İstanbul gibi nice sanatçılara ilham veren bir şehirde resim öğrenmek harika bir fikir olabilir!

Resim yapmayı öğrenmek istiyorsanız önce karşılaşacağınız farklı teknikleri ve terimleri ve bunların tarihlerini öğrenmeniz gerekecek. Resim öğrenirken çok büyük olasılıkla sulu boya, yağlı boya ve akrilik boya ile çalışmayı öğreneceksiniz.

İstanbul resim atölyeleri ile tuvalde bu boyalarla çalışmada ustalaşabilir, kendinizi resimle ifade etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

En iyi Resim öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (10 yorum)
Ceren
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (20 yorum)
Neslihan
₺25
/saat
İlk ders ücretsiz!
Pelin
5
5 (9 yorum)
Pelin
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Aleyna
5
5 (3 yorum)
Aleyna
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (3 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ömer
5
5 (3 yorum)
Ömer
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sıla
5
5 (8 yorum)
Sıla
₺35
/saat
İlk ders ücretsiz!
Omer
5
5 (2 yorum)
Omer
₺40
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (10 yorum)
Ceren
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (20 yorum)
Neslihan
₺25
/saat
İlk ders ücretsiz!
Pelin
5
5 (9 yorum)
Pelin
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Aleyna
5
5 (3 yorum)
Aleyna
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (3 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ömer
5
5 (3 yorum)
Ömer
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sıla
5
5 (8 yorum)
Sıla
₺35
/saat
İlk ders ücretsiz!
Omer
5
5 (2 yorum)
Omer
₺40
/saat
İlk ders ücretsiz>

Bir Resim Kursu Seçmek

Öncelikle sulu boyadan bahsedelim. Bu boya türü isminden de anlaşılabileceği gibi su bazlıdır ve kullanırken su kullanılır. Bu boyada basit ve kolay bulunan maddeler olduğundan dünyanın en eski resimleri sulu boya ile yapılmıştır. Bu da sulu boyayı günümüzde en çok kullanılan resim malzemelerinden biri hâline getiren unsurlardan biri. Resim dünyasına daha yeni adım atıyorsanız ve sulu boya öğrenebileceğiniz bir İstanbul resim kursu arıyorsanız çok şanslısınız! Bol bol seçeneğiniz olacak.

Sulu boya ile ne ne tür resimler yapabileceğinizi merak ediyorsanız size hemen cevabını verelim: Her tür resim yapabilirsiniz! Sulu boyayı bir sanatçının alıştırma defterinden kilisenin duvar resimlerine kadar her yerde görebilirsiniz.

Yağlı boya kullanarak resim yapmayı öğrenmek istiyorsanız sulu boyaya kıyasla biraz daha zorlanabilirsiniz. Yağlı boyaların tarihi çok eskiye dayansa da Rönesans döneminde popüler hâle gelmiştir. Diğer boyalara kıyasla daha pahalı olabiliyor. Kullanımı da biraz daha zahmetli.

Resim ressam çizim
Sanatla uğraşarak yeni ilgi alanlarını keşfedebilir, farklı hobiler edinebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Yağlı boya adından da anlaşılabileceği gibi yağ bazlı olduğundan renkleri karıştırırken veya boyayı inceltirken su kullanamazsınız. Bu boyaları inceltmek için genelde terebentin kullanılır.

Resim yapmaya yağlı boya öğrenerek başlamak istiyorsanız İstanbul'daki resim kurslarıyla veya kendi kendinize çizim ve resim becerilerinizi geliştirmeniz gerekiyor. Temel çizim becerileri edinmek, resim yaparken size büyük kolaylıklar sağlayabilir. Bu nedenle yağlı boya öğreniyor olsanız da çizim becerileri edinip bunları uygulamaya koymayı unutmayın!

Akrilik boya ise sulu boyanın aksine daha yeni çıkmış bir boyadır. 1900'lerin ortalarında ortaya çıkan bu boya türü, kısa sürede hem amatörlerin hem de profesyonel ressamların favorisi oldu. Bunun sebebi çoğu yerde bulunabilmesi ve fiyatının çok da yüksek olmaması olabilir.

