İngilizceden sonra ikinci yabancı dil olarak öğretilen Almanca genellikle lisede 1 sene boyunca öğretilir ve sonra rafa kaldırılır. Ancak Almanca Öğretmenliği, Alman Dili ve Edebiyatı, Almanca İşletme ve hatta bazı okulların mühendislik bölümlerini bile okumak isteyenler için bu yeterli değildir. Dolayısıyla bu öğrenciler, uluslararası geçerliliği olan sertifikalı Almanca öğrenebilmek için başka alternatifler bulmak durumunda kalıyor.

Almanca öğrenmenin faydaları saymakla bitmez!

Doğal bir yetenekle doğmuş dil bilimci değilseniz ve gelecek yıllarda İngilizce ile birlikte ikinci bir dilde eğitim görme veya sınava girme fikri sizi cezbediyorsa Almanca ve İngilizce'nin birbirine benzer iki dil olduğunu size söylemeliyiz. Almanca ve İngilizce kendi içlerinde birçok benzerlik barındırırlar ve bu da Almanca’yı ikinci yabancı diliniz olarak öğrenmenizi kolaylaştırır. Buna ek olarak, dil bilgisi bakımından bazı birleşik kelimelerin ve kuralların mantığını iki dil arasında bağdaştırmak eğlenceli olabilir.

İngilizce'yi hali hazırda bilen birçok kişi olduğunu düşünürsek Almanca da bir o kadar hızlı öğrenilecektir!

Almanca şu anda Avrupa Birliği genelinde yaygın olarak konuşulmaktadır. Almanya, Avusturya ve Lihtenştayn'ın resmi dili olmasının yanı sıra İsviçre ve Lüksemburg'un da resmi dillerinden biridir.

Türkiye’deki devlet liselerinin çoğu, Almanca'yı İngilizce’den sonra ikinci yabancı dil dersi olarak sunar. Bu durum özel okullarda değişebilir ve hatta ilkokul seviyesine bile inebilir. Yakın zamana kadar, ikinci bir dil öğrenmek için genellikle lise çağına gelinmesi gerekiyordu ancak artık birçok özel ve bağımsız okul İngilizce’yi zorunlu eğitim dili haline getirdiği için Almanca’yı birinci yabancı dil olarak müfredatlarına koymaya başladı. Fakat bu uygulama yeni başladığı ve çok yaygınlık göstermediği için hala birçok kişi almanca dil eğitimini ve almanca derslerini dışarıdan destekle almaya çalışmaktadır.

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Modern Almanya'nın Kısa Tarihi Almanca Öğrenmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Okulda bir dil öğrendiğinizde, örneğin Almanca gibi, ülkenin tarihi veya kültürü hakkında çok bir şey öğrenme fırsatınız olmayabilir. Yine de, dilin ve oradaki yaşamın nasıl etkilendiğini daha iyi anlayabilmek adına dilin konuşulduğu bölgeler hakkında daha fazla bilgi edinmeli miyiz?

İkinci Dünya Savaşı’nı ve Adolf Hitler'in 1940'lardaki yönetimini sadece tarih dersleri sayesinde öğrenen birçok öğrenci için bile Almanya’nın modern tarihi Almanca dilini öğrenmelerinde büyük rol oynar. Hepimizin bildiği gibi II. Dünya Savaşı, Hitler'in kıtayı Yahudilerden kurtarmayı amaçlayan Nazi rejiminin bir sonucu olarak ortaya çıktı ve 60 milyondan fazla kişinin ölümüyle sonuçlandı. Bu savaş, Alman yerlilerine ve Avrupa'daki diğer birçok kişiye dayanılmaz acılar yaşattı. Geriye, derinlere işlemiş korku düzeni yüzünden neredeyse tamamen yok olmaya yaklaşmış bir ülke, yeni evler aramaya başlayan birçok Alman mülteci ve kendi evlerini yeniden inşa etmeye başlayan birçok insan kalmıştı.

Almanya dağ kale
Almanca'yı Almanya'da öğrenmek en etkili yoldur. | Kaynak: Unsplash

Savaşın sonunda toplama kamplarındaki insanlar serbest bırakıldıktan ve Hitler'in intihar etmesinin ardından Almanya, antisemitizm (Yahudilere karşı önyargılı olmak) algısını kırmak için çok mücadele etti. Müttefik Kontrol Konseyi, ülkeyi dört bölgeye ayırdı. 1961'de Doğu'yu Batı'dan ayıran Berlin duvarı inşa edildi. Bu duvarın neredeyse 30 yıl sonra yıkılması, Almanya'nın yeniden birleşmesi yolunda büyük bir adımdı.

