Yabancı dil dersleriniz dışında o dil için ayrıca zaman harcamadan veya pratik yapmadan akıcı olmak, hatta orta seviyeye ulaşmak neredeyse imkansızdır. Ne de olsa dil nankördür derler, değil mi? Birlikte zaman geçirdiğiniz sürece üzerinde ustalaşırsınız ama dilden uzak kalındığında o da sizi unutur. Bu yüzden aldığınız Almanca dersleri yanında online olarak Almanca pratik yapmak da oldukça önemlidir.

Almanca’yla ne kadar çok zaman geçirirseniz o kadar iyi öğrenirsiniz ve kolayca unutmazsınız. Modern yabancı dil öğrenmek başlı başına sahip olunması gereken ve son derece yararlı bir beceridir. Almanca da bu modern yabancı diller arasındaki en popüler ve en çok getirisi olabilecek dillerden birisidir. Bu nedenle, aynı anda idare etmeye çalıştığınız birçok başka zorlu uğraşınız olsa da Almanca'yı bir kenara atıp bırakmamak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Almanca’yla zaman geçirdikçe göstereceğiniz gelişmenin farkına kendiniz bile varacaksınız. Almanca öğrenmenin sayısız faydası vardır...

Diller kimileri tarafından kolayca bir şekilde öğrenilebilir ancak kimi insanlar için de yeni bir dil öğrenmek oldukça zahmetli olabilir. Çünkü kendinizi Almanca konuşan biri olarak hayal etmeye başlamadan önce üzerinde düşünmeniz hatta benimsemeniz gereken bazı dil özellikleri vardır. Dolayısıyla Almanca dersleri dışında yapacağınız ev ödevleri ve pratikler gerçekten faydalı bir amaca hizmet ediyor.

Her yerde uzaktan eğitim
Almanca öğrenirken yararlanabileceğiniz birçok online kaynak vardır. En iyi yanı da istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman bu kaynaklara ulaşabilmeniz! | Kaynak: Unsplash

Hatta eğer Almanca öğretmeniniz gerçekten doğru teknikler ve yeterli kaynaklarla öğreten biriyse büyük olasılıkla kişisel zamanının büyük bir kısmını dil becerilerinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz faydalı aktiviteler bulmaya harcıyordur. Bu noktada, lise veya üniversite düzeyine Almanca eğitimi alıyorsanız ev ödevlerinizi çok zaman geçirmeden bitirmek için çaba göstermeli ve ekstra kaynaklar için kendinize zaman ayırmaya hazır olmalısınız.

En iyi Almanca öğretmenleri müsait
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Filiz
5
5 (36 yorum)
Filiz
₺360
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Açelya
5
5 (19 yorum)
Açelya
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Deniz
5
5 (21 yorum)
Deniz
₺140
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Emre davud
5
5 (13 yorum)
Emre davud
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mert
5
5 (13 yorum)
Mert
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Krhn
5
5 (11 yorum)
Krhn
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (8 yorum)
Ayşe
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (10 yorum)
Ceyda
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Online Materyaller Yardımıyla Almanca Derslerinizi Tekrar Edin

Herhangi bir yabancı dilde pratik yapmanın en iyi yolu, kendinizi o dile kaptırmaktır. Tatillerde Almanya'ya gidip gezme şansınız yoksa veya çevrenizde Almanca konuşma veya yazma pratiği yapabileceğiniz herhangi biri yoksa dile kendinizi kaptırmanın en iyi yolu da Almanca okumak ve teknolojiden faydalanmaktır.

