Sanat sanattır, evet ama sanat da genel anlamda üç kategoriye ayrılıyor: Edebiyat, sahne sanatları ve görsel sanatlar.

Bu makalemizde görsel sanatlar kategorisinden resme odaklanacağız. Farklı görsel sanat türleri hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız diğer makalelerimize de bir göz atabilirsiniz!

Bir resim dersinde neler öğreneceğinizden, iyi bir İzmir resim kursu ile kendinizi nasıl geliştirebileceğinizden bahsedeceğiz.

En iyi Resim öğretmenleri müsait
Elyesa
5
5 (30 yorum)
Elyesa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (8 yorum)
Rıdvan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (24 yorum)
Neslihan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (7 yorum)
İrem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (7 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Benan erdi
5
5 (5 yorum)
Benan erdi
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehdi
5
5 (19 yorum)
Mehdi
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elyesa
5
5 (30 yorum)
Elyesa
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (8 yorum)
Rıdvan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (24 yorum)
Neslihan
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
İrem
5
5 (7 yorum)
İrem
₺75
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sinem
5
5 (7 yorum)
Sinem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Benan erdi
5
5 (5 yorum)
Benan erdi
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehdi
5
5 (19 yorum)
Mehdi
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Resim Dersleri

Resim yapmayı öğrenmek deyince akla boyaya bulanmış önlükler, renklerin birbirine karıştığı paletler geliyor ama aslında resme emel çizim becerileriyle başlanır. İllaki çizim dersleri almanız gerekmiyor ama eskiz ve tasarım becerilerinizi geliştirmeniz ve bu becerileri sürekli geliştirmeniz son derece önemlidir.

Resim ressam tablo
Resim yapmayı öğrenerek duygularınızı sanatla ifade etme fırsatı yakalayın! | Kaynak: Pexels

Çizim ve resim ayrılmaz ikilidir. Bu nedenle resme yeni başlayacak olanlara derslerine başlamadan önce figür çizimi veya basit eskiz çalışmaları yapmalarını öneriyoruz.

Çizim konusunda ilerlediğinizi düşündüğünüzde hangi tür resmin ilginizi çektiğine odaklanmalısınız. Aşağıda resim derslerinde karşınıza çıkabilecek en yaygın boya çeşitlerinden bahsettik.

Akrilik Boya

Hem yeni başlayanların hem de birçok profesyonel sanatçının favorisi olan akrilik boyalar, su bazlı bir solüsyonda karıştırılmış pigmentli boyalardır. İlk resim derslerinizde bu boyayla karşılaşmanız çok yüksek ihtimal çünkü kullanımı diğer boyalara kıyasla çok daha kolaydır.

Akrilik boya diğer boyalardan çok daha sonra çıkmış bir boya. Bu yüzden bu boyanın kullanıldığı birçok çağdaş sanat eserine rastlamanız mümkün. 1900'lerin ortalarında ortaya çıkan bu boyaya manzara resimlerinden portre resimlere kadar tüm resimlerde rastlayabilirsiniz.

Yağlı Boya

Yağlı boyayı kullanmayı öğrenmeden önce sanat dersleri almak iyi bir fikir olabilir! Yağlı boya en eski boyalardan biridir. MS 7. yüzyıla dayanan dünyanın en eski yağlı boya tabloları 2008 yılında Afganistan'da bulunmuştur.

Yağlı boyayla yapılan milyonlarca eser olmasının tek sebebi bu boyanın sadece çok yönlü olması değildir, aynı zamanda dayanıklı olmasıdır. Yağlı boya; hızlı kuruyan akrilik boyadan farklı olarak yağla karıştırılmış pigmentler içerir. Daha geç kurumasının sebebi de budur aslında.

Yağ bazlı olduğundan terebentin gibi maddelerle inceltilebiliyor. Hem beraberinde getirdiği kimyasallar hem de fiyatı nedeniyle yeni başlayanlar için yağlı boya pek tercih edilmiyor. Bu boya genelde daha ileri resim derslerinde kullanılıyor.

Sulu Boya

Sulu boya ilk mağara resimlerinden günümüze kadar gelen en eski boya türüdür. Bu tarih öncesi resimlerde doğada bulunan pigmentler suyla karıştırılıyor ve bu karışım boya olarak kullanılıyordu. Sistine Şapeli de dâhil olmak üzere dünyadaki en önemli tarihi yapılarda sulu boyaya rastlayabilirsiniz.

