Lise dönemindeki gençler arasında yabancı dillerle ilgili öyle bir düşünce yapısı var ki yabancı dil öğrenmenin çok zor ve anlamsız olduğunu iddia ederler. Hatta çoğu zaman denemekten bile çekinirler. İlkokul dönemindeyken öğrenciler yeni bir dil öğrenmeye daha meraklı ve hevesli olurlar, özgüvenleri de yüksek olduğu için sınıfın içerisinde hata yapmaktan çekinmezler. Ancak lise ve üniversite seviyesine gelindiğinde bu durum değişiyor ve çoğu kişi yeni dil öğrenmek için yeterince cesaret bulamıyor. Özgüven eksikliği yaşamalarının sebebi de bu alanda başarılı olmaları için çok az teşvikin ve örneğin olmasıdır. Dolayısıyla bu noktada öğretmenlerin ve öğrencilerin bu önyargıyı aşması gerekmektedir. Özellikle de Almanca gibi faydalı bir dil söz konusu olduğunda...

Aynı zamanda yeni bir dil öğrenmenin eğlenceli, faydalı olduğunun ve doğru yöntemler kullanıldığında hiç zor olmadığının bilincinde olmak gerekir. Bu bilinçle hareket edildiğinde üniversite seviyesinde bile yeni dil öğrenme problem olmayacaktır. Bu seviyede öğrendiğiniz yeni dili sınamanın ve başarınızı ölçmenin yollarından biri de YDS’dir. YDS, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin uyguladığı Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı’dır.

Örgün olarak ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere yılda 2 defa yapılmaktadır ancak internet üzerinden de (e-yds) her ay gerçekleştirilmektedir. YDS İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Arapça, İtalyanca, Rusça ve Yunanca dillerinde uygulanmaktadır. YDS puanlarının geçerlilik süresi kurumların ya da üniversitelerin kendi mevzuatlarına bağlıdır. Bu nedenle sınav sonucunun geçerlilik süresiyle ilgili kişinin başvuru yaptığı kurumdan bilgi alması daha doğru olacaktır. Yine de ÖSYM, dil tazminatı için geçerlilik süresinin 5 yıl olduğu belirtmektedir. Sınav, 80 sorudan oluşmaktadır ve sınav süresi 150 dakikadır. Sorular test şeklinde gerçekleştirilir.

Kalın kitap raf
YDS hazırlığı stratejik şekilde yaparsanız daha etkili bir sonuç alırsınız. | Kaynak: Unsplash

Kelime bilgisi, dil bilgisi, okuduğunu anlama ve çeviri becerilerinden oluşmaktadır. Sınavda IELTS ve TOEFL’da olduğu gibi dinleme ya da konuşma yetenekleri ölçülmez. Dolayısıyla sınav, okuduğunu anlama ve akademik kelime bilgisine yönelik bir sınavdır.

Almanca YDS kursları ve sınavı ile Almanca konuşulan ülkelerde yüksek lisans ve doktora programlarına başvurabilir, çalıştığınız şirketten dil tazminatı talep edebilir, Almanca konuşulan bir ülkeye yerleşmeden önce hazırlık yapabilirsiniz. Almancanızın resmi bir şekilde belgelenmesi gerekmese bile Almanca YDS kursları sayesinde Almanca konuşulan ülkeleri ziyaret ettiğinizde sorun yaşamadan iletişim kurabilir ve o ülkelerde daha kolay çalışma fırsatı bulabilirsiniz.

Modern Almanya tarihini sizler için inceledik!

