Kendini sanatla ifade etme fikri, daha ilk mağara resimlerinden günümüze kadar evrim geçirerek gelmiştir. Ve günümüzde de evrim geçirmeye devam ediyor. Sosyal medya sayesinde artık sanat eserlerine ve galerilere çok daha kolay ulaşabiliyoruz. Gidemediğimiz galerileri bile internet sayesinde ziyaret edebiliyoruz. İnsanların sanatsal düşünceleri bazen video, bazen fotoğraf ve bazen çok farklı bir eserle karışımıza çıkabiliyor.

Ankara’da resim yapmayı öğrenmek istiyorsanız zaten Instagram’da farklı ressamları ve sanat bloggerlarını takip etmişsinizdir bile! Bazılarından ilham almış bile olabilirsiniz. Bu makalemizde size bu ilhamı nasıl kullanacağınızı öğretecek kurslardan bahsedeceğiz. Ankara resim atölyeleri ile ister başlangıç seviyesinde olun ister sadece resim workshoplarına katılmak isteyin, derslerinize başlamadan önce belli başlı terimleri öğrenmek sizin yararınıza olacaktır.

En iyi Resim öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (10 yorum)
Ceren
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (20 yorum)
Neslihan
₺25
/saat
İlk ders ücretsiz!
Pelin
5
5 (9 yorum)
Pelin
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Aleyna
5
5 (3 yorum)
Aleyna
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (3 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ömer
5
5 (3 yorum)
Ömer
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sıla
5
5 (8 yorum)
Sıla
₺35
/saat
İlk ders ücretsiz!
Omer
5
5 (2 yorum)
Omer
₺40
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (10 yorum)
Ceren
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (20 yorum)
Neslihan
₺25
/saat
İlk ders ücretsiz!
Pelin
5
5 (9 yorum)
Pelin
₺60
/saat
İlk ders ücretsiz!
Aleyna
5
5 (3 yorum)
Aleyna
₺65
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yusuf
5
5 (3 yorum)
Yusuf
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ömer
5
5 (3 yorum)
Ömer
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sıla
5
5 (8 yorum)
Sıla
₺35
/saat
İlk ders ücretsiz!
Omer
5
5 (2 yorum)
Omer
₺40
/saat
İlk ders ücretsiz>

Kendiniz için En İyi Resim Kursunu Seçin

Resmin tarihiyle ilgili az da olsa bir bilginiz varsa yağlı boyanın Rönesans’tan bu yana en çok kullanılan boya olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Bunun birçok sebebi var ve bu sebepler kişiden kişiye değişebiliyor. Ancak genel olarak yağlı boyanın en çok tercih edilen boya olmasının sebebi içeriği. Yağlı boya, adından da anlayabileceğiniz gibi yağlı pigmentler içeriyor. Bu da yağlı boya tablolarının canlı görünmesini sağlıyor. Ayrıca sanatçıya bazen daha boya kurumadan bir kat daha geçme imkânı sunuyor! Bu teknikten daha sonra biraz daha bahsedeceğiz. Yağlı boya kullanarak çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz ama bu boya genelde biraz daha ileri derslerde öğretiliyor. Çünkü bu boya diğerlerine kıyasla hem daha pahalı hem de inceltmek için terebentin kullanmanız gerekiyor. Bu nedenle resme bu boyayla başlamak pek iyi bir fikir olmayabilir.

Akrilik boya ise yağlı boyaya kıyasla çok daha yeni bir boyadır. 1900’lerin ortalarında ortaya çıkmıştır. Ancak piyasaya sürüldüğü zamandan bu yana birçok amatörün ve profesyonelin favorisi olmuştur. Çünkü bu boyanın fiyatı hem biraz daha düşük hem de daha hızlı öğrenilebiliyor. Bu boya size pek tanıdık gelmeyebilir ama en ünlü çağdaş sanatçıların bazılarının eserleri akrilik boyayla resmedilmiştir. Ankara resim kursları ile bu boyayla resim yapmaya başlayabilirsiniz. Akriliği tüm incelikleriyle öğrenebilir, kendi eserlerinizi ortaya çıkabilirsiniz.

Resim ressam fırça
Ankara'daki resim kursları ile en çok kullanılan teknikleri öğrenin! | Kaynak: Pexels

Sulu boya ile boya yapmak ilk başta çoğu kişiye biraz çocukça geliyor. Ama aslında sulu boya resim dünyasında en çok tercih edilen boyalardan biri. Sulu boyanın hem kullanımı çok kolaydır hem de diğer boyalara kıyasla çok daha ucuz olur. Bu nedenle resme yeni başlıyorsanız bir süre çalışmalarınıza sulu boya ile devam etmek hem hesaplı olacaktır hem de sizi derslere motive edecektir. Çünkü sulu boyayı kullanmayı çok çabuk öğrenebilecek ve kendi resimlerinizi yapmaya başlayabileceksiniz! İlham almak için Mary Whyte ve Jose Apaza gibi isimlerin eserlerine bir göz atabilirsiniz.

En Çok Kullanılan Resim Teknikleri

Resim derslerinde karşınıza çıkabilecek boyaları iyice anladıktan sonra artık bu boyalarla neler yapabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Daha yeni öğrendiğiniz kavramları pratiğe dökmek başlarda biraz zor olabilir. Ancak farklı teknikleri kullanırken bu gibi kavramları da daha rahat öğrenebilirsiniz. Siz de resim kursları Ankara seçeneklerinizle farklı boyalarda farklı teknikler öğrenirken kendi tarzınızı geliştirebilirsiniz!

Şimdi en sık kullanılan tekniklerden bahsedelim.

Akrilik Boya

İster natürmort resim yapıyor olun, ister bir insan figürünü resmetmeye çalışıyor olun; resim yaparken kullanabileceğiniz çeşitli teknikler öğrenerek çok uzun bir yol katedebilirsiniz. Akrilik boyanın yanı sıra sulu boya ve kuru boyayla da uygulanabilen tekniklerden biri kurunun üstüne ıslak tekniğidir. Bu teknikte boya suyla inceltilir ve kuru bir tuvale uygulanır. Akrilik boyayla yapılan resimlerde en çok kullanılan teknik budur. Siz de resim kurslarında bu tekniği sık sık kullanacaksınız. Bir de “yıkama” tekniği vardır. Bu teknikte akrilik boya sulu boya gibi görünene kadar suyla inceltilir. Hızlı kuruyan akrilik boyayla sulu boya etkisi yaratmak istiyorsanız bu tekniği kullanabilirsiniz.

Resim ressam tuval
Resimde en temel teknikleri öğrendikten sonra kendi tekniklerinizi de geliştirmeye başlayabilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Sulu Boya

Sulu boya çok farklı yöntemlerle farklı şekillerde kullanılabiliyor. Az önce bahsettiğimiz kuru üstüne ıslak tekniğinin yanı sıra ıslak üstüne ıslak tekniğiyle de sulu boyayla resim yapabilirsiniz. Suyla incelttiğiniz boyayı ıslak bir tuvalin üstüne uyguluyorsunuz. Tuvali ıslak hâle getirmek için resim yapmak istediğiniz kısma bir fırçayla biraz su uygulamanız yeterli olacaktır. Bu yöntemle Cheng Kee-Chee’nin resimlerindeki gibi daha yoğun renk karışımları elde edebilirsiniz.

Yağlı Boya

Yağlı boyada ıslak üstüne ıslak tekniği biraz daha farklı bir şekilde uygulanıyor. Alla prima olarak da bilinen bu teknikte resminize henüz tam kurumamış katmanlarla devam ediyorsunuz. Böylece sulu boyada olduğu gibi ilginç renk karışımları elde etmiyorsunuz ama resme doku katmış oluyorsunuz. Underpainting (altını boyama) ve vernikleme gibi teknikleri de öğrenmelisiniz. Underpainting tekniğinde resminize başlamadan önce tuvalinizi nötr bir renge boyarsınız. Veya resimde kullanmayı düşündüğünüz tek bir renge de boyayabilirsiniz. Mesela resminizin arka planı açık pembe olacaksa tüm tuvali önce açık pembeye boyayabilirsiniz. Vernikleme ise tamamen bitmiş bir resme cila atmaktır. Hem resminizi dış etkenlerden korumak hem de renkleri canlandırmak için transparan bir cila atabilirsiniz.

Ankara Resim Kursları

Ankara'da resim öğrenmeye karar verdiyseniz çok şanslısınız çünkü başkentte birçok farklı seçenekle karşılaşacaksınız!

