Müzik dersi almak için en iyi yer neresidir? Özel bir öğretmen mi, konservatuvar mı yoksa evde kendi kendine öğrenmek mi?

Herkes ritimleri öğrenir ve ortamlara farklı tepkiler verir, dolayısıyla bu durumda herkes için kesin ve tek bir yol olmamakla birlikte, bir konservatuvar kazanılması durumunda müzik eğitimi daha detaylı ve süreçle birlikte daha kolay olabilmektedir. Elbette bu şekilde bir eğitim kemanı ve müziği gerçekten seven ve gelecek vaadeden genç öğrenciler için geçerli.

Bu sonuca nasıl ulaştığımızı öğrenmek için okumaya devam edin.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Keman Öğrenmenin En Kolay Yeri Devlet okulu: Masrafsız bir öğrenme yolu

Öncelikle, çocuğunuz ne tür bir eğitime ihtiyacı olduğunu veya istediğini, hatta hangi müzik aletini sevdiğini bilmiyorsa, güzel sanatlar lisesinde okursa tüm enstrümanları deneyip, öğretmenle seçme şansı yakalayabilir. Devlet okulunda okuduğu sürece bunun masrafı yoktur ancak elbette enstrümanını satın alırken bir miktar para ödemeniz gerekecektir. Bu, elbette, çocuğunuzun okulunun ne kadar finansmana sahip olduğuna ve hatta öğrencilerin eğitim amacıyla kullanabilecekleri bir yaylı çalgıya sahip olup olmadığına bağlıdır.

Oğlunuzu veya kızınızı okulda keman çalmayı öğrenmeye teşvik ederek, en azından başlangıç için keman öğrenmenin ücretsiz yolunu seçmiş olursunuz!

Sonuçta, eğer kemana oldukça hevesli bir çocuğa sahipseniz ebeveynler olarak ivmeyi sürdürmek için müfredat dışı derslere para ödemek zorunda kalacaksınız veya çocuğunuza özel bir öğretmenle keman dersine kaydolmak zorunda kalacaksınız.

Yani, bakış açınıza bağlı olarak, ya çocuğunuzun daha erken ders almasını sağlayarak ileride daha da büyük bir masraftan tasarruf edersiniz ya da geriye bakıp çocuğunuzun bu kursları kendi finanse edebilecek yaşını neden beklemediğinizi sorgulayabilirsiniz.

Daha büyük bir öğrenci olarak, bırakın herhangi bir keman çalmak şöyle dursun, sadece bir keman tutma şansına sahip olmak için, çocuğunuzun muhtemelen çok sayıda müzik mağazasını ziyaret etmesi gerekecek, siz de mağazaların dört duvarı arasında oturup farklı keman ve keman stillerini denersiniz. Daha sonra, bir topluluğun parçası olarak çalma deneyimi elde etmek için, yetenekli müzisyenlerden oluşan bir gruba girmek için muhtemelen diğer ileri düzey müzik öğrencileriyle rekabet etmeleri gerekecekti. Bütün bunlar oldukça yorucu ve moral bozucu olabilir.

Kemanı ile koşan çocuk.
Keman en güzel küçük yaşlarda öğrenilir. Kemanı olan çocuğu tutamazsınız! Sağlayacağı faydalar sınırsız. | Unsplash

Görüyorsunuz, ihtiyaç duyacakları şey sadece keman değil, keman yayı, keman reçinesi, keman akort aleti, taşıma çantası, müzik sehpası ve yığınla kitap ya da nota! Ayrıca değiştirilmesi gereken keman tellerini de unutmayın!

Okullar, bakanlık müfredatlarının yardımıyla, tüm bunları kolaylaştırmayı ve her yaştan öğrenci için müziğe olan güveni artırmaya vurgu yapmayı hedefliyor; onlar için profesyonel bir müzisyen olma fırsatı sağlıyor!

Ne kadar gençseniz keman öğrenmek o kadar kolay

Farklı müzik aletleri türleri arasında: klavyeler, yaylılar, perdeli teller, nefesli çalgılar, üflemeli çalgılar ve vurmalı çalgılar, uzmanlar 8-12 yaş arasındaki çocukların gitar çalmayı öğrenmek veya davul dersleri almak için en uygun yaşlarında olduğunu öne sürüyorlar. Ama trend neyse onu takip etmek ve küçük çocuğunuz için en kolay seçeneğe kolay yoldan mı gitmek istiyorsunuz? Yani onları sadece gitar kursuna mı göndermeyi düşünürdünüz?