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Üniversite Seviyesinde Almanca Öğrenmek

Özellikle Almanca gibi çok konuşulan dillerden birini öğrenmek, yurt dışında eğitiminize devam etme, küresel çapta iş hayatına girme ve hatta çok sıkıntı yaşamadan Almanca konuşulan bir ülkeye yerleşme fırsatı sunabilir. Ayrıca, diğer pozitif bilim dersleri genellikle profesyonel bir alana yönelmenizi gerektirse de yeni bir dili profesyonel derecede öğrenmek sizin için hazır bir kariyerle bile sonuçlanabilir. Çünkü günümüzde birçok şirket ve start-up yazılı veya sözlü çeviriler yapabilen, hatta istenilen dilde blog yazabilen yetenekli bireyler arayışındalar. Dolayısıyla Almanca öğrenmek için illaki mühendislik alanına yönelmek zorunda değilsiniz, belki sadece Almanca biliyor olduğunuz için çeviriler yaparak ve bloglar yazarak para bile kazanabilirsiniz.

Üniversite Seviyesinde Dil Öğrenme Sorunları

Arkadaşlarınız sizden daha yüksek bir seviyede dil konuşurken Almancayı kavrama çabanızda yalnız olduğunuzu hissedebilirsiniz ancak özellikle bir YDS sınıfında çoğu öğrenci aynı tedirginliği yaşar ve buna sebep olan bazı sebepler vardır.

Dikkatli Dinlememek

Dikkatle dinlemek, öğrenmenin anahtarıdır. Bu nedenle dersler sırasında dersleri kaynatmamak önemlidir.

Yürürken müzik dinlemek
Boş zamanlarınızda Almanca podcast dinlemek motivasyonunuzu artırabilir. | Kaynak: Unsplash

Hepimizin lise döneminde dil derslerini kaynatmaya çalışan arkadaşları vardır, değil mi? Özellikle de Almanca dersleri Alacağınız Almanca kursu, Almanca’ya en çok maruz kalacağınız zamanlardır. Dolayısıyla öğretmeninizin el ve yüz hareketlerini takip ederek kelime telaffuzuna odaklanmanız, o dili daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Diğer öğrencilerin dinlememesi nedeniyle dikkat dağınıklıkları meydana gelirse kendinizi o ortamdan uzaklaştırmaya çalışın ve Almanca kursunuza odaklanın. Çünkü dil dersi evde tek başınıza kolayca öğrenebileceğiniz bir şey değildir! Dinleme becerilerinizi geliştirmek için Almanca TV programları veya filmler izleyebilirsiniz.

Aptalca Görünmekten Korkmak

Farkına varmanız gereken en önemli nokta, başka bir dil konuşmaya çalışırken asla aptal görünmeyeceğiniz ve hatta yapacağınız herhangi bir hatanın bir sonraki sefer için doğru olanı öğrenmenize yardımcı olacağıdır. Size sorulan bir soruyu yanıtlamaya çalışırken sınıf arkadaşlarınızla gülüşmelerini duyarsanız aldırış etmeyin ve sizin özgüveninizden çekindiklerini kendinize hatırlatmaya çalışın. Unutmayın ki kendilerine soru sorulduğu zaman sizden daha iyi bir cevap veremeyecekler ve hatta belki donakalabilirler çünkü hepiniz benzer seviyede çalışıyor olacaksınız.

Kursta öğretmeniniz sizi Almanca konuşmaya teşvik ediyorsa elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın çünkü Almanca dersi ortamı, o dönemdeki hayatınızda Almanca konuşurken en rahat olacağınız tek yer olabilir. Özellikle Türkiye’de yabancı dil konuşulması ortamdaki insanlar tarafından çokça eleştiri ve alay konusu olabiliyorken hatalarınızı ders ortamında yapmanız kendinizi daha rahat hissettirebilir. Okulda Almanca öğrenenler için de bu geçerlidir.

Almanca dersi iyi bir Almanca öğretmeni ile her zaman daha keyiflidir ve iyi bir öğretmen sizi her zaman konuşmaya teşvik edecektir. Almanca eğitimi de incelikleri olan bir konudur!

