Çocuklarınızı piyano derslerine dahil etmek, muhtemelen eğitimleri için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Piyano öğrenmek, onların gelecekteki sosyal yaşamlarını şekillendirmeye yardımcı olacak, burada da sizin için ayrıntılı olarak açıkladığımız sayısız fayda sağlar.

Başlangıç ​​piyano derslerinin yardımıyla çocuğunuz daha canlı, girişken, kararlı, yaratıcı, duyarlı ve notalar ve anahtarlar arasındaki farkı öğrenmenin ötesinde meraklı olmayı öğrenecek. Piyano başlangıç dersleri ile bu edinimler, çocuğunuz piyano derslerine ne kadar erken başlarsa o kadar güçlü olacaktır: yani, çocuğunuz okulda okuma yazma öğrenmeden önce müzik notaları okumayı öğrenirse, müzisyen olmayan okul arkadaşlarına göre büyük bir avantajla başlayacaklar!

Motivasyonunuz ister profesyonel bir piyanist olmak ister yalnızca keyif için çalmak olsun, piyanoya başlamak hırs, arzu, titizlik, azim ve eğlence gerektirir! Bu dört değer doğal olarak gelmeli ve müzik eğitimi süresince pekiştirilmelidir.

Caz piyano, klasik piyano, rock, tango… farklı stiller piyano eğitiminizin içeriğini etkileyecektir. Özel derslerden konservatuvara, çevrimiçi piyano kurslarından bir müzik okulunda piyano eğitimine kadar, eğitim seçenekleri çok geniştir. Bu, özellikle piyano çalmayı öğrenmek için öğretmenler ve ücretsiz çevrimiçi dersler bulmanın kolay olduğu dijital çağda geçerlidir.

Bu nedenle, çocuklarınız için en uygun yöntemi ve stili seçmek size kalmıştır. İşte Superprof olarak, çocuğunuzu yeni başlayanlar için piyano derslerine kaydettirmenin harika bir fikir olduğunu düşünmemizin nedenleri.

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Timur
5
5 (41 yorum)
Timur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (58 yorum)
Mehmet serdar garan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (24 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Buse
5
5 (16 yorum)
Buse
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (41 yorum)
Timur
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (58 yorum)
Mehmet serdar garan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (24 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Buse
5
5 (16 yorum)
Buse
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Neden Piyano Öğrenilmeli? Çocuklara Faydalı mı?

Ne kadar söylesek azdır fakat çocuğunuza piyano öğretmek, onun sosyal etkileşimlerine yardımcı olacak birçok olumlu ve genellikle beklenmedik etkiler getirecektir.

Genç öğrenciler için piyano öğrenmenin başlıca faydaları şunlardır:

19. yüzyıldan beri, Durkheim gibi tanınmış sosyologlar, okulun çocuklara, sınırlı ve dar aile çevresine ek olarak başka bir sosyal dünyayı keşfetmelerine izin verdiğini iddia ettiler. Aynı şey müzik için de geçerli.

Başlangıç ​​seviyesindeki müzik derslerinde küçük çocuğunuz aynı yaştaki diğer çocuklarla tanışacak. Dersleri, müzikal ve sosyal becerileri erken yaşlarda iç içe geçirecek. Büyürken, çocuğunuz bir müzik okulunda, konservatuarda veya bir orkestrada diğer çocuklarla çalacak. Aynı şekilde, bir müzik öğretmeni ile bir ilişki ve bağ kuracaktır. Çocuğunuz okula başlamadan önce müzik öğrenirse, öğrenci-öğretmen ilişkisi onun aile dışındaki bir yetişkinle ilk etkileşimlerinden biri olacaktır.

Piyano ayrıca çocukların bilişsel ve eğitimsel kapasitelerini de harekete geçirir. F. Rausher ve G. Shaw tarafından yürütülen bir çalışma, piyano çalan çocukların uzamsal muhakeme yeteneklerini diğerlerinden daha hızlı geliştirdiklerini göstermiştir. Tüm bunlar piyano tıngırdatmaktan gelen faydalar yani!

Piyano öğrenmenin başlıca faydaları arasında entelektüel kapasitenin gelişimi sayılabilir.
Çocuk yaşlarda da yalnızca piyano çalarak edinilebilecek faydalar o kadar fazla ki, piyanoya verilen emek karşılıksız kalmamakta. | Visual Hunt

Müzisyenlerin işitme ve motor fonksiyonları, müzisyen olmayanlara göre daha gelişmiştir. Dinleme, müzik kulağını ve koordinasyonu şekillendirdiği için, kişinin uzaydaki hareketlerini de geliştirir. Bu yüzden piyano için doğru duruşun düşündüğünüzden daha fazla faydası var!

