Öğrenme şekilleri ve süresi kişilerin hedeflerine göre değişiklik gösterir. Kimi hayatlarını kazanmaya yetecek kadar bilgiyi özümser ve daha eğitimin daha resmi boyutuna geçmeden frenlere basar.

Ve de dil öğrenenler! Bu yazıyı okuyorsanız sizin gibi Fransızca öğrenen ya da öğrenmek isteyenler için bu süreç her zaman daha istekli ve daha canlı şekilde devam eder, dil öğrenmenin büyüsüne bir kez kapılanlar isteseler de öğrenmeye ara vermenin mümkün olmayacağını görürler.

Dil öğrenmek içinse hem resmi hem de gayriresmi yöntemler vardır. Birçoğumuz eğitim hayatımız boyunca resmi bir şekilde Fransızca öğrenecek koşullara sahip olmayabiliriz. Bununla birlikte, daldırma / dil banyosu için Fransızca konuşulan bir ülkeye gitme şansımız olmayabilir. Bu noktada, bu dili öğrenmek için seçenekler hiçbir şekilde tükenmiş olmaz.

Bir sınıf ortamından yoksun olsanız da başınızda bir öğretmen olmadan Fransızca'nın görece zor gırtlak telaffuzunu ve dilbilgisi kurallarını öğrenebilirsiniz.

Dil öğrenme siteleri aracılığıyla görebileceğiniz Moulin Rouge Fransa'da ziyaret edebileceğiniz bir yerdir.
Fransa ya da Fransızca konuşulan herhangi bir ülkeye gidip orada uzun bir süre zaman geçirmek Fransızca öğrenmeniz için oldukça yararlı olsa da bu imkana sahip olmayanlar gelişmiş teknolojiden yararlanabilir! Kaynak: Pixabay

Ancak bu konuda eğitim almaya kararlıysanız -ki bu bir dili tam anlamıyla öğrenebilmeniz için önerdiğimiz bir yol- Superprof Fransızca öğretmenleriyle yanınızda! Yabancı dil öğrenme programı ve içeriği tamamen kişinin ihtiyaçlarına özel olduğundan Fransızca özel dersler almanızı kesinlikle öneririz.

Tabii ki, ileride yurtdışına yönelik hedeflerinizi gerçekleştirmek için resmi bir sertifika dolayısıyla belgelerle kanıtlanabilecek resmi bir eğitim alma peşinde olabilirsiniz. Ancak bu sürece kendinizi hazırlamak için bir özel öğretmenle çalışmak istiyorsanız da bu konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Bunun yanı sıra, Fransızca öğrenme serüveninize renkli katkılarda bulunmak adına Fransızca öğrenmek için en iyi web sitelerinden bazılarını sizin için inceledik.

En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Fahimeh
5
5 (22 yorum)
Fahimeh
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elian / reyhan
5
5 (10 yorum)
Elian / reyhan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (11 yorum)
Gökhan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doga
5
5 (6 yorum)
Doga
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (5 yorum)
Bahadır
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sevim
5
5 (5 yorum)
Sevim
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aysu
5
5 (16 yorum)
Aysu
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Irem
5
5 (8 yorum)
Irem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Fahimeh
5
5 (22 yorum)
Fahimeh
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elian / reyhan
5
5 (10 yorum)
Elian / reyhan
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (11 yorum)
Gökhan
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Doga
5
5 (6 yorum)
Doga
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (5 yorum)
Bahadır
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sevim
5
5 (5 yorum)
Sevim
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aysu
5
5 (16 yorum)
Aysu
₺85
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Irem
5
5 (8 yorum)
Irem
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

İhtiyacınızı Belirleme

Kendiniz ve / veya yakınlarınızdaki başka yetişkinler için mi Fransızca öğreniyorsunuz yoksa çocuğunuzun / çocuklarınızın Fransızca konuşmayı öğrenmesini mi öneriyorsunuz?

Veya Fransızca öğrenmek için başka itici faktörleriniz mi var?

Tek başınıza Fransızca öğrenir miydiniz, yoksa bunu bir grup insanla birlikte mi başarmak mı istiyorsunuz?

Hiç Fransızca biliyor musunuz? Dil öğrenim konusunda herhangi bir tecrübeniz var mı? Fransızca ikinci diliniz mi olacak yoksa mevcut dil becerilerinizi yeni bir dil öğrenmek için mi kullanıyorsunuz?

Hangi düzeyde akıcılık için çabalıyorsunuz? Fransızların İngilizce konuşmaktan hoşlanmadıkları bir gerçek... Fransa'nın başkenti ve favori şehriniz olan Paris'e sık sık seyahat ediyorsunuz da orada kendinizi ifade etmek için mi ders almak istiyorsunuz yoksa daha profesyonel hedefleriniz mi var?
Yabancı dil öğrenimine ne kadar zaman ayırmanız gerekiyor?

Tüm bu sorulara vereceğiniz cevaplar, hangi sitelerin ve Fransızca uygulamalarının sizin dil öğrenme sürecinize en iyi katkıda bulunacağını belirlemeniz konusunda oldukça önemlidir.

Bu kriterleri göz önünde bulundurarak, online Fransızca dersleri olarak en iyi nerede öğrenebileceğinizi bulalım.

Online Fransızca Öğrenme Portalları

Bonjour de France, Fransızca'yı çeşitli ve renkli materyalleri kullanarak öğrenebileceğiniz ya da pekiştirebileceğiniz bir eğitim sitesidir. Bu tür Fransızca öğrenme sitelerine telefon ve tablet ile de ulaşabilirsiniz.

İster yeni başlıyor olun, ister halihazırda bildiğiniz / duyduğunuz / öğrendiğiniz birkaç kelime ve deyim olsun, Fransızca öğrenmek için harika bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz.

Bu sayfa ,yeni başlayan biriyseniz, siz DELF için Fransızca konuşma becerilerinizi resmen beyan etmeye hazır olana kadar, seviyeden seviyeye ilerlemenize uygun olacağı için özellikle size göre uyarlanacaktır.

Başlangıçta, öğrenme deneyiminizin neresinde olduğunuzu seçersiniz: başlangıç, orta veya ileri düzey.

Bu noktadan sonra, her ders ve aktivite, hatta kelime bilgisi ve gramer bile beyan ettiğiniz yeterliliğinizle eşleşecek ve üzerine yapılandırılacaktır. Her dersten sonra, yeni öğrenilen gramer becerilerini pekiştirmek için size çalışma sayfaları verilecek ya da yeni öğrendiğiniz kelimeleri bir yerde toplamayı seviyorsanız, sayfanın sağındaki ilgili bağlantıya tıklayarak bu derslerin kelimelerine gidebileceksiniz.

Bu sitede ayrıca yararlanabileceğiniz noktalar:

  • Fiil çekimi alıştırmaları
  • Deyimsel ifadeler
  • Mesleki Fransızca dersleri
  • Fransızca okuduğunu anlama alıştırmaları
  • Français precoce - küçük yaştaki öğrenciler için dersler
  • DELF eğitim materyalleri ve aktiviteleri

ve çok daha fazlasını da bulabilirsiniz!

Her ders kendi seviyesine göre gösterilir; sitenin karşılama sayfasına bakarsanız, her çalışma ünitesinin ilk satırındaki ilgili renkte bu seviye atamasını görebilirsiniz.

Tüm öğrenme süreci ciddi olmalı diye bir kaide yok!

Bonjour de France, okuduğunu anlama ve kelime dağarcığınızı test edebileceğiniz oyunlar şeklinde eğlenceli öğrenme etkinlikleri sunar. Aslında, bu sayfada kendinizi oyalayabileceğiniz o kadar çok şey var ki, girip de Fransızca konusunda kendinizi geliştirmemeniz mümkün değil!

