İnsanlar tarih boyunca kendilerini ifade etmek için farklı sanat dallarına başvurmuştur. Bazıları şiir yazmış, bazıları şarkı söylemiş, bazılarıysa efsanevi resimler yapmıştır.

Resim yapma becerisi dendiğinde çoğu kişinin aklına maalesef sadece yetenek geliyor. Ama güzel bir resme bakıp "Bazı insanlar yetenekli doğuyor!" demek sanatçının verdiği onca emeğe hakaret bile sayılabilir. Diğer birçok sanat dalında olduğu gibi resimde de sadece yetenek yetmiyor. Bu yeteneği açığa çıkaracak teknik beceriler olmadıktan sonra pek bir anlam ifade etmiyor.

Herkes resimde aynı yolları izleyip aynı teknikleri uygulamıyor tabii ki. Ama kendi tekniğini geliştirip resim dünyasında efsane olmuş isimler bile önce en temel teknikleri öğrenip daha sonra bu tekniklerin dışına çıkmıştır. Onları efsane yapan da budur biraz da. Önce var olan kuralları öğrenmeden kuralları yıkamazsınız.

Adana'daki resim kurslarında teknik becerilerinizi geliştirebilir, farklı boyaları kullanmayı öğrenebilir, değişik teknikler deneme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Resim Van Gogh tablo
En ünlü resimlerde kullanılan teknikleri öğrenmek için Adana'da özel resim dersleri alabilirsiniz! | Kaynak: Unsplash
En iyi Resim öğretmenleri müsait
Elyesa
5
5 (17 yorum)
Elyesa
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (22 yorum)
Neslihan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (11 yorum)
Ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mine
5
5 (10 yorum)
Mine
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sultan
5
5 (3 yorum)
Sultan
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (4 yorum)
Ceyda
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (3 yorum)
Rıdvan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elyesa
5
5 (17 yorum)
Elyesa
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (22 yorum)
Neslihan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (11 yorum)
Ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mine
5
5 (10 yorum)
Mine
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sultan
5
5 (3 yorum)
Sultan
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceyda
5
5 (4 yorum)
Ceyda
₺60
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (3 yorum)
Rıdvan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Boya Çeşitleri

Akrilik Boya

Hem yeni başlayanların hem de birçok profesyonel ressamın favorisi olan akrilik boyalar, su bazlı boyalardır. Çok yüksek ihtimalle daha ilk resim derslerinizde bu boyayı göreceksiniz çünkü kullanımı diğer boyalara kıyasla çok daha kolaydır. Akrilik boya diğer boyalardan çok daha sonra ortaya çıkmış bir boyadır. Bu yüzden bu boyanın kullanıldığı birçok çağdaş sanat eserine rastlamanız mümkün. 1900'lerin ortalarında ortaya çıkan bu boyaya manzara resimlerinden portre resimlere kadar tüm resimlerde rastlayabilirsiniz.

Yağlı Boya

Yağlı boya en eski boyalardan biridir. MS 7. yüzyıla dayanan dünyanın en eski yağlı boya tabloları 2008 yılında Afganistan'da bulunmuştur.

Yağlı boyayla yapılan milyonlarca eser olmasının tek sebebi bu boyanın sadece çok yönlü olması değil, aynı zamanda dayanıklı olmasıdır. Yağlı boya; hızlı kuruyan akrilik boyadan farklı olarak yağla karıştırılmış pigmentler içerir. Daha geç kurumasının sebebi de budur. Yağ bazlı olduğundan suyla değil de terebentin gibi maddelerle inceltilebiliyor. Hem beraberinde getirdiği kimyasallar hem de fiyatı nedeniyle yeni başlayanlar için yağlı boya pek tercih edilmiyor. Bu boya genelde daha ileri seviye resim derslerinde kullanılıyor.