Mesela Gürsoy Resim Kursu ile meslek liselerinde, düz lisede okuyan veya lise mezunu öğrenciler üniversite için Türkiye'deki tüm özel yetenek sınavlarına hazırlanabilir. Bu program yetenek sınavlarına yönelik olduğundan dersler tüm okulların sınav sistemlerine göre ayarlanıyor.

Özel yetenek sınavlarında başarılı olan öğrenciler şu bölümlere girmeye hak kazanıyor:

 • Resim
 • Resim – İş Öğretmenliği
 • Heykel
 • Seramik
 • Grafik Tasarım
 • İç Mimari ve Çevre Tasarımı
 • Endüstri Ürünleri Tasarımı
 • Çizgi Film – Animasyon
 • Moda ve Tekstil Tasarımı
 • Görsel İletişim Tasarımı
 • Fotoğraf
 • Sahne Dekor Tasarımı
 • Geleneksel Türk El Sanatları

Tabii ki seçenekler bunlarla da kısıtlı olmayacak. Sabah grubuna veya öğle grubuna katılarak 12 ay boyunca kesintisiz eğitiminize devam edebilirsiniz. Güzel sanatlar liselerinin özel yetenek sınavlarına hazırlanmak için de Gürsoy Sanat'ın sınav hazırlık programına katılabilirsiniz.

Hobi olarak resim öğrenmek istiyorsanız sadece hobi derslerine sabah veya öğleden sonra katılabilirsiniz. Karakalem, sulu boya, yağlı boya, pastel boya, akrilik boya gibi farklı boyalarla çalışmayı öğrenebilirsiniz.

Ankara Resim Kursu ile üniversite özel yetenek sınavlarına ve güzel sanatlar liselerine hazırlanabilirsiniz. Dilerseniz çocuklar ve yetişkinler için resim dersleri de alabilirsiniz. Üstelik Ankara Resim Kursu'nun online ders seçenekleri de var. Online karakalem, sulu boya, portre resim dersleri de alabilirsiniz.

Demiurk Sanat Akademisi'nde karakalem ve yağlı boya dersleri alabilirsiniz. Karakalem derslerinde alacağınız eğitimle yağlı boya resimleri için egzersiz yapabilir, daha ileri çalışmalarınız için kendinizi hazırlayabilirsiniz. Yağlı boya derslerinde kullanacağınız farklı araç ve gereçleri, farklı boya teknikleri öğrenebilir ve kendinizi sanatla ifade etme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca konservatuvarlara ve güzel sanatlar liselerine hazırlanabilirsiniz.

Ankara resim kursları fiyatları birçok unsura bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Sizin seviyeniz, öğretmenin ders verdiği seviye, öğretmenin aldığı eğitimler, yaşadığınız şehir, yaşadığınız semt, ders almak istediğiniz günler, ders almak istediğiniz resim ve boya türü gibi faktörler derslerin ücretini etkileyebiliyor.

Resim tablo
Online resim dersleri ile nerede olursanız olun resim eğitiminize devam edebilirsiniz. | Kaynak: Pexels

Bu gibi kurslar dışında Superprof ile özel resim dersleri verebilecek bir öğretmen de bulabilirsiniz. Superprof'ta Ankara'da kayıtlı 150'den fazla resim öğretmeni var. Bu öğretmenlerin saatlik ders ücreti ortalama 69 TL. Ancak seçenekleriniz sadece Ankara ile sınırlı değil: İstanbulİzmir, Antalya, Eskişehir, Bursa, Konya ve Adana gibi farklı şehirlerdeki öğretmenlerden online resim dersleri alabilirsiniz!

Özel bir resim öğretmeni ile resme yeni başlarken işinize yarayabilecek yararlı ipuçları edinebilir, öğretmeninizden en kaliteli malzemelerin nerede satıldığını öğrenebilirsiniz. Hangi fırçanın nerede kullanıldığını, verniklemenin nasıl yapıldığını, noktalama tekniği gibi farklı teknikler de öğrenebilirsiniz. Özel derslerde öğretmeniniz sadece size odaklanacağından daha hızlı ilerleme kaydedebilir, aklınızdaki sorulara daha çabuk cevap bulabilirsiniz.

Resim öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim. Yeni bir dil öğrenmekse hobilerim arasında.