Ücretsiz dil öğrenme siteleri sizi sınıftaymış gibi hissettirebilir.
Dil öğrenmek için geleneksel bir sınıf ortamına ihtiyacınız yoktur! Kaynak: Pixabay

Learn French Lab tam anlamıyla bir internet sitesi olmasa da, küçük yaştaki çocuklarınız için ziyaret edebileceğiniz eğlenceli bir YouTube kanalıdır. Bu kanalın misyonu geleneksel öğrenme yöntemlerine bir son vermektir. Özellikle çocuklar için dil öğrenmenin zevkli hale gelebilmesi çok önemlidir. Ders ne kadar zevkli işlenirse ya da öğrenilen dil ne kadar eğlenceli tanıtılırsa çocukların bu dili öğrenme motivasyonu da o kadar artacaktır.

Bu kanalda, haftanın günleri, tanışma, sayılar, aile üyeleri, meyveler, sıfatlar ve alfabe gibi konular şarkılarla bir video haline getirilerek anlatılıyor. Kanala yüklenen videoların açıklamaları İngilizce olsa da videoların içeriği tamamen Fransızca'dır.

Küçük yaştaki çocuklar için müzikle öğrenmenin yeri çok başka olduğu gibi bu yöntemle öğrendikleri konuya çok çabuk hakim olabilirler.

Bu nedenle, normalde çocuklarınız için ayırdığınız bir tablet ya da bilgisayarla zaman geçirebilecekleri vakit varsa, bu kanalı açabilirsiniz ve bu sayede çocuğunuz renkli görseller, müzikler ve ilgi çekici içeriklerle eğlenirken Fransızca öğrenebilir.

Dil öğrenimi ne kadar küçük yaşta başlarsa o kadar hızlı ve etkili sonuç verir. Özellikle küçük yaştaki çocuklar öğrendiklerini hemen özümseme ve günlük hayatlarında kullanma eğilimdedirler. Bu nedenle, bu tarz eğlendirirken öğreten siteler çocuklarınız için oldukça yararlı olabilir.

Kendinizi Fransızca ile Çevreleyin

İlk olarak şunu söyleyelim: daldırma / dil banyosu yöntemini kastetmiyoruz çünkü bu Fransız insanlarla dolu bir ortamda olmanızı, o dilde iletişim kuran diğer kişilerle Fransızca konuşmanızı ve dahası: Fransızca düşünmeyi, Fransızca duymayı gerektirir. Bu en etkili yöntem olsa herkesin böyle bir fırsatı olmayabilir.

Peki Fransız diliyle çevrelemek derken tam olarak neyi kastediyoruz?

Fransızca öğreniyorsanız, olabildiğince fazla Fransızca düşünmek, akıcı olmak için fazla çalışmak bu dili öğrenmenizin mükemmel bir yolu olacaktır.

Yakın gelecekte Fransa'ya taşınmak gibi bir durum gündeminizde değilse sizi kulağınızı deyimsel ve sözlü ifadelere alıştıracak birkaç yere yönlendirebiliriz.

My Canal, tamamı Fransızca olan film, televizyon programı ve röportaj gibi içeriklerle dolu olan bir platformdur. Muhtemelen henüz duymadığınız televizyon dizilerini ve belgeselleri de bu platformdan izleyebilirsiniz! Sitenin dezavantajlarından bir tanesi, çoğu içerikte altyazıyı İngilizce ya da Fransızca olarak sağlamasıdır. Ancak özellikle Fransızca yazma becerilerinizi de dinleme becerilerinize ek olarak geliştirme niyetindeyseniz altyazıyı Fransızca olarak ayarlayabilirsiniz!