İstanbul'da akrilik boya ile resim öğrenmek istiyorsanız Pop Art stilinden figüratif resme kadar birçok çağdaş resimden ilham alabilirsiniz. Beğendiğiniz bir sanatçıdan alacağınız ilham, resim yapmayı öğrenmenize yardımcı olabilir. Hem böylece hangi stilin daha çok hoşunuza gittiğini keşfedebilirsiniz.

Resim Teknikleri

Hemen fırçanızı alıp resim becerilerinizi geliştirmeye başlamak daha cazip gelse de öncelikle bazı önemli terimleri ve teknikleri öğrenmek daha faydalı olabilir. İyi bir ressam olmak istiyorsanız renk teorisi gibi kavramları öğrenerek kursa birkaç adım önde başlayabilirsiniz!

Resim ressam
Resim kursuna başlamadan önce edinmeniz gereken bazı malzemeler olabilir. | Kaynak: Pexels

İster bir insan figürü, ister natürmort bir resim yapıyor olun; renkleri anlamak yapacağınız her işin temeli olacaktır. Bu teoriye göre bir renk çarkı var. Hangi rengin hangisinden meydana geldiğini, ana renklerin neler olduğunu, hangi renkleri kullanabileceğinizi kolayca görebiliyorsunuz. Renk karıştırma ve kompozisyon becerilerinizi geliştirmeye başlamak için ana renkler ve ara renkleri iyice öğrenmeniz çok önemlidir.

Şimdi en çok kullanılan boyalarla çalışırken işinize yarayabilecek birkaç tüyo verelim.

Akrilik

Bir boyada uygulanan teknik çoğu zaman diğer boyalarda da uygulanabiliyor. Şimdi bahsedeceğimiz teknik de bunlardan biri: Kuru fırça tekniği. Akrilik boyayı inceltmeden direkt kuru fırçayla tuvale uygulama tekniğine deniyor.

Diğer boyalarla da uygulanabilen bir diğer teknik ise noktalama tekniği. Boyaya batırdığınız fırçanızı alıp tuvalinizi küçük küçük noktalar ile dolduruyorsunuz. Binlerce küçük nokta bir araya gelip büyük bir resmi oluşturuyor. Sonuçta rüya gibi bir resminiz oluyor!

Yağlı Boya

Akrilik boya gibi yağlı boyayla da kuru fırça tekniğini deneyebilirsiniz. Yine aynı etkiyi elde edeceksiniz; resminize puslu bir hava katacak.

Islak üstüne ıslak (wet on wet) tekniğini ise efsanevi ressam, bir zamanlar TRT'nin vazgeçilmezi Bob Ross'tan duymuş olabilirsiniz! Bir tür solvent ile inceltilmiş boyanın ıslak bir tuval üzerine uygulanmasına verilen isimdir. Yağlı boyada buna alla prima da deniyor: Henüz kurumamış boyanın üstüne resim yapma tekniği. Bu teknik genelde resme daha fazla doku kazandırmak için kullanılır.

Sulu Boya

Eğer sulu boya ile farklı teknikler öğrenmek istiyorsanız birazdan resim kursları İstanbul seçeneklerinize yer vereceğiz. Şimdi size birkaç ipucu daha verelim.

Sulu boyada sadece bir teknik uygulanabilirmiş gibi görünse de aslında seçenekleriniz sonsuz! En çok kullanılan tekniklerden biri de "flat wash" tekniğidir. Bu hepimizin uyguladığı bir teknik aslında: Kuru tuvalin üstüne ıslak boya tekniği. Islak üstüne kuru tekniğinde ise tam tersini yapıyoruz.

Bu gibi temel kavramları öğrenerek daha ileri tekniklere hazırlık yapabilirsiniz. Bu gibi teknikler resimlerinizin kalitesini büyük ölçüde artıracaktır. Portre çizimi, gölgelendirme ve manzara resimleri yapmakla ilgileniyorsanız bu teknikleri uygulayabiliyor olmanız çok önemlidir.

