Turizmin merkezi Antalya'da sanat eğitimi alabileceğiniz birçok yer var. Resim, seramik, fotoğrafçılık, heykelcilik... Hangi sanat dalında uzmanlaşmak istiyor olursanız olun kendinize göre bir yer mutlaka bulacaksınız. Antalya resim kursları ile natürmort veya manzara resimleri yapabilir, yağlı boyadan sulu boyaya merak ettiğiniz boya çeşitlerini öğrenebilirsiniz.

Antalya resim atölyeleri ile karakalem tekniğinizi geliştirebilir veya farklı boyalarla uygulayabileceğiniz değişik teknikler öğrenebilirsiniz. Bu da kendi tarzınızı oluşturmak için atacağınız büyük bir adım olabilir.

Bu makalemizde resim derslerinden, bu derslerde sık kullanılan boyalardan, bu boyalarla neler yapabileceğinizden ve Antalya'da resim dersleri alabileceğiniz kurslardan bahsedeceğiz. Böylece kurs aramaya başlamadan önce temel bilgileri edinmiş olacaksınız.

Renkli boyalı eller
Antalya resim kursları ile yeni bir hobi edinin! | Kaynak: Unsplash
En iyi Resim öğretmenleri müsait
Elyesa
5
5 (24 yorum)
Elyesa
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (22 yorum)
Neslihan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehdi
5
5 (15 yorum)
Mehdi
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet oğulcan
5
5 (8 yorum)
Mehmet oğulcan
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (7 yorum)
Rıdvan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (11 yorum)
Ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nurcan
5
5 (6 yorum)
Nurcan
₺40
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elyesa
5
5 (24 yorum)
Elyesa
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (22 yorum)
Neslihan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehdi
5
5 (15 yorum)
Mehdi
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehmet oğulcan
5
5 (8 yorum)
Mehmet oğulcan
₺50
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (7 yorum)
Rıdvan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (11 yorum)
Ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nurcan
5
5 (6 yorum)
Nurcan
₺40
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Neden Resim Dersleri Almalısınız?

Bu sayfayı inceliyorsanız içinizde bir sanat tutkusu var demektir. Belki kendi sanat stüdyonuz vardır. Belki de akrilik boyayla tuvale gölgelendirme ve aydınlatma tekniklerini uygulamayı seven, orta düzeyde bir sanatçısınızdır. Belki de resme yeni başlamış olan bir sanat tutkunu.

Bazen sürekli aynı şeyleri yapıyor, kendinizi tekrar ediyormuşsunuz gibi mi geliyor? Yoksa istediğiniz kadar gelişemediğinizi, sürekli aynı renklere ve stillere geri döndüğünüzü mü hissediyorsunuz?

Bu noktada resim dersleri almak veya bir atölyeye katılmak iyi bir fikir olabilir. Resim yapmanın birçok faydası olduğu zaten tartışılamaz: Duygularınızı ifade etme fırsatı yakalarsınız, tuvali kendi tarzınızla ve düşüncelerinizle doldurursunuz, her şeyi bir kenara bırakıp eskiz defterinize odaklanarak stres atarsınız...

Ama belki de asıl ihtiyacınız olan şey, konfor alanınızdan çıkıp yeni teknikler denemek, yapıcı eleştirileriyle çalışmalarınızı ileriye taşıyacak bir resim öğretmeniyle çalışmaktır. Tek başınıza resim yaparak sanatınıza tek bir açıdan bakarsanız maksimum potansiyelinizi hiç keşfedemeyebilirsiniz!

Bir resim kursuyla veya özel resim öğretmeniyle renk teorisini, farklı sulu boya tekniklerini ve resim tarihi bilginizi geliştirmek istemez misiniz?

Tuvale resim yapan kadın
İyi bir resim kursuyla teknik becerilerinizi geliştirerek yeteneğinizi ortaya çıkarabilirsiniz. | Kaynak: Unsplash

Resme Yeni Başlayanlar

Resim atölyelerine veya kurslarına katılmak için illaki önceden resim tecrübenizin olması gerekmiyor. Yeni başlayanlar için veya çocuklara özel dersler de bulabilirsiniz.

Başlangıç seviyesindeki dersler aslında çok eğlenceli geçer. Çünkü boyaları en baştan tanırsınız. Nasıl karışımlar elde edebileceğinizi öğrenirsiniz. Farklı malzemelerle farklı teknikler denersiniz.

Size rehberlik etmek için bu derslerde en sık kullanılan boyalardan ve özelliklerinden bahsedelim.

Sulu Boya

Sulu boya tarihin en eski boyasıdır. Tarih öncesinde insanlar doğal pigmentleri suyla karıştırarak resimler meydana getirmişlerdir.

Sulu boya resim derslerinizde ilk karşınıza çıkan boyadır. Çocukken resim derslerinizde de muhtemelen ilk bu boyayla tanıştınız. Bunun sebebi sulu boyanın diğer boyalara göre daha az zahmetli ve daha düşük fiyatlı olması olabilir. Bu nedenle resme yeni başlarken sulu boya ile çalışmanız hem hesaplı hem de daha kolay olacaktır. Böylece resim motivasyonunuzu daha en baştan kaybetmezsiniz.

