Bir enstrüman olarak piyano gerek sesiyle gerekse çalma disipliniyle kişiyi çok yönlü geliştirebilen hemen hemen her dönemde popüler olmayı başarabilmiş nadir enstrümanlardan birisidir. Klasik müziğin ana damarı olarak bildiğimiz piyano, sesiyle huzur veren bir enstrüman olmasının yanında psikologların ve psikiyatristlerin terapilerinde ve seanslarında etkili olarak kullandığı çeşitli psikolojik bozuklukları tedavi edici özellikleri olduğu düşünülen bir enstrümandır. Hatta çoğu hamile kadın, hamilelik döneminde klasik müzik dinleyerek sancılarının azaldığından bahsetmiştir. Ruh sağlığını onarıcı ve öz disiplin aşılayan piyanoyu öğrenmek isteyenler için vereceğimiz altın tavsiyelere göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Melankolik kadın.
Müzik ve özellikle piyano sesi o kadar güçlü ve etkili ki pek çok psikolojik sorunu rahatlatmaya ek hamilelik sancısı olan kadınları da rahatlatmaya yarayabiliyor. | Pixabay

 

Türkiye’de piyano dersi ile öğrenebileceğiniz birçok alternatif yol mevcuttur ancak bunlardan birincisi ve bizim de en çok tavsiye ettiğimiz yol bir konservatuvar seçmek olacaktır. İster devlet konservatuvarları isterse özel eğitim veren sanat merkezleri olsun bir konservatuvarda, özellikle saygıyla tanınan bir devlet konservatuvarında, kendini o alanda ispatlamış alanında yetkin müzisyenlerden ders alma imkanınız bulunduğundan ders almanız gereken yerlerin başında gelmektedir. Liseden mezun olan öğrenciler için altın bir fırsat olan devlet konservatuvarları genellikle özel yetenek sınavıyla öğrenci almaktadırlar. Öğrencilerin YKS yerleştirme puanları her konservatuvara göre değişiyor olmasıyla birlikte baraj puanının biraz üzerinde alan herhangi bir öğrenci bu özel yetenek sınavına başvurabilmektedir. Elbette burada asıl olan YKS puanınız değil özel yetenek sınavında göstereceğiniz performanstır. Özel yetenek sınavını geçtiğinizde konservatuvarda bir veya birkaç enstrüman bazında eğitim alabilirsiniz. Piyano eğitimleri de bunun içerisindedir. 

En iyi Piyano öğretmenleri müsait
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (14 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Timur
5
5 (47 yorum)
Timur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Aydan
5
5 (34 yorum)
Aydan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet serdar garan
5
5 (70 yorum)
Mehmet serdar garan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ekaterina
5
5 (14 yorum)
Ekaterina
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (20 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Moni̇
5
5 (11 yorum)
Moni̇
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (30 yorum)
Eren
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (27 yorum)
Gizem
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Piyano Çalmak: Konservatuar Tam Olarak Nedir?

İçiniz rahat olsun, konservatuarlardaki piyano öğretmenleri her yerde olduğu gibi bildiğimiz öğretmenlerdir. Piyano öğretmenleri, Isabelle Huppert'in başrolde olduğu ve Michael Haneke'nin yönettiği Piyano Öğretmeni filminde olduğu gibi hata yapan öğrencilerin parmaklarına piyanonun kapağını kapatmayacaklardır. Geçmişte konservatuarlar çoğu öğrenci için sadece bir hayalden ibaretti. Sadece en üst tabaka öğrenciler diğer bir deyişle kaymak tabaka derslere girip katılabiliyordu. Ancak 1980'lerden itibaren amatör uygulamalar konseptli çeşitli yeni kurslar açılmıştır. Artık müzik pratiği yapmak isteyen üniversite sonrası yetişkinler için de programlar ve hatta kurslar sunulmaktadır. Konservatuar denilince akla sadece sosyal elitin girebildiği gibi bir algı yerleşmiş olabilir ancak bunun bir safsatadan ibaret olduğunu bir konservatuvara girdiğinizde piyano veya diğer enstrüman öğretmenlerinin geçmişini öğrendiğinizde anlayacaksınız. Piyano ve diğer tüm müzik aletlerini (keman, klarnet, arp, basgitar, akustik gitar, çello vb.) çalmayı öğrenmek için tüm sistem 3 farklı bölüm etrafında toplanmıştır:

  • Müzik teorisini öğrenmek için müzik eğitimi,
  • Enstrümantal uygulama,
  • Kolektif uygulama.

Piyano öğreniminin ilk yılından itibaren öğrencilerin sahne korkusunu yenmek için halka açık konserler düzenlenmektedir. Bu konservatuvarların kişinin özgüvenine kattığı en büyük artılardan birisi olarak öne çıkmaktadır.