Müzik dersi çocuklara ilişkileri, disiplini ve çabayı öğrettiği için, eğitimli bir piyanist diğerlerinden daha iyi okul sonuçlarına sahip olacaktır.

Solfej öğrenmek ve 88 tuşu çalmak da beyin gelişiminde rol oynar: çocuk daha yetenekli, farklı dilleri öğrenmeye ve piyano notaları, ölçek ve akorları daha hızlı okumaya daha meyilli hale gelir. Çocuğunuz kısa sürede Mozart gibi çalarsa hiç şaşırmayın!

Bu, diğer enstrümanlar üzerinde eğitimi ve uzun vadede genel müziği anlamayı kolaylaştıracaktır.

Artık çocuğunuza piyano dersleri almaya ikna olduğunuza göre, bunu hangi yaşta yapacağınıza karar vermelisiniz!

Piyano Derslerine Başlamak İçin İdeal Yaş

Çoğu zaman piyano çalmayı öğrenmek için ideal bir yaşın olmadığı, kişinin hayatın herhangi bir noktasında başlayabileceği söylenir. Ancak, 3 yaşın altındakiler, bir müzik dersini veya piyano kursunu dikkatle takip edemeyecek kadar küçüktür. Peki bu durumda piyano nasıl öğrenilir ve kaç yaşında piyano eğitimine başlanabilir?

Başlangıç ​​seviyesindeki müzik dersleri, çocukların eğlenirken ritim, sesler, kulak eğitimi gibi müzik dünyasının temel kurallarını keşfetmelerine olanak tanır. Çocuklar piyanoyu eğlenceli bir şeyle ilişkilendirirlerse, onu öğrenmeye can atacaklardır!

Kaç yaşında piyano öğrenilebileceğine dair sorulara verilen cevap minimum 3 yaştır.
3 yaşından küçük çocuklar piyano dersinden ziyade eğlenceli işitsel farkındalık dersleri alacaktır. | Visual Hunt

Çocuklarınızı cesaretlendirmek için, onlara düzenli olarak olumlu geri dönüş yapmak ve yöntemini yeni başlayanlar için uyarlayabilecek bir piyano öğretmeni bulmak önemlidir.

Piyano öğrenmek için resmi bir yaş olmamasına rağmen, 7 yaşında çocuklar nörolojik olarak en şekillenebilir haldedir: beyinleri sünger gibidir ve yeni şeyleri yetişkinlerden daha hızlı kavrar. Bu aynı zamanda solfeji gerçekten anlayabilecekleri ve deşifreyi öğrenmeye başlayabilecekleri bir zamandır. Bu nedenle, onları ilkokula gelir gelmez piyano dersleri almaya teşvik edin.

Ayrıca ergenlik döneminden itibaren gitar çalmak için piyano derslerinden vazgeçilebilir ki bu o yaşta biraz daha havalı görünüyor! (Flamenko veya klasik gitarın aksine en azından rock gitar için durum böyledir.)

Oğlunuza veya kızınıza, piyanonun “havalı” olmanın yanı sıra, gitar dahil diğer enstrümanları çalmak için gerekli olan çeşitli müzik tarzlarını çalmak ve müzik teorisini anlamak için çok iyi bir temel enstrüman olduğunu açıklamaya çalışın.

Birçok besteci ve ünlü piyanistin çok genç yaşta başladığını, diğerlerinin ise piyano ile daha sonraki yaşamlarında yetişkin olarak karşılaştığını unutmayın. Dolayısıyla siz de çalabilirsiniz! Belki de parmaklarımızın sertleşmesi, vaktimizin dar olması, öğrenme kapasitemizin artık eskisi gibi olmaması gibi kullandığımız yaygın bahaneler sadece motivasyon eksikliğimizi gizlemek için mi?

Yetişkinler halihazırda zihinsel ve kas yetileri olarak çocuklara nazaran gelişmiş olsalar da, zaten derin bir müzik kültürüne ve piyano dersleri alabilmek için yeterli gelire sahipler.

40 veya 50 yaşın üzerindekiler için bile başlangıç seviyesinde ​​piyano öğrenmek, Alzheimer hastalığı gibi gelecekteki bilişsel patolojik bozuklukları azaltan bir faktör olabilir: beyin bir kastır, hiçbir şey değiştirilemez değildir ve işte bu yüzden yaşlı bir vatandaş bile isterse çalmayı öğrenebilir!