Keman çalmayı öğrenmek, genç öğrenciler için başka bir fırsat olarak listelenir, ancak çello veya bas gibi yaylı ailedeki diğerleri, küçük ellerle çalmak o kadar kolay olmadığı için göz ardı edilir.

Herkes çocukların sünger gibi bir beyne sahip olduğunu söyler, bu yüzden dünyanın en yetenekli müzik sanatçılarından bazıları, birçok insanı şaşırtacak şekilde, sadece küçük çocuklar veya klasik eğitim almadan önce genç müzisyenler olarak başlayanlar. Çocuğunuzun bir enstrüman çalmaya başlamak için çok küçük olup olmadığını tartışırken bunu aklınızda bulundurun, çünkü bir sonraki süperstar sizin çocuğunuz olabilir!

Araştırmalar, yedi yaşına gelmeden bir enstrüman çalmaya başlayan gençlerin, beyinlerinin yaratıcı motor bölgeleriyle daha iyi ve daha güçlü bağlantılar kurduklarını ve bu fırsat penceresinde becerinin kazanılmasını kolaylaştırdığını gösteriyor.

Gerçek şu ki, sanatında dört yaşında ustalaşmaya başlayan bir öğrenci, altı yaşında başlayan akranlarından birinden daha iyi bir performans sergileyecektir (gençlik orkestrasıyla düzenli eğitim ve pratik yaparak).

Çocuğunuz bu noktayı aştıysa endişelenmeyin. Uzmanlar, müziğe karşı bu duyarlılık penceresinin dokuz yaşına kadar devam ettiğine inanıyor, bu nedenle sevdiklerinizin öğrenmesi için hala zaman var! Ayrıca, bir enstrüman öğrenmek için asla çok yaşlı değilsiniz!

Bazı öğrenciler, müzik gibi sanatları ele alma biçiminde oldukça gelişmiş bir okula gidecek kadar şanslı olsa da, diğerleri aynı fırsatı elde edemezler.

Çocuğunuz mali açıdan sıkıntılı olan veya ulusal gereklilikleri karşılamayan bir devlet okuluna gidiyorsa, çocuğunuz müzik teorisi ve müzik eğitimine ilgi gösteriyorsa, daha farklı seçeneklere bakmanızın vakti gelmiş olabilir.

Köklü özel güzel sanatlar liseleri ya da konservatuvarlar çocuğunuza hayata en iyi başlangıcı vermenin harika bir yoludur, ancak ne yazık ki, aynı zamanda oldukça maliyetli olabilir. Büyük şehirlerde bulunan bu büyük okullar olağanüstü etikete sahip olabilir ama aynı zamanda bazı ailelerin karşılayamayacağı olağanüstü fiyatlara da sahipler.

İyi haber şu ki, bazı okullar müzik alanında doğal bir yetenek sergileyen veya istedikleri ve ihtiyaç duydukları eğitimi almalarını sağlamak için kısmi veya tam burs sağlayarak öğrencilere burs veriyor.

Keman öğretmenleri, yetenekleri görürlerse tavsiyelerde bulunabilirler veya hevesli bir ebeveyn olmanız ve bir sanat merkezine sizin yaklaşmanız gerekebilir. Çocuğunuzu yaz müzik kamplarına kaydettirmek de iyi bir fikir olabilir çünkü bu onların sanata olan bağlılıklarını gösterecek ve müzisyen olarak gelişmelerine yardımcı olacaktır.

Öğrenciler için bir müzik akademisine gitmenin en büyük avantajı, sahip olacakları olanaklardır: daha iyi bir müzik stüdyosu ve uygulama odası, müzik yapımına odaklanan daha gelişmiş öğretim yöntemleri ve daha deneyimli keman öğretmenleri ve normal okulda okumuş olsa orada ya da burada ara sıra alabileceği 1-2 saatlik keman derslerinin aksine müziği yaşama ve onu damarlarında hissetmek; onların eğitim sürecinde kazanacaklarının sadece ufak bir kısmıdır.

Bu nedenle, müziğe daha başarılı bir katılım için, kemana müzik okulunda başlamak, muhtemelen keman öğrenmenin en etkili yoludur.

Küçük Yaşta Keman Çalmanın Faydaları

Keman çalmak, becerilerin ve duyuların aynı anda kullanımını birleştirir.