Alman ekonomisi, 1950'lerin sonları ile 1960'ların başları arasında, sözde 'ekonomik mucize' (Wirtschaftswunder) sayesinde büyük başarı elde etti. Hatta bu süre zarfında Volkswagen Beetle'ın ilk kez ortaya çıktı.

Hem doğu hem de batı Almanya 1973'te Birleşmiş Milletler'e katıldı. 1989'da Komünist yönetim çöktü. Bu da birleşme yanlısı bir parlamentonun oluşumuna ve Ruslarla müttefik grupların Berlin şehrini terk etmesine neden oldu.

2002'de Euro, Deutsche Mark'ın yerini aldı ve bu yeni para birimi daha sonra yeni Euro'yu korumak amacıyla Yunanistan'ı batmaktan kurtarmaya karar verildiğinde ülke için çok önemli hale geldi.

Son olarak 2005 yılında Hıristiyan Demokrat lider Angela Merkel, Almanya'nın ilk kadın başbakanı oldu ve 16 yıl boyunca görevde kalarak geçtiğimiz günlerde emekliye ayrıldı. Almanya şu anda modern şehirleriyle çoğu yerde harika yaşam koşulları sunan ve dili dünya çapında yaygın konuşulan bir ülke olarak AB'nin çok önemli hatta belki de en önemli ülkesi konumundadır.

YDS Almanca rehberimize bir göz atın!

Şimdi, Angela Merkel'in yavaş ve anlaşılır bir şekilde nasıl Almanca konuştuğuna bakalım!

Neden Almanca Dersi Almalısınız?

Kendi kendinize şöyle düşünebilirsiniz: Almanya'da bu kadar çok insan İngilizce konuşurken Almanca eğitimi almanın amacı var mıdır? Bunun cevabı ise evet, bir amacı var.  Almanca yenilikçilerin dilidir, akademide oldukça önemli bir dildir, Almanya’nın pazar lideri olan birçok küresel şirketle büyük bir ekonomisi bulunmaktadır ve ayrıca Almanya dünya çapında geçerliliği olan bir yükseköğrenim sunmaktadır.

Dolayısıyla gelecekte bir Alman şehrine taşınmak, belki küresel çaptaki büyüklükte bir şirkette çalışmak ya da akademide ilerlemek isteyenler için Almanca eğitimi almak ve Almanca öğrenmek elbette iyi bir karardır. Ayrıca mühendislik alanında (Almanların bu alanda dünya lideri olduğu bilinir) veya herhangi bir uluslararası şirkette (Almanca dünyada en çok konuşulan on dilden biri olduğu için) çalışmak isteyen herkes için mantıklı bir seçimdir.

Almanya sokak tabelası
Almanca öğrenimizde size yardımcı olacak birçok online kaynak vardır. | Kaynak: Unsplash

Az önce bahsettiğimiz üzere dil, ekonomik açıdan iyi bir yatırımdır ve aynı zamanda kültürel kazanç söz konusu olduğunda da fayda sağlar. Unutmayın, Almanca dil eğitimi alıyorsanız Almanya'dan gelen uluslararası öğrencilerle veya akrabalarınızla kaynaşma, onlarla iletişim kurma ve ilişkiler kurma fırsatınız da olabilir. Hatta sadece bir okul gezisine gitmek, öğrenci değişim programına katılmak, balayına çıkmak veya sadece kültürel geziler planlamak isteseniz bile Almanca eğitimi almak işinize çokça yarayacaktır.

YDT Almanca için ipuçları verdik!

Üniversite Düzeyinde Almanca

Almanca Kursları Sunan Sınav Kurulları

Üniversite düzeyinde Almanca sertifikalarını, genel sınav kurullarının yanı sıra TestDaF, telc, ve Goethe tarafından da sunulmaktadır. Buradaki eğitimler ve sınavlar, öğrencilerin dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve gerçek yaşamla ilgisi olan etkinlikler ve senaryolar sağlamak için tasarlanmıştır. Bu üç sertifika da B1-C2 seviyeleri için eğitim vermektedir. Öğrencilere hem konuşma hem yazma hem dinleme becerilerini destekleyecek programlara sahip olup sınav formatlarıyla ilgili bilgiler de sunmaktadırlar.