Almanca okuma pratiği yapmak için bazı Alman haber sitelerini ziyaret edebilir veya Türkiye’de de basımı olan Almanca kitapları deneyebilirsiniz. Örneğin; BBC Bitesize. Bu web sitesi, dinleme, konuşma, okuma, yazma ve dil bilgisi gibi konulara ayrılmış kategoriler sunuyor. Lise veya üniversite seviyesinde Almanca yeterlilik sınavına girmek isteyen öğrenciler için faydalı bir araç olabilir. Bu gruplandırma sayesinde, kendinizi geliştirmeniz gerektiğini düşündüğünüz konulara göre odaklanabileceğiniz alanları kendiniz seçebilirsiniz. Bu gruplarda bulabileceğiniz içerik türüne bir örnek olarak Konuşma bölümünde “Ben”, “Seyahat” veya “İş ve Ev”den oluşan alt kategoriler olduğunu göreceksiniz. Bu kategoriler de aslında yeni başlayan biri olarak Almanca’ya adapte olmanıza hatta Almanya’yı tanımanıza yardımcı olacaktır.

YDS Almanca hazırlığı için de sizlere fayda sağlayacak kaynaklara bakalım...

Alman Dilinde Tasarlanmış Web Siteleri

GermanRevision.Org, lise ve üniversite düzeyinde Alman pratik yapmaya adanmış bir web sitesidir. Dilbilgisi ve Kelime Bilgisi alanlarında yapabileceğiniz pratiğin yanı sıra indirip boş zamanınızda tamamlayabileceğiniz faydalı kılavuzlar da sunar.

Pratik yapmayı biraz daha eğlenceli hale getirmek isterseniz de German-Games.Net adlı siteyi ziyaret edebilirsiniz. Bu sitede ücretsiz online bulmacalar, oyunlar, dersler ve testler bulunmaktadır. Yeni başlayanlar için de ileri seviyedekiler için de eğlenceli aktivitelerin yanı sıra, pekiştirme ve pratik yapma süreçlerinde çokça faydası dokunacak keyifli bir sitedir.

Uzaktan eğitim kız çocuğu
Almanca eğitiminizde yararlandığınız websitelerin tamamen Almanca olmasına dikkat edin. | Kaynak: Unsplash

Çalışma Kitapları Halen Moda

Online pratik yapma materyallerinden verim alamadığınızı veya çoğunu zaten denediğinizi düşünüyorsanız çalışma kitaplarının dil öğrenme alanında hala büyük yardımcılar olduğunu unutmayın. Yüzlerce yıl öncesi bir aktivite (!) gibi görünse de bir kitapçıya gidip Almanca çalışma kitapları satın almak pratik yapmanın ve pekiştirmenin iyi bir yolu olabilir. YDT Almanca hazırlığı için özellikle gereklidir!

Öğrendiğiniz yeni kelimeleri renkli kalemlerle çizmek, renkli kağıtlarla önemli sayfalara belirteç koymak, okuma paragraflarının altını çizerek okumak hatta doğru yaptığınız soruların üzerine kocaman bir tik atmak eğer sizin keyif aldığınız yöntemse o zaman Almanca ders kitapları üstünden pekiştirme yapmak sizin için daha verimli olabilir. Sonuçta her öğrenenin öğrenme stili farklıdır ve önemli olan verim alırken keyif de alabileceğiniz yöntemi kullanmaktır. Ayrıca önünüzde bir kitap ve bir not defterinden başka bir şey olmayan masada Almanca çalışmanın çok çekici bir yanı da var çünkü kitabın tek bir amacı var ve bu, tamamen odaklanmanıza yardımcı olabilir. Öte yandan bir bilgisayarın önünde oturup ekrana bakmak gözlerinizi yorabilir veya izlediğiniz videolar dikkat dağınıklığına neden olabilir.

Kitap Mağazalarında Eğitici Kitaplar Bulun

D&R, Remzi Kitabevi gibi mağazalar öğrenciler için hazırlanmış çok sayıda yabancı dil eğitim kitapları bulundurur. Bu tarz kitapçılarda mutlaka işinize yarayacak Almanca çalışma kitabı bulabilirsiniz. Belirli müfredatlar için sınav kurulları tarafından hazırlanan kitapları da bu kitapçılarda bulabilirsiniz.

