Şimdiye kadar ikinci bir dil ile hiç ilgilenmediyseniz iki (hatta daha fazla) yıl boyunca öğrenim görmek için bir dil seçme konusunda oldukça tedirgin hissediyor olabilirsiniz. Türkiye’deki çoğu devlet okulu ilkokulda İngilizce, lisede de Almanca dersleri verir. Ancak özel okullarda ilkokul seviyesinden bile yabancı dil eğitimine başlayan okullar da var. Üniversiteye geçildiğinde ise genellikle İspanyolca, İtalyanca, Çince, Almanca, Rusça gibi dersler seçmeli ders olarak sunulur. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok dil varken gelecekte hangi dilin size en çok fayda sağlayacağını düşünüyorsunuzdur muhtemelen.

Kendinize; hangisinin daha yaygın konuşulduğunu, hangisini yaz tatillerinde yurt dışında konuşabileceğinizi veya hangisini iş hayatında daha çok kullanabileceğinizi soruyor olabilirsiniz. Hatta belki de hangisini öğrenmesinin en kolay olduğunu bile araştırıyor olabilirsiniz. Bu noktada belki de Almanca öğrenmek tam da size göre olabilir.

Almanca, İngilizce ile pek çok benzerliğe sahip olsa da herhangi ikinci bir yabancı dili öğrenmek zorlu bir iştir. Uluslararası geçerliliği olan diller için doğuştan gelen bir yeteneğe ve bilgiye sahip değilseniz o dili sıkı çalışma olmadan ve pratik yapmadan öğrenmek oldukça zor olabilir.

Fransızca ve İtalyanca gibi Latince temelli dillerde olanın aksine Almanca’da ustalaşmanız gereken oldukça farklı ses ve telaffuzlar vardır. Yine de yeni sembollere adapte olmak ve büyük harf kullanımını öğrenmek, harflerin diğer dillerdeki seslerinin nasıl değiştiğini öğrenmekten çok da farklı değildir. Almanca’dan bu kadar bahsedip güzellemek iyi ve hoş ama yine de kafanızda cevaplanması gereken bir soru var: Almanya'da bu kadar çok insan İngilizce konuşurken Almanca öğrenmenin amacı nedir? İngilizce'nin Almanya genelinde yaygın olarak konuşulduğunu söylemek kesinlikle doğru olsa da ikinci yabancı dil olarak Almanca öğrenmeyi seçtiğinizde edinebileceğiniz avantajlardan birkaçını burada anlatacağız.

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Eğitim Seyahati Fırsatları

Üniversite veya lisede Almanca dersleri mi alıyorsunuz? Birçok okul, özellikle uluslararası okullar, çeşitli ülkelerdeki ortak okullarla güçlü bağlantılara ve işbirliklerine sahiptir. Bu sayede öğrenciler, yurt dışında veya uluslararası ders ve öğretmenlerle dil öğrenimlerini geliştirebilecekleri çokça fırsata erişebiliyorlar. Örneğin, Almanya'da bir yaşıtınızla eşleşebilir ve onlara mektup yazabilir veya e-postalar atabilirsiniz. Bu sayede Almanya’da belki de bir arkadaş edinebilir ve ileride ziyaret etme şansı elde edebilirsiniz.

Kütüphane Almanya okul
Almanya'daki birçok üniversitenin kütüphanesi kaynak bakımından çeşitlidir. | Kaynak: Pexels

Sınıflardaki modern teknoloji ve multimedya donanımı da uluslararası okullar arasındaki iletişimi çok daha kolay hale getirir. Bunlar sayesinde başka bir ülkedeki bir sınıfı görüntülü olarak arayabilir ve çok dilli bir öğrenme etkinliğine katılabilirsiniz. Birlikte konuşarak dil öğrendiğiniz arkadaşınızı Facebook'ta eklemek bile size Almanca kelime haznenizi güçlendirmek adına yardımcı olabilir.

Gruplar halinde yapılan Almanca dersleri ve etkinlikler, kavramakta zorlandığınız bazı şeyleri kolayca sormanıza ve yardıma ihtiyaç duyduğunuzu dile getirirken utanılacak bir şey olmadığını görmenize yardımcı olur. Tabii ki, iyi bir Almanca öğretmeni de bu süreçte işinizi kolaylaştıracaktır..

Özet bir Almanya modern tarihi için makalemize göz atın!