Sulu Boya

Sulu boya ilk mağara resimlerinden günümüze kadar gelen en eski boya türüdür. Tarih öncesi resimlerde doğada bulunan pigmentler suyla karıştırılıyor ve bu karışım boya olarak kullanılıyordu. Dünyadaki en önemli tarihi yapılarda bile sulu boyaya rastlayabilirsiniz.

Günümüzde de sulu boya kolayca erişilebilen ve en çok tercih edilen boyaların başında geliyor. Bunun sebebi bu boyanın çok fazla toksik madde içermemesi ve diğer boyalara kıyasla çok ucuz olması. Sulu boyayla resim dersleri almak istiyorsanız Georgia O'Keeffe ve Paul Cezanne'nin resimlerinden ilham alabilirsiniz!

Resim derslerinde sık kullanılan boyalardan bahsettikten sonra artık bu boyalarla neler yapabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Farklı teknikleri kullanırken bu gibi kavramları da daha rahat öğrenebilirsiniz. Siz de resim kursu Adana seçeneklerinizle daha hızlı ilerleme kaydedebilirsiniz!

Resim duvar
Eski mağara resimlerinden kilise duvarlarına kadar birçok yerde farklı boya çeşitlerine rastlayabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Farklı Boyalarla Farklı Teknikler

Akrilik Boya

İster natürmort resim yapıyor olun, ister bir insan figürü; resim yaparken kullanabileceğiniz çeşitli teknikler öğrenerek hem işinizi kolaylaştırabilir hem de resimlerinizi daha ilginç hâle getirebilirsiniz. Akrilik boyanın yanı sıra sulu boya ve kuru boyayla da uygulanabilen tekniklerden biri kurunun üstüne ıslak tekniğidir. Bu teknikte boya suyla inceltilir ve kuru bir tuvale uygulanır. Akrilik boyayla yapılan resimlerde en çok kullanılan teknik budur. Bir de “yıkama” tekniği vardır. Bu teknikte akrilik boya sulu boya gibi görünene kadar suyla inceltilir. Hızlı kuruyan akrilik boyayla sulu boya etkisi yaratmak istiyorsanız bu tekniği kullanabilirsiniz.

Sulu Boya

Sulu boya çok farklı teknikler kullanmaya açık bir boya. Az önce bahsettiğimiz kuru üstüne ıslak tekniğinin yanı sıra ıslak üstüne ıslak tekniğiyle de sulu boyayla resim yapabilirsiniz. Suyla incelttiğiniz boyayı ıslak bir tuvalin üstüne uyguluyorsunuz. Tuvali ıslak hâle getirmek için resim yapmak istediğiniz kısma bir fırçayla biraz su uygulayabilirsiniz.

Yağlı Boya

Yağlı boyada ıslak üstüne ıslak tekniği biraz daha farklı bir şekilde uygulanıyor. Ve bu tekniğin yağlı boyada ismi "alla prima". Bu teknikte resminize henüz tam kurumamış katmanlarla devam ediyorsunuz. Bu teknikle sulu boyadaki gibi değişik renk karışımları elde etmiyorsunuz ama resme doku katma imkânınız oluyor.

Underpainting (alt boyama) ve vernikleme gibi teknikleri de öğrenmeniz çok önemli. Underpainting tekniğinde resminize başlamadan önce tuvalinizi nötr bir renge boyuyorsunuz. Veya daha sonra resimde genel olarak kullanmayı düşündüğünüz tek bir renge de boyayabilirsiniz. Vernikleme ise tamamen bitmiş bir resme cila atmaktır. Hem resminizi dış etkenlerden korumak hem de renkleri canlandırmak için transparan bir cila atabilirsiniz. Bunu koruyucu bir kaplama olarak düşünebilirsiniz.

