Piyanonun ezgilerini, melodisini, ritmini ve temellerini öğrenmenin birçok farklı yolu mevcuttur. Bir konservatuvarda, özel veya devlet müzik okulunda, çeşitli kurslarda veya profesyonel bir piyano eğitmeni eşliğinde alınan derslerle piyano öğrenilebilir. Ancak tüm bu saydığımız yöntemler piyano öğrenmek isteyen herkesin günlük yaşamına veya hayatına ekleyebileceği yöntemler olmayabilir. Örneğin İstanbul, Ankara, İzmir gibi herhangi bir piyano kursuna her an ulaşabileceğiniz büyükşehirlerde yaşamıyor olabilirsiniz. Bulunduğunuz il veya ilçede size uygun piyano eğitim kursları bulunmuyor olabilir veya bulunsa bile iş saatlerinizin uymaması gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Yorucu bir günün ardından trafikle boğuşarak bir piyano kursuna gitmenin ve akşam geç saatlerde evinize dönmenin zorluklarını görüyor olabilirsiniz. Hafta sonları ise tüm haftanın yorgunluğun atmak adına dinlenmek isteyebilirsiniz. Tam bu noktada tüm bu yöntemlerin dışında bir piyano öğrenme yöntemi arıyor olabilirsiniz. Piyano öğrenmeye karar verdiğinizi ancak kurs, özel ders veya bir sanat merkezine kaydolmak gibi ilk etapta herkesin önerebileceği piyano öğrenme yöntemleri dışında bir yol aradığınızı düşünelim. Özellikle pandemi dönemi koşullarında oldukça rağbet gören bir seçenek olarak karşımıza çıkmakta olan kendi kendinize çeşitli kaynaklardan yararlanarak piyano öğrenme yöntemlerini ve inceliklerini sizlere anlatmaya çalışacağız.  Bu yazımızda profesyonel olarak verilen dersleri almadan yeni başlayan biri olarak piyanoyu başarılı bir şekilde öğrenmek için bazı yararlı ipuçları bulacaksınız.

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (42 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (66 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (13 yorum)
Ekaterina
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (32 yorum)
Aydan
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (42 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (66 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (19 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (13 yorum)
Ekaterina
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Kendi Başınıza Piyano Öğrenirken Kaçınılması Gereken Bazı Durumlar

İlk olarak, kendi başınıza piyano öğrenirken yapmamanız gereken bazı noktalardan bahsedeceğiz. Piyanoya tüm yen başlayan piyano öğrencilerinde sıklıkla karşılaşılan bu durumları baştan bertaraf etmeniz için vereceğimiz tavsiyelere uymak size piyano öğrenme sürecinde oldukça büyük bir zaman kazandıracaktır. 

Öncelikle bu yolculuk boyunca sürekli olarak bir motivasyona, disipline, tutkuya ve kararlılığa ihtiyacınız olacağınızı söyleyerek başlamalıyız. Özellikle motivasyonun önemi çok büyüktür. Motivasyonunuzu yüksek tutmak piyano öğrenme sürecinde karşılaşacağınız bazı zorluklara göğüs germe gücü sağlayacaktır. Çünkü aklınızda tutmanız gereken ilk şeylerden birisi de piyano öğrenme sürecinin ciddi anlamda zorlu olabileceğidir. Elbette eğlendiğiniz ve çok zevk aldığınız anlar da olacak ancak sıkı bir düzene uymayı gerektiren zorlu süreçleri büyük bir sabırla tamamlamanız gereken durumlar da oldukça fazladır. Yine ilk aşamada yapmamanız gereken şeylerden birisi de piyano öğrenmeye dair satılan kitaplardan çok fazla satın almamaktır. Kitaplar bazı ön bilgileri edinmenizin haricinde herhangi bir enstrümanı öğrenirken çoğu zaman size zaman kaybettirecektir. İnternette işin teorik kısmını kavrayabileceğiniz birçok platform mevcuttur. Kitaplara para ve zaman vererek motivasyonunuzu ve sabrınızı tüketmenizi asla istemeyiz.  Bu nedenle size en yakın müzik mağazasına giderek modaya uygun ve tavsiye edilen piyano öğrenme yöntemlerinin en yeni ve en popüler kitapları satın almadan önce enstrümanınızın arkasına oturun ve parmaklarınızı siyah beyaz tuşların üzerinde gezdirin. En basit piyano parçalarını hatta belirli nota dizilerini her gün defalarca kez çalmaya çalışın. Bu piyanoyla aranızda oluşacak olan bağı kuvvetlendirecek ve ilk parçalarınızı icra ederken size alışkın olduğunuz bir deneyim yaşatarak herhangi bir şekilde yabancılık hissi hissetmeyeceksiniz. Bunu size şu örnekle anlatabiliriz. Her gün yürüdüğünüz ve her yürüyüşünüzde tüm dönüşleri aklınıza yavaş yavaş kazınan kısa bir labirent şeklindeki bir yol hayal edelim. Bu yolda bir süre sonra daha önce bu yoldan hiç yürümemiş kişilerle bir yarış yapacağınızı varsayalım. Bu yarışta herkes bir şekilde yarışı bitirecektir ancak siz bitiş çizgisine herkesten önce varacaksınız. 

