Birçoğumuzun çocukluktan itibaren gelen bir enstrüman çalma isteği mutlaka olmuştur. Kendinizi büyük bir salonu doldurmuş onlarca kişiye bir piyano resitali verirken veya arkadaşlarınızla bir bahçede toplaşıp onlara en sevdiğiniz gitar parçalarını çalarken hayal etmiş olabilirsiniz. Bu istek en çok da bir enstrümanı gerçekten iyi çalabilen örnek sanatçıları gördüğümüzde daha da depreşmektedir.

Örneğin 2009 Eurovision yarışmasında kemanıyla milyonlarca insanı kendine hayran bırakan Alexander Rybak isimli Norveçli Keman virtüözünü gözünüzün önüne getirin. O yarışmada birinciliği aldıktan ve kemanıyla çaldığı “Fairytale” isimli şarkısı o dönem için tüm dünyada en çok dinlenen şarkılardan birisi olmuştu. Birçok kişi Alexander Rybak’ın olağanüstü keman çalabilme becerisinden etkilenmiş, kendisini keman kurslarını araştırırken bulmuştu.

Elbette herhangi bir enstrüman çalmaya niyetlendiğinizde eğer ki kafanızda çok net olarak bir enstrüman belirlemediyseniz çalacağınız enstrümanı belirlemek ilk başta biraz zorlayıcı olabilir. Kendinizi Google’a en popüler enstrümanlar veya çalması en kolay enstrümanlar yazarken bulabilirsiniz.

Elbette tüm enstrümanları hakkıyla çalabilmenin ilk adımı fazlasıyla pratik yapmak ve zaman ayırmaktır. Enstrüman seçiminde kimi zaman sesini dinlemeyi sevdiğiniz enstrümanları seçmeye eğilimli olsanız da seçimde araya başka faktörler de girebilmektedir. Bunlar genellikle maddi kaygılardan kaynaklanan faktörler olmakla birlikte satın alınabilirlik seviyesi ve ekipman bulma kolaylığı ile ilişkilidir.

Keman söz konusu olduğunda ise çalması en kolay ve aynı zamanda en zor enstrüman olduğu söylenmektedir. Yine satın alınabilirlik seviyesi kemanın türüne göre değişmekle birlikte diğer enstrümanlar içinde en uygun fiyata bulunabilir seviyededir.

En iyi Keman öğretmenleri müsait
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (17 yorum)
İrem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Tuna
5
5 (12 yorum)
Tuna
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Diğdem
5
5 (11 yorum)
Diğdem
₺80
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ece
4,9
4,9 (14 yorum)
Ece
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sezen
5
5 (10 yorum)
Sezen
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Zilan
5
5 (8 yorum)
Zilan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Büşra
5
5 (11 yorum)
Büşra
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dara
5
5 (13 yorum)
Dara
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Keman Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Keman söz konusu olduğunda bilinen yanlışlardan birisi de çocukken öğrenilmesi gerektiğidir. Keman hemen hemen her yaşta öğrenilebilen bir enstrümandır. Yine de her potansiyel kemancının virtüöz olma yolunda çalışmalar yaparken dikkate alması gereken bazı şeyler vardır.

Bilmelisiniz ki keman sadece bir enstrüman değil, prestijli bir kulübün veya topluluğun amblemidir. Bir kemancı olmayı öğrenirken bile, ne derece olursa olsun, tutkularınızı paylaşan diğer kemancılarla tanışacağınızı unutmamalısınız. 

Senfoni orkestrasında keman çalan müzisyenler
Keman, solo olarak da çokça dinlendiği gibi senfoni orkestralarının da vazgeçilmez enstrümanlarıdır. | Pixabay

Aktif bir sosyal medya kullanıcısıysanız benzer düşünen müzisyenler veya müzik severlerle bağlantı kurabilirsiniz. Hayatınızda bunun mümkün olduğu bir noktadaysanız ve keman çalma tutkunuz gerçekten bu kadar derinse, hayatınızın her anında kemanın ne kadar etkili bir hale görebilirsiniz.

Bu enstrümana olan tutkunuzda yalnız olmadığınızı bilmek oldukça güven verici bir olgudur. Bazıları için bu topluluk duygusunu hissetmek kişinin çalma zevkine inanılmaz katkılarda bulunur. Bu his aslında bir toplulukla icra edilen hemen hemen her enstrüman için geçerlidir diyebiliriz.

Bu aşamada kaçınacağınız en önemli şeylerden birisi sizden seviye olarak çok ileride olan kemancıları görüp motivasyon kaybına uğramamanızdır. Yetenekli müzisyenler olabilecekleri doğru olsa da, daha yavaş yolu seçmenin, müzik teorisini öğrenerek çalmaya devam etmenin ve teknikte ustalaşmanın ileride size getireceği faydalar kesinlikle çok fazladır.

Bu yüzden keman çalma ve öğrenme sürecinde sabırlı olmayı bilmeniz gerekmektedir. Herhangi bir enstrümanın müzisyenlerinin cesaretinin kırılması oldukça yaygın bir gözlemdir ve kemancılar bu açıdan diğerlerinden hiç de farklı değildir.

Motivasyonunuzu yüksek tutmak uzun vadede keman çalma becerilerinizi geliştirmeniz açısından inanılmaz derecede faydalı olacaktır. Temel bilgilerde ustalaşmak, kemanı vücudunuzda doğru konumlandırabilmek ve basit akorları çalabilmek, bir kemancı olarak gelişiminizde büyük başarılardır.

Bununla birlikte yeni başlayanlar olarak henüz bir grup veya yerleştirme için seçmelere katılmaya hak kazanmadıysanız öğrenmenin ilk ve orta aşamasının uzun yıllar alabileceğini asla unutmamalısınız.

Kemancıları özel olarak etkileyen bir diğer husus da bir kemanı tutma ve yaralanmayı önlemek için en uygun pozisyonda çalıştırma sanatında ustalaşmaktır. Keman çalmanın fiziksel yönlerini öğrenmek, tıpkı bir melodiyi çalma yeteneği gibi, çok fazla pratik gerektirir.

Aslında ilk etapta önemli değilmiş gibi gözükse de sahnede veya kemanı çalacağınız herhangi bir yerde doğru duruşun önemi tahmin edemeyeceğiniz kadar fazladır. Hem estetik açıdan hem de sağlık açısından büyük önem taşıyan kemanı doğru tutmak, ilk öğrenmeniz gereken şeydir. Hatta bununla ilgili ayrı ve özel bir çalışma yapılması da gereklidir.

Doğru tutuş tekniklerini ilk aşamada pas geçen birçok kemancının ileriki yaşamlarında ciddi sırt ve omuz ağrıları çektiği bilinen bir gerçektir. Özellikle boyun fıtığına kadar götürebilen bir yanlış olması dolayısıyla keman öğrenirken bu hususa özellikle dikkat etmeniz önerilmektedir.

Kemanınızın Bakımı

Sonunda kemanınızı bin bir araştırma sonucunda satın aldınız ve çalmaya başladınız diyelim. Ancak bu noktada bilmeniz gereken bir diğer nokta da kemanınızı uzun yıllar kullanabilmek için ona çok iyi bakmanız gerektiğidir. Kemanınızın bakımını doğru bir şekilde yapmadığınızda ömrü kısalacak ve bu durum size ek maliyetler olarak geri dönecektir. Hatta ve hatta kemanınızın bakımını çok fazla aksatırsanız yeni bir keman alma durumuyla bile karşı karşıya kalabilirsiniz ki şuan bu Türkiye koşullarındaki kur hareketliliği sebebiyle asla istemeyeceğiniz bir şey olacaktır.

Bir müzik aletinin bakımını yapma fikri bazılarına biraz sıkıcı gelebilir ama bu yukarıda da belirttiğimiz üzere fazlasıyla gerekli bir işlemdir ve emin olun yaptıkça alışkanlık haline gelecektir. Şimdi kemanınıza en iyi şekilde bakmanız ve ömrünü uzun tutmanız için aşağıda sıraladığımız tavsiyelere bir göz atalım.

Temel adımlar şunları içerir:

  • Her oyun seansından sonra yay ve tellerdeki reçineyi silmek.
  • Hem enstrümanın hem de yayın tahta kısmının tozunu almayı unutmamak.
  • Yapışkan reçine kalıntılarını gidermek için sert çözücülerin kullanılmasından kaçınmak. Bu enstrümanınızın kaplamasına zarar vermenize neden olabilir.
  • Her seanstan sonra yayı gevşetmeyi unutmamak.
  • Köprünün ve ses direğinin doğru konumlandırılmasını sağlamak.
  • Cihazınızın mandallarının doğru şekilde takıldığından emin olmak.
  • Tellerde aşınma olup olmadığını kontrol etmek ve gerekiyorsa değiştirmek.
  • Kemanınızı kutusunda, sıcaklık kontrollü bir ortamda saklamak.

Keman Çalma İpuçları

Gelelim kemanınıza nasıl bakılacağını öğrendikten sonra onu nasıl çalacağınızın ipuçlarını vermeye. Artık kemanınıza nasıl bakılacağını öğrendiğinize göre, aşağıdaki yeni başlayanlar için hazırladığımız ipuçlarımıza bir göz atın.