Patlamış mısır eşliğinde dil öğrenme siteleri ile film izleyin.
Fransızca'nızı film ya da dizi izleyerek geliştirmek ister misiniz? Kaynak: Pixabay

Bu platformda, küçük yaşta olup Fransızca öğrenenlerin bile ilgisini çekecek kanal bulunmakta! Yani, ücretsiz dil öğrenme siteleri arasında bu site oldukça göze çarpıyor.

Dinlediğini anlama sizin için gerçek bir endişe kaynağıysa, işe giderken toplu taşımada ya da mutfakta yemek pişirirken dinleyebileceğiniz birçok Fransızca podcast'i de indirmeneniz mümkün!

Anlayacağınız üzere, geleneksel eğitim yöntemlerinden sıyrılmanın en güzel sonuçlarından bir tanesi de öğrenmenin derslik dışında her yerde gerçekleşecek olmasıdır.

Fransız Dilinde Gerçek Dünya

Dil ve kültür iç içe geçmiştir. Bu nedenle, Fransızca!yı çağdaş ve geleneksel kültürü keşfederek öğretmeye adanmış web sitelerinin sayısının bu kadar fazla olması da gayet normaldir.

Standart Fransızca kursları, Fransızca kelime öğretimi sürecinde kültürel yönlere değinmektedir. Bu, Fransa'da yaşamak, çalışmak ve eğitim almaya ilişkin her yeni kelimeyi öğrenmenin harika bir yoludur.

Bununla birlikte, müfredata bağlı olarak, Fransızca öğretmeni güncel olayları veya Fransız kültürünün tabularını tartışmaya vakit bulamayabilirler.

Peki bunları nereden öğrenebilirsiniz?

Se Coucher Moins Bête veya SCMB, herkesin güncel olay veya kültürel öneme sahip herhangi bir konuda gönderi paylaşabileceği bir Fransız web sitesidir.

Bu sitede insan, tarih, felsefe veya toplum hakkında yazılar bulabilirsiniz ve tartışmaya katılmazsanız bile her zaman yazılanları okuyabilirsiniz.

Henüz ileri düzeyde Fransızca konuşmuyorsanız, sözlüğünüzü yakında tutmanız veya belki de online çeviri programlarından yararlanmanız gerekebilir. Her halükarda bu forum ilginç içeriklere sahiptir ve ilginizi çeken içeriklere göz gezdirerek Fransızca'nızı geliştirebilirsiniz!

Bu web sitesinin ne anlama geldiğini bilmek ister misiniz? Açıkçası çok da kibar değil! İpucu olarak daha bilgili şekilde uyumanızı hedeflediğini söyleyebiliriz.

Yeri gelmişken uyaralım, bu site küçük yaştaki öğrenciler için çok da eğlenecekleri ya da anlayacakları içeriklere sahip değildir. Onlar için Blagues Carambar'ı tavsiye ederiz.

Bu sayfa genel olarak Fransızca esprilerle dolu. Kelime oyunları da mevcut ve siz ne anlama geldiğini düşünürken kelime bilginizi epey genişletebilirsiniz.

Sizin de bildiğiniz gibi, bir dil öğrenmek zihninizi zinde tutmanın en iyi yollarından biridir. Her zaman bir öğretmen eşliğinde Fransızca dersler almanız mümkün olmayabilir. Ya da belki de okul ya da üniversitede alabileceğiniz Fransızca dersleri yoktur ya da çok sınırlıdır..

Bu tip durumlarda yapabileceğiniz en mantıklı şeylerden bir tanesi kendi kendinize Fransızca öğrenme sürecinizi olabildiğince eğlenceli hale getirmek olacaktır. Bahsettiğimiz Fransızca öğrenme siteleri bu konuda size destek olabilir.

Dil öğrenme sitesi ilk etapta geleneksel defterli ve kitaplı bir derslik ortamında alınan eğitimin yanında faydasız gibi görünse de oldukça gelişmiş yabancı dil öğrenme siteleri vardır.

Umarız içlerinden size en uygun olanını bulursunuz!

İyi eğlenceler...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!