Almanca dersleri özellikle Türkiye’de lise döneminde İngilizce dersleri kadar yoğun geçmiyor. Dolayısıyla birçok öğrenci Almanca’yı öğrenmesi ve konuşması zor bil olarak görür ancak doğru teknikler ve yeterli kaynakla Almanca öğrenmek çok da zor değildir. Ayrıca, Almanca öğrenmenin birçok yararı vardır.

Almanca, İngilizce'ye kısmen benzese de dilbilgisi anlamında kendi özgün kurallarına sahiptir: artikeller ve büyük harf kullanımı gibi. Bu nedenle, Almanca derslerinize ne kadar uzun süre harcarsanız grameriniz ve kelime bilginiz de o kadar iyi olur. Öte yandan, Almanca günümüzde en çok konuşulan dillerden biridir ve birçok alanda öğrenenlere artısı olan bir dildir.

Almanca öğrenme zorunluluğunuz varsa ancak yeterli motivasyonu bulamıyorsanız Alman tarihini ve kültürünü araştırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü Almanya'da ve Almanca konuşulan diğer ülkelerdeki kültür anlayışı sayesinde Alman diline daha fazla merak duyabilir ve o kültürü keşfetmeye çalıştıkça Almanca ile daha çok zaman geçirme fırsatı bulabilirsiniz. Yeterli motivasyonu bulduktan sonra da ileri seviyede Almanca öğrenmeye başlayarak birçok fırsatın kapısını aralayabilirsiniz.

Bu fırsat kapılarını aralarken de Almanca yeterliliğinizdeki başarınızı ölçmek ve kanıtlamak için YDT Almanca kursları ve sınavları iyi bir yol olabilir.

YDT (Yabancı Dil Testi), Türkiye’deki üniversitelerin yabancı dil bölümlerine yerleşmek isteyen öğrencilerin girmek zorunda olduğu bir dil sınavıdır. Sınav, toplam 80 sorudan oluşmaktadır ve verilen süre 120 dakikadır. Üniversitede yabancı dil okumak isteyen öğrenciler, TYT sınavıyla birlikte YDT sınavına da girip geçerli puanı almalılar.

Üniversitelerde yabancı dil üzerine eğitim veren bölümlerde okumak isteyen öğrenciler, %40 TYT ve %60 YDT sınavından sorumludurlar ve buna oranda başarıları göz önünde bulundurulur. Dolayısıyla üniversitelerin yabancı dil bölümlerine yerleşmek isteyen öğrenciler, hem TYT hem de YDT sınavlarına girmeli ve bu sınavlardan geçerli bir puan elde etmeleri gerekmektedir.

Kulaklık ders bilgisayar
Sınava hazırlık aşamasında kendinize düzgün bir ders planı yapmanız iyi olacaktır. | Kaynak: Unsplash

Yabancı Dil Testi sınavı, İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça olmak üzere 5 dilde yapılmaktadır. Bu makalemizde de Almanca YDT için bazı pratik bilgiler paylaşacağız. Okulda aldığınız Almanca derlerine ek olarak hazırlık ipuçları sizler için de faydalı olacaktır...

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

YDT Almanca’ya Hazırlık

YDT Almanca’ya girecek tüm öğrenciler sınavda karşılaşacakları Almanca konuların başlıklarını öğrenmeli ve hangi konuya ne kadar zaman ayırmaları gerektiğini planlamalıdır. Çalışılması gereken süre kişiden kişiye farklılık gösterebilir çünkü her adayın Almanca seviyesi kendi bilgi birikimine göre değişmektedir.

YDT Almanca sınavının içeriğini araştırmak ve buna göre bir çalışma planı hazırlamak yol gösterici olacaktır. Bunun için sınava yönelik gramer konularını bilmek ve bunları çıkarmak gerekir. Bu konularda yetersiz olduğunuzu düşünüyorsanız ilk olarak gramer konularındaki eksiklikleriniz giderilmelidir. Gramer konularının üzerinden geçildikten sonra sınav soru tiplerine göz atmakta fayda var.

Sınava yönelik soru çeşitlerine hakim olmak sınavda hem zaman yönetimi açısında hem de sorulara yaklaşım açısından faydalı bir yöntemdir. Ve tabii ki soru tipi çalışmasını tamamladığınızda artık sınava yönelik bol bol deneme çözerek pratiğe devam etmelisiniz.

YDT Almanca sınavı için önemli noktalardan birisi de kelime ve okuma çalışmasıdır. Kelime haznenizi geliştirmek ve okuma çalışması yapmak Almanca derslerinizin başından sonuna kadar yapılması faydalı olur. Kelime çalışması yaparken eş anlamlı kelimeler öğrenmekte fayda var.

Almanca sorulan paragraf sorularını yapabilmek için kelimelerin eş anlamlılarını bilmek gerekebiliyor. Almanca haber veya makale yazılarını okuyup detaylıca incelemek ve metinlerde yer alan cümleleri eş anlamlı kelimelerle tekrardan yazmaya çalışmak istediğiniz sonucu almanıza yardımcı olacaktır.

Almanca YDS için de ipuçlarımız var!