Piyano eğitimi alan kız çocuğu
Konservatuvarların ilkokul ve lise kısımları yaşı küçük yetenekleri hayatın ileri aşamalarına hazırlamak için birebirdir. | Pixabay

Piyano öğretmenine ve pedagojisine bağlı olarak yıl boyunca öğrencilerin becerilerini geliştirmeye yönelik diğer etkinlikler düzenlenebilmektedir. Diğer öğrencilerin önünde solo konserler, oda müziği eğitimi, senfonik orkestra veya koro ile çalışma vs gibi birçok etkinlikle beceriler aralıklı olarak geliştirilir. Mozart ve Beethoven gibi ünlü piyanistlerin klasik piyano müziği öğretimde önemli bir rol oynar. Öğrencilerin müzik kültürünü geliştirmek için derslerde güncel müzikten bazı şarkılar öğretilebilir, bunların hepsi konservatuar öğretim kadrosuna bağlıdır. Öğretilmesi gereken repertuarı çok dikkatli bir şekilde seçmektedirler.

Konservatuvara Giriş

Bir konservatuara girmek ve okumak için bazı giriş koşulları ve gerekli nitelikler vardır. Örneğin yukarıda da belirttiğimiz gibi Özel Yetenek Sınavı bunun en büyük koşuludur. Birçok konservatuvar Özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul ediyor olsa da bazı üniversiteler YKS sınav sonucunuzun belli bir puan olmasını da ön koşul olarak isteyebilir. Özel yetenek sınavı sırasında becerileriniz ve konservatuvara uygunluğunuz değerlendirilir. Genel uygunluk anlamında da bazı noktalara dikkat edilir. Bir Konservatuara ya da bir kursa başvururken, kişinin önemli becerilerinin ve deneyimlerinin olması beklenir. Listelenen becerilerden birkaçına sahip olduğunuzda kabul edilme olasılığınız oldukça artar. Çünkü sizinle birlikte seçmelere katılan tüm öğrencilerin belirtilen tüm şartları taşıması da beklenemez.

Konservatuvarlarda Derslerin Yapılışı

Birinci sınıftan üçüncü sınıfa kadar, öğrencilere genellikle haftada bir kez 90 dakika süren profesyonel bir eğitmenden bireysel dersler sunulur. Performans dersleri, beste ve müzik teknolojisi gibi kavramlar öğretilir. Ayrıca orkestra, topluluk, oda müziği, konser performansları ve müzik festivali performansları gibi müfredatta bulunan ders içerikleri de mevcuttur ve her öğrenciye sunulur. Her konservatuvarın müfredatına göre değişmekle birlikte genellikle ilk 3 yıl boyunca film müzikleri ve notaları, halk müziği, caz ve 19. yüzyıl senfonileri gibi farklı müzik türleri dinlenir, analiz edilir ve çalınır. Dördüncü ve son çalışma yılı, kariyer hedeflerinize göre tasarlanmıştır. Performans ve kompozisyon üzerinden değerlendirilirsiniz. Ayrıca öğrencilerden piyano, keman veya basgitar gibi müziğin istedikleri herhangi bir alanında bitirme projelerini tasarlamaları istenir. Öğrenciler, derslerde ve seminerlerde harcadıklarından daha fazla zamanlarını bağımsız çalışmalarda geçirirler. Bu çalışma biçimi bir konservatuvar öğrencisinin en önemli çalışmalarını oluşturacaktır.

Öğrenciler 3 farklı bölümde değerlendirilir:

  • Uygulamalı Sınavlar (%60) 
  • Ödevler ve Sınıf Çalışmaları (%30),
  • Yazılı Sınavlar (%10)

Bununla birlikte, ülkemizdeki konservatuarlar; ders müfredatları, yapıları ve değerlendirmeleri açısından farklılık gösterebilir. Söz konusu ders, öğrencilere 4 yıllık eğitimleri boyunca karşılaşabilecekleri konular hakkında bir örnek teşkil etmektedir.

Kimler Piyano Öğrenmek İçin Konservatuara Katılabilir?

Sanılanın aksine konservatuvarlarda çocuklara ve yetişkinlere yönelik de kurslar ve dersler verilmektedir. Konservatuvarlarda çalışan eğitmenler okuldaki ders ücreti karşılığı ders vermelerinin yanında yasal bir metne dayanmak kaydıyla çocuklara ve yetişkinlere de özel dersler verebilmektedirler. Bunun dışında bir konservatuvarda eğitim alabilmek için yukarıda belirttiğimiz özel şartları (Özel yetenek sınavı, YKS puanı vs gibi) yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bunların haricinde ise çocuklar ve yetişkinler için çeşitli özel kurslar ve sanat merkezleri bulunmaktadır.