Merak Eksikliği

Almanca konuşmaya hiç ilgi duymamak, öğrenmeyi oldukça zorlu bir hale getirir. Bu da, öğrenme sürecinde kültürün ne kadar büyük bir rol oynadığını gösteriyor aslında. Bu noktada Almanca öğrenmeye ve konuşmaya ilginizi artırmak istiyorsanız Almanya tarihi hakkında araştırmalar yapıp kültürleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Almanya’da yaşayan akrabalarınız veya arkadaşlarınız varsa yaşadıkları şehirlerin turistik yerleriyle ilgili, geleneksel yemekleriyle ilgili, dinledikleri müziklerle ve hatta çalıştıkları şirketlerle ilgili sorular sorabilirsiniz.

Almanca Becerilerini Geliştirmek İçin Geçmiş YDS Sorularını Kullanın

Çoğu dilde olduğu gibi, Almanca için de genel sınav kurulları tarafından sunulan geçmiş dönem sınavlarına internet üzerinden ulaşılabilmektedir. Geçmiş ödevler ve sınavlar, Almanca sınavı söz konusu olduğunda ne tür sorularla karşılaşacağınızı öğrenmenize ve sınava olabildiğince hazırlıklı olmanız için sınav tekniklerini uygulamanıza olanak tanıdığı için harika bir pratik yapma yoludur. Geçmiş Almanca YDS sorularını çözmek bu noktada çok faydalı olacaktır. Online Almanca kaynaklardan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Derslik turuncu sıra
Sınav günü stresinizi bir kenara bırakıp kendinize güvenin! | Kaynak: Unsplash

YDS sorularına ulaşmak oldukça da kolay. ÖSYM’nin web sitesine girerek 2018’e kadar yapılan tüm Almanca YDS’lerinin soru ve cevap anahtarlarını bulabilir, PDF olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bunun dışında hemen hemen her kitapçıda ve internet satış noktasında YDS Almanca çalışma kitapları satılmaktadır. Bunların bazıları geçmiş soruları da içermektedir. Ancak evde geçmiş sınavları çözecekseniz sınav koşullarını evinizde oluşturmak için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olmalısınız. Yani sınav boyunca rahatsız edilmemeniz, izin verilmeyen materyalleri kullanmamanız ve katı bir zaman sınırı koymanız gerekir ki bu şekilde gerçek bir sınav deneyimi yaşayabilip daha iyi hazırlanabilesiniz.

Almanca YDS için Bazı İpuçları

Almanca seviyeniz başlangıç seviyesiyse öncelikle gramer konularına çalışmanızda fayda var. Özellikle bağlaç konusuna önem verilmelidir. Gramer konularına çalışmak için konu anlatım kitapları ve konu anlatım videolarından yararlanılabilir. Yazarak çalışmak da Almanca gramer öğrenmeyi kolaylaştıran bir yöntemdir. Gramer konusundan sonra ağırlık verilmesi gereken konu kelime dağarcığıdır. YDS Almanca, adaylardan tatmin edici düzeyde kelime bilgisine sahip olmasını beklemektedir. Kelime çalışırken tüm kelimelerin eş ve zıt anlamlarını mutlaka öğrenin. Bu şekilde öğrendiğiniz kelimelerin kalıcı olması kolaylaşır.

YDT Almanca hazırlığı için de ipuçları verdik!

Almanca seviyeniz orta ve üstünde bir seviyedeyse kelime çalışması yaparken eş anlamlı kelimeler iyi öğrenmekte fayda var. Almanca YDS sorulan paragraf sorularını yapabilmek için kelimelerin eş anlamlılarını bilmek gerekiyor. Almanca haber veya makale yazılarını okuyup detaylıca incelemek ve metinlerde yer alan cümleleri eş anlamlı kelimelerle tekrardan yazmaya çalışmak istediğiniz sonucu almanıza yardımcı olacaktır.

Son olarak diğer sınavlara çalışırken olduğu gibi moral ve motivasyonunuzu yüksek tutun. Almanca dizi veya film izleyerek hem eğlenceli zaman geçirebilir hem de gerekli motivasyonu yakalayabilirsiniz. Bu sayede Alman kültürüne de aşinalığınız artar ve Almanca öğrenmeye duyduğunuz ilginizi kaybetmezsiniz.

Başarılar!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!