Metronom ve keman
Tüm müzik enstrümanlarını çalarken değişmeyen yardımcı metronomu yanınızdan eksik etmemelisiniz. Taşımakta zorlanıyorsanız artık mobil cihazlarınıza da metronom uygulamaları yükleyebilirsiniz. | Pixabay

Keman çalmayı öğrendiğinizde, tek ihtiyacınız olanın kendiniz ve enstrümanınız olduğunu düşünmek oldukça yaygın bir yanlıştır. Keman öğreniminizde kullanabileceğiniz keman öğreten telefon uygulamaları olduğu gibi er kemancının güvenilir enstrümanının yanı sıra şunlara da ihtiyacı vardır:

- iyi bir yay

- bir taşıma çantası

- bir reçine 

- bir müzik standı ve notalar

- kalemler ve silgiler (not almak için)

- bir metronom (ritim duygunuzu oluşturmaya yardımcı olan bir cihaz)

- iyi aydınlatma ( çalma alıştırması yapmak için)

Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Pratik Yapılmalı

Keman çalmanın gün içerisinde herhangi bir doğru zamanı veya saati elbette yoktur. Siz kendinizi keman çalmaya ne zaman hazır hissediyorsanız keman çalmak için en doğru zaman odur. Nasıl ki düzenli aralıklarla acıkıp her gece yaklaşık aynı saatte uykunuz geliyorsa, kendini işine adamış kemancılar da "kendi" saatlerinde çalmak için can atarlar.

Keman çalmayı öğrenmek için her ne kadar her gün pratik yapma önerilse de kişinin iş hayatına ve günlük dinamiklerine bağlı olarak değişebilir. Ancak belirli bir rutin oluşturmak kesinlikle öğrenme sürecinizi hızlandıracak ve ulaşmak istediğiniz seviyeye her gün daha da yaklaştıracaktır.

Ayrıca pratik yapmak için belirli bir zaman ayırmazsanız veya günün belirli bir saatini hedef olarak seçmezseniz, çok meşgul olmanız, çok yorgun olmanız veya antrenmanı tamamen atlamak için başka bir bahane bulma olasılığınız fazlasıyla yükselecektir. Bu da sizi keman çalma sürecinde gerilere atacak ve hayal kırıklığına neden olacaktır.

Etkili Bir Şekilde Keman Çalmak için İpuçları

-Metronom Kullanmak

Bir metronom, vuruşları bildirerek müzikal olarak zamanı korumanıza yardımcı olur. Çalmakta olduğunuz müzik parçasının hangi tempoda yazıldığına göre ayarlanan sabit 'tik-tak' sesi, o parçanın çalınması gereken doğru zamanı yakalamanıza yardımcı olacaktır. Metronomunuzun "sayma" hızı tamamen size bağlıdır. Hızlı veya yavaş veya bu aralıkta herhangi bir yere ayarlayabilirsiniz. Yavaş başlamak, örneğin 2/2 vuruşla başlamak ve ısınırken en ateşli parçayı çalana kadar tempoyu artırmaya çalışmak doğru bir şekilde keman çalmayı sağlayacağı için size motivasyon kazandıracaktır.

-Çeşitli Keman Uygulamaları İndirmek

Genel olarak müzik uygulamaları ve özellikle keman çalmaya yönelik uygulamalar ücretsiz olarak indirilebilirken, bazıları küçük bir ücret talep edebilir. Maliyetin değip değmediğini veya uygulamanın bu aşamada gerekli olup olmadığını belirlemek size kalmış bir durumdur.

- Bir Not Defteri Tutmak

Ders dışında not almak da size oldukça faydası olabilecek eylemlerden birisidir. Keman eğitmeniniz için bir sonraki seansınızdan önce sormayı düşündüğünüz ancak unutabileceğiniz sorularınızı bu deftere yazarak sorularınızı sorabilirsiniz. Bunun dışında zamanla ilk öğrendiğiniz bilgileri unutmaya başlayabilirsiniz. Not defterinizi düzenli okuyarak başlarda yazdığınız önemli bilgileri hafızanızda hep taze tutabilir böylece tüm bilgileri sıkı bir şekilde beyninize kazıyabilirsiniz.

Tüm bu nedenler ve daha fazlası için, öğrenirken alabileceğiniz notlar için bir defter veya klasör tutmak iyi bir fikirdir. Kemana olan yeteneklerinizde ilerledikçe, ne kadar ilerlediğinizi görmek için notların üzerlerine geri döndüğünüzde geldiğiniz noktayı görüp kendinize olan güveninizi pekiştireceksiniz. Bu keman çalma sürecinde oldukça önemli bir detaydır.

Kendi İmkanlarımla Keman Öğrenebilir Miyim?

Keman öğrenmek için internette birçok video ve kaynak olsa da keman öğrenme sürecinin kendi başına geçirilmesi uzmanlarca önerilmez. Duruşunuzda veya kemanı tutuşunuzda sizin fark etmeyeceğiniz bir yanlışlık olduğunda bir eğitmenin sizi düzeltmesi gerekir aksi takdirde o yanlış sizinle birlikte kalacak ve duruşunuzun yanlış olarak sizde yer etmesine neden olacaktır. Elbette bu yalnızca duruş açısından bir örnek.

Bu örnekleri tüm keman çalma sürecine de yayabiliriz. Bu sebeple bir eğitmen eşliğinde çalışmak, hem sizin göremediğiniz yanlışları anında sizi uyarıp düzeltmesiyle hem de etkili öğrenme adımlarını size kazandıracak olmasıyla her zaman en doğru seçenek olacaktır. Ayrıca bu işte ciddiyseniz konservatuvar ve konservatuvara bağlı ortaokulları tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.