Yakın zamanda yapılan bir ankette, her 4 Türk vatandaşından 3'ü, günlük yaşamlarıyla baş edemez hale gelecek kadar stres altında bırakılıyor.

Kaygı, stres ve endişe, bu olumsuz duyguları ne giderebilir?

Müziğin stresi azalttığı ve ruhu sakinleştirdiği kanıtlanmıştır. Özellikle piyano çalmak için belirli bir vakit ayırmak yorulan ruhlarımıza bir terapi gibi gelecek, bu sıkıntılı ve aceleci dünyada ufak bir mola halini alacaktır.

Piyano dinlemek kesinlikle çok güzel çünkü çok melodik. En karmaşık enstrümanlardan biri olan piyano çalmayı öğrenmek azim, düzenlilik ve hız gerektirir.

Piyano çalmayı öğrenmek ciddi bir çabaya değer çünkü oturup o tuşlara her dokunduğunuzda sizi başka bir yere götürüyor ve tüm dertlerinizi unutturuyor.

Peki, çalmayı öğrenmek ve çalma azmini sürdürebilmek, tutkunuzu iyice ateşleyebilmek için nerelerde piyano dersi alabilirsiniz?

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (16 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (16 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Özel Piyano Kursunda Piyano Çalmayı Öğrenmek

Bir müzik kursu, piyano öğrenmek için harika bir yerdir. Olumlu atmosfer, daha hızlı ilerlemek istemenizi sağlayacaktır.

Kurslar, klasik yöntemden biraz farklı teknikler ve öğretim becerileri ile kaliteli piyano dersleri sunar. Kurslardaki müzik öğretmenleri, müzik teorisini öğrenmeye birincil önem vermek yerine, büyük ölçüde ritmi dinlemeye ve enstrümanın farklı unsurlarını keşfetmeye odaklanır.

Kurslar hakkında harika olan şey, piyano çalmayı öğrenmenin herkese açık olmasıdır.

Daha önce piyano deneyimi gerekmez. Kendinizi bir piyano okuluna dahil etmek için belirli bir seviyede olmanıza da gerek yok.

Piyano çalan siyah şapkalı kız
Özel müzik kurslarına gittiğinizde yaşınızın ve yetenek seviyenizin önemli olmayacaktır. Ödemesini yaptığınız sürece size seviyenize göre eğitim vereceklerdir. | Unsplash

Bunlardan dolayı da özel müzik kursları hemen her yaş ve eğitim durumuna açık olup sizden aman aman bir yetenek istemezler. Başlarda sizi ufak denemelerle anlayıp nasıl bir eğitim programı uygulanacağına karar verebilirler.

Derneklerdeki piyano öğretmenleri, müzik okullarında veya konservatuvarlarda öğretmenlik yapanlarla aynı klasik eğitime sahip değildir. Ancak, sizi düzenli olarak takip edecek ve bu yolla motivasyon sağlayacaklardır.

Özel bir müzik kursuna katılmadan önce deneme derslerine katılmanızı, öğretmenlerin pedagojik yeterlilikleri ve olası sınıf arkadaşlarınızı incelemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Konservatuvarda Piyano Çalmayı Öğrenmek

Bugün gerek devlet üniversitelerinin gerek vakıf üniversitelerinin büyük çoğunluğunda ayrıca konservauvarlar da bulunmakta. İşin güzel yani bu konservatuvarlar, yeteneği olan öğrenciyi orta okuldan itibaren müzik derslerine ve en sonunda konservatuvar sınavlarına hazırlamak amacıyla seçip yetiştirebiliyorlar. Küçük yaşlarda ve ilkokulda etüt gibi ek ders şeklinde olan konservatuvar eğitimleri özellikle lisede kendini ayırmaya başlıyor. Öğrenciler teori ve pratiği ülkenin en önemli isimlerinden alıp ciddi bir çalışma içine girerlerken sanatsal kariyerlerini de büyük oranda garanti altına alıyorlar. Buradaki en büyük dezavantaj her öğrencinin alınmaması. Yani belli bir yetenek sahibi ve bu yeteneğe de ek olarak konservatuvar sınavlarına sıkı şekilde hazırlanmış olmanız gerekiyor. Ayrıca çoğu konservatuvar yetenek sınavları için belli yaş sınırı da koymuş durumda.

Ülkemizdeki pek çok konservatuvarda piyano bölümü bulabilir ve bu bölümlere girerken piyano üstündeki beceri ve bilgileriniz ile değerlendirilirsiniz. Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ankara Üniversitesi piyano dersleri alınabilecek ve piyanoda uzmanlaşılabilecek en ünlü ve köklü konservatuvarlarımızdandır.

Her şeye rağmen, Konservatuarlar, bazılarına göre sanatsal ifadeyi engelleyebilecek katı ve sistemli öğretimleri nedeniyle genellikle çok eleştirilir.

Eğitimleri mükemmel ve öğretmenleri eminiz ki ne yaptığını çok iyi biliyor ama tüm bu mükemmelliğin arkasında piyano derslerinde canı sıkılan öğrenciler de var; bunu unutmamak lazım. Bu öğrenciler, enstrüman tutkusunu canlı tutmak için müzik teorisini ve piyano tuşlarını daha eğlenceli bir şekilde öğrenmeyi tercih ederler.

Konservatuar prestijli ve büyük ama herkes için değil. Kendinizi veya çocuklarınızı kaydettirmeden önce bunu bilmeniz önemlidir.

Üniversiteyi işaret eden yol levhası
Profesyonel piyano kariyeri için en uygun yerler üniversite konservatuvarları olsa da her yaştan her yetenekten insanı almamaktadırlar. Yeteneğiniz yoksa alınma ihtimaliniz yok gibidir. | Unsplash

Kendi Kendinize Piyano Öğretmeniz Mümkün mü?