Piyano çalarken parmaklar
Piyano öğrenirken en önemli önceliklerden biri parmakların sırası, duruşu ve yerleşimidir. | Pixabay

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise parmaklarınızı tuşlar üzerinde doğru konumlandırmaktır. Piyano çalmaya yeni başlayanların sıklıkla yaptığı hatalardan birisi de parmakların yanlış konumlandırılmasıdır. Bunlar, doğru el pozisyonunu sağlamak için notaların üstüne veya altına basılan sayılardır. Hepsi bir parmağa karşılık gelmektedir. Parmakların doğru pozisyonunu önemsememek maalesef yaygın bir hatadır. İlk başta tamamen doğru notaları çıkarmaya odaklandığımız için buna pek dikkat etmiyoruz ancak parmakların doğru konumlandırılması son derece önemlidir. Baştan dikkatli olmazsanız yanlış alışkanlıklar edinirsiniz ve bazı piyano parçalarında gereken akıcılığı ve hızı elde edemezsiniz. Bu durum, ilerlemenizi engelleyebilir ve cesaretinizin kırılmasına neden olabilir.

Ritmi İhmal Etmek

Bir müzik parçasında parçanın hangi hızla çalınması gerektiğini gösteren bir araç olan metronomu doğru bir şekilde kullanmayı da öğrenmemiz gerekmektedir. İlk piyano akorlarını öğrenir öğrenmez onu kullanmayı öğrenmeyi de asla ihmal etmeyin.

Yalnızca piyano derslerinin değil müzik derslerinin de ana konusu olan ritim, sıklıkla ihmal edilir.

Ritim son derece önemlidir çünkü başarılı bir profesyonel performans ile amatör bir performans arasındaki farkı bu ritmi ne derece yansıtabildiğiniz belirleyecektir. Aynı zamanda rock, pop veya caz müzik dinlerken sizi alkışlamak ve dans etmek istemenize neden olan şey de ritimdir. Pratik yapmak yukarıda da bahsettiğimiz gibi piyano çalma sürecinde sizi en üst noktaya taşıyacak olan anahtardır. Ritim üzerinde çalışmak yanlış notaları en aza indirecek ve doğaçlama seansları sırasında sizi daha rahat ettirecektir. Bu nedenle metronomu deşifre edip anladıktan sonra, çok yavaş da olsa ritim üzerinde çalışmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Önemli Adımları Atlamak

Yeni başlayan birisi genellikle aşamaları hızlı geçme eğilimindedir. Tüm aşamaları büyük bir sabır ve dikkatle geçirmeye çalışmalısınız çünkü müzik teorisini öğrenmek ve piyanoda bütün şarkıları çalmak, özellikle iyi derecede piyano çalmayı hayal eden birisi için zaman alır. Karmaşık parçaları baştan çalmaya çalışmayın bu yapacağınız en büyük hatalardan birisi olacaktır. Büyük bir lokmayı tek seferde yutmaya çalışmaya benzer. Cesaretiniz kırılabilir ve bu durum telafisi mümkün olmayan motivasyon kayıplarına ve kendinize olan inancınızı yitirmenize neden olabilir. Bir başka aşamaya geçmeden önce o aşamanın üzerinden sabırla ve dikkatle geçmeniz gerektiğini unutmayın. Bir kavram veya yöntemde ustalaşmaya çalışın. Şunu unutmayın ki en hızlı giden değil yavaş ve sakin olan bu yarışı kazanabilir.

Bir Kursa Kaydolmadan veya Özel Öğretmen Tutmadan Piyano Öğrenmek Mümkün mü?

Gelelim başta söylediğimiz kendi başınıza herhangi bir yardım almadan piyano öğrenme ipuçlarına. Profesyonel bir destek almadan piyano çalmayı öğrenmek sandığınızdan daha fazla bir çaba ve sabır gerektirebilir. Kişi yalnız olduğunda, yöntem ve öğrenmeyi organize etmek oldukça önemli bir yere sahiptir. Öncelikle kendinize öğrenme konusunda bir plan yaparak başlamalısınız. Hangi konuları hangi sırayla takip edeceğinizi, çalışma sürelerinizi ve internetten yardım alacağınız kaynakları veya videoları ilk etapta belirlemeniz gerekmektedir. Kendi kendinize piyano öğrenmeye çalışırken karşınıza çıkabilecek bazı olumsuz durumlarla da baş edebilmeniz gerekecektir. Bu durumları kısaca açıklayacak olursak ilk etapta parmak hatalarından bahsetmemiz gerekir.

