Güneşli ılık bir havada küçük bir ormanda kuş cıvıltıları eşliğinde yürüdüğünüzü hayal edin. Yavaşça akan ve kuşların gelip su içtiği küçük bir nehir kenarında gözlerinizi kapattığınızı düşünün. Gözlerinizi kapattığınızda bu ortamın fon müziği kesinlikle bir piyano müziği olurdu. Başka türlüsünü hayal etmek biraz zor olur. Piyano sesinin verdiği huzuru ve rahatlığı çok az enstrümanda hissederiz. Dünyadaki en güzel seslerden birisi olduğu aşikardır. Bu büyüleyici enstrümanı dinlemek ne kadar güzelse onu çalabilmeyi hayal etmek de bir o kadar heyecanlıdır. Evet, böylesine güzel bir enstrümanı neden yalnızca dinlemek yerine o tınıları çıkaran kişi olmayasınız. Piyano öğrenmeye karar verdiğinizde bilmeniz gerekenleri anlatacağımız bu yazımızda, piyano öğrenme süreçlerine dair tüm merak ettiklerinizi cevaplamaya çalışacağız.

Piyano çalmayı öğrenme sürecinde ilk aklımızda tutmamız gereken şey piyano öğrenmenin belirli bir zaman alacağı ve aşamalı bir şekilde yapılması gerektiğidir. Piyano öğrenmeye başladıktan kısa bir süre sonra o duyduğunuz muhteşem parçaları çalmayı bekleyemezsiniz. Ancak zaman geçtikçe el ve kol koordinasyonunuz gelişecek, müzik teorisine dair öğrendiğiniz şeyler artacak ve yavaş yavaş ustalaşmaya başlayacaksınız. Şimdi sizlere piyano öğrenmeye nereden başlayabileceğinize dair ipuçlarını sunacağımız bölüme geldik. Burada karşınıza birçok alternatif çıkabilir. Piyanoyu tamamen kendi çabalarınızla, internetten bulduğunuz videolarla veya bir piyano eğitmeninin çektiği videolardan vs öğrenmeye çalışabilirsiniz. Bu bir seçenek ancak bu şekilde çok fazla ilerleyemeyeceğinizi söyleyebiliriz. Bir diğer yöntem online dersler almak olabilir. Bu da fena bir seçenek olmamakla beraber eğitmeninizin el ve beden koordinasyonunu takip etmenizi zorlaştıracak bir yöntemdir. Diğer yöntemler ise çeşitli grup dersleri almak ve birebir özel piyano dersleri almaktır. Şimdi sizlere grup derslerine katılabileceğiniz kursları anlatmaya çalışacağız. Ayrıca konservatuvarları da unutmamalıyız. Tabii ki bu okullar yalnızca çok yetenekliler ve bu işlere kendini adamışlar içindir!

Grup dersi sınıf
Grup derslerinin sosyalleşme ve karşılıklı etkileşim gibi faydaları olsa da ilk başlarda özel derslerle öğrenmek daha faydalı olabilir. | Pixabay
En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (42 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (66 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (13 yorum)
Ekaterina
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (42 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (66 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (13 yorum)
Ekaterina
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Bir Dernek ya da Vakıfta Piyano Dersi Almak

Avantajlar

Günümüzde klasik piyano birçok şekilde öğrenilebilir bunlardan birisi de bir dernek ya da vakıf tarafından oluşturulmuş eğitmenlerden oluşan bir kursta piyano dersi almaktır. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ya da iş adamları tarafından oluşturulmuş vakıfların piyano kurslarında belirli bir ücret karşılığında piyano dersleri alabilirsiniz. Bu dersler grup dersleri şeklinde olabilirken özel ders şeklinde de olabilir. Bir dernekte tarafından organize edilmiş bir kursta piyano çalmayı öğrenmek, bir müzik okulunda ders almaya çok benzer olabilmekle birlikte öğretim yöntemleri farklılıklar gösterebilir. Bir müzik okulunda öğrenciler geleneksel müzik teorisi ve piyano dersleri alırken, bir dernekte tüm öğrenme stilleri eğitim bilimi olarak bildiğimiz pedagojiye uygun şekilde gerçekleşebilir. Teknik eğitim konusunda daha üst düzey eğitimler arıyorsanız, Yamaha, Martenot ve Suzuki yöntemleri gibi kendinize en uygun olduğunu düşündüğünüz bir özel müzik eğitmeni tarafından öğretilebilecek birçok farklı piyano çalma yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler alternatif müzik okullarında öğretilebilir ancak biraz piyasa koşullarına göre daha pahalı olacaktır.

