Günümüzde insanlar anadilleri ve İngilizce haricide üçüncü bir dil öğrenmek konusunda oldukça isteklidirler.
Özellikle, yeni şeyler öğrenmeye hevesli, entelektüel ve kültürel ufuklarını gittikçe daha fazla genişletmek isteyen insanlar bunun için yeni diller öğrenmek isterler. Çoğu kişinin öğrenmeyi tercih ettiği dillerin başında da Fransızca gelir.
Bunun birden çok mantıklı sebebi vardır!

 • Fransa dünyanın yedi kıtasının beşinde konuşulmaktadır
 • 29 ülke ve 8 bölge için resmi dildir
 • Aynı zamanda uluslararası diplomasinin resmi dili olarak kabul edilir.
 • Fransızca, diğer Romen dilleri öğrenmek için bir geçit olarak kabul edilir.

Bu cazip gerekçelerin yanı sıra, Fransızcanın dünya çapındaki birçok okulda İspanyolca'dan sonra en çok öğretilen ikinci dil olduğunu düşünebilirsiniz; hatta Fransızca A Seviyelerinde Almanca veya İtalyanca sınavlarına göre daha fazla öğrenci var. Ülkemizde de ikinci bir dili Üniversitede seçmeli dil dersi olarak almak isteyen öğrenci sayısındaki dağılıma bakıldığında, Fransızca sınıflarının daha kalabalık olduğu görülebilir.

Aynı şekilde, yabancı dil okullarında da Fransızca için kayıt yaptıran öğrenci sayısı oldukça fazla. Yani bu işte yalnız değilsiniz! Birden fazla dil öğrenmek söz konusu olduğunda Fransızca oldukça popüler. Peki başka bir dilde iletişim kurma yeteneğinden elde edilebilecek avantajlara değinelim mi?

İkinci ve hatta üçüncü dili öğrenmenin maaşta olası bir artıştan hafızayı güçlendirmeye kadar birçok faydası vardır. Yapılan araştırmalara göre birden fazla dili konuşabilmek hafıza kaybını yavaşlattığı gibi bunamayı da geciktiriyor.

Bu deneyim tam anlamıyla zihninizde olsa bile bu maceranın düşüncesine bile hayranlık duyuyor musunuz?
O zaman Fransızca öğrenmeniz kullanabileceğiniz araçlara bir göz gezdirelim.

Fransızca büyükşehirlerde oldukça yaygındır. Mesela Fransızca özel ders Ankara ve çevresinde alırsanız iş olanaklarını açısından da oldukça iyidir.

En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (49 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (23 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (49 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (23 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

En İyi Fransızca Öğrenme Siteleri

Yakın tarihli bir BBC makalesi, 1996 ve sonrasında doğan neslin keyif aldıkları hiper bağlantı nedeniyle en çokdilli nesil olabileceğine dair varsayımı araştırdı.

Sohbet uygulamaları, sosyal medya, hatta geniş siber alan ve sunduğu her şey, söz konusu neslin bu araçlarla yeni dil öğrenmesinin kolaylaşmasını sağlıyor.

Bu gençlerin küresel bilgiye erişebilirliklerini, yüz yıl önce farklı bir dil öğrenmek için çok resmi adımlar atması gereken insanlarla kıyaslayın. Aslında artık her şey ne kadar da kolay, öyle değil mi?

Fransızca öğrenmek bir öğretmenle bağlantı kurmanın bile saniyeleri aldığı bir dönemde yaşıyoruz. Superprof'un Türkiye'de Fransızca öğretmeye hazır 300'e yakın öğretmeni var!

Çoğu zaman, Fransızca öğrenmeye gönül verenler sadece çok zengin olan ya da maddi durumu ortalamanın üstünde olan insanlardı; yüksek sosyeteye mensup olmanın bir parçası olarak ve bir Fransız okulunda okumak için öncesinde hazırlık amacıyla Fransızca öğrenmek oldukça yaygındı.

Bugünün dünyası, en azından eğitim söz konusu olduğunda, bu tür sınıf ayrımlarını reddediyor. Bu günlerde herkes Fransızca okuyabilir, yurtdışına gidebilir, hatta Paris veya Grenoble'da güzel bir üniversiteye kaydolabilir.Ya da Türkiye'de kalıp Fransızca öğrenmek için en iyi web sitelerinden yararlanabilirsiniz. Özellikle İngilizce bilenler için önermek istediğimiz sitelerin başında Bonjour de France var.

Bonjour de France, İngilizce bilip de Fransızca öğrenmek isteyenlerin durak noktasıdır. Karşılama sayfaları, Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi veya CEFRL'ye göre yapılandırılmıştır. Bu, A1'in yeni başlayanları ve C2'nin anadili düzeyinde akıcılığı gösterdiği dil yeterlilik derecelerinin ayrılmasını gerektirir.

Bonjour sayfasındaki ilk zorluk, Fransızca seviyenizi beyan etmenizdir: Fransızca A2 seviyesinde orta düzeyde bir konuşmacı mısınız yoksa alışveriş gibi günlük işlerin çoğunu kendi başınıza halledebilir misiniz?

Bu yetenek, CEFRL analizine göre sizi B1 olarak sınıflandırır. Yetenek seviyenizi seçtikten sonra, sizi Fransızca'da akıcı olmaya doğru yumuşak ama istikrarlı bir ilerlemeye yönlendirmek için tasarlanmış bir dizi öğrenme görevi ile karşılaşacaksınız. Sayfanın ortasında kutulanmış derslerin yanı sıra, dil öğreniminin özelliklerini ele alan başka bir liste bulacaksınız: kelime bilgisi, fiil çekimi, dil bilgisi ve hatta deyimsel ifadeler.

Pas besoin d'avoir la puce a l'oreille - bu Fransızca öğrenme web sitesinde şüpheye gerek yok!

Çocuğunuzun Fransızca öğrenmesini istiyorsanız, özellikle yaşı küçük öğrenciler için tasarlanmış bir dil öğrenme sitesi olan Hello World'e göz gezdirebilirsiniz.

Çocuğunuz bu site üzerindeki kısa kısa şarkılardan ve küçük oyunlardan zevk alabilir, özellikle dinleme becerileri için Fransızca olarak şarkı dinleyebilmesi oldukça önemlidir. Yalnızca küçük yaştaki çocuklar için değil, yetişkinler için de şarkı eşliğinde Fransızca öğrenmek oldukça eğlenceli bir yöntemdir!

En iyi dil öğrenme uygulamaları arasında Fransızca müzik programları vardır!
Müzik dinleyerek Fransızca öğrenmek sizce de çok zevkli olmaz mı? İster çocuk şarkısı ister bir pop şarkısı olsun, zevkinize hitap eden bir şarkıyı dinleyip sözlerini ezberlemeye başlayabilirsiniz! Kaynak: Unsplash

Geleneksel Fransızca çocuk şarkılarıyla dolu olan bu sitede herhangi bir şarkıyı çocuğunuz için seçerek birlikte dinleyebilir ve hatta söylemeye çalışabilirsiniz. Önemli olan, çocuğunuzun Fransızca telaffuzuna bir yatkınlık kazanmasıdır. Bizim favori şarkımızsa Alouette!

Fransızca Öğrenmenize Yardımcı Olacak Podcast'ler

Fi tarihinde etkili öğrenme, sessiz bir sınıfta, masanın başında oturarak ve öğretmenin her dediğini tekrar ederek gerçekleşebilirdi. Ancak yeni nesil tüm sınıfın önünde okumak için uzun paragrafları ezberlemeyi ve Fransızca dilbilgisi kurallarının ezberci bir sistemde tekrarını pek eğlenceli bulmayabilir!

Bu, isteseler ezberleyemeyecekleri anlamına gelmez. Hatta net bir şekilde söyleyebiliriz ki, söz konusu bilgiyi özümseme yönteminin de bir değeri vardır. Dahası, dünyanın bazı bölgelerinde hala ana yöntem olarak uygulanmaktadır.

Böyle bir öğretim tarzı, eğitimdeki mevcut trendi temsil etmemektedir.

Şimdilerde, her öğrenme stili için öğretme araçları var ve bir öğrencinin ilerlemesini ölçmenin yolu standartlaştırılmış testler değil.
Ayrıca bu günlerde insanlar, günlerinin önemli bir bölümünü ikinci bir dili bırakın, öylece oturup herhangi bir şey öğrenmeye ayıramayacak kadar meşguller. Öyleyse, bu aşırı meşgul kişiler için öğrenme nasıl gerçekleşebilir?

Koşturmaca içinde!

Hiç toplu taşımada seyahat ederken kulaklıkları takılı ve pür dikkat bir şeyler dinleyen insanlar gördünüz mü? İşte bu insanların birçoğu sıkışmış trafikte evlerine, işlerine ya da okullarına giderken sinir harbi yaşamak yerine yeni kelimeler öğreniyor olabilirler. Ya da belki de dinleme becerilerini geliştirmek için Fransızca podcast dinliyorlardır!

Elbette, hiç kimsenin ne dinlediğini bilemeyiz, ancak Apple'ın yakın tarihli bir anketine göre, oyun ve iş uygulamalarından sonra eğitim uygulamalarının indirilme oranı üçüncü sırada geliyor.

Peki İnsanlar bu dil öğrenme materyallerini nerede buluyor. İşte dinleyebileceğiniz en iyi Fransız podcast'lerinden bazıları:

Podcast Français Facile, özellikle başlangıç seviyesindeki Fransızca öğrenenlere yöneliktir.Débutant sekmesine tıklayarak, yeni başlayanlar olarak Fransız alfabesinden tanışmaya ve bir sorunun nasıl formüle edileceğine kadar MP3 formatında indirilmeye hazır, kısa derslerden oluşan bir hazine bulabilirsiniz.

Her bölümle beraberindeki çalışma sayfasını indirebilir ve yazdırabilirsiniz..Ana sayfada daha ileri giderek, daha önce öğrendiklerinizle uyumlu olarak talimat almak için CEFRL seviyenizi seçebilirsiniz.

NOT: Fransızca dil yeterlilik sistemine DELF denir, ancak yapısı yukarıda bahsedilen daha kapsayıcı Avrupa çerçevesinin düzenini yansıtır

Hedeflenen bu sayfalarda, istek kipi ya da fiil çekimi gibi Fransız dilinin gramer yönlerini ele alan konuları bulacaksınız.Bu siteyi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir nokta ise tüm metinlerin Fransızca olmasıdır. Dili öğrenmeye yeni yeni başlıyorsanız, bu dil bariyeri yüzünden biraz rahatsız olabilirsiniz. Ancak size bu rahatsızlığı aşmanızı tavsiye ediyoruz, çünkü şimdi işler biraz daha güzelleşecek!

Fransızca başlangıç seviyesinde online olarak bilgisayardan bir kafede bile çalışabilirsiniz.
Online Fransızca öğrenenler her yerden çalışabilir! Kaynak: Pixabay

FrenchPod101, yine CEFRL seviyelerine göre gruplandırılan etkileyici bir yayın segmentleri dizisi derlemiştir.
Sitelerine ücretsiz bir şekilde kayıt olduktan sonra seviyenizi seçmeniz istenecektir. Bu adım tamamlandıktan sonra, sunulan konu başlıkları sizin beyan ettiğiniz seviyeyi yansıtırken, zaten ustalaşmış olduğunuz Fransızca dil becerilerinizi en doğru şekilde geliştirecektir.

Bu sitenin yaratıcıları herkesin aynı şekilde öğrenmediğini bildiğinden, önceden belirlenmiş bir ilerleme yöntemi yoktur.
Ders 1 ile başlamayı seçebilir, bu çalışma ünitesinin tamamlanmasına kadar devam edebilir veya orta seviyede kalmaya devam ederken podcast seçiminizi rastgele yapabilirsiniz.

Aralıklı tekrar, öğrenme ve gözden geçirme arasındaki aralıkları artırmayı içeren bir öğrenme tekniğidir.