Parmak hataları oldukça yaygındır ve bu bir profesyonel tarafından kolayca düzeltilebilir. Bu yüzden parmakların konumlandırılışı ile ilgili çeşitli videoları veya kaynakları kelimenin tam anlamıyla hatmetmeniz gerekmektedir. Kötü duruş, ellerin ve bileklerin pozisyonunu anlatan videolarda bu sırada takip etmeniz ve öğrenmeniz gereken durumlardan bir tanesidir. Bir müzik öğretmeni ile çalışsaydınız sizi bu konuda baştan düzelteceğini söyleyebilirdik, ancak tek başınıza piyano öğrenme sürecinin en zor kısımlarından birisi de yanlışlarınızı erken görüp düzelten birisinin olmamasıdır. Yine de bu durum sizi korkutmasın. Pratik yaptıkça ve profesyonel piyanistlerin videolarını izledikçe siz de piyano arkasında en doğru formu yakalamayı öğreneceksiniz. Kendinizi piyano çalarken videoya almak ve daha sonra profesyonel bir piyanistin el ve duruş pozisyonlarıyla karşılaştırmak yalnız çalışanlar için oldukça iyi bit seçenektir. Unutmayın ki piyanoyu tek başına öğrenmek mümkündür ancak kendi hatalarınızı düzeltmek ve aynı zamanda piyanoyu sorunsuz bir şekilde öğrenmek için bu gibi karşılaştırma yöntemlerini kullanmanız gerekmektedir.

Metronom ve nota
Ritim, müziğin en önemli unsurlarından olmasına rağmen kendi kendine müzik öğrenen ve yapmaya çalışan öğrenciler tarafından sıkça göz ardı edilir. | Pixabay

Nereden Başlamalıyım?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çok fazla kitapla beyninizi meşgul etmeyin.  Başlangıç ​​için müzik teorisinin temellerini içeren bir kitapçık veya basit müzik notalarından oluşan bir kitap satın almak sizin için yeterli olacaktır. Bir piyano dersleri kitabından alınan talimatlar faydalıdır ancak piyano dersi videolarını izlemek en iyi seçenek olacaktır.  Piyanoyu internetteki kaynaklardan öğrenirken özellikle şu adımlara daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Parmak esnekliğini geliştirmek ve daha rahat hareket etmelerini sağlamak.
 • Sol eli ve ardından sağ eli çalıştırmak.
 • Denge alıştırması yapmak; önce sağ el, sonra sol el, ardından iki elinizi aynı anda hareket ettirmeye çalışmak.
 • Önceden belirlediğiniz birkaç oktav alıştırması üzerinde titizlikle çalışmak.
 • Seviyenize uygun şarkılar öğrenmek.

 Başlangıçta, klasik müziğin en ünlü parçalarından ziyade filmlerde bulunan şarkıları çalmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Tek başına öğrenmeye yeni başlayanlar için tamamen erişilebilir olan bazı piyano şarkıları önerilerimizi sizler için sıraladık.

 

 • Let it Be (The Beatles)
 • My Heart Will Go On (Celine Dion)
 • Letter for Elise (Beethoven)
 • Hallelujah (Leonard Cohen)
 • My Baby Just Cares For Me (Nina Simone)
 • No Surprises (Radiohead)
 • Imagine (John Lennon)
 • Dream On (Aerosmith)
 • Breakfast in America (Supertramp)
 • Angie (The Rolling Stones)
 • Someone Like You (Adele)
 • Back to Black (Amy Winehouse)

İlerlemeye Nasıl Devam Edilir?

Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra kendinizin kesinlikle yerinde saydığını düşüneceğinizi ve hızlı bir şekilde ilerlemeye devam etmek için neler yapabileceğinizi öğrenmeye çalışacağınızı söyleyebiliriz. Böyle bir durumda, profesyonel bir piyano öğretmeni ile bazı dersler almak son derece faydalı olacaktır. Profesyonel müzik öğretmenleri size sorunlu olabilecek bazı noktalarda düzeltme yapmanın yanı sıra yeni ve pratik alıştırmalar da kazandıracaktır. Özel bir piyano öğretmeni, sizi rahatlatmak ve size başka fikirler vermek adına hiç beklemediğiniz tavsiyeler verebilir. Böylelikle temellerini kendinizin inşa ettiği piyano çalma becerileriniz keskinleşecek ve piyano parçalarını en başarılı şekilde çalabilme imkanına kavuşmuş olacaksınız. Öte yandan gerçekten parlak bir iğrendiyseniz ve en profesyonel seviyeyi amaçlıyorsanız üniversitelerde müzik ve piyano eğitimi almayı düşünebilirsiniz. Üniversiteler de ki konservatuarlar profesyonel müzik kariyeriniz için harika bir başlangıç noktası olacaktır. 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.