Kemanı özel ders, müzik kursu ya da videolarla bile öğrenebilirsiniz. Hepsinin kendine göre artıları ve eksileri olsa da bu yazımızda özellikle profesyonel anlamda müzik yeteneğini geliştirmek ve kemana tutkuyla bağlanmak isteyenler için konservatuvar seçeneklerini inceledik.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Konservatuvar Nedir?

Konservatuar olarak bilinen bir müzik okulu, aslında müzik teorisinin ve pratiklerinin yetkin müzik eğitmenleri tarafından akademik olarak öğrencilere sunulduğu yükseköğretim sektörüne uyarlanmış bir okul anlamına gelmektedir. Bu eğitim kurumları, yaylı çalgılar da dahil olmak üzere müziğin incelenmesi, eğitimi ve araştırılmasında uzmanlaşmıştır.

Ülkemizde konservatuvarlar genel olarak Müzik, Müzikoloji ve Sahne Sanatları anabilim dalları alanında eğitimler verirler. Sahne sanatları da altında tiyatro, bale, opera gibi eğitimleri barındırır.

Ancak çoğunlukla pek çok konservatuvar, yalnızca belirli müzik türlerinde veya belirli enstrümanlarda uzmanlaşmış genç müzisyenler yetiştirmeye yönelik bir programa sahiptir. Ülkemizde konservatuvarların yüzde 80’ine yakını yalnızca müziğe odaklanmıştır. Diğerleri ise drama ve sahne sanatları gibi daha geniş bir yetenek yelpazesini kapsamaktadır. 

Görüldüğü üzere birçok sanat dalını bünyesinde barındıran bir konservatuvarın diğer üniversite programlarından farkı müzik dışındaki matematik, fizik, edebiyat, tarih vs. gibi dersleri öğrencilerine zorunlu tutmayışıdır.

Bir konservatuarın verdiği eğitimleri bulabileceğiniz yükseköğretim bünyesinde olmayan farklı müzik kurumları da bulunmaktadır. Bunlar; müzik akademisi, müzik kursları, veya çeşitli sanat merkezi isimleri altında verilen kurslardır ancak bir konservatuvarda diğerlerinden farklı olarak işin teorisi ve akademik yönleri incelenir. Bu sebeple bir konservatuvar bir sanat öğrencisi için işin mutfağı diyebiliriz.

Grupla keman çalan müzisyenler
Konservatuvar, müziğin mutfağı gibidir. | Unsplash

Günümüzde sosyal medya platformlarının da büyük ölçüde gelişme kaydetmesiyle birlikte çoğu insan keman çalmayı bir konservatuvarda, müzik okulunda veya bire bir müzik dersleri alabileceği bir müzik eğitmeni aracılığıyla öğrenmek yerine kemanla ilgili çeşitli video platformlarındaki videoları kaynak kabul ederek öğrenmeye çalışıyor.

Ancak bu durum ilk başta kişi için avantajlı bir durum gibi gözükse bile öğrenme sürecinde ciddi anlamda sıkıntılara yol açabilmektedir. En büyük dezavantajlarından bir tanesi yapılan yanlışları anında fark edip düzeltilmesini sağlayan bir profesyonel olmaması ve bu yanlışların keman çalma pratiklerinize yerleşebilme ihtimalidir. Elbette bu kesinlikle istemeyeceğiniz bir durumdur.

Kafanızda keman çalma sürecinde oluşan size özgü sorulara anında cevap bulamamak da yine bir diğer dezavantaj olarak karşınıza çıkacaktır. 

Konservatuvar Eğitimi Hakkında

Tipik bir konservatuvar eğitimi sırasında, keman öğretmenleriniz size nasıl nota okuyacağınızı, yayı ve reçinenizi nasıl kullanacağınızı, duruşunuzu iyileştirmenin yollarını ve nasıl etkili müzik yapacağınızı geçmiş deneyimlerini kullanarak aktaracaklardır.

Konservatuvarlarda müzik eğitimi sırasında özellikle enstrüman dersleri sırasında eğitimin birebir şekilde olmasına dikkat edilir. Örneğin keman için konuşuyor olursak eğitim aldığınız öğretmeniniz o sırada sadece sizinle ilgilenir ve sizin seviyenize özel bir program oluşturabilir.