Bu şekilde dil öğrenme sürecisiniz daha stressiz geçer. Ve tabii başka ülkelerdeki kişilerle görüntülü yapacağınız Almanca dersi etkinliklerinin, birbirinizin yüz ifadelerini okuyamadığınız bir telefon görüşmesinin aksine daha çok yüz yüze bir konuşma gibi hissettirebileceğinden size çok daha fazla faydası dokunacaktır. Hatta bazı durumlarda, Almancanın konuşulduğu bir ülkeye okul gezisine gitme şansınız bile olabilir. Birkaç günlük veya daha uzun süreli okul gezileri, sınıfta ve ev ödevleri yaparak öğrendiğiniz bazı becerilerin pratiğini yapmak için harika bir fırsat olur ve aynı zamanda kendinizi kültürel alanlarda da geliştirme fırsatı verir. Daha da iyisi, belki bir öğrenci değişim programına bile katılırsınız.

Yine de dil becerilerinizi geliştirirken o dili konuşan yerlilerin yaşam tarzlarına direkt olarak dalmaktan daha iyi bir yol yoktur.

Öğrenci değişim programları genellikle öğrencilerin birbirlerinin evlerinde yaşayarak bir hafta veya daha fazla zaman geçirmelerini ve kaldıkları süre boyunca etkili bir şekilde ailelerinin bir parçası olmalarını sağlar. Aileler genellikle size Alman kültürünü ve memleketlerini tanıtır, yakınlardaki ilgi çekici turistik yerleri gezdirir, bölgeden otantik Alman yemekler yemeniz için restoranlara götürür.

Ve tabii genellikle oradaki yerel okulda da derslere katılırsınız. Tüm bunlar size, sıradan gerçek bir günü yaşama şansı verdiği için daha önce öğrendiğiniz dil becerilerini kullanmaya zorlar ve bu da dil öğreniminiz boyunca yapabileceğiniz en etkili hatta en kıymetli pratik yapma yolu olur. Bütün gün Almanca konuşanlar arasında olmak, çevrimiçi Almanca öğrenmekten çok daha faydalı bir öğrenme deneyimidir. Bu da Almancayı daha iyi anlamanıza yardımcı olur ve daha hızlı öğrenmenizi sağlar. Aynı zamanda aile içerisinde konuşulan Almanca ile resmi ortamlarda konuşulan Almanca’nın farkını daha iyi pekiştirme olanağı bulursunuz. Yine de, size destek olacak online kaynaklar olduğunu da bilmelisiniz.

Yurtdışında Yaşama ve Çalışma Şansı

Gelecekte Almanca konuşulan bir şehre taşınmak isteyenler için Almanca öğrenmek elbette harika ve gerekli bir karar. Almanya, hangi şehre gittiğinize bağlı olarak çok farklı deneyimler ve kültürler sunacaktır.

Münih, Hamburg ve başkent Berlin gibi büyük şehirler, yüksek kira nedeniyle yaşamak için genellikle oldukça pahalıdır. Ancak oraya gittiğinizde yüksek maaşlı ve başarılı bir pozisyonda işiniz varsa bu çok da problem olmayacaktır. Münih, Alp Dağları’na yakınken; Berlin ve Hamburg güzel göllerden ve nehirlerden payını alır. Frankfurt da çok popüler bir seçenektir ve oldukça hareketlidir. Aynı zamanda bir finans merkezi olarak bilinir.

Çalışan iki kız çerçeve
Almanya'da iş bulmayı kolaylaştırabilmek için İngilizcenin yanı sıra temel Almanca bilgisi de önemlidir. | Kaynak: Pexels

İster bir kariyer fırsatı için Almanya'ya taşınmayı hedefliyor olun ister arkadaşlarınıza veya akrabalarınıza yakın olmayı amaçlayın, Almanca temel dil bilgisine her halükarda ihtiyacınız olacaktır. Yurtdışında yeni bir ortama yerleşmek isteyen herhangi bir yabancıda da yaşayacağı gibi oradaki yerlilerin tarihlerini, geleneklerini ve kültürlerini öğrenmeye istekli olduğunuzu göstererek komşularınızın saygısını kazanmalısınız. Eğer bunun için çaba göstermezseniz yerel halkla kaynaşamaz ve onlardan gerektiği zaman yardım alamazsınız.

İkinci yabancı dil iyi bir yatırımdır çünkü seçtiğiniz şehrin veya bölgenin kültürel yönlerini gerçekten anlamanıza yardımcı olur. Örneğin, bir yemek, bir eğlence etkinliği veya hatta nesiller boyu varlığını sürdüren bir deyiş gibi ülkeye özgü herhangi bir şeyle ilgili olan ama Türkçe’de tam anlamıyla tercümesi olmayan bazı yabancı kelimeler vardır. Örneğin, Vergangenheitsbewaeltigung, geçmişteki olaylarla uzlaşmak için bir mücadele duygusunu tanımlamak için kullanılan benzersiz bir Almanca kelimedir. Dil gerçekten de çok tuhaf, değil mi?