Sulu boya resim
İzmir'de sulu boya dersleri alarak resim becerilerinizi geliştirin! | Kaynak: Pexels

Günümüzde de sulu boya kolayca erişilebilen boyaların başında geliyor. Çocukken yaptığınız resimleri düşündüğünüzde muhtemelen sulu boya veya pastel boya kullandığınızı fark edeceksiniz. Bunun sebebi bu boyanın çok fazla toksik madde içermemesi ve diğer boyalara kıyasla çok ucuz olmasıdır. Sulu boyayla resim dersleri almak istiyorsanız Georgia O'Keeffe ve Paul Cezanne'nin resimlerinden ilham alabilirsiniz!

Farklı Boyalar için Farklı Teknikler

Boyayı tuvalinize sürmeden önce renk teorisi dediğimiz kavramı iyice araştırın. Renk çarkını kılavuz olarak kullanabilir, renkleri kullanma becerilerinizi geliştirebilirsiniz. İster portre resmi yapıyor olun ister manzara resmi; resim teorisini öğrenmek sizi bir adım ileriye taşıyacaktır.

Şimdi farklı boyalarla uygulayabileceğiniz tekniklerden bahsedelim.

Birçok tekniğin aslında farklı boyalarla uygulanabileceğini göreceksiniz. Bunlardan biri de "kuru fırça" tekniği. Akrilik boya ve yağlı boyada uygulayabileceğiniz bu teknikte boyanızı bir şeyle inceltmeden kuru tuvalin üstüne uyguluyorsunuz.

Yıkama tekniğinde ise akriliği suyla inceltiyorsunuz. Elde etmek istediğiniz renk tonu ve yoğunluğuna göre kullanacağınız su miktarı da değişiyor. Ancak bu teknikte akrilik, sulu boya efekti verecek kadar inceltiliyor. Böylece boyanız çok daha hızlı kuruyabiliyor.

Noktalama tekniğinde ise tuvalinize fırçayla küçük küçük dokunuyorsunuz. Bu küçük noktalar daha sonra büyük bir resim meydana getiriyor. Georges Seurat gibi ünlü sanatçıların kullandığı bu teknikle inanılmaz sonuçlar elde edebilirsiniz!

Daha önce bahsettiğimiz gibi yağlı boyada da kuru fırça tekniğini kullanabilirsiniz. Böylece resimlerinize puslu bir hava katmış olursunuz.

Alla prima ise ıslak üstüne ıslak tekniğinin yağlı boya versiyonudur. Sürdüğünüz boyanın ilk katı kurumadan tekrar boyayla üstünden geçme tekniğidir. Bu da resminize doku kazandıracaktır.

Sulu boyada en çok kullanılan teknik, boyanın suyla inceltilmesi tekniğidir. Önce fırçamızı suya batırıp sonra boyaya dokunuruz. Böylece boya tuvalin üstünde kuruyacaktır. Islak üstüne kuru tekniğinde ise boyamak istediğiniz kısmı önce suyla ıslatmanız gerekir. Daha sonra üstüne sulu boya uygulayarak renk verebilirsiniz!

Islak üstüne ıslak tekniğinde ise tahmin edebileceğiniz gibi suyla ıslattığınız fırçanızı yine suyla önceden ıslattığınız tuvalin üstüne uyguluyorsunuz. Bu da sulu boya resimlerinin bir rüya gibi görünmesini sağlar.

İster natürmort ister portre resimleri yapmak isteyin, tuvalinizi önceden tek kat bir boyayla kaplamak iyi bir fikir olabilir. Bu tekniğe de "underpainting" deniyor. Genellikle sulu boyayla yapılacak olan resimlerde kullanılıyor.

Siz de resim kursları İzmir seçeneklerinizle farklı teknikler öğrenebilirsiniz! Yine resimle iç içe olup ancak aynı zamanda farklı bir alan olan teknik resim için de teknik resim dersleri alabileceğiniz seçenekler mevcuttur.

Resim Malzemeleri

Yaratıcılık sanat eserlerinin merkezinde yer alıyor olabilir ama unutmayın ki yaratmaya başlamadan önce bazı temel resim malzemelerini satın almanız gerekecek. Hangi malzemelerle çalışacağınızı bilmeniz herhangi bir resim dersine başlamadan önce işinize yarayabilir.