Elbette bu durum tüm konservatuvarlar için geçerli değildir. Kimi okullarda tamamen grup dersleri şeklinde de eğitimler verilebilmektedir. Tüm bunlara ilaveten mobil keman uygulamaları ile derslere ek çalışmalar yapabilirsiniz.

Konservatuvar eğitiminiz boyunca eğitmeninizle olan pratik yapma alışkanlığı sizin için bir rutine dönüşecek ve mezun olduğunuzda da yetkin bir kemancı olarak kariyerinize başlayacaksınız. Seçtiğiniz enstrümanı etkili bir şekilde öğrenmenin yanında solfej ve ritim gibi kavramları da etkili bir şekilde öğreneceksiniz. 

Tüm bu kavramları etkili bir şekilde öğrenmek ve uygulamak elbette belirli bir çalışma disiplini ve sabır gerektirmektedir. Genellikle 4 yıl olan konservatuvar eğitimi sırasında oldukça zorlu koşullarla karşı karşıya kalabileceğinizi unutmamalısınız.

Kendinizi yetenekli hissettiğiniz müzik enstrümanı dışında da geliştirmeye zorlamalısınız. Tek yönlü bir çalışma sizi her zaman körelteceği gibi beyninizi sürekli aktif tutmanın ve farklı enstrümanları çalma kapasitesi yaratmanın, kendi çaldığınız enstrümanı çalma becerilerinizde gözle görülür bir artış sağlayacağı da bilinen bir gerçektir.

Bir keman öğrencisi için keman çalmanın inceliklerini bilmek yetmez. Tüm müzik tarihine ve keman tarihine hakim olmak sizi kariyerinizde her zaman birkaç adım öteye taşımaya yardımcı olacaktır. 

Konservatuvar eğitimi sırasında bilmeniz gereken bir başka önemli nokta da çok yönlü gelişime açık olmanızdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, tek bir enstrümanda kalmak ve tüm kariyerinizi ona göre inşa etmeye çalışmak sizi akademik anlamda oldukça köreltecektir.

Kemanla ilgilenirken aynı zamanda ses ya da diğer herhangi bir enstrümanla da çeşitli seviyelerde ilgilenmeniz, bunun yanında müzik teorisini ve tarihini de dikkatli bir şekilde incelemeniz önerilmektedir. Bunun ileriki meslek hayatınızda ve kariyerinizde yaratacağı fırsatların farkında olmalısınız.

Nasıl Konservatuvar Öğrencisi Olabilirim?

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki konservatuvar okumaya karar verdiğinizde cevabını bilmeniz gereken şey okuyacağınız konservatuvarın devlet bünyesinde mi yoksa bir vakıf bünyesinde mi olacağıdır. Çünkü hangi seçeneği seçeceğinize göre izleyeceğiniz yol farklılık gösterecektir. Eğer devlet bünyesinde bir konservatuvara gitmek istiyorsanız YKS sınavında girmek istediğiniz konservatuvarın baraj puanını sağlamanız ve kurumun özel yetenek sınavında başarılı olmanız gerekmektedir.

Özel yetenek sınavında öğrenci adaylarının işitme ve müzikal performanslarına bakılır. Öğrenci adayları ilk olarak bir enstrümandan (genellikle piyano) çıkan sesleri ve ritimleri kendi sesleri ile tekrar ederek ne derece müzikal becerilerinin olduğu ölçülür. YKS baraj puanı ve özel yetenek sınavı içeriği ise okuldan okula farklılık gösterebilmektedir.

Yine her konservatuvarda istediğiniz enstrümana yönelik bir eğitim bulunmayabilir. Örneğin kimi konservatuvarlar Türk Musikisi temelinde eğitimler verirken kimileri ise Batı Müziğini Temel alan bir lisans programı ile eğitim verebilmektedirler. Bu nedenle konservatuvar tercihinde bulunmadan önce girmek istediğiniz okulun özel yetenek sınav yönergesini dikkatle okumanızı öneririz. Bu yönergeleri ve okulun lisans programlarını konservatuvarların web sitelerinden rahatlıkla bulabilirsiniz. 

