Günümüzde dil öğrenenler, geleneksel sınıf ortamından, çalıştıkları dili konuşan ülkelerdeki daldırma / dil banyosu programlarına kadar çok sayıda kaynağa sahip. Çok eskiden de insanların böyle seçenekleri vardı, ancak web tabanlı araçları yoktu. İnternette Fransızca öğrenme fırsatları yoktu ve ara sıra Fransızca yayınlar duymuş olsalar da o günlerde podcast diye bir şey yoktu.

O zamana kıyasla, yayınlarımız dil öğretimi için oldukça gelişmiş durumda ve dinleme becerilerimizi geliştirmek için dil kursları seçeneklerimiz var. Online Fransızca dersler almak da bir seçenek...

Fransızca dinleme küreselleşmiş ve teknolojinin ilerlediği dünyada daha kolaydır.
Küreselleşme ve gelişen teknoloji sayesinde hemen hemen her şeye erişimimiz var! Bu, dil öğrenmek isteyenlerin en büyük avantajıdır. Kaynak: Pixabay

Peki, ortada bu kadar fazla seçenek varken kaliteli bir şekilde Fransızca dinleme ve konuşma becerilerimizi geliştirecek olanları nasıl seçeceğiz? Yeni başlayanlar, orta düzeyde Fransızca konuşan kişiler ve ileri düzey Fransızca'yı anlayanlar için yayınlanan podcast'leri sizin için filtreledik. Bunların hepsi Fransızca ders çalışırken size yardımcı olacaktır. Dinlerken anlamadığınız zamanlarda Fransızca çeviri programlarından yardım alabilirsiniz.

En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (49 yorum)
Kadir
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fahimeh
5
5 (36 yorum)
Fahimeh
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (25 yorum)
Bahadır
₺160
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺135
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (12 yorum)
Gökhan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (49 yorum)
Kadir
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fahimeh
5
5 (36 yorum)
Fahimeh
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (25 yorum)
Bahadır
₺160
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (13 yorum)
Gökhan
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺135
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (12 yorum)
Gökhan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Dilin Podcast ile Öğrenilmesi

Özellikle Fransızca öğrenmekle ilgili olan en avantajlı şeylerden bir tanesi de kaynakların bol olmasıdır! Basılı ve çevrimiçi olarak, özellikle diğer birçok dile kıyasla, Fransızca öğrenme materyalleri çok daha fazla sayıdadır. Etkili öğrenmenin anahtarı, öğrenme şeklinize en uygun yöntemi bulmaktır. Umarız şimdi bahsedeceğimiz kaynaklardan sizin için uygun olanları bulabilirsiniz. İnternetten Fransızca öğrenmenin tadına siz de varın!

Fransızca online ders alarak da hızlı bir şekilde dilde ilerleyebilirsiniz.

FransızcaPod101

İlk olarak, Innovative Languages için yayınlanan diller Fransızca dahil olmak üzere 34 tanedir ve bunların içinde İspanyolca, Çince, İtalyanca gibi diller de bulunmaktadır.

Bu nedenle, sadece Fransızca'ya adanmış bir site diyemeyiz.Ancak, sundukları her dilin kendi web adresi vardır, bu adres dil adıyla gösterilir ve ardından pod101 gelir.

Neden 'pod' olduğunu merak ediyor musunuz?

Sebebinden hemen bahsedenim... Podcast'ler başlangıçta yalnızca Apple ürünlerine, özellikle de Ipod'a indirilmek içindi. Şimdilerdeyse podcast'leri istediğiniz herhangi bir cihazda dinleyebilirsiniz.Bunu göz önünde bulundurarak, boş zamanlarınızda dinlemek ve yeniden oynatmak için FrendPod'un tüm yayınlarını indirebilirsiniz.Hesabınızı oluşturduğunuzda size sorulacak ilk soru Fransızca seviyenizin ne olduğudur.

Seçeneklerini başlangıçtan seviyesinden ileri seviyeye doğru gider. Oradan, konulara göre organize edilmiş öğrenme yollarını seçmeniz mümkün olacaktır. Örneğin, Seviye 1 Fransızca Mastering'i seçebilir ve Ders 1'den başlayarak, bu modül bitene kadar tüm derslerde ilerleyebilirsiniz. Bu doğrusal ilerleme öğrenme yöntemi isteğe bağlıdır. Ayrıca tam olarak nerede olmanız gerektiğini bulana kadar atlayabilir ve oradan öğrenmeye başlayabilirsiniz. FrenchPod101'deki her şey indirilebilir: ses, video ve ders notları.

Bu podcast'ın belki de en güzel özelliği ise, indirdiğiniz her bölüm için saklayabileceğiniz ve tekrar dönebileceğiniz notlar bulundurmasıdır. Sizce de çok düşünceli bir hareket değil mi?

News In Slow

Bu podcast dizisi, genellikle bazı güncel olayları içeren ve haftalık olarak yeni bir konunun yüklendiği yayınlardan oluşur.