İhtiyacınız Olabilecek Malzemeler

Adana'da resim malzemeleri satın alabileceğiniz birçok mağaza var. Bu mağazalarda ne kadar çok seçeneğiniz olduğunu göreceksiniz. Bu malzemelerin hepsine tabii ki ihtiyacınız olmayacak. Resme yeni başlarken hangi marka boya alabileceğinizi, kaç çeşit fırçaya ihtiyacınız olacağını, nasıl bir tuval tercih edeceğinizi merak ediyorsanız resim kursundaki öğretmenlerinize veya özel resim öğretmeninize danışabilirsiniz. Okulunuzdaki resim öğretmeniniz de size bu konuda yardımcı olabilir.

Aslında çoğu kursta öğrenciye boya, fırça, tuval, palet, kâğıt gibi materyaller veriliyor ama kendi malzemelerinizin olması pratik yapmanız açısından daha iyi olabilir.

Akrilik boya ve yağlı boya için pamuk veya ketenden yapılmış geleneksel tuvalleri tercih edebilirsiniz. Sulu boya ise kâğıt üstüne yapılıyor. Ancak o kadarla da bitmiyor. İncecik kâğıtların bile farklı kalınlıkları olabiliyor. Dilerseniz ilk başta farklı kalınlıklarda kâğıtlar deneyebilir, daha sonra hangisinde daha çok rahat ettiğinizi göz önünde bulundurarak alışverişinizi yapabilirsiniz.

İlk başta birkaç ana renk boya, en az 3 çeşit fırça ve bir palet almanız yeterli olacaktır. Daha sonra bu alanda kendinizi geliştirme konusunda hâlâ kararlıysanız bir şövale veya farklı ara renkler içeren büyük bir boya seti alabilirsiniz!

Fırça resim
Resme yeni başlarken malzemelere gereksiz harcama yapmaktan kaçının. | Kaynak: Unsplash

Adana'da Resim Kursları

Adana'daki resim kursları ile fırçayı nasıl tutacağınızı, farklı teknikleri nasıl uygulayacağınızı, resminizi nasıl vernikleyeceğinizi öğrenebilirsiniz!

Adana'da resim becerilerinizi geliştirebileceğiniz kurslardan bazıları şöyle:

  • Adana Sanat Evi Resim Kursu
  • ADACAD Resim Kursu
  • My Academy Güzel Sanatlar Merkezi
  • Artika Sanat Merkezi Resim Kursu
  • Turkuaz Sanat Atölyesi Resim Kursu
  • Ritmik Sanat Merkezi Resim Kursu
  • Aria Sanat Atölye Resim Kursu

Bunların dışında Superprof'ta da özel resim dersleri alabileceğiniz birçok öğretmen var. Özel ders öğretmeninizle istediğiniz tekniğe yoğunlaşabilir, istediğiniz boyayla resim yapmayı öğrenebilir, derslerinizi istediğiniz sıklıkta yapabilir, gerektiğinde öğretmeninizle konuşarak ders saatinizi değiştirebilirsiniz. Ayrıca kendi hızınızda ilerleyebilir, diğerlerinin gerisinde kalmaktan korkmadan resim eğitiminize devam edebilirsiniz.

Superprof'ta Adana'daki resim öğretmenlerinin saatlik ders ücreti ortalama 56 TL.

Adana resim kursu fiyatları ve tabii ki özel ders fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişebiliyor: Sizin seviyeniz, ders almak istediğiniz resim türü, öğretmenin aldığı eğitimler, ders almak istediğiniz günler (hafta içi veya hafta sonu), yaşadığınız semt ve hatta mahalle...

Başka bir seçenek de online resim dersleri olabilir. Adana'da yaşıyor olsanız da İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Bursa, Konya gibi farklı şehirlerdeki öğretmenlerden online resim dersleri alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bu gibi kurslara ayıracak bütçeniz yoksa belediyelerin ücretsiz kurslarını da tercih edebilirsiniz. Oturduğunuz semtteki halk eğitim merkezlerinin karakalem, yağlı boya ve sulu boya derslerini araştırarak hemen kaydınızı yaptırabilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.