Müziği sevmeyen birini bulmak neredeyse imkansızdır. Birçok kişi için piyano çalmak rahatlatıcı ve ilham verici bir aktivitedir. Tabi piyanonun asıl tadına varmak ve birkaç klasik melodiyi çalabilmek için önce piyano çalmayı öğrenmeye başlamanız lazım.

Peki özel piyano dersleriyle piyano öğrenmeye nasıl başlanır?

Yeni başlayanlar için piyano ile ilgili hazıladığımız bu kapsamlı yazıyla merak ettiğiniz soruların cevabına ulaşabilirsiniz.

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (27 yorum)
Aydan
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (22 yorum)
Timur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (26 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (17 yorum)
Gizem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (35 yorum)
Mehmet serdar garan
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Buse
5
5 (16 yorum)
Buse
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Begüm naz
5
5 (18 yorum)
Begüm naz
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (27 yorum)
Aydan
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (22 yorum)
Timur
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (26 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (17 yorum)
Gizem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (35 yorum)
Mehmet serdar garan
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Buse
5
5 (16 yorum)
Buse
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Begüm naz
5
5 (18 yorum)
Begüm naz
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Piyano Ders Ücretleri

Evde piyano dersi almak, konservatuarda veya bir müzik okulunda piyano çalmayı öğrenmenin daha ekonomik bir alternatifidir. Birçok insan, evde veya belirlenen başka bir yerde ders alıyor ve özel ders öğretmeninin kendine uygun şekillendirilmiş bireysel ders imkanı ve tavsiyelerinden yararlanmayı tercih ediyor.

piyano dersi fiyatları
Piyano dersi saatilik ücretini etkileyen çeşitli kriterler vardır. |Kaynak: Pixabay

Ancak, piyanoya giriş derslerine başlamadan önce iyi bir araştırma yaparak özel ders veren kurumları ve özel ders öğretmenlerini bulup ne kadar ücret talep ettiklerini öğrenmenizde yarar var.

İnternete verilen ilanları araştırarak veya çevrenizden soruşturarak piyano eğitimi veren kişilere ulaşabilirsiniz. Size uygun bir fiyata ders verecek özel piyano öğretmenleri tanıyan arkadaşlarınız olabilir.

Özel piyano dersi veren öğretmenler genellikle bir yere bağlı olmadan bireysel çalışırlar. Yani özel derslerden aldıkları ücretle geçinebilmeleri, hayatlarını idame ettirmeleri gerekir. Bu nedenle piyano öğretmenlerinin saatlik belli bir ücretten az fiyatlandırması çok zordur.

Aylık ders ücreti aynı zamanda piyano öğretmeninizin derslere gelmeden önce hazırlık ve planlama için harcadığı zamanı da içerir. Bu hazırlık ve planlamaya da ödeme yapılması gayet doğaldır. 

Öğretmenin bilgi, beceri ve deneyimine de ödeme yaptığınızı unutmayın. Özel ders öğretmeni ne kadar deneyimliyse ödeyeceğiniz miktar o kadar artacaktır.

Bunun yanısıra evlere giderek ders veren öğretmenlerin bir kısmı yolda harcağı miktarı da aylık ücretinin üstüne katar ve tabi yaşadığınız yerin uzaklığına göre eklenecek tutar da böylece artar.

Piyano dersi İstanbul veya diğer şehirlerde fiyat farklılıkları gösterebilir. Genele bakıldığında bir saatlik özel piyano dersi fiyatları ortalama 100-120 TL arasındadır. 

Fakat bu ücreti grup derslerini tercih ederek veya ilk dersi ücretsiz vermeyi teklif eden öğretmenlerden olabildiğince yararlanarak azaltabilirsiniz.

Nasıl Bir Öğretmen Seçmelisiniz?

Özel ders öğretmeni aramaya başlamadan önce her piyano öğretmeninin kendine has bir öğretim şekli olduğunu ve bu tarzlardan biri bir öğrenciye uyarken diğerine uymayabileceği ihtimalini kabullenmelisiniz.

piyano öğrenmek istiyorum
Her öğrenme stilinde ders veren özel piyano öğretmenleri mevcuttur. |Kaynak: Unsplash

Örneğin bazı öğretmenler müzik teorisi anlatmakta iyiyken bir diğeri piyano üzerinde daha aktif çalışabilir.

Peki ideal piyano öğretmeninizi nasıl seçeceksiniz?

Öncelikle kendi piyano öğrenme sebeplerinizi sorgulayın. Örneğin müzisyen veya müzik öğretmeni mi olmak istiyorsunuz yoksa arkadaşlarınızın partilerinde mi çalmak istiyorsunuz. Hedefiniz her neyse ona göre beklentilerinizi karşılayabilecek bir öğretmen seçmelisiniz.

