Bu makalemizde TYT ve AYT matematik sınavlarına çalışırken karşılaşabileceğiniz bazı problemlerin üstesinden nasıl gelebileceğinizden bahsedeceğiz. Böylece TYT matematik nasıl fullenir, AYT matematikten nasıl yüksek netler yapılabilir, matematiğe nasıl çalışılır öğrenebileceksiniz.

Aşırı detaya girmeden temel matematik becerilerini kullanmaya değineceğiz. Denklemler ve geometri gibi konulardan çıkan soruları çözmenin kolay yollarından konuşacağız!

Hazır matematikten konuşuyorken bir olasılıktan bahsedelim: Birçok öğrenci matematiği sevmiyor. Anlaşılması zor olduğu için kötü bir ünü var. Hem öğrenciler hem de yetişkinler konu matematik problemlerini çözmeye geldiğinde endişeleniyor. Özellikle de cebir ve trigonometri gibi daha karmaşık alanlarda.

Tabii özel dersler ile bu karmaşıklığı kolay hale getirebilirsiniz. Superprof ile hangi şehirde olursanız olun bir öğretmen bulmanıza yardımcı oluyor. Büyükşehirler de yaşıyorsanız bu çok daha kolay! Örneğin Ankara matematik öğretmeni düzinelerce bulabilirsiniz.

Pek çok insanın matematiği sevmediğini düşünürsek sizin de o grupta olma ihtimaliniz bayağı yüksek. Öyleyse bugün birlikte bunu değiştirelim! En azından işinize yarayacak birkaç tüyodan bahsedelim.

Aynı zamanda matematik problemlerini çözmek için mantıklı bir yaklaşım benimsemenin zihnimizin bilimsel kısmını nasıl geliştireceğinden ve pratik yaptıkça ders kitaplarına bakmak yerine soruları ezbere çözebileceğinizden bahsedeceğiz!

Üniversite sınavlarında matematikte başarılı olmak istiyorsanız daha ilkokulda öğrendiğiniz temel becerileri kullanmanız gerekiyor. Böylece problemleri kendi içlerinde çözümleyebilir, adım adım sonuca ulaşabilirsiniz!

Matematik ilkokul işlemler çocuk
Matematikte en zorlu işlemler bile çıkarma toplama gibi temel işlemlerle çözülür! | Kaynak: Pixabay

Sizin şunu kesinlikle unutmamanız gerekiyor: İster cebir, denklem, kesir veya karekök sorusu olsun ister başka bir matematik sorusu; her bir konunun tüm problemlerinde çözümde uygulayacağınız adımlar aynıdır. Hangi adımları uygulayacağınızı bilmek için mantık yürütme gibi becerilerinizi geliştirmeniz gerekir.

Yani tüm kesir problemlerinin çözümünde birçok adım izlenir ancak her seferinde izlemeniz gereken adımlar aynı olacaktır. Tüm cebir sorularında da öyle. Eninde sonunda cevaba ulaşacaksınız!

Temel matematik bilginizin yetersiz ve eksik olduğunu düşünüyorsanız bu boşluğu bir an önce doldurmaya çalışın. Matematik bilginizi geliştirmek istiyorsanız tabii ki önce kendinizi en eksik hissettiğiniz konudan başlamanız gerekiyor.

Unutmayın ki edineceğiniz matematik becerilerini hayatınızın her yerinde kullanabileceksiniz. Hangi alanda kariyer yapmayı seçerseniz seçin, sınav sonuçlarınız da dâhil olmak üzere matematiğin birçok alanda size avantaj sağladığını göreceksiniz.

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (21 yorum)
Mustafa
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (16 yorum)
Mahmut
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (37 yorum)
Eren
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet sami
5
5 (15 yorum)
Mehmet sami
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (28 yorum)
Dogan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet
5
5 (12 yorum)
Mehmet
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Matematik Problemlerini Çözmek için Tavsiyeler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi ister TYT matematik problemler olsun ister AYT; bir matematik problemini çözmek için iyi bir temelinizin olması gerekiyor. Böylece yavaş yavaş problem çözme becerilerinizi de geliştirebilirsiniz.