Anksiyete sınav
Sınav günü yaklaştıkça stresinizin artması normal olsa da bunun kendinize duyduğunuz inancın önüne geçmesine izin vermeyin. | Kaynak: Unsplash

Almancayı iyi öğrenebilmek ve unutmamak için günlük yaşamda da kullanmak gerekir. Türkiye’de Almancayı günlük hayatınızda kullanabileceğiniz bir ortam bulmakta zorlanıyorsanız teknolojiden ve çevrim içi Almanca derslerinden de yararlanmak işe yarayacaktır. İnternette Almanca özel dersleri veren birçok Türk ve yabancı öğretmen bulabilirsiniz. Hatta bazı dil uygulamalarından gönüllü kişiler bulup Almanca üzerinden dostluklar edinebilir ve her gün çokça pratik yapma şansı yakalayabilirsiniz. Dolayısıyla çeşitli uygulamalar ve internet videoları da faydalı olabilir. Bu süreçte dil sınavları için özel olarak tasarlanmış RH Sözlük (Google Play ve App Store’da mevcuttur) uygulaması kullanmak işinize yarayabilir.

Almanca Becerilerinizi Geliştirmek İçin Geçmiş YDT Sorularını Kullanın

Çoğu dilde olduğu gibi, Almanca için de genel sınav kurulları tarafından sunulan geçmiş dönem sınavlarına internet üzerinden ulaşılabilmektedir. Geçmiş ödevler ve sınavlar, Almanca sınavı söz konusu olduğunda ne tür sorularla karşılaşacağınızı öğrenmenize ve sınava olabildiğince hazırlıklı olmanız için sınav tekniklerini uygulamanıza olanak tanıdığı için harika bir pratik yapma yoludur. Geçmiş Almanca YDT sorularını çözmek bu noktada çok faydalı olacaktır. YDT sorularına ulaşmak oldukça da kolay. ÖSYM’nin web sitesini ziyaret ederek 2017’den beri yapılan tüm Almanca YDT’lerinin soru ve cevap anahtarlarını bulabilir, PDF olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ancak evde geçmiş sınavları çözecekseniz sınav koşullarını evinizde oluşturmak için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olmalısınız. Yani sınav boyunca rahatsız edilmemeniz, izin verilmeyen materyalleri kullanmamanız ve katı bir zaman sınırı koymanız gerekir ki bu şekilde gerçek bir sınav deneyimi yaşayabilip daha iyi hazırlanabilesiniz. Online Almanca kaynaklar arasında hızlıca bulabilirsiniz!

YDT Konu Başlıkları ve Soru Dağılımı

YDT Almanca sınavlarının yıllara göre ortalamasına bakıldığında aşağıdaki gibi bir soru dağılımı çıkmaktadır:

 • Kelime Bilgisi – (5 soru)
 • Dil Bilgisi – (10 soru)
 • Cloze Test – (5 soru)
 • Cümleyi Tamamlama – (8 soru)
 • Türkçe Verilen Cümlenin Almanca Karşılığını Bulma – (6 soru)
 • Almanca Verilen Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma – (6 soru)
Amfi üniversite
Yabancı Dil Testi, dil öğrencileri için istedikleri üniversiteye yerleşebilmek konusunda önem taşır. | Kaynak: Unsplash
 • Paragraf – (15 soru)
 • Anlamca En Yakın Cümleyi Bulma – (5 soru)
 • Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma – (5 soru)
 • Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma – (5 soru)
 • Diyalog Tamamlama – (5 soru)
 • Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma – (5 soru)

Almanca Öğrenenler İçin Kariyer Beklentileri

Almanya, Avrupa'nın en büyük ekonomisine, dünyanın dördüncü en büyük GSYİH'sine sahiptir. Dünyanın diğer güçlü ekonomileri olan ABD ve Birleşik Krallık için ilk on ithalat/ihracat ülkesi arasındadır. Dolayısıyla Almanca bilmek, potansiyel olarak dünyanın en güçlü ve istikrarlı ekonomilerinden birinin işgücüne uyum sağlamak demektir. Almanca, İsviçre ve Avusturya’nın da resmi dili olması gerçeğiyle bu ülkelerden firmalarla iş yapmak veya bu ülkelerdeki firmalarda çalışmak, Almanca bilmenizin faydalarından biri olacaktır. Özellikle işletme ve mühendislik alanlarında kariyer düşünüyorsanız Almanca’nın bu ülkelerde sunacağı iş olanaklarına göz atmanızda fayda var.

Modern Almanya tarihini bilmeniz size Almanca eğitiminizde farklı bir bakış açısı kazandıracaktır!

İş hayatında bir kariyer düşünmüyorsanız bile Almanca’nın hala getirisi olabilir. Almanya'daki üniversiteler tüm dünyada bir kalite standardı olarak kabul edilmektedir; birinden eğitim almak veya birinde eğitim vermek kesinlikle bir başarı göstergesidir. Yüksek lisans derecelerinin tüm dünyada özel akreditasyona sahip olmasını sağlayan açıkça tanımlanmış bir standartı da vardır. Dolayısıyla akademik kariyer düşünüyorsanız bir Alman üniversitesinden yüksek lisans veya doktora derecesi almanız akademik kariyerinizde dönüm noktası olabilir.

Kısacası Almanca sadece özgeçmişinizde bir artı olarak görünmekle kalmayacak, aynı zamanda iş hayatınızda veya akademik kariyerinizde de önünüze yeni fırsat kapıları sunacaktır. Tabii Almanca konuşan arkadaşlar edinmek, kültürüyle kaynaşmak ve Almanca konuşulan ülkeleri sıkıntısız gezebilmek de en keyif alacağınız faydalarından olacaktır.

Superprof ile Almanca dersleri almak için Superprof'u ziyaret edebilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!