Bazı resim kurslarında temel malzemeler öğrencilere temin edilebiliyor, bunların ücreti kurs ücretine dâhil olabiliyor ancak bazılarında tüm malzemeleri kendiniz almanız gerekiyor. Ya da kursa gitmeden kendi kendinize resim yapmayı öğrenmek istiyor da olabilirsiniz. Bu durumda kullanabileceğiniz malzemeleri iyice araştırmalısınız.

Resim ressam fırça palet
Resme daha yeni başlıyorsanız yeni malzemeler alırken çok aşırıya kaçmamak en doğru tercih olabilir. | Kaynak: Pexels

Resim malzemelerinin satıldığı bir yere gittiğinizde genelde çalışanlar size yardımcı olabiliyor. Yeni başlayanlar için en iyi boyanın hangisi olduğu konusunda size rehberlik edebilirler. Alacağınız boyalar kadar üstüne resim yapacağınız kâğıtlar ve tuvallerin kalitesi de çok önemlidir. Özellikle sulu boya genelde tuval üzerine değil de kâğıt üstüne uygulandığından kalın bir kâğıt tercih etmeniz gerekecek. İsterseniz farklı kalınlıklarda kâğıtlar alarak hangisinde daha rahat çalıştığınızı test edebilirsiniz!

Yağlı boyalar ise biraz daha pahalı olabiliyor. Resme daha yeni başlıyorsanız ve kesinlikle yağlı boya kullanmak istiyorsanız büyük bir sete yatırım yapmadan önce temel renkleri edinin. Daha ileri seviyelerde farklı renkler edinebilir, güzel bir şövale de satın alabilirsiniz!

İzmir Resim Kursları

İzmir'de hobi amaçlı veya güzel sanatlara hazırlık için resim dersleri alabileceğiniz birçok farklı kurs var:

  • Perla Sanat Resim Kursu
  • Artım Sanat Merkezi Resim Kursu
  • Erturgut Sanat Merkezi Resim Kursu
  • Art'n More Resim Kursu İzmir Bornova
  • Art Academy Resim Kursu İzmir Alsancak
  • Monart Güzel Sanatlar Hazırlık Kursu
  • Art Craft Akademi Resim Kursu
  • Feniks Sanat Resim Kursu
  • Luvi Sanat Resim Kursu
  • Melisa Karan Sanat Merkezi Resim Kursu

Çoğu resim kursunda sadece çocukların katılabileceği dersler de bulabilirsiniz. Böylece çocuğunuz erken yaşta kendini sanatla ifade etme deneyimi edinmiş olur!

Resim kurslarında genel olarak yukarıda bahsettiğimiz boyalarla resim öğretiliyor: Akrilik, sulu boya ve yağlı boya. Çoğunda karakalem dersleri alabileceğiniz karakalem kursları da mevcuttur. Dilerseniz bu gibi resim kurslarına başlamadan önce çizim dersleri alarak teknik becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

İzmir resim kursu seçenekleriniz yukarıdakilerle sınırlı değil elbette. Katılabileceğiniz birçok kurs var. Ama siz tüm dersler tek bir çatı altında toplansın, tüm resim öğretmenlerine kolayca ulaşabileyim diyorsanız Superprof ile İzmir'deki resim öğretmenlerini tek bir tıkla görüntüleyebilirsiniz! Hatta size en yakın öğretmenleri görmek için arama çubuğuna mahallenizin ismini bile yazabilirsiniz.

Superprof'taki resim öğretmenlerinin saatlik ders ücreti ortalama 59 TL. 170'ten fazla özel resim öğretmeni sizi bekliyor!

Online resim dersleri almayı düşünürseniz İstanbul, AnkaraAntalya, Eskişehir, Bursa, Konya ve Adana gibi farklı şehirlerdeki resim öğretmenlerinden özel dersler de alabilirsiniz. Böylece daha fazla seçeneğiniz olur ve evinizden çıkmadan yeni bir hobi edinebilirsiniz!

Superprof'ta online resim dersleri veren öğretmenleri aratabilir, resim yapmayı öğrenme serüveninize internetin olduğu her yerde devam edebilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.