İleri seviyede Almanca için pekiştirme yönteminiz ders kitapları yerine Almanya tarihi veya turizmi hakkında yazılmış kitaplar da olabilir. Hatta belki İkinci Dünya Savaşı’ndaki askerlerin veya Holokost'tan kurtulanların anılarını anlatan kitaplar tercih edebilir ve Almanca kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz. Modern Almanya tarihini öğrenmek size keyif verebilir. Ayrıca ülke çapındaki tarihi anıtlar ve önemli yerler hakkında ayrıntılı bilgi veren Alman seyahat rehberlerinde de yararlı bilgi bulabilirsiniz. Bunun yanında Alman edebiyatından sevdiğiniz yazarlar varsa bu yazarların Almanca kısa öykülerini veya romanlarını da Almanca okumak hem kelime dağarcığınız hem de dil bilgisi kuralları açısından faydalı olabilir. Yine bunları bulabileceğiniz en iyi yerler tabii ki kitapçılar olacaktır.

Pratik Yapma Materyallerinin Temin Etmek İçin Idefix veya Kitap Yurdu Gibi Online Hizmetler Kullanılabilir

Fiziksel olarak bir kitapçıya gitmek kimileri için motivasyon kaynağı olsa da çoğu insan da online olarak kitap siparişi vermenin kolaylığını tercih etmek isteyebilir. Örneğin Amazon, Idefix, Kitap Yurdu gibi web sitelerinden Almanca çalışma veya okuma kitaplarınızı online olarak satın alabilir ve kısa süre içerisinde teslim edilmesini bekleyebilirsiniz. Bu tarz kitap platformlarında, aralarından seçim yapabileceğiniz onlarca seçenek bulabilirsiniz. Dolayısıyla herhangi bir sınırlama olmaksızın, zevkinize en uygun olabilecek kitapları bulabilirsiniz. Bu platformlarda her türden kitap bulabilirsiniz ve böylece kurs içeriğinizle ilgili romanlar, dil bilgisi ve kelime kılavuzlarının yanı sıra Almanca konularınız için özel olarak hazırlanmış pekiştirme materyalleri de bulabilirsiniz.

Kütüphane bereli erkek öğrenci
Yaşadığınız şehirde halka açık kütüphaneler muhakkak vardır. Bir kütüphaneye gidip Almanca roman seçebilirsiniz! | Kaynak: Unsplash

Ücretsiz Almanca Materyaller İçin Yerel Kütüphanenizden Yararlanın

Son olarak, Almanca ders kitaplarına veya Almanca özel derslerine para harcamadan da kendi başınıza çalışmanız mümkün olabilir. İnternet tabii ki bunun en kolay yolu ama eski yöntemlerle daha mutlu olanlardansanız yakın çevrenizdeki kütüphanelerden faydalanabilirsiniz. Şehrinizin yerel kütüphanesi veya okulunuzun kütüphanesi Almanca ders kitapları veya Almanca edebiyat kitapları bulundurmuyor olabilir ancak Almanca sözlük bulmanız çok muhtemeldir. Kelime dağarcığı pekiştirmesi yaparken olmazsa olmazlardan biridir sözlük... Okulda Almanca dersleri alırken de yanınızda bulunmalıdır.

Her seviyede sözlüğe ihtiyaç vardır ve bol kelimeli, kalın bir sözlüğü bulmanın kolay ve ücretsiz yolu kesinlikle kütüphanelerdir. Kütüphaneler, sessizliği ve rahat atmosferi sayesinde kelime ezberi yapabileceğiniz veya kitap okuyabileceğiniz en verimli yerlerden biri olmasının yanı sıra sözlükleri ve kitapları ödünç alıp belirli bir süre boyunca ücretsiz bir şekilde yanınızda da taşımanıza da izin verir. Bu da en başta dediğimiz gibi Almanca’nın sizi unutmaması için ihtiyaç duyduğunuz birlikte zaman geçirme fırsatını size sonuna kadar sunacaktır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!