Bazıları bu fikrin tamamen saçma olduğunu iddia edecek, bazıları ise size hayallerinizin peşinden gitmenizi ve bunun peşinden gitmenizi söyleyecek! Yargılamak bize düşmez çünkü piyano çalmayı kendi başınıza öğrenmek istiyorsanız kendi nedenleriniz var ve motivasyonunuz da buna bağlı olarak inanılmaz olmalı!

Klasik piyano, öğrenilmesi en zor enstrümanlardan biri olarak bilinir. Emin olun ki keman, klarnet ve saksafon kadar zorlu.

Bununla birlikte, dürüst olmak gerekirse, hangi müzik aletinde ustalaşmak zor değildir? Bir enstrüman öğrenmenin kolay olduğunu düşündüyseniz, muhtemelen onu bırakmalı ve yeni bir hobi seçmelisiniz!

Kendinize piyano öğretmeye başlarken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var:

Seçtiğimiz piyano yöntemi: Hangi yöntemi seçeceğinizi öğrenin, buna bağlı kalın ve başlamak için müzik teorisi kitapçığı ve basit notalardan oluşan bir kitap gibi yönteme eşlik edecek belirli şeyleri satın almak için müzik mağazasına gidin.

  • Parmak pozisyonlarınıza dikkat edin: Yeni bir enstrüman çalmaya başladığınızda, özellikle piyano parmaklarında kötü alışkanlıklar edinmek çok kolaydır. Her özel tuşun üzerinde parmakların yerleştirilmesi gereken yere karşılık gelen sayılar vardır. İlk başta emin değilseniz, Youtube'daki eğiticilere bakın.
  • Bir metronomla çalışmak: Sadece mantonuzda olması gereken süslü bir aksesuar değil, aynı zamanda ritmi öğretir. Çoğu zaman ritmin caz piyanosu, bas gitarı ve hatta davul seti olanlar için gerekli olduğunu düşünebiliriz ama öyle değil. Ritimler üzerinde çalışmak ve kulağa harika gelen temiz bir eser bestelemek için en başından itibaren ritimleri nasıl sayacağınızı ve çalacağınızı bilmelisiniz.
  • Kendinizi organize edin: bir otodidakt olarak, sadece piyanonun temellerini öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda kendi piyano öğrenme seanslarınızı hazırlamanız ve bir sonraki ders için düzeltebilmeniz ve onları kötü bir alışkanlık haline getirmemeniz için kendi hatalarınıza dikkat etmeniz gerekecek. . Burada tam kontrole sahip olmanız gerekiyor ve bu çok fazla disiplin gerektiriyor!
  • Kollarınızı ve bileklerinizi konumlandırmak: Kendinizi filme almak, iyi bir duruşa sahip olduğunuzdan emin olmak, iki elinizi de doğru bir şekilde konumlandırmak ve kolların arkasındaki ağrıyı önlemek için iyi bir ipucudur.

Ancak, tüm bu iyi niyet ve kararlılığa rağmen, kendinizi durgun hissettiğiniz ve oradan nereye gideceğinizi bilmediğiniz bir an mutlaka olacaktır. Ne yapacağınızdan ve hangi yöne gideceğinizden emin değilseniz; bu, sürece zarar verebilir ve cesaretinizin kırılmasına neden olabilir.

Bu noktaya gelmeden önce, sizi tekrar piyano çalmaya motive etmek için nitelikli bir müzik öğretmeninden piyano dersi almak harika bir fikir olabilir!

Bir piyano öğretmeni ilerlemeniz konusunda size güvence verecek ve doğru yönde başarılı bir şekilde ilerlemeniz için size yeni pratik alıştırmalar verecektir. Piyano dersi sırasında ayrıca duruşunuzu kontrol edebilecek, müziği doğru okumanıza, yeni melodileri ezberlemenize ve klavyede yaptığınız hatalar konusunda sizi uyarabileceklerdir.

Özellikle bir enstrümanı yeni öğrenirken bir öğretmenden destek almanız sizin için çok önemli olacaktır. Temeliniz sağlam olur ve yeni bilgileri yanlış öğrenmezseniz ileride daha rahat bir öğrenim süreci sizi bekliyor olur. Ancak elbette alacağınız bir kaç saatlik özel piyano dersine ilaveten "kendinize piyano öğretmeniz" ve bu motivasyonda kalmanız daha da önemlidir.

Son olarak, bir enstrüman öğrenmek eğlencelidir, bu yüzden kendinizi mutlu edin ve sevdiğiniz şarkıları çalın!

Tek başına piyano çalan çocuk.
Kendi kendinize piyano öğrenmek istiyorsanız, sizi azminizden dolayı tebrik ediyoruz. Kendi kendine piyano öğrenmek zararlı olmasa da özellikle ilk aşamalarda özel öğretmen yardımı almanızın sizin için çok faydalı olacağını söyleyebiliriz. | Unsplash

Piyano Öğrenirken Terminoloji

Debussy, Liszt, Satie, Schubert... ünlü piyanistler hakkında daha fazla bilgi edinmek müzik kültürünüzü geliştirecektir. Piyano çalarken daha fazla müzik terminolojisi öğrenmeye zaman ayırmak da önemlidir.

harmonik nedir?

Bir hava teli veya sütununun titreşimleri tarafından üretilen doğal rezonans sesidir. Örneğin telli bir çalgıda boş telin verdiği nota dışında bir notadan elde edilen sestir.

ragtime nedir?

Senkoplanmış bir melodik çizgi ile bilinen bir müzik türüdür. Caz müziğinin öncüsü olarak kabul edilir ve esas olarak piyano ile ilişkilendirilir.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.