 

Bununla birlikte, bir derneğin sunduğu piyano kurslarının ana avantajı, rahat bir atmosferde ders alabiliyor olmak ve bir sınıf ortamı oluştuğundan sınıf içi iletişimin daha kuvvetli olabilmesidir. Elbette öğrenciler piyano öğrenmeye gidiyor ancak öğrenmenin ayaklarından birisi de kendini bulunduğun ortama ait hissedebilmektir. Dernekler samimi bir ortam yaratabilmede oldukça iyidirler. Bununla birlikte farklı enstrümanları öğrenirken eğlenebilmek de önemlidir hatta eğlenebilmek öğrenmenin en önemli enstrümanlarından birisidir. Bu kurslarda, yanınızda profesyonel bir öğretmenle kaliteli bir enstrüman üzerinde pratik yapabilmek sizi mental olarak çok daha iyi seviyelere getirecektir. Yine bu kurslarda tıpkı gerçek bir eğitim kurumunda olduğu gibi, öğrencinin her hafta ilerlemesini sağlamak için ders takipleri ve her hafta düzenli olarak verilen ödevleri vardır. Haftalar geçtikçe öğrencinin gelişimi dikkatle izlenir ve verilecek dersler önceden hazırlanır. Piyano eğitmeni her öğrencinin seviyesine uyum sağladığı için piyano dersleri kişiye özel yapılır. Burası önemli bir ayrıntıdır. Her öğrencinin öğrenme hızı ve algı kapasitesi aynı olmayacağı için kişi bazında çeşitli seviyelerde eğitimler verilir. Böylece her öğrenci özelinde bir müzik parçası üzerinde çalışmaya devam etmek, doğru el ve parmak pozisyonu hakkında yardım almak, doğru akorları ve piyano notalarını öğrenmek mümkün olacaktır. Diğer bir artı da derneklerin kurs ücretlerinin özel müzik okullarına kıyasla daha makul fiyatlı olmasıdır. Daha önce herhangi bir piyano deneyiminiz yoksa rahatlıkla bu kurslarla piyanoya başlayabilirsiniz.

Dezavantajlar

Elbette grup dersleri şeklinde piyano kursları veren kurumlarda piyano eğitimi almanın bazı dezavantajları da mevcuttur. Öncelikle ilk bahsedebileceğimiz olumsuzluklardan birisi grup dersleri halinde verilen derslerin verimsiz geçme ihtimalidir. Bunun nedeni eğitmenin verdiği eğitimin her ne kadar kişi bazında olsa da gruplar halinde işlenen bazı nota çalışmalarının bireysel işlenememesi ve kişiye özel durumlar yaratılamadığı için her öğrencinin aynı verimi alamaması durumunun ortaya çıkmasıdır. Yani siz derslerde diğer bireylere göre daha geriden geliyor olabilirsiniz ancak dersler sizin hızınıza göre işlenmeyebilir ve konularda kopukluklar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, ders saatlerinde işlenen çeşitli alıştırmaları ve dersleri, geri kalmamak adına ve daha hızlı ilerlemek adına kendi hatalarınızı düzeltmeye çalışarak evde alıştırmalar yapmak çok önemlidir. Öte yandan, sorun tam tersi bir yönde de olabilir. Dersteki ​​grup sizden daha yavaş olabilir ve bu da ilerlemenizle birlikte piyano öğrenmeye yönelik tutkunuzu köreltebilir ve sıkılmanıza neden olabilir. Bu noktada kendi gelişiminizi dikkatle takip etmeniz ve heyecanınızı ve motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. Piyano çalmayı öğrenirken sizi heyecanlandıran hislerinizi aklınızda tutun. Sizi neyin harekete geçirdiğini, motivasyon kazandıran durumların ne olduğunu anladığınızda, piyano çalmaya olan tutkunuz gitttikçe artacaktır.