Geçmiş Sınavları Kullanarak Almancanız Nasıl Geliştirilir

Çoğu dilde olduğu gibi, Almanca için de genel sınav kurulları tarafından sunulan geçmiş dönem sınavlarına internet üzerinden ulaşılabilmektedir. Geçmiş ödevler ve sınavlar, Almanca sınavı söz konusu olduğunda ne tür sorularla karşılaşacağınızı öğrenmenize ve sınava olabildiğince hazırlıklı olmanız için sınav tekniklerini uygulamanıza olanak tanıdığı için harika bir pratik yapma yoludur.

 Lise Düzeyinde Almanca

Lise düzeyinde Almanca öğrenmek için online kurslara katılmanız veya özel almanca dersleri almanız faydalı olabilir. Evinize gelebilecek veya evine gidebileceğiniz Almanca öğreten kişiler bulmanız oldukça kolay. Superprof web sitemize girerek bile size en yakın Almanca öğretmenleri arasından bir seçim yapıp Almanca dil eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

Almanca özel ders alacaksanız lise düzeyindeki Almancayı pratik bir şekilde öğrenmek sizin için en iyi seçenek olabilir. Bu şekilde hem ders zamanlarını dilediğiniz gibi belirleyebilir hem bire bir şekilde sadece size özel bir ders alabilir hem de saatlik ücret ödeyerek sadece aldığınız eğitim saatinin parasını ödeyebilirsiniz.

Modern Almanya tarihine kısa bir bakışa ne dersiniz?

Alman bayrağı havaalanı
Almanya'ya değişim programı ile gitmeyi düşündünüz mü? | Kaynak: Unsplash

Sınav Tekniğini Geliştirmek İçin Geçmiş Sınavları Kullanmak

Üniversite düzeyinde olduğu gibi, önceki yıllara ait lise düzeyi Almanca sınav kâğıtları, bazı sınav kurumlarının web sitelerine gidilerek indirilebilir. Alternatif olarak, öğretmeniniz size sınıfta veya evde denemeniz için bir dizi ödev de sunabilir. Ancak evde geçmiş sınavları çözecekseniz sınav koşullarını evinizde oluşturmak için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olmalısınız. Yani sınav boyunca rahatsız edilmemeniz, izin verilmeyen materyalleri kullanmamanız ve katı bir zaman sınırı koymanız gerekir ki bu şekilde gerçek bir sınav deneyimi yaşayabilip daha iyi hazırlanabilesiniz.

Online Materyaller ile Online Almanca Öğrenin

Herhangi bir dili öğrenmenin en iyi yolu, kendinizi o dile kaptırmaktır. Eğer tatillerde Almanya'yı ziyaret etme şansınız yoksa veya çevrenizde konuşma pratiği yapabileceğiniz herhangi birisini bulamıyorsanız pratik yapmanın en iyi yolu, olabildiğince Almanca okumak, YouTube'da TV programları izlemek ve diğer online Almanca materyallerden yardım almaktır.

BBC Bitesize, üniversite düzeyi Almanca’da pratik yapan öğrenciler için harika bir materyaldir çünkü tüm konulara dair bilgi sunar: Dinleme, Konuşma, Okuma, Yazma ve Dilbilgisi. Bu platformda bulabileceğiniz içerik türüne bir örnek olarak, Konuşma bölümünde Ben, Seyahat, İş ve Ev'i kapsayan alt kategoriler vardır ve bunların tümü Almanya'yı yeni başlayan biri olarak görmenize yardımcı olacaktır. Bu arada GermanRevision.Org Almanca pratiğine adanmış bir web sitesidir. Son olarak, pratik yapmayı biraz daha eğlenceli hale getirmek için ücretsiz online olarak bulmacalar, oyunlar, dersler ve testler sunan German-Games.Net adlı siteyi kullanabilirsiniz. Web sitesi, her yaştan yeni başlayanlar için eğlenceli aktivitelerin yanı sıra, öğrenme ve pratik yapma süreçlerinde size yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi öğretici materyal içerir.

Şimdi, gereken bütün bilgilere sahipsiniz! Almanca yolculuğunuzda başarılar diliyoruz...

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!