Çocuklar İçin

Bazı kurslarda kimi eğitmenler 8-17 yaş arası öğrenciler için müzik dersleri verebilmektedirler. Bununla birlikte genç müzisyenlere nitelikli öğretmenlerden özel ders verilmekte olup bunlardan bazıları da orkestra üyesi olabilmektedir. Bu kurslar sırasında öğrenciler klasik müzik, caz ve Türk müziği hakkında daha fazla bilgi edinebilirler. Gençler için piyano ve müzik dersleri genellikle hafta sonları sabah 9'dan akşam 5'e kadar verilmektedir. Bu sınıflar, piyano çalma yeteneği olan ve muhtemelen bundan bir kariyer yapabilecek gençler için harika bir fırsattır. Gençler bir kursta verilen dersleri başarıyla tamamladıklarında, sonraki yıllarda bir konservatuvarda öğrenci olarak eğitim görme şansları daha yüksek olacaktır.

Yetişkinler İçin Sınıflar

Bazı kurslarda ve özel sanat merkezlerinde, geçmişteki toplu uygulamalarına dayalı olarak yetişkinlere özel bir müfredat tahsis edilmiştir. Böylece başlangıç ​​seviyesindeki bir yetişkin grup derslerinde piyano öğrenebilir.

Piyano Öğrenmek İçin Bir Konservatuvara Kaydolmak

Güz dönemindeki dersler için kayıtlar genellikle Ağustos/Eylül aylarında açılır. Yakınınızdaki konservatuarları internetten araştırabilir kayıt dönemlerini bağlı oldukları fakültelerin web sitelerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca yine bağlı oldukları fakültenin web sitesinden konservatuvarla ilgili daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Bunun dışında yapabileceğiniz başka bir şey ise ilgili konservatuvarın bağlı bulunduğu fakülte ya da kurumun öğrenci işleri birimini arayarak bilgi almak istediğinizi söylemenizdir. Konservatuvarın işleyişi, hangi enstrümanlar bazında eğitim verildiği, özel yetenek sınavına dair öğrenmek istediklerinizi ilgili birimin öğrenci işleri ile görüşebilirsiniz.

Çoğunlukla konservatuvarla ön kayıt şeklinde web sitelerine yükledikleri bir formu doldurmanızı isterler ve ön kayıtları bu şekilde alırlar.

Konservatuarda Piyano Öğrenmenin Avantaj ve Dezavantajları

Tüm müzik kurumları gibi, konservatuarda piyano öğrenmenin de bazı avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Bunlardan kısaca bahsedelim.

Avantajlar

Ülkemizde kaliteli bir öğrenme deneyimi ve bireysel gelişim için konservatuvarlardan daha iyi bir seçenek neredeyse yoktur diyebiliriz. Bunu elbette çok zengin bir ailenin çocuğu olmanız ve Fazıl Say gibi ünlü piyano virtüözlerinden ders alma imkanınızın bulunması gibi durumlardan bağımsız olarak söylüyoruz. Başından sonuna kadar, klasik piyanonun yanı sıra saksafon, keman, gitar, flüt veya diğer modern müzik enstrümanları gibi alanlarda bir konservatuvar mevcut şartlardaki alabileceğiniz en iyi eğitim olacaktır. Konservatuarlar, öğrencileri daha klasik bir repertuvardan yetiştirir, bu da öğrencilere baştan daha sağlam temel sağlar ve öğrencinin yaratıcılığını besleme noktasında son derece etkili olur. Ayrıca tüm bunların yanında, burada yaptığınız müzik pratiği neredeyse her gün küçük veya büyük bir izleyici kitlesinin önünde yapılır. Bu, size stresle nasıl başa çıkacağınızı öğretmenin yanında özgüveninizi pekiştirmenin de en temel yoludur. Gelecekte, bir senfoni orkestrası için seçmelere girerken soğukkanlılığınızı kaybetmemek için buradaki deneyimleriniz büyük önem taşıyacaktır.

Orkestrada kemancılar
Konservatuvarda yalnızca piyano değil keman, gitar, arp gibi pek çok başka enstrümanı da profesyonel seviyede öğrenebilirsiniz. Piyano eğitiminizin yanında ikinci bir enstrümanı da çalmanın gururunu yaşayabilirsiniz. | Pixabay

Dezavantajlar

Yine diğer tüm müzik kurumları gibi, konservatuarların da bazı öğrencilerin motivasyonunu olumsuz yönde etkileyebilecek bazı durumları mevcuttur. Konservatuvarda işlenen özellikle enstrümantal dersler oldukça akademik bir tarzdadır ve ilk başta kişiye ağır gelebilir. Eğitmenler çoğunlukla çok klasik olan belirli temaları ve konuları takip ederler ancak elbette derslerin ağırlığına alışmanız biraz zaman alacaktır. Bu alışma sürecini en az hasarla atlatabilmeniz gerekmektedir. Pratik alıştırmalara geçmeden önce müzik teorisini kavramanız gerektiğinden ilk başta çok fazla teorik ders ve içerik görebilirsiniz ve bu da motivasyonunuzu bir nebze etkileyebilir. Ancak piyano dersleri ilerledikçe müzik teorisini kavrayacak ve pratik derslerde piyanoya olan hakimiyetiniz fazlasıyla artacaktır. Unutmayın ki piyanoyu kendinize öğretir gibi disiplinli ve heyecanınız süreklilik arz edecek şekilde kalmalı.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.