Bu nedenle, bazı durumlarda, seviyenizin katıldığınız başlangıç ​​grubunun seviyesini aştığını düşündüğünüzde veya hissettiğinizde haklı olarak içinde bulunduğunuz kursu değiştirmek veya bir devlet müzik konservatuvarından piyano eğitimi almaya çalışmak çok daha mantıklı olacaktır. Bunların yanında kendine her daim güvenmeniz gerektiği ancak her zaman öğrenecek çok fazla şeyiniz olduğunu da unutmayın. Ek olarak, gerilemeden veya yerinde saymaktan kaçınmak adına kendinize yer yer özeleştiri yapmanın sizi her zaman daha ileriye taşıyacağını unutmayın. 

Dernek ve Vakıfların Piyano Kurslarına Katılım Şartları

Bu kurslarda mülakat ya da aklınıza gelebilecek diğer deneyim şartları aranmamakla birlikte verilen kurslara kontenjanlar dahilinde herkes kabul edilebilir. Önceki dönemlerde hali hazırda kaydı bulunan öğrencilere yaz aylarından önce tekrar kayıt yaptırmak isteyip istemedikleri sorulur, böylece sonbaharda kontenjanlar ona göre açıklanır. Her durumda, bir kursa kaydolmadan ve taahhütte bulunmadan önce, hangi tip piyano eğitiminin veya eğitmenin sizin için en uygun olduğunu görmek adına çeşitli dernek ve vakıfların farklı piyano dersleri denemekten çekinmeyin.  Bir dernek ya da vakfın kursuna katılmadan önce hedeflerinizin net olduğundan emin olmalısınız. Piyanoyu sadece eğlence amaçlı mı çalmak istiyorsunuz yoksa gelecekte bir orkestrada çalabilecek kadar deneyim mi kazanmak istiyorsunuz? Nereye gitmek istediğinizi bilmek, yönünüzü tayin etmeyi ve kendinize en uygun kursu seçmeyi kolaylaştıracaktır.

Kurslarda Piyano Dersleri Nasıl İşlenir?

Bir kursta verilen piyano dersleri, profesyonel bir müzik okulunda öğretilenlere fazlasıyla benzemektedir. Öğrencilerin hem müzik teorisi hem de enstrümantal uygulama üzerinde çalışmaları bunu fazlasıyla yansıtmaktadır.  Derslerin süresi, öğrencinin piyano derslerini almadaki beklentilerine, yaşına ve seviyesine bağlı olarak 30 ila 40 dakika arasında değişmektedir. Daha ileri seviyedeki piyano öğrencileri için dersler 60 dakika veya 90 dakika sürebilir. Ancak ne kadar çok pratik yaparsanız, çaldığınız ezgilerin ritmini ve melodisini o kadar çok hisseder ve özümsersiniz.

Mikrofonla şarkı söyleyen çocuk
Çocuklarınızın olabildiğince erken yaşta piyano ya da müzik derslerine başlamasını istiyor olabilirsiniz. Ancak sabırlı olun çünkü çoğu durumda hiçbir müzik öğretmeni 6 yaş altına ders verilmesini önermemektedir. | Pixabay

Bir Piyano Kursunda Piyano Öğrenmenin Maliyeti Ne Kadardır?

Bir piyano kurs ücreti genellikle özel bir okulda alınan ücretlerden daha düşüktür. Dernek ve vakıflar bazen daha avantajlı fiyatlar sunmalarını sağlayan devlet tarafından sağlanan hibeler, teşvikler ve devlet fonlarına sahiptir. Buna ek olarak, genellikle kaç aile üyesinin kaydolduğuna, öğrencinin yaşına ve istenen seviyeye bağlı olarak indirimler de mevcuttur.

Hangi Yaş Grupları Piyano Kurslarına Katılabilir?

Piyano kursları genellikle yaş alt limitini 6 yaş olarak belirlerler. Üst yaş limiti kurstan kursa genelde değişmez çünkü yaş için bir üst limit belirlenmez. Piyano çalmaya tutkulu her birey bu kurslara rahatlıkla katılabilir. Piyano kurslarının 6 yaş limitini belirlemelerindeki en önemli faktör 6 yaşından küçük çocuklara özel bir piyano üretilmiyor olmasıdır. Çocuğun tüm piyano tuşlarına zorlanmadan ulaşabilecek büyüklükte olması gerekmektedir. Çocuklar için ayrı bir eğitim stili uygulanırken yetişkinler içinse daha farklı eğitim biçimleri uygulanmaktadır. Çocuğunuz veya kendiniz için öğrenmesi en zevkli ancak bir o kadar da zor olan piyanonun hayatınıza renk katacağına kesinlikle emin olabilirsiniz. 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.