Öğretmenlerin bir kısmı piyano çalmayı kendi kendilerine öğrenmiş olabilir ve bu bazı öğrencilerin işine yarayacaktır.

Piyano öğrenmek için motivasyonunuz ne olursa olsun kendinize şunları sormalısınız:

  • Piyanoyu ne kadar kısa zamanda öğrenmek istiyorum?
  • Ne tarz bir müzik çalmak istiyorum?
  • Piyano çalmayı neden öğrenmek istiyorum?

Bu soruların cevaplarını belirlediğiniz zaman piyano dersi veren özel ders öğretmenlerini online ortamdan araştırıp iletişime geçebilir ve hangisinin size en çok uyacağına karar verebilirsiniz.

Superprof'ta birçok öğretmen ilk dersini ücretsiz vermeyi teklif ediyor. Bu genellikle öğrencinin öğrenim açısından neye ihtiyaç duyacağına karar vermek açısından yararlıdır ve öğretmen ve öğrencinin anlaşıp anlaşamayacağını görmelerini sağlar.

Bazen de öğrenciler tek bir stilde öğrenmenin kendilerini tatmin etmediğini farkeder.

Böyle bir durum yaşadığınızda mutlaka özel ders veren öğretmeninizle bunu konuşmalısınız ki dersler bir işe yarasın ve beklentilerinizi karşılasın. Uyum sağlanan bir öğretmen-öğrenci ilişkisinde dersler 1 yıla kadar sorunsuz devam edebilir.

İlk Piyano Dersi Nasıl Olur?

Evde, online, grup halinde, konservatuarda veya piyano okulunda piyano dersi alanlar için müzik eğitimi çoğu zaman belli bir düzende ilerler (müzik dersi, piyano notalarını okuma, müzik kültürü, arpejler vb.).

piyano öğrenmek zorlu ve uzun bir süreçtir.
İlk piyano dersinizde piyano çalmayı öğrenmektense öğretmeninizi tanımaya odaklanın. |Kaynak: Unsplash

Piyano öğretmenininizi seçtikten sonra sıra ilk dersinizi ayarlamaya gelir. İkinize de uyan bir mekan, tarih ve saat belirleyin ve zamanında belirlediğiniz yerde olmaya özen gösterin. İlk ders normale göre biraz daha uzun sürebilir, stres yapmayın ve akışına bırakarak tadını çıkarmaya odaklanın.

İlk ders sırasında özel piyano öğretmeninize, dersten beklentilerinizin ne düzeyde olması gerektiğini ve ne kadar sürede hangi aşamaya gelebileceğinizi mutlaka sorun ki sonradan hayal kırıklığına uğramayasınız.

İlk ders saati aynı zamanda karşınızdaki eğitmeni tanımak için de çok iyi bir fırsattır. İkinizin de sevdiği bir müzik türü hakkında muhabbet başlatabilir ve öğretmeninizin deneyimleriyle ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Belki bir grupta piyano çalıyordur veya başka bir müzik aleti de çalıyordur (elektrogitar, bas, saksafon, keman, saz vb.). İlgilendiğiniz diğer müzik aletlerinde de ders veriyor olabilir. Bu bilgileri en rahat ilk dersinizde toplarsınız.

Ayrıca müzik dışında farklı konular da konuşabilirsiniz. Bakarsınız müzik dışında farklı ortak bir hobiniz çıkar. Bu genellikle özel ders öğretmeni seçerken kararınızı etkileyen bir bilgidir.

Tanışma faslını geçtikten sonra öğretmeniniz derse hangi aşamadan başlatması gerektiğini öğrenmek için muhtemelen seviyenizi ölçmek isteyecektir. Piyanoyu tam manasıyla öğrenmek uzun zaman alır bu yüzden piyano öğretmeninizin de sizin yeterli motivasyona sahip olduğunuzdan ve dersleri yarım bırakıp gitmeyeceğinizden emin olması gerekir.

Siz de aynı zamanda kendi beklentilerinizden bahsedebilirsiniz. Sırf eğlencesine mi çalmak istiyorsunuz, bir arkadaşınıza sürpriz yapmak için biraz öğrenmek mi istiyorsunuz veya kariyerinize piyanist olarak mı devam etmek istiyorsunuz? Sonuçta her müzisyenin piyano öğrenmek için kendince sebepleri vardır. Asıl amacınızdan ve ulaşmak istediğiniz noktadan dürüstçe bahsederseniz, piyano öğretmeniniz de kendini ve derslerini ona göre şekillendirecektir.