Sayfaları iyi organize edilmiş olup, dilbilgisine genel bakış ve sesli tartışmada kullanılan ifadelerin listesi gibi sundukları çeşitli özelliklere bağlantılar sağlar. Bunun yanı sıra indirilebilecek bir dizi bilgi kartı da var! Sayfanın en üstünde, Fransızcayı hangi seviyede anladığınızı seçtikten sonra tek yapmanız gereken sizin seviyenize uygun olarak karşınıza çıkan materyallerden yararlanmaktır.

Peki ya Fransızca'nız başlangıç seviyesinin üstündeyse fakat orta seviyeyi de tam olarak anlayamıyorsanız?

News in Slow'un en iyi yanı, güncel olayları tartışmalarıdır, bu yüzden her kelimeyi anlamasanız bile, elinizdeki konu hakkında bir şeyler biliyor olma şansınız çok yüksektir. Ayrıca, bu size çalışmanız için daha fazla yeni dil içermektedir.

FrenchPod ve News in Slow arasındaki en büyük fark, Fransızca dilbilgisine yaptıkları vurgudur.

FrenchPod'un felsefesi, dilbilgisini özümsemenin Fransızca diyalogları işitmenin kaçınılmaz sonucu olacağıdır.
News in Slow, dinlediğiniz podcast'in gramer ayrıntılarını açıklamak için her dersle bağlantılı bir sayfa sunar.

Dil işlevselliğini kavramak için dil tekniğini özümsemeye ihtiyaç duyan bir dil öğrencisi iseniz, bu sizin için önemli bir ayrım olacaktır.

Fransızca dinleme becerilerini geliştirmek için tablet ve podcast yeterli.
Seviyenize, ilgi alanlarınıza ve ihtiyaçlarınıza göre en iyi podcast'leri indirmeye hemen başlayın! Kaynak: Pixabay

Talk in French

Bu daha çok serbest bir stile ve rastgele konulara sahip bir podcast sitesidir. Yukarıda bahsettiğimiz diğer podcast'lerin aksine, ileri düzey Fransızca konuşanları hedef alma eğilimindedir ve yayın için bir transkript veya içeriğindeki dilbilgisinin ayrı bir ekini sağlamaz.

Abone olduğunuzda ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir dilbilgisi defteri içerir. Orta veya daha üst seviyedeyseniz, henüz tüm kelimeleri bilmeseniz bile bu podcast'e kesinlikle şans vermelisiniz. İlk etapta anlamadığınızı düşünürseniz motivasyonunuzu kaybetmeyip dinlemeye devam etmenizi öneririz.

Özellikle de ileri düzey dil ve kültür tartışmalarına girmeye hazırsanız, bu sizin için en iyi podcast olabilir! Abonelik tabanlı olmasına rağmen, sadece size uygun olup olmadığını görmek için ücretsiz olarak dinleyebileceğiniz birkaç örnek podcast vardır. Bu ücretsiz podcast sayfalarında, ücretsiz Fransızca öğrenme paketlerinden de yararlanabilirsiniz!

Bu podcast yayınları genel itibariyle muhakkak duyduğunuz olaylardan bahseder. Dolayısıyla, kendi dilinizde zaten duyup okumuş olduğunuz haberleri buradan dinleyerek hem farklı bir bakış açısı kazanırsınız hem de Fransızca'nızı geliştirirsiniz.

Podcastlerle İlgili Kısa Bilgiler

En iyi Fransız podcast'leri listemize devam etmeden önce, genel olarak podcast'lerin bazı faydalarını gözden geçirelim
Dil öğrenen bazı insanlar, Fransızca öğrenmenin yalnızca bir yönünü - dinlediğini anlama- çalışmanın kendilerine Fransızca konuşma şansı verilmediği takdirde anlamsız olacağını düşünürler. Bu nedenle "Fransızca radyo dinle" tavsiyesini konuşamayacaklarsa bir anlamı yok diye dikkate almayabilirler.

Bu, haklı oldukları bir noktadır. Ne de olsa hiç kimse 'Fransızca dinleyebilir misin?' diye sormaz.

Soru genellikle 'Fransızca konuşabilir misin?' şeklindedir.

Yine de, Fransızca'ya etkili ve samimi bir şekilde dahil olmanın aşağıdaki gibi muazzam faydaları vardır:

Taşınabilirlik:- İstediğiniz yayını indirebilir ve nerede olursanız olun ulaşabilirsiniz.

Zaman açısından verimli: ev işleri gibi başka şeyler yaparken podcast'leri dinleyebilir ve dinleme becerilerinizi boş zamanlarınızda da geliştirebilirsiniz

Para tasarrufu: Seviyenize göre bu şekilde bir daldırma için Fransızca konuşulan bir sınıfa veya Fransızca konuşulan bir ülkeye gitmeniz gerekir

Telaffuz: Fransız dilinin mükemmel telaffuzuna çoğu insan bayılır... Fransızca podcast dinlemek telaffuz becerilerinizi geliştirir, üstelik anadili Fransızca olan insanların konuşmalarını duyarak!