Özel derslerin sadece gençler için verilmesi ne kadar adaletsiz ve üzücü olurdu? Aslında, çocuklarınızla aynı anda piyano çalışmak onları motive etmenin harika bir yolu olabilir!

Küçük Çocukların Piyanoya İlgi Duymasını Sağlamak İçin Yapılabilecekler

Çocukların piyanoya ilgi duyması için ondan eğleniyor olması gerekir.

Çocuklar için piyano eğlenceli bir hobi olmalıdır.
Çocuklar piyanoyu bir görev ve ders olarak değil bir ödül olarak görmelidir. | Visual Hunt

Piyano işkence değil eğlenceli bir çaba olmalı. Derslere gitmek bir endişe, gerginlik veya stres kaynağı gibi görünüyorsa, çocuğunuzun bu piyano derslerine çalışmaya devam etmek istemesi çok düşük bir ihtimaldir.

Piyano dersinin iyi bir deneyim olduğundan emin olmak için eğlenceli ve basit bir pedagojik yöntemle iyi bir piyano eğitmeni bulmalısınız. Evde ders almaya ne dersiniz?

Superprof'un sizden haber almayı bekleyen pek çok piyanisti var! Ancak ücretsiz ders veren kimseyle iletişime geçmeyin: Öğretmen, çocukların eğitiminde deneyimli ve iyi olmalıdır. Eğitimini, tanınmış ve yetkin bir müzisyen olmak için almış ancak öğretimini çocuklara nasıl uyarlayacağını bilmeyen bir konservatuar mezununu seçmek çocuğunuzu müzikten vazgeçirme riski taşır.

Kendiniz amatör veya profesyonel bir müzisyenseniz çocuklarınızı motive etmek çok daha kolay olacaktır. Evde başlangıç ​​seviyesinde müzik dersleri ve solfej eğitimi yapın, enstrümanlarınızla etkileşim kurmalarına izin verin.

İnternet ayrıca çevrimiçi piyano için mükemmel eğitim yöntemleri sunar - bu, çocuğunuzun hiçbir yere gitmek zorunda kalmadan piyano çalmayı öğrenmesini sağlar! Çevrimiçi piyano dersleri ve video dersleri, verimli, eğlenceli ve motive edici öğrenme yöntemlerinin altın madenidir.

Büyük şehirlerde, özel müzik okulları ve belediye okulları ve dernekleri her yaştan çocuğu kabul eder.

Son olarak, evde müzik dinlemek çok faydalıdır. Bu, çocuklarınızı motive etmenin bir yolu olabilir: çok küçükken caz veya klasik müzik piyano parçalarını dinletmek, duyduklarını çalmak için piyano öğrenmek istemelerini sağlayabilir.

Çocuğunuzun Öğrenme Sürecine Nasıl Katkı Sağlayabilirsiniz?

Yani çocuğunuzun özel piyano derslerine başlamasının üzerinden birkaç ay geçti ama görünen o ki ilerleme çok az oldu. Çocuğunuz bir piyano parçasını çalarken hata yapıyorsa, bu aslında iyiye işarettir! Ama iyi çalıştığından nasıl emin olabilirsiniz? Parasını da ödediğiniz derslerden en iyi şekilde nasıl yararlanırsınız?

Eğitmenler, aşağıdakiler dahil olmak üzere piyano çalmanın tüm yönlerini öğretmelidir:

*Duruş çalışması
*Solfej eğitimi
*Şarkılar için pratik yapmak
*Piyano akor dizilimleri ve arpejler
*Müzik okumak
Bununla birlikte, piyano eğitmeni her zaman öğrencinin yanında bulunamaz.

Öğrenci genellikle piyanosuyla başbaşadır. Bir çocuğun piyano çalmayı öğrenmesi için düzenli olarak pratik yapması gerekir. Tüm alıştırmaları dersten önceki 2 saate sığdırmaktansa her gün 20 dakika yapmak daha iyidir. Bunun nedeni beynin tekrar yapmak, yeniden değerlendirmek, pratik yapmak ve yerleşmek için zamana ihtiyacı olmasıdır.

Yüksek kalitede piyano derslerinin gerçek bir ekip çalışması olduğunu unutmadan, ebeveynlerin söz konusu davranışları teşvik etmede oynayacakları rolün etkisinin altını çizmek gereklidir.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.