Resim fırça
Farklı teknikleri uygularken kendinize özgü yeni teknikler de geliştirebilirsiniz! | Kaynak: Pexels

İstanbul'da Resim Kursları

İstanbul'da akrilikten guaj boyaya, resmin tarihinden Van Gogh'un hayatına kadar her şeyi öğrenebileceğiniz harika kurslar bulabilirsiniz:

 • Taksim Sanat Merkezi Resim Kursu
  Resim derslerine her yaştan ve her seviyeden isteyen herkes katılabilir. Kayıtlar için hiçbir ön koşul aranmıyor. Resim yeteneklerini geliştirmek isteyen herkes resim derslerine katılabiliyor. Burada isterseniz grup dersleri isterseniz de özel dersler alabiliyorsunuz. Karakalem, yağlı boya, sulu boya gibi eğitimler alarak konservatuvara hazırlanabilir veya yeni bir hobi edinebilirsiniz.
 • Mimar Sinan Mezunları Resim Kursu
  Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bu kursta resim dersleri alarak devlet ve vakıf üniversitelerinin güzel sanatlar bölümlerini derecelerle ve burslarla kazanma fırsatı yakalayabilirsiniz. Karakalem, desen, kuru boya, pastel boya, sulu boya, akrilik ve yağlı boya tekniklerinin yanı sıra Moda Tasarımı, 3 Boyutlu Maket Tasarımı, Anime, Ebru, Heykel ve Seramik programlarından istediğinize katılabilirsiniz.
 • Çağatay Sanat Akademisi Resim Kursu
  Çağatay Sanat, teknik resim kursu İstanbul seçenekleri arasından en çok tercih edilenlerden biri. Özellikle bir üniversitenin Güzel Sanatlar fakültesine gidebilmek istiyorsanız bu kursu tercih etmek harika bir fikir olabilir. Özel yetenek sınavlarına hazırlık dersleriyle uzman öğretmenlerle birlikte hazırlanabilir, resim becerilerinizi geliştirmeyi hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.
 • Arkhe Sanat Resim Kursu
  Arkhe Sanat'ta ister hobi olarak ister üniversiteye hazırlanmak için resim dersleri alabilirsiniz. Hobi atölyesinin eğitim programı şunları içeriyor: Çizgi ve Ton çalışmaları, Geometrik Form çizimleri, Obje ve Doğa etütleri, Natürmort çizimleri, Klasik Büst ve Tors çizimleri, Portre, ayrıntı ve Figür etütleri, Artistik Anatomi dersleri, Model (Nü) çalışmaları, Artistik Perspektif dersleri, Serbest uygulamalar, Renkli kalem, Suluboya, Akrilik ve Yağlıboya.
 • Şişli Sanat Kursu - Resim Kursu
  Yağlı boya workshop, soyut resim workshop, karakalem workshop... Resimle birlikte yeni bir hobi edinmek istiyorsanız bu gibi workshoplar tam size göre olabilir. Burada da güzel sanatlara ve konservatuara hazırlık dersleri alabilirsiniz.
 • Özel Kadıköy Sanathane Resim Kursu
  MEB onaylı Sanathane Resim Atölyesi'ne katılarak katılım ve başarı sertifikaları almaya ne dersiniz? Bu kursa katılmak için en az 12 yaşında olmanız yeterli! Resme merakı olan, kendini geliştirmek isteyen, resme ilgisi olduğu hâlde yeteneği olmayan, sanatçı kimliği ile öne çıkmak isteyen; kısacası herkes bu atölyeye katılabiliyor! Temel çizim teknikleri, kompozisyonu nasıl iyileştirebileceğinizi, resimde oran ve orantıyı nasıl sağlayacağınızı, boyama yöntemlerinizi nasıl geliştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bir başka seçenek de Superprof''taki resim öğretmenlerimiz! İstanbul'daki özel resim öğretmenlerinden dersler alarak resme sıfırdan başlayabilir, farklı tekniklerde kendinizi geliştirebilirsiniz.

İstanbul'daki resim öğretmenlerinin ortalama saatlik ücreti 69 TL. Tabii ki bu ücret sizin seviyenize, yaşadığınız yere, öğretmenin aldığı eğitimlere, ders almak istediğiniz resim türüne göre değişebiliyor. Dilerseniz Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Bursa, Konya ve Adana gibi farklı şehirlerdeki öğretmenlerden online resim dersleri de alabilirsiniz!

Resim becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız dünyanın her yerinde size yardımcı olmayı bekleyen binlerce öğretmen olduğunu unutmayın. Tabii sadece öğretmeninize güvenmemeli, siz de elinizden geleni yapmalısınız. İyi bir ressam olmak sadece yetenekle değil, emek harcayarak kazanılmış teknik beceriyle mümkün.

Resim öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim. Yeni bir dil öğrenmekse hobilerim arasında.