin konuşulduğu bir ortamda yaşarsa ergenlikten sonra belli bir dili ana dili gibi konuşmasının imkânsız olduğu teorisini ortaya koymuştu. Çünkü beynimiz kullanmadığı bilgileri bir süre sonra unutuyor. Buna sinaptik budama da deniyor. Bir yetişkin olarak Fransızca öğrenmek istiyorsanız bu söylediklerimizle hevesiniz kırılmasın. Çünkü Fransa’da iyi bir dil kursu tam da aradığınız şey olabilir! Böylece etrafınızda çoğunlukla Fransızca konuşan insanlar olur.

Yeni bir dil öğrenme süreci bazı kişiler için stresli geçebilir. Her hafta belli bir saatte kursa gitmek veya özel dersi beklemek bazen yorucu gelse de asla pes etmemelisiniz. Emeklerinizin karşılığını almama gibi bir ihtimaliniz yok!

Diğer yandan Fransa’daki bir dil kursunda veya oradaki bir özel ders öğretmeninden dersler almak daha ilgi çekici olabilir. Çünkü sadece dili değil, bu ülkenin kültürünü ve değerlerini de öğrenmiş olursunuz. Pratik yapmak istediğiniz an birinden yolu tarif etmesini isteyebilir, bir fırından baget alırken küçük bir diyalog kurabilirsiniz!

Fransızca konuşulan bir yerde dil öğrenirken ders kitaplarında görmeyeceğiniz ifadeler ve kelimeler de öğrenebilirsiniz. Günlük konuşma diline daha çok hâkim olursunuz.

Böyle bir imkânınız yoksa Superprof ile hemen bir Fransızca özel ders öğretmeni bularak dil eğitiminize başlayabilirsiniz!

Fransızca öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim. Yeni bir dil öğrenmekse hobilerim arasında.