Konu ister cebir ister geometri olsun, matematikte başarılı olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey bu olmalı!

Cebir ve geometriden bahsetmişken şunu da söylemeden geçmeyelim: Akademik kariyeriniz boyunca matematikten karşınıza çıkacak soruların çoğu bu alanlardan gelecektir. Bu nedenle bu iki konuyu iyice kavramalısınız. Cebir derken bilmediğiniz bir konudan bahsetmiyoruz: Denklemler, fonksiyonlar, eşitsizlikler... Bunların hepsi cebir konuları.

Matematik problemlerini çözmenin harika bir yolu da soruları bulmaca gibi görmektir!

Şöyle düşünün: Önünüze bir sürü ipucu geliyor ve bu ipuçlarını bir araya getirip bulmacayı çözmek sizin göreviniz. Bu ipuçlarını bir araya getirirken gerekli hesaplamaları yaparak sonuca ulaşmaya çalışırsınız. "Kelime problemleri" kavramını belki duymuşsunuzdur. Bu sadece kelimelerden, cümlelerden oluşan matematik problemlerine deniyor. TYT ve AYT'de de bu problemlerden birkaç soru karşınıza çıkabilir. Bu problemleri bulmaca çözer gibi çözmeyi deneyin!

Matematik becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız öncelikle derste gördüğünüz şeylerin mantığını kavradığınızdan emin olmalısınız. Böylece kendi yöntemlerinizi bile geliştirebilirsiniz.

Soruları iyice okuyup size hangi bilgilerin verildiğini veya verilmeye çalışıldığını anlamalısınız. Sizden hangi bilgilerin istendiğini iyi bilmelisiniz.

Başlarda aklınıza takılan yerlerde ve hatırlayamadığınız noktalarda defterinize, kitaplarınıza bakmaktan çekinmeyin! Bir süre sonra buna ihtiyaç duymayacaksınız bile. Farklı kaynaklardan bol bol soru çözün. Böylece iyi bir pratik yapmış olursunuz.

Gördüklerinizi okuyup geçmeyin, mantığını anlamaya ve uygulamaya çalışın!

Matematik çalışırken online matematik özel ders almayı da düşünebilirsiniz. Bunun dışında Khan Academy ve GeoGebra gibi online kaynaklardan da faydalanabilirsiniz.

Artık farklı problem türlerini çözmenin en temel ilkelerinden bahsettiğimize göre matematik becerilerinizi en iyi şekilde kullanmanıza yarayacak bazı ipuçları verelim:

  • Hesap makinenizi kullanmanıza izin varsa kullanmaktan çekinmeyin!
  • Soruyu hızlı hızlı okuyup geçmeyin. Gerekirse birkaç kez okuyun. Böylece basit bir hata yapmaktan kaçınmış olursunuz.
  • Soruları okurken önemli olduğunu düşündüğünüz yerlerin altını çizin veya fosforlu kalemle işaretleyin. Böylece ipuçlarınız elinizin altında olacaktır.
  • Soruya nereden ve nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz bildiğiniz birkaç farklı teoremi deneyin. Sonuçta çözümü tek seferde bulacaksınız diye bir şey yok!
  • Vaktiniz varsa bulduğunuz cevabı sorunun üstünde deneyerek kontrol edin.
Matematik soru problem
Matematikte bol bol pratikle kendinizi geliştirin! | Kaynak: Pixabay

Artık matematikte iyi olmak için yapmanız gereken en temel şeyleri biliyorsunuz! Tabii ki karmaşık sorularda zorluk çekebilirsiniz. Bunun motivasyonunuzu bozmasına izin vermeyin. Aksine kendinizi deneyin ve soruyu çözmeye çalışın!

Denklemleri Çözme

Denklemleri çözmeye başlamadan önce denklemlerin ne olduğunu iyice anlayalım. Çünkü bu karşınıza çok sıklıkla gelecek bir konu. Birçok farklı konuda da kullanacağınız bir kavram.

Bir denklem, genellikle "x" olarak adlandırılan en az bir bilinmeyenden oluşan bir eşitliktir. Problemi çözmek için herhangi bir değişkenin değerini bulmanız gerekir.