İstek üzerine: Bir sonraki dersinize uyum sağlamanız veya herhangi bir seviye için acele etmeniz gerekmez. Podcast'ler istediğiniz zaman indirip kullanabilmeniz için hazır olacak.

Genel kültüre katkısı: Birçok podcast yayını Fransa'nın kültüründen, tarihinden ve siyasetinden bahsettiği için bu tarz yayınları dinlemek Fransa hakkında yeni bilgiler edinmenize yardımcı olur. Aynı zamanda, Fransa'dan bağımsız güncel olaylardan da bahsedildiği için mutlaka size katkısı olacaktır.

Bunların hepsi podcast'ler için çok büyük artılar oluşturuyor, ancak istek üzerine olmaları gerçekten engel teşkil edebilir, çünkü podcast dinlemeye yanaşmayanlar bütün bu avantajlardan geri kalabilir!

Bu, araştırdığımız çoğu Fransızca podcast'in transkriptler, gramer notları, yeni kelime ve kelime öbekleri listeleri, alıştırmalar ve sınavlarla birlikte gelmesi gerçeğiyle birleştiğinde, ciddi bir şekilde Fransızca öğrenmek isteyenler için oldukça gerekli bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Göz Atabileceğiniz Bir Podcast Listesi

Daily French Pod, Fransa bazlıdır ve Fransa tarihinden Çin'in Fransa ile ilişkisine kadar çeşitli konuları kapsar. Her bölüm indirilebilir bir transkript, bir Fransızca kelime listesi ve bir alıştırma sayfasıyla birlikte gelir. Yeni başlayanlar için çok uygundurlar. Ancak çevrimiçi Fransızca dersleri yalnızca abonelikle sağlanır.

Fransızca dinleme için akıllı telefonunuza bir kültür ve hatta şehir bile indirebilirsiniz!
Podcast yayınlarını indirmek yalnızca dinleme becerilerinizi değil, kültür ve sanat bilgilerinizi de geliştirir. Kaynak: Pixabay

Yeni başlayanlar için bir başka Fransızca podcast ise Podcast Français Facile. Belki de bu sitenin en iyi yönü, derslerin, DELF'in Fransızca yeterlilik sınavı yapısına göre sıralandığı gibi, akıcılık seviyenize göre de düzenlenmiş olmasıdır.

Olası dezavantajı, sayfanın tamamının Fransızca olmasıdır. Yeni başlayanlar hedeflendiği için, başlangıç seviyesindeki insanlar bu durumda biraz zorlanabilir.

Tartışılan konular etkileşimli Fransızcasıdır. Tüm konular anadili Fransızca olan bir kişi tarafından anlatılır ve öncesinde kısa bir dilbilgisi dersi bulunur. Frankofon sunucu konuşurken konuşma metniyle birlikte okuyarak Fransızca konuşma becerilerinizi geliştirmek adına pratik yapabilirsiniz.

En üstteki çubuk size hangi Fransızca düzeyini anlayabileceğinizi seçme seçeneği sunar ve hatta bir dikte egzersizi sunar.

Fransızca fiillerde sorun yaşıyorsanız, konuyu daha net hale getirmeye yardımcı olacak bir sayfa da var.

Orada birtakım ücretsiz çalışma materyali bulabilirsiniz, ancak abonelik size premium öğrenme araçlarına erişim sağlayacaktır.

Dil derslerinden uzaklaşmak için son tavsiyemiz, güncel olayları Fransızca olarak tartışan haber yorumcularını dinlemeniz olacaktır. France Info News, bilgilendirici habercilik konusunda uzmanlaşmıştır ve yayınlarına genellikle mizah ve hiciv katmaktadır.

Fransızca çalışmalarınızda daha ileri seviyedeyseniz, bu tarz kişileri dinlemek size kesinlikle Fransa'nın tarihi ve kültürü hakkında derinlemesine bir anlayış kazandıracaktır.

Fransızca'da çok ileri düzeyde olmasanız bile, bu podcast'leri dinlemek, anadili Fransızca olan biri tarafından konuşulan Fransızca kelimelerin ritmini ve akışını size en iyi şekilde gösterecektir.

Çevrimiçi Fransızca öğrenimi için o kadar çok çevrimiçi kaynak var ki hepsini gözden geçirip bahsetmek neredeyse imkansız. Ancak yukarıda bahsetmiş olduğumuz podcast'ler sayesinde Fransızca sinleme egzersizlerinize genel kültür de katabilirsiniz. Fransızca konuşma dinle, tekrar et ve taklit et!

Birkaç podcast yayınından sonra telaffuzunuzun ne kadar geliştiğini görebilirsiniz! Telefon ve tabletleriniz sayesinde dinleme becerilerinizi geliştirmek sizin elinizde...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!