Bu yöntem, diğerlerinin yanı sıra Pimsleur dil öğrenme felsefesinde belirgin bir şekilde yer almaktadır. FrenchPod101, bu ideolojiyi çevrimiçi Fransızca ders ve diğer kelime dağarcığı oluşturma araçlarıyla birlikte kullanır. Bunun yanı sıra, tüm notlarınıza ek olarak ileri Fransızca seviyesine doğru yol alırken öğreneceğiniz tüm kelime ve cümleleri kaydedebileceğiniz bir dijital konuşma kılavuzu da verilecektir.

Belki de bu sitenin en iyi kısmı topluluk forumudur. Bu forumda, dil öğrenenleriyle cinsiyet ve düzensiz fiiller gibi zor gramer konuları hakkında konuşabilir ve dilin ince noktalarını söz konusu çalışma arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz. Bu kişiler Fransızca telaffuzunuzu bile geliştirebilirler! Bonus olarak, mobil cihazlarınız için uygulamalar sunarlar, böylece hareket halindeyken bile öğrenmenin verdiği hazza ulaşmaya devam edebilirsiniz!

Telefon ve Tablet Üzerinden İndirebileceğiniz En İyi Fransızca Öğrenme Uygulamaları

Hareket halindeyken öğrenmek için çok sayıda dil öğrenme web sitesi ve uygulaması olduğunu söyledik ve içlerinden bazıları hakkında kısaca bilgiler verdik. Telefon ya da tablet aracılığıyla da Fransızca öğrenebilirsiniz. Fransızca öğrenmek için kullanılan uygulamalardan bazıları ücretli, bazılarıysa ücretsizdir.
Bununla birlikte, ücretsiz sürümünü de kullanabileceğiniz ama ödeme yapmanız halinde daha zengin içeriklere ulaşabileceğiniz uygulamalar da mevcuttur.

Ne kadar ekmek o kadar köfte sözü Fransızca öğrenmek için geçerli mi?

Kaliteli, tatmin edici bir öğrenme deneyimine ancakpara ödeyerek mi kavuşabilirsiniz? Bizce, hayır!
Size belirli bir ücret ödemek zorunda kalmadan kullanabileceğiniz ve gayet kaliteli içerikleri olan birkaç uygulama önereceğiz.

Memrise Language Learning

Bu uygulamanın en harika özelliklerinden biri nesne tanımadır: İstediğiniz herhangi bir şeyin resmini çektiğiniz anda, uygulamanın yazılımı size nesnenin adının Fransızca'sını altyazı şeklinde gösterecektir.

Daha sonra etiketli resmi ileride başvurmak üzere kaydedebilir, hatta belki de sokağınızda fotoğrafik bir Fransızca yaşam sözlüğü oluşturabilirsiniz! İnanılmaz değil mi! Hazır harika bir Fransızca öğrenme aracı sunmanın tüm heyecanı içindeyken, bu özelliği detaylandırarak daha fazlasını öğrenelim;

Öncelikle baştan başlayalım...

Bu uygulamayı indirerek somut anlamda ne elde edersiniz?

Doğal olarak, bir hesap oluşturma adımını tamamlayacaksınız, ancak bu ücretsiz ve birçok öğrenme aracı için de olduğu gibi ücretsizdir. Oradan, yayınlanan konular arasında gezinebilirsiniz. Sayfanın üst kısmı, tanışma diyaloglarından, Fransızca deyimlere kadar numaralandırılmış derslerden oluşur.

Örneğin, Fransızca öğrenmeye yeni başlıyorsanız, belki de En Çok Konuşulan 100 Fransızca Kelime kısmı size çekici gelebilir. Bu uygulamanın en güzel yanlarından birisi de keyfinize ve ihtiyaçlarınıza göre uygulamada gezinebilmek, atlayabilmek, kendi öğrenme tercihlerinizi keşfedebilmek ve her şeyden önce, hareket halindeyken kullanabilmenizdir!
Bu şekilde Fransızca öğrenmek oldukça keyifli olabilir ve bu sizin için avantajlı olacaktır. Bunun en büyük nedeniyse, öğrenmeden zevk alındığı takdirde daha etkili bir şekilde ilerleyebilmektir.