İlkokulda hepimiz basit çıkarma ve toplama işlemlerini öğrendik:

2+6 = 8

Bunu aslında şöyle de yazabiliriz:

2 + 6 = 4 + 4

Sonuçta her iki tarafın toplamı da yine 8'e eşit olacak.

Şimdi toplama işlemimize bir de bilinmeyen yani değişken ekleyelim.

2 + x = 8

Gördüğünüz gibi 6'nın yerine x koyduk. İki tarafın toplamı da 8 olması gerektiğinden x'in 6 olduğunu söylemek pek de zor değil.

TYT ve AYT matematik soruları ve problemlerinde her denklemde çözmeniz gereken adımlar farklı gibi görünse de hepsi aslında en temel ilkeye dayanır. Yani mantık her zaman yukarıda verdiğimiz örnek gibidir.

Abaküs matematik
Matematikte her şey zincirleme ilerliyor. İlkokulda öğrendiğiniz bir şeyi lisede bile kullanmaya devam edebiliyorsunuz! | Kaynak: Pixabay

Birinci Dereceden Denklemleri Çözme

Az önce gösterdiğimiz gibi denklemlere birinci dereceden denklemler yani doğrusal denklemler denir.

Çözülmesi en kolay denklem türüdür. Ancak daha sonra daha karmaşık denklemleri çözerken ihtiyacınız olabilecek tüm temel becerileri edinmenizi sağlar.

Şimdi doğrusal denklemlerin nasıl çözüleceğini adım adım gösterelim:

  • Denklemdeki "x"i yalnız bırakın. Değişkenimiz bu olduğundan eşitliğin bir tarafında sadece o olmalı. Yani "x=..." şeklinde işleme devam etmeliyiz.
  • "x"i yalnız bırakmak için diğer her şeyi denklemin diğer tarafına koyun. Denklemde çarpım varsa diğer tarafa bölme olarak geçeceğini, toplama varsa diğer tarafa çıkarma olarak geçeceğini unutmayın.
  • Diğer tarafa da aynısını yapmanız koşuluyla bir denklem üzerinde istediğiniz matematiksel işlemi yapabilirsiniz. (Örneğin: denklemin bir tarafını 3 ile çarparsanız eşitliğin diğer tarafını da 3 ile çarpmanız gerekir. Böylece ondalık kesirlerden kurtulabilirsiniz.)
  • "x" i tamamen yalnız bırakmak için gerekli tüm matematiksel işlemleri yapın, en son elinizde "x = ..." biçiminde bir denklem kalsın.

Böyle yazınca biraz kafanız karışabilir ancak örnekle çok daha iyi anlayacaksınız:

3x + x = 5 + 2

Şimdi bu denklemi çözelim.

4x = 7

Denklemin her iki tarafındaki toplama işlemlerini gerçekleştirdik. Şimdi "x"i yalnız bırakmaya çalışacağız. Şimdi 4'ten kurtulmak için az önce de bahsettiğimiz gibi her iki tarafı da 4'e bölebiliriz.

(4x / 4) = (7/4)

Böylece x değerini bulmuş olduk:

x = (7/4)

 

Her iki taraftaki matematiksel işlemleri de yaparak x'i yalnız bıraktık ve sonucumuzu bulduk!

Peki, doğru cevabı bulduğumuzu nasıl anlayacağız? Bulduğunuz değeri denklemin ilk hâlindeki "x"in yerine koyun ve deneyin. Böylece hata yapmadığınızdan emin olabilirsiniz.

Sınavlarda TYT matematik soru dağılımı, AYT matematik soru dağılımı nasıl oluyor merak ediyorsanız diğer makalelerimize de göz atmayı unutmayın!

Matematiğinizi geliştirip sınavdan yüksek bir puan almak için Superprof'taki matematik öğretmenlerimizden online veya yüz yüze dersler alabileceğinizi de söylemeden geçmeyelim. Bire bir derslerle tam ihtiyacınız olan konulara ağırlık verebilir, daha hızlı ilerleme kaydedebilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.