Sulu boya su bazlı boya olduğundan su ile inceltilir. Bu boya ile kullanabileceğiniz tekniklerden biri ıslak üstüne ıslak tekniğidir. Bu teknikte suyla incelttiğiniz boyayı ıslak bir kâğıdın üstüne uygularsınız. Kâğıdı ıslatmak için temiz bir fırçayı suyunuza batırdıktan sonra boyayı uygulayacağınız yerden bir kat su geçebilirsiniz. Bu teknik resimlerinizde farklı renk geçişleri yakalamanızı sağlayacak, rüya gibi bir etki yaratacaktır!

Başka bir teknik ise çoğumuzun sulu boya kullanırken uyguladığı kuru üstüne ıslak tekniğidir. Kuru kâğıdın üstünde ıslak fırçayla çalışma tekniğine denir.

Sulu boya resimlerinden ilham almak için şu sanatçıların eserlerine bir göz atabilirsiniz:

 • John James Audubon (1785 – 1851)
 • Elizabeth Murray (1815 – 1882)
 • Thomas Moran (1837 – 1926)
 • Winslow Homer (1836 – 1910)
 • John Singer Sargent (1856 – 1925)
 • Georgia O'Keeffe (1887 – 1986)
 • Paul Klee (1879 – 1940)
 • Charles Demuth (1883 – 1935)
 • Reginald Marsh (1898 – 1954)
 • Andrew Wyeth (1917 – 2009)
 • Edward Hopper (1882 - 1967)

Akrilik Boya

Yağlı boya ve sulu boyaya kıyasla akrilik boya çok yeni bir boyadır. 1900’lerin ortalarında ortaya çıkmıştır. Ama piyasaya sürüldüğü zamandan bu yana birçok amatörün ve profesyonelin favorisi olmuştur. Çünkü bu boyanın fiyatı hem biraz daha düşük hem de daha hızlı öğrenilebiliyor.

Diğer iki boya kadar tanıdık gelmeyebilir ama bu boyaya birçok ünlü eserde rastlayabilirsiniz. En ünlü çağdaş sanatçıların bazılarının eserleri akrilik boyayla resmedilmiştir. İyi bir Antalya resim atölyesi ile bu boyayla resim yapmaya başlayabilirsiniz. Akriliği tüm incelikleriyle öğrenebilir, kendi eserlerinizi ortaya çıkabilirsiniz.

Akrilik boyayla da kuru üstüne ıslak tekniğini uygulayabilirsiniz. Bu teknikte boya suyla inceltilir ve kuru tuvale uygulanır. Akrilik boyayla yapılan resimlerde en çok kullanılan tekniklerden biridir. Siz de resim kurslarında bu tekniği sık sık kullanacaksınız. Bir de “yıkama” yani "flat-wash" tekniği vardır. Bu teknikte akrilik boya sulu boya gibi görünene kadar suyla inceltilir. Hızlı kuruyan akrilik boyayla sulu boya etkisi yaratmak istiyorsanız bu teknik harika bir seçenek olabilir.

Akrilik boyayla resimler yapan ünlü isimlere örnekler verelim:

 • Darien Bogart
 • Andy Warhol
 • Robert Motherwell
 • Kenneth Noland
 • Randy L. Honerlah
 • Bridget Riley
 • David Hockney
 • Michael Wagner

Yağlı Boya

Yağlı boya Rönesans'tan günümüze kadar en çok kullanılan, en meşhur boyalardan biri olmuştur.

Yağlı boyada isminden de anlayabileceğiniz gibi yağlı pigmentler var. Bu da yağlı boya tablolarının daha canlı görünmesini sağlıyor. Ancak yağlı pigmentlerden dolayı boya daha geç kuruyor.

Bu boyaya biraz daha ileri seviye resim derslerinde yer veriliyor. Çünkü bu boya diğerlerine kıyasla hem daha pahalı hem de inceltmek için terebentin kullanmanızı gerektiriyor. Bu nedenle resme bu boyayla başlamak pek iyi bir fikir olmayabilir. Ama yine de yağlı boyayla başlamak isterseniz Antalya'daki resim kurslarından yardım alabilirsiniz!

Yağlı boyayla da ıslak üstüne ıslak tekniğini uygulayabilirsiniz. Ama bu boyada bu tekniğe alla prima tekniği deniyor. Bu teknikte resminize henüz tam kurumamış katmanlarla devam ediyorsunuz. Sulu boyadaki gibi değişik renk geçişleri elde etmiyorsunuz ama resminize derinlik ve doku kazandırmış oluyorsunuz.

İlham almak için şu sanatçıların efsanevi eserlerini inceleyebilirsiniz:

 • Leonardo da Vinci
 • Michelangelo
 • Van Gogh
 • Salvador Dali
 • Edvard Munch
 • Rembrandt van Rijn
 • Johannes Vermeer
 • Pablo Picasso

Underpainting (alt boyama) ve vernikleme tekniklerini de öğrenmeniz gerekebilir. Underpainting, resme başlamadan önce tüm tuvale tek bir kat nötr bir renk uygulanmasına denir. Dilerseniz resimde genel olarak kullanmayı düşündüğünüz bir renