Kemanın sesine pek çoğumuz hayranız. İşin ilginç tarafı bazı insanlar keman sesinden rahatsız olduğunu söyleyebilir. Evet, bu güzel sesli enstrüman yanlış kişi çaldığında veya bazı müzik tonlarında gerçekten rahatsız edici hale gelebilir. Keman istediği zaman neşeli, istediği zaman kederli, çoğu zaman romantik, biraz da epik olabilmektedir. Kemanı pop müzik de dahil hemen her türde duymamızın temel sebeplerinden biridir bu!

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Keman Öğrenmeye Başlamanız için 6 Neden

  • Duruşunuzu Kusursuzlaştırır

Bir enstrüman öğrenmeye karar veren bir insanın çoğunlukla kemanda karar kılması, kemanın ne kadar güzide bir enstrüman olduğunu bildiğinizde hiç de şaşırtıcı gelmeyecektir.

Sesi ve tınısı bu kadar büyüleyici çok az enstrüman vardır. Ancak keman öğrenmeye başlayacaklar için yalnızca ses ve tını elbette tek kıstas değildir. Kemanı diğer enstrümanların yanında öne çıkaran bir çok özelliği mevcuttur. Bunlardan ilki kemanı çalarken vücudunuzun aldığı pozisyonla ilgilidir. Görünüş açısından oldukça güzel bir estetiğe sahip olan bu duruşu kavramak sanıldığı kadar kolay değildir.

Belirli bir çalışma disiplini ve pratik gerektiren bu duruşu hakkıyla yapabilmek için çok fazla pratik yapmak ve yine çok fazla başarısız olmanız gerekmektedir. Kemanı düzgün bir şekilde çalmanın ilk adımı onu en doğru şekilde tutmaktan geçtiği için tutuş hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Bu telli çalgıyı vücudunuzun ağırlık merkezi tam olarak devreye girmiş durumda, yani karın kaslarınız gergin, omuzlarınız arkada ve aşağıda olacak ve hiç kıpırdamadan dik oturacak şekilde tutmalısınız. 

Vücut konumlandırma alışkanlıklarınıza yönelik yukarıda bahsettiğimiz ayarlamaların yanı sıra, her iki eliniz de farklı görevleri olduğundan, kol kaslarınızdaki baskıyı ve çoklu görev yeteneğinizi de geliştirmeniz gerekecektir. Bir elinizle karnınızı ovuştururken diğer elinizle başınızı okşamayı deneyin, ikisini aynı anda yapmanın ne kadar zor olduğunu fark ettiğinizde olayı kavrayabilmek için sıkı çalışmanız gerektiğini fark edeceksinizdir. 

Aktif olarak çalışacak olan kol kaslarına sahip olmanızın yanı sıra, kullanacağınız diğer boyun, omuz, sırt ve karın kasları da hiç de azımsanamayacak derecede bir üst vücut egzersizi yapacağınızı gösterir. Keman çalarken yapacağınız beyin egzersizinden hiç bahsetmiyoruz bile!

 Ayrıca kemanınızı tuttuğunuz açıda parmaklarınızı tellere yaymakta zorlanabilirsiniz. Kemanı hakkıyla çalmak bir müzisyen için deneyimlenen en zor pratiklerden biridir. Bu yüzden keman çalma sürecinde profesyonel bir destek almanız hem kemanı daha kısa bir sürede hem de en az hatayla öğrenmenizi sağlar. Çünkü profesyonel bir destek almadan başlanan keman eğitimlerinde enstrümanı çalarken yapılan yanlışlar fark edilemeden çalma pratiklerinize yerleşebilir ve bu da uzun vadede fizyolojik problemlere yol açabilir. 

  • Fiziksel ve Mental Sağlığınıza Pozitif Katkı Sağlaması

Vücuda zarar vermeden yapılan her türlü egzersiz çeşidi fiziksel ve mental sağlığı olumlu yönde etkilediğinden keman çalma egzersizleri yaparken de hem fiziksel hem de mental olarak oldukça fazla efor sarf edeceğinizden genel sağlığınıza pozitif etkileri de kaçınılmaz olacaktır.

Bireyin mutluluğunu etkileyen en önemli şeylerden birisi yaratıcılığını ve hayal gücünü kullanarak ürettiği somut şeyler veya soyut kavramlardır. Keman çalmada belli bir seviyeye geldiğinizde siz de belirli seviyelerde besteler yapacak ve bu besteleri yaptıktan sonra üretmenin verdiği hazzın ve mutluluğun tadına varmanız kaçınılmaz olacaktır. 

  • Portatif ve Estetiği Olan Bir Müzik Aleti Olması

Telli çalgılar ailesinin en küçük üyesi olan keman, minyon biri veya yanında ağır bir çanta taşımak istemeyen biri için harika bir seçimdir.

Piyano ve keman bir arada
Piyanonun aksine keman, taşıması oldukça kolay bir enstrümandır. | Unsplash

Taşıması oldukça kolaydır ve sıklıkla seyahat eden biriyseniz enstrümanı gittiğiniz her yere rahatlıkla götürebilmenizi sağlar. Keman çalan birinin vücut hareketlerinin ve duruşunu gitar, piyano veya diğer müzik aletlerini çalan kişilerin duruşları ve hareketleriyle kıyasladığınızda keman çalan kişilerin oldukça estetik bir görünüşe sahip olduğunu bilmek kemanı gözümüzde diğer enstrümanlardan bir tık daha öteye götürüyor. 

  • Çok Yönlü Bir Müzik Aleti Olması

Keman,  konserler sırasında performans gösteren birçok orkestranın büyük bir bölümünü oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda çok yönlü bir enstrüman olmasıyla da ön plana çıkar. Keman ile sadece klasik müzik yapmakla kalmaz, klasik caz çalabilir veya daha keskin bir ses elde etmek istiyorsanız elektrikli keman kullanarak çok farklı ses seviyelerine geçişler yapabilirsiniz.