İstanbul Üniversitesi giriş
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Türkiye'nin en köklü konservatuvarlarındandır. | Unsplash

Türkiye’deki Önemli Konservatuvarlar

Bir konservatuvara girebilmek için istenilen YKS baraj puanı ve özel yetenek sınavı aşamalarını geçmeden önce sizlere ülkemizdeki önemli konservatuvarları tanıtmak isteriz. Konservatuvar sınavlarına girmeden önce size yakınlığı, konservatuvarda bulunan sanat dalları gibi faktörler seçiminizi doğrudan etkileyen faktörler olduğu için ilk etapta girmek istediğiniz okulları ana hatlarıyla tanımak çok önemlidir.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 

Temelleri 1914 yılında atılmış olan ülkenin en köklü konservatuvarlarından birisi olan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında yaylı, üflemeli ve vurmalı çalgılar, piyano ve şan alt bölümlerini kapsayan Müzik Bölümü'nün yanı sıra tiyatro ve bale ana sanat dallarında da eğitimler verilmektedir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı
1882'de Osman Hamdi Bey tarafından Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane adıyla kurulmuş olan daha sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı adıyla 1972 yılından itibaren hizmet vermeye başlamış olan bu kurum 3 ana bölüme ayrılmıştır. Müzik Bölümü; Yaylı Çalgılar, Piyano-Arp-Gitar, Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar, Kompozisyon ve Orkestra Şefliği ana sanat dalları, Müzikoloji Bölümü; Genel Müzikoloji ve Etnomüzikoloji, Sahne Sanatları Bölümü, Opera, Tiyatro ve Bale ana sanat dallarında eğitim verilmektedir.

Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 

Başkentte bulunan Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarında yaylı, üflemeli, vurmalı çalgılarla verilen eğitimlerin yanı sıra caz, müzikoloji, bale ve tiyatro ana sanat dallarında da eğitimler verilmektedir.

Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

1954 yılında İzmir Müzik Okulu adıyla eğitime başlayan konservatuvar 1958 yılında İzmir Devlet Konservatuvarı adını aldı. 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesine alınan konservatuvarda günümüzde, Müzik ve Sahne ana sanat Dalları, Bale, Kompozisyon ve Orkestra Şefliği, Opera ve Piyano Onarımı-Yapımı bölümlerinde eğitim verilmektedir.

Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

Ankara, İstanbul ve İzmir’in dışında bir Anadolu kentinde de bir konservatuvar bulunması fikrinden yola çıkılarak kuruluş hazırlıklarına başlanan Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Sahne Sanatları bölümlerinde eğitimler vermektedir.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı 

1983'de İzmir'de Türk Mûsikîsi Konservatuarı adıyla eğitim öğretim hayatına başlayan kurum 1984'de Ege Üniversitesi bünyesine dahil olarak eğitim vermeye başlamıştır. 1989-1990 eğitim öğretim yılında Ses Eğitimi, Türk Halk Oyunları ve Çalgı Yapım Bölümü kurularak, günümüzdeki dört bölümden oluşan konservatuvar yapılanmasına kavuşmuştur.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi

Ülkemizdeki en yeni kurulan konservatuvar olma özelliğini taşıyan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 2018 yılında eğitim öğretim hayatına başlamıştır.

Konservatuvarda aktif olarak eğitim öğretim faaliyetleri sürdüren Müzik Bölümü Türk Musikisi Ana Bilim Dalı ve Müzikoloji Ana bilim dallarında eğitim vermektedir. Konservatuvarda kanun, ney, tef, kaval, piyano, keman, ud, kemençenin yanı sıra ritim ve ses teknolojisi alanlarında da eğitimler verilmektedir. 

Gaziantep Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı 

Ülkemizin 3. Türk Müziği konservatuvarı olan Gaziantep Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarında Türk Müziği ve Türk Halk oyunları eğitimleri verilmektedir. Ayrıca konservatuvarın 2. Öğretim programı da bulunmaktadır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.