Piyano öğretmeniniz belirlediğiniz hedefe yönelik bir plan, program ve ders çizelgesi oluşturacaktır, bu da doğal olarak sizin motivasyonunuzu olumlu yönde etkiler.

Özel Piyano Dersi Veren Öğretmen Nereden Bulunur?

Özel piyano öğretmeni bulmak için birçok farklı yöntem vardır. Beklentilerinizi en iyi düzeyde karşılayacak öğretmeni bulmak hızla gelişen sosyal medya dünyası ve internet ilanları sayesinde artık çok daha kolay!

piyano eğitimi için özel ders öğretmeni bul
Özel piyano öğretmeninize hangi alana daha fazla odaklanmak istediğinizi mutlaka belirtin. |Kaynak: Unsplash

Başlangıç olarak sık sık gittiğiniz kafelerdeki ilan panolarına daha dikkatli bakmaya başlayabilirsiniz mesela. Karşınıza çıkacak herhangi bir piyano dersi ilanı için öğretmenle iletişime geçebilir ve telefon üzerinden sorularınızı sorarak size uygun bir eğitmen olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Hatta kütüphane, kafe veya duraklara müzik teorisi, müzik tarihi vb. öğrenmek için müzik öğretmeni veya piyano eğitmeni aradığınızı ifade eden ilanlar asabilirsiniz.

Aile, arkadaşlar ve diğer tanıdıklarınıza da iyi bir piyano öğretmeni aradığınızdan mutlaka bahsedin. Bir bakarsınız arkadaşınızın tam sizin aradığınız kriterlere uygun tanıdığı bir özel ders öğretmeni vardır. Ya da belki bir arkadaşınızın arkadaşı piyano çalıyordur ve size de öğrenme sürecinizde yardımcı olmayı teklif eder.

İnternet üzerinden özel piyano öğretmenlerine ulaşmak da oldukça kolaydır. Özellikle sosyal medya platformlarını kullanmak bu süreçte çok yararlı olacaktır. Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn vb..., platformlar kolayca özel piyano öğretmeni bulup bir an önce iletişime geçmek için uygun ortam sağlar. Quizlet sitesinden de piyano nota bilgisiyle ilgili çeşitili eğlenceli ve öğretici oyunlara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Superprof gibi öğrencilerin kendi istek ve beklentilerine uygun özel ders öğretmeni bulmalarını sağlamayı amaçlayan güvenilir siteler de mevcuttur. Siteye kaydolan her eğitmenin deneyimine ve profilindeki bilgilere bakarak sizin standartlarınıza uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Bir özel ders öğretmeniyle iletişime geçtiğinizde onlara soracağınız soruları önceden hazırlayabilirsiniz, örneğin; saatlik ders ücretleri, müzisyen veya öğretmen olarak deneyimleri, müzik teorisi veya tarihi dersleri verip vermediği gibi. Kendinize ve öğretmene karşı ne kadar dürüst olursanız, beklentilerinize uygun bir özel ders öğretmeni bulmanız o kadar kolaylaşacaktır.

Ayrıca seçtiğiniz özel ders öğretmeninin sizde mevcut hangi piyano türü varsa onunla ders vermeyi kabul ettiğinden de emin olun. Örneğin evinizde bir org varsa fakat öğretmeniniz yalnızca konsol tipi piyanoda ders veriyorsa ikiniz de birbirinize uygun değilsiniz demektir.

Piyano düzeyiniz ister başlangıç isterse ileri seviye olsun, becerilerinizi geliştirebilmek için yapmanız gereken kendinize uygun bir eğitmen bulmak. Piyano eğitimine yeni başlayan öğrenci özel piyano dersi veren bir öğretmeniyle hedeflerini paylaşırsa, dersin gidişatını birlikte belirleyerek, her iki tarafın da memnun kalacağı genel bir taslak ortaya çıkarabilirler.

Caz piyano akorlarına, notaları okumaya kulak eğitimi veya doğaçlama gibi özel ilgi gerektiren bir beceriye daha fazla odaklanmak istiyorsanız öğretmeninizle bunu mutlaka paylaşın ki o da sizin bireysel istek ve beklentilerinize göre ders hazırlığını yapsın ve aldığı ücretin karşılığını verebilsin.

İster ritminizi ve parmak açınızı geliştirmeyi, ister belli bir şarkıda ustalaşmayı, besteler yazmayı ve notaları kağıt üzerinden okuyarak çalmayı hedefleyin; Superprof'ta size bire bir özel ders verecek piyano eğitmeni bulabilirsiniz.

Geleceğin Mozart'ı, Beethoven'ı, Chopin'i veya Bach'ı olacağınıza eminiz!

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

4,50 (2 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.