Ses spektrumu diğer enstrümanlarla kıyaslandığında oldukça fazla olmasından dolayı birçok müzisyen tarafından da öğrenilmesi kaçınılmaz müzik aletlerinden birisi olmayı başarmıştır. Modern müzik türlerinden olan rap ve hip hop gibi türler bile arka planda genellikle bir keman solosunun sesini kullanır. Bunun sebebi de kemanın diğer tüm müzik türleri ile olan yüksek uyum kabiliyetidir.

  • Tatmin Edicilik Seviyesi Yüksek Bir Enstrüman Olması

Keman çalmanın kolay olmadığından bahsetmiştik. Kemanın bu özelliği de kemana başlamayı ve başarılı olmayı kuşkusuz daha da teşvik edici kılmaktadır.

Elbette, hangi enstrüman olursa olsun bir müzik aletinde ustalaşmanız zaman alacaktır. Ancak işin sonuna geldiğinizde çok sevdiğiniz sanatçıların bestelerini kendi başınıza başarılı bir şekilde çaldığınızı gördüğünüzde tatmin duygunuzun inanılmaz boyutlarda olacağını kesinlikle söyleyebiliriz. Keman, diğer enstrümanların aksine, büyük miktarda hassasiyet ve beceri gerektirir, bu nedenle bu tatmin duygusunu yaşayabilmek için çok fazla motivasyona ve öz disipline sahip olmalısınız.

  •  Zarif Bir Enstrüman Olması

Bir erkek ya da kadın müzisyen olarak kimse estetik görünümden uzak olarak tanımlanmak istemez. Neyse ki keman, çalabileceğiniz en zarif enstrümanlardan biridir ve sizi tüm izleyicilerinize zarif gösterecektir. Keman çalanlar parçanın göz kamaştırıcı görünmesini oldukça iyi sağlarlar, bunun nedeni kemanlarının şık görünümü ve pürüzsüz sesidir.

Keman Öğrenimi için Herhangi bir Yaş Sınırı Var Mıdır?

Keman öğrenimi için kişinin çok küçük (0-5 yaş arası) veya çok yaşlı (65 ve üstü ) durumları hariç olmak üzere fiziksel olarak herhangi bir engeli de bulunmaması halinde herhangi bir yaş engeli bulunmamaktadır. Her yaştan birey keman dersler alabilir ve kemanı etkin bir şekilde çalabilir. Ayrıca konservatuvar sınavlarına hazırlanmalarını sağlayarak keman yeteneklerini profesyonel olarak değerlendirmelerini sağlayabilirsiniz.

Çocukların keman derslerine başlaması için uzmanlarca önerilen yaş 7 olmasına karşın çocuğun el ve parmak kaslarının yeterince gelişmiş olması ve vücut koordinasyonun düzgün olması ilk şarttır. Bu özelliklere sahip çocuklar için 5-6 yaş bandında bile olsa keman dersleri almasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. 

Çocuklar mutlu bir ortamda, iyi bir keman öğretmeni ile keman gibi bir enstrümanı öğrenmenin yanı sıra müziğin verdiği disiplini ve sanata karşı bir hayranlık ve saygı duymayı öğrenir. Bu durum çocukların öz disiplin ve öz saygı geliştirmesinde çok etkin bir rol oynar.

Hiçbir anne ve baba çocuklarına bir sanat dalının verdiği özgüven ve hayal gücü geliştirme yeteneğini kolaylıkla veremez. Bundan dolayı çocuk yaşta başlanılan bir enstrüman çocuğun geleceğinde ve kişiliğinin gelişmesinde çok önemli ve pozitif katkılar sağlar. Bunun yanında çocuğun kendini ifade edebilme yeteneği büyük ölçüde artar ve gelişen ritim duygusu sayesinde çocuğun odaklanma gücü ve dikkati artar.

Böylece çocukluğundan beri sanatla ve müzikle yoğrulan çocuğun ileriki toplum hayatında işbirliği yeteneğinde, birlikte plan yapma yeteneğinde, sözel iletişim kurmada ve topluma uyum sağlama yeteneğinde gözle görülür bir fark oluşur. Yalnızca toplum hayatında da değil ebeveynleriyle olan iletişimi de çok daha kaliteli bir hale gelir. Üstelik devamlı özel dersler ya da kurslarla da teşvik edildiğinde konservatuvar sınavlarını kazanma şansları da artar.

Kulaklıkla müzik dinleyen çocuk.
Keman, yumuşak sesi ile otizmli çocuklar için harika bir terapi niteliği görmektedir. Ayrıca pek çok otizmli çocuğun keman başta olmak üzere pek çok enstrümanı iyi derece çalabileceğini biliyor muydunuz? | Unsplash

Otizmli Çocuklar ve Keman

Otizmli çocukların müzikle birlikte gerçekleştirilen terapileri otizmli çocuklar arasında oldukça yaygın olan bir terapi yöntemidir. Otizmli çocuklar arasında müziğin kullanımı onların hayattaki motivasyonları ve sosyal becerileri açısından oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Dış seslere tepki göstermeyen bir çok otizmli çocuğun müzik seslerine ve kimi enstrümanların sesine oldukça anlamlı tepkiler verdiği bilinen bir gerçektir.

Otizmli veya diğer çocuklar için bilgisayar ya da telefon uygulamalarını kullanarak müzik ve keman derslerini daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Özellikle otizmli çocukların uyaranlara oldukça açık olduğunu ve belli renk, şekil ya da notalara hayranlık duyabildiğini unutmadan hayatlarını güzelleştirebilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.