Dilin temellerini eğlenceyle destekleyen bir başka site de MindSnacks! Bu uygulamalar, sınavlardan oyunlara kadar Fransızca öğrenme materyallerinin alternatif sunumlarıyla ünlüdür; hatta işitsel materyalleri bile oldukça net ve güçlüdür!

Kelime dağarcığınızı geliştirmeniz, okuma ve yazma becerilerinizi daha iyi hale getirmeniz veya yeni ifadeler öğrenmeniz gerekiyorsa, bunu yüzünüze bir tebessüm getirecek aktif ve heyecanlı şekilde yapabilirsiniz!

Oyun oynamaktan hoşlanıyor musunuz? Öyleyse, büyük ihtimalle bir sonraki seviyenin kilidi açılmadan önce bir görevin başarılı bir şekilde tamamlanmasını gerektiren oyun formatına aşinasınızdır. MindSnacks oyunları da bu mantıkla çalışır. Uygulamadaki tek dezavantaj, oyun deneyimini kişiselleştiremiyor olmaktır. Örneğin: geçmiş bir dersin çok da iyi anladığınızı düşünmediğiniz yönlerini gözden geçirmek istiyorsanız, bu materyali daha sonraki derse dahil edemiyorsunuz.

Bununla birlikte, telefonunuza Türkçe-Fransızca sözlük indirebilir ve takıldığınız kelimelerde bu sözlüğü kullanabilirsiniz. İndireceğiniz sözlükte öncesinden bakmış olduğunuz kelimelerin bir listesini verip vermediklerine dikkat edebilirsiniz. Bu sayede, ara ara eskiden Türkçe'sini ya da Fransızca'sını aradığınız kelimelere göz gezdirebilir ve daha iyi ezberleyebilirsiniz.

En iyi dil öğrenme uygulamaları arasında sözlükler vardır.
Artık kalın sözlükleri yanınızda taşımak zorunda değilsiniz! Online sözlük programları sayesinde aklınıza takılan Fransızca kelimeyi anında bulabilirsiniz. Kaynak: Unsplash

Gözden geçirmek demişken, belirli aralıklarla tekrar etme yönteminin dil öğreniminde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu tekrar hatırlatmış olalım!

En İyi Online Çeviri Araçları

Dil öğreniminiz sırasında, ara sıra bazı kelimelerin aklınıza hiç gelmediği durumlarla karşılacaksınız. Eğer durum sizin için de böyleyse, dil becerilerinizle ilgili endişelenmenize gerek yoktur çünkü bu durum özellikle henüz yolculuğunun başında olanlar ve o öğrendiği dilin konuşulduğu ülkede yaşamayanlar için oldukça normaldir.

Bu gibi durumlarda, ders kitaplarınız, kelime listeleriniz veya bilgi kartlarınızla bir arama yapmak yerine, istediğiniz kelimeyi çevrimiçi bir çeviri aracına yazabilir ve tercüme edilecek dil olarak Fransızca'yı seçerek, hatırlamakta zorlandığınız kelimeyi ya da ifadeyi görebilirsiniz. Online Fransızca çeviri için de durum farklı değil.

Aklınıza gelecek ilk çeviri araçları Google, Microsoft Translate veya Babylon olacaktır. Ancak bu tür araçların yalnızca bir kelime veya cümlenin hızlı ve resmi olmayan çevirisi için yararlı olduğu söylenebilir, daha ciddi ve resmi çeviriler içinse sizi hayal kırıklığına uğratacaklardır!

Bu tür yardımcı programlara aksan işaretleri eksik olan bir Fransızca metin yazarsanız, aradığınızdan tamamen farklı bir anlamla karşılaşmanız da olasıdır .Bu kolay çeviri aletlerini kullanmayı özellikle zorlaştıran noktalardan bir diğeriyse, Fransız dilinin aynı şekilde hecelenen pek çok sözcüğe sahip olmasıdır, du ve dû kelimelerine bakalım, aksanlı olan borç anlamına gelirken aksansız olan bir şeyin miktarını belirtirken kullanılır.