Okulda bir dil öğrendiğinizde ileriki hayatınızda edinebileceğiniz büyük bir dostluğun temellerini atıyor olabileceğinizi unutmayın.

Şöyle bir düşünün: yaşadığınız ülkenin dilini konuşamıyorsanız (geçici bir süreliğine yaşıyıor bile olsanız), yeni arkadaşlar edinmek için çok sayıda fırsatı kaçırmış olabilirsiniz. Kim bilir, belki alacağınız Almanca dersleri sayesinde Almanya sokaklarında Seelenverwandte’nizi (ruh eşinizi) veya hatta doppelgänger’inizi (ikizinizi) bile bulabilirsiniz! 

Yüksek Öğrenim Fırsatı

Almanya, diğer birçok ayırt edici özelliğin yanı sıra çok sayıda akademik olarak başarılı aday yetiştirme konusunda da bir üne sahiptir. Bu, öğrencilere daha fazla çalışma seçeneği sunan ve böylece öğrencilerin kendilerine en uygun yolu izlemelerine olanak tanıyan çok farklı eğitim yapılarının bir sonucu olabilir. YDS Almanca hazırlığındaysanız sizin için de bir makalemiz var!

Sonuç olarak mesleki bir rota izlemek yerine akademik eğitime devam etmeyi seçenler, kendilerine sunulan eğitim sistemiyle muhtemelen çok daha rahatlar ve bu sebeple çok daha iyi performans gösterebiliyorlar. Ek olarak, harika bir eğitim yeri olarak dünya çapındaki itibarı sayesinde çok sayıda öğrenci, yüksek öğrenim ve diploma kazanmak için Alman üniversitelerine akın ediyor.

Birçok uluslararası işveren, Münih Teknik Üniversitesi de dahil olmak üzere Almanya'daki üniversiteleri üst sıralarda tercih ediyor. Hatta buralardan mezun olanların çoğu BMW ve Siemens'te çalışıyor. Ülkenin en eski üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi, akademisyenler ve endüstri arasındaki güçlü işbirliği programlarıyla tanınıyor. Bu arada, Humboldt Berlin Üniversitesi ve Frankfurt Finans ve Yönetim Okulu da çeşitli şirketler tarafından büyük saygı görmektedir. Dersler genellikle hem Almanca hem İngilizce olarak sunulsa da akademik kurslar sırasında belli bir düzeyde Almanca öğrenilmesi gerekiyor.

Tabii siz yine de Almanya'da çalışmanın şartları için resmi Alman websitelerinden bilgi almayı unutmayın!

Diğer Profesyonel Fırsatlar

Almanca veya bu konuda herhangi bir ikinci veya üçüncü dil öğrenmek, dil becerilerine sahip adaylara genellikle tüm sektörlerde talep yüksek olduğundan, istihdam edilebilirlik derecenizi önemli ölçüde artırabilir.

Ofis çalışma ortamı start up
Kariyerinize Almanya'da başlamak ister misiniz? | Kaynak: Pexels

Almanlar mühendislik alanında dünya lideri olduklarından, mühendislik alanında çalışmak isteyen herkes için Almanca özel dersleri almak mantıklı bir seçimdir. Almanca dersi almak, sadece Almanya’da mühendis olarak çalışmak için değil; diğer iş kollarında çalışmak isteyenler için de önemlidir. İşsizlik seviyelerinin düşmesi ve harcanabilir gelirin artmasıyla birlikte Almanya, katma değerli ürünlerin (mobilya vb.) alımlarında bir artış gördü. Tüketim Mallarının bugün Alman ekonomisinde bu kadar güçlü bir parçası olmasının nedeni budur.

YDT kılavuzumuz için makalemizi okuyabilirsiniz.

Enerji piyasası yaşanan krizinin ardından gelişmeye başladı. Uygulanan yeni politikalar ve talep edilen çok sayıda yeniden yapılandırma ile büyük değişiklikler yaşanıyor. Ülkedeki enerji analistleri, enerji depolama pazarının önümüzdeki birkaç yıl içinde zirve yapacağını tahmin ediyor. Bu nedenle bu sektörde de istihdam yoğun yaşanacak olabilir.

Sonuç olarak Almanya'da yaşama ve çalışma fikrini seviyorsanız ama otomobil veya mühendislik alanında kariyer yapmak istemiyorsanız ertelemeyin! Yukarıda bahsettiğimiz sektörler gibi yurtdışından gelen yetenekleri memnuniyetle karşılayacak başka onlarca sektör var.

Şu anda, Almanca'nın CV’nizde neden bu kadar harika bir beceri olarak görüneceğini ve öğrenmeye değer bir dil olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Bu dili öğrenmeyi seçerek gerçekten doğru bir adım atmış olabilirsiniz.

Viel Glück!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!