Her öğrenci müzik çalışmaktan yararlanabilir, ancak ilk yıllarda keman dersleri verildiğinde bunun etkisi çok daha fazla olur.

Bunu düşündüğünüzde, müzik yapmak sadece sesinizi veya enstrümanınızı ses oluşturmak için kullanmaktan çok daha fazlasıdır, aynı anda birden fazla beceri ve duyunun kullanılmasını gerektirir. Örneğin, günlük hayatta kullanmayacağınız kasları kullanırken müzik okumalı, komutları dinlemeli ve melodiyi tekrar duymalısınız.

Ufak insanlar için tutması zor olan enstrümanları çalmak, aslında bazıları için oldukça yorucu bir fiziksel aktivite olabilir!

Keman dersleri bireyin IQ'sunu artırabilir

Renkli rubik küpler
Keman çalmak öğrencinin zekasını ufak bir miktar arttırsa da esas getirisi yaratıcılık yönünde olmaktadır. | Unsplash

Çatılardan bağıracak bir şey olmasa da araştırmacılar, haftalık müzik dersleri alan yaklaşık altı yaşındaki genç müzisyenlerin, deneyin başında ve dokuz ay sonra test edildikten sonra akranlarıyla IQ seviyelerinde küçük bir artış sergilediklerini buldular.

Keman gibi bir enstrüman çaldığınızda, normalde kullanacağınızdan daha fazla beyninizi kullanmanız gerekir; bu, antrenman yaparken ve pratik yaparken beyninizin daha çok çalıştığı anlamına gelir: örneğin, bir orkestra şefini izlerken keman notaları okuyup, sese odaklanıp ürettiğini görürsünüz.

Yaşlarındaki diğer çocuklara göre ortalama üç puan fazla bir artış önemli bir artış olmasa da, keman dersleri ergenlik çağına kadar devam ederse, IQ'larının eşit oranda ilerleyeceğini ve bu da onları diğer çocuklardan önemli ölçüde daha akıllı hale getireceğini gösteriyor.

Ellerinde enstrüman varken çocukları durduramazsınız!

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, beyninizi bir şeyleri farklı şekilde işleme biçiminiz nedeniyle, müzik sizi daha akıllı hale getirmede büyük rol oynayabilir, ancak müzik tek başına sizi daha zeki bir insan yapmaz. Sadece oradaki bazı ünlü müzisyenlere kendilerini zeki ve yeterince emin olarak görüp görmediklerini sorun!

Bununla birlikte müzik, sınıfta son derece önemli olan disiplini, dikkat süresini, ayrıntılara gösterilen özeni ve özgüveni geliştirir.

Siz de keman çalın ve özgüveninizi katlayın!

Tüm eğitim yararlarının yanı sıra, temel nokta, müziğin çocuğunuzu daha mutlu etme yeteneğine sahip olmasıdır.

Bir öğrenci müziğe ilgi gösteriyorsa, müzik iştahını zenginleştirmesine yardımcı olmak, onlara çok fazla zevk verebilir, onları kabuklarından çıkarabilir ve aynı zamanda bugünlerde okullarda yaygın olan çocukluk depresyonu gibi olumsuz duyguların gelişmesini engelleyebilir. Zorbalığa ve çocukların kendilerini değersiz hissetmelerine neden olan bir dizi başka faktöre de karşı koyabilir.

Bir keman ve müzik uygulamasıyla özellikle küçük öğrencilerin dikkatini çekebilirsiniz.

Havuzda çocuk kavgası
Müzik öğrenimi çocukluk depresyonu ve zorbalığa karşı koruyabilir. | Unsplash

Her insanın müziğe karşı kendi bireysel tepkisi vardır, bu da kişinin yaşamın tüm yönlerini farklı bir şekilde takdir etmesine yardımcı olabilir.

Müzik size kendinizi daha iyi anlamanızı sağlayabilir, bir kaçış yolu olarak hareket ederek kendinizi ifade etmenize yardımcı olabilir ve bir insan olarak neler yapabileceğinizi size gösterebilir.

Çocuğunuza, çocukluklarının bu önemli döneminde bu fırsatı vermekten daha iyi bir hediye ne olabilir? Mobil cihazlar için müzik uygulamaları da harika bir seçenek olabilir ve keman çalışırken size büyük bir avantaj sağlayabilir, burada keman öğrenme mobil uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.