Online çeviri aletleri işi o kadar ilerletti ki Fransızca bir paragrafı yazmadan resmini direkt okutarak Türkçe olarak ne anlama geldiğini bile görebilirsiniz. Ancak bu konuda da çıkacak çeviri yüzde yüz şekilde doğru olmayabilir. Bu nedenle, bu yönteme olabildiğince az başvurmanızı önersek de aklınızın bir köşesinde bulunması bazı anlık durumlarda kurtarıcı olabilir.

Yeni başlayan bir dil öğrencisini pes ettirecek herhangi bir şey varsa, bu kötü bir talimat veya bilgiden başka bir şey olamaz.

Online Dersler için Fransızca Öğretmeni Nerede Bulunur?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, gündelik yoğunluklara ek olarak yolda geçirilecek zaman da eklenince birçok kişi dil kursuna yazılıp bir sınıf içerisinde ders alma fikrinden soğuyabiliyor. Bununla birlikte, pandemi koşulları da göz önüne alındığında, artık yeni bir dili öğrenmek için online eğitim almanız oldukça normal bir durum! Peki online Fransızca ders mümkün müdür? Online olarak bulabileceğiniz pek çok online fransızca kursu vardır.

Çevrimiçi kaynaklar arasında dil öğrenmek için olan programlar oldukça popüler ve fazla sayıda! İçlerinde denemek için ücretsiz olan programları bulup Fransızca öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, İngilizce bilenlerin yararlanabileceği Fransızca öğrenme uygulamalarının daha fazla ve çeşitli olduğunu hatırlatalım.
İşte online olarak Fransızca öğrenmenize yardımcı olacak birkaç öneri:

Rocket French: Online Fransızca Öğren

Bu, hiçbir yükümlülük ya da taahhüt söz konusu olmaksızın kullanabileceğiniz ve oldukça da beğenilen bir dil programıdır. Abone olmadan önce ücretsiz deneyebilmeniz de bu programın güzelliklerinden bir tanesidir! Peki Rocket French aboneliğiyle ne elde edersiniz?

 • Dil ve kültür dersleri
 • Telaffuz pratiği için etkileşimli sesli dersler
 • Hazır bilgi kartları
 • Aralıklı tekrarlama araçları
 • Hareket halindeyken Fransızca çalışabilmeniz için bir mobil uygulama
 • Diğer öğrenciler ve Fransızca öğretmenlerle sohbet edebileceğiniz forumlara erişim
 • İlerleme takibi

Bununla birlikte Superprof da her zaman olduğu gibi yanınızda! Fransızca özel ders almak gibi bir niyetiniz varsa hemen Superprof'u ziyaret edebilir ve online olarak ders veren öğretmenleri görebilirsiniz. Öğretmenlerin profillerini ziyaret ettiğinizde eğitim geçmişlerini, bu konudaki tecrübelerini ve varsa öğrenci yorumlarını da bir arada bulabilirsiniz. Ayrıca konum bilginizi girerek de arayabilirsiniz mesela Fransızca özel ders İzmir gibi.

Üstelik, Superprof üzerindeki birçok Fransızca öğretmeni ilk dersi ücretsiz olarak veriyor. Bu sayede ilk dersinizi tamamen ücretsiz olarak öğretmeninizi tanımak ve nasıl bir yol izleyeceğini görmek için kullanabilirsiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi, Fransızca İngilizce'den sonra en fazla rağbet gören yabancı dillerden bir tanesidir. Dolayısıyla Fransızca öğretmeni sayısı da oldukça fazladır. Bu sayede size hitap eden öğretmen bulma şansınız epey artar.

Üstelik yakınınızda bir Fransızca öğretmeni yok diye üzülmenize de gerek kalmaz, çünkü Fransızca öğretmenlerimizin neredeyse hepsi derslerini online olarak da veriyor!

Öğretmeniniz size Fransızca dilbilgisi ya da kelime bilgisi öğretmekle kalmayacak, aynı zamanda okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinizi de geliştirmeniz için uğraşacaktır. Bunun için kitaplardan daha fazla materyal gerekiyor!

Derslerinizi Skype, Zoom ya da Google Meet gibi programlar aracılığıyla yaparken öğretmeniniz ekran paylaşma özelliği sayesinde Fransızca videolar açabilir ve Fransızca telaffuzunuzu geliştirmeniz için sizi bol bol Fransızca dinlemeye ve konuşmaya teşvik edebilir.

Bir dili öğrenmek için yalnızca ders saatinde aktif olmak maalesef yeterli değil! Ders dışındaki saatlerinizde de Fransızcayla ne kadar ilgilenirseniz o kadar ilerlersiniz. Fransızca öğretmeniniz ders dışında da Fransızca çalıştığınıza emin olmak için size çeşitli ödevler verecektir. 'Ödev' kelimesi şimdiden sizi korkuttu mu?

Korkmanıza gerek yok!

İlerleyen teknoloji ve çoğalan kaynaklarla birlikte öğrenme sürecine bakış açısı da epey değişti! Özellikle yabancı dil öğrenirken o dilde Türkçe alt yazıyla bir dizi sahnesi ya da çizgi film izlemek bile sizin için epey faydalı olabilir! En iyi dil öğrenme uygulamaları, seviyenize uygun online kitaplar ya da basit YouTube videolarıyla bile ödevleriniz renklenebilir!

Öğretmeniniz bunun için size ağır gelmeyecek bazı dizi, program ya da benzeri videolar bulup haftalık ya da günlük olarak izlemeniz için sizi yönlendirebilir. Bu sayede hem dinleme becerilerinizi geliştireceksiniz hem de Fransızca'ya maruz kalmış olacaksınız.

Yani internet bağlantınız olduğu sürecek Fransızca öğrenmemeniz için hiçbir sebep yok denilebilir!

Fransızca nasıl öğrenilir? Tabletinizi ve kahvenizi hazırlayın!
Fransızca öğrenmenize katkı sağlayan uygulamaları tabletinize indirebilir ve dışarıdayken de kolaylıkla göz atabilirsiniz! Kaynak: Pixabay

Youtube'da Türkçe altyazılı anadili Fransızca olup Fransızca'nın zorlu kavramlarını açıklayan birçok kanal vardır. Bu tarz kanallara abone olabilirsiniz.

Uluslararası gündemi takip etmeyi seviyorsanız ya da spor programları ilginizi çekiyorsa bunların Fransızca yayınlanan versiyonlarına bir göz gezdirebilirsiniz.

Dil banyosu her ne kadar en popüler yöntemlerden birisi olsa da, öğrendiğiniz dilin konuşulduğu ülkeye gitme şansınız yoksa biraz zorlu olabilir. Bu nedenle, öğretmeniniz ilerleyen zamanlarda sizle olabildiğince fazla Fransızca konuşmaya çalışacaktır. Fransızca başlangıç seviyesindeyseniz bu sizi ilk etapta korkutabilir, ancak ilerleyen zamanlarda kendinize güveninizin geldiğini göreceksiniz. Fransızca konuşma becerileriniz geliştikçe artık Fransızca konuşurken telaffuz hatası yapmaktan korkmanıza da gerek kalmayacak!

Kendinize bir kere dahi olsa 'Fransızca öğren!" dediyseniz, bu dil çoğu zaman ilginizi çektiyse, ileride Fransa'da yaşamak gibi bir planınız varsa ya da yalnızca telaffuzunun güzelliğine kapılıp Fransızca'yı hobi olarak öğrenmeyi düşündüyseniz, şimdi hayalinizi gerçekleştirmenin tam zamanı!

Bahsetmiş olduğumuz Fransızca online materyalleri kullanarak Fransızca hakkında biraz fikir sahibi olduktan sonra Fransızca konuşma dersleri alabilirsiniz ya da Fransızca dersleri almaya başlayıp öğretmeninizin yönlendirmesiyle bu materyallerden ek kaynak olarak yararlanabilirsiniz. Her şekilde artık dil öğrenmek çok kolay ve birazcık disiplinle kısa zamanda siz de Fransızca konuşabilirsiniz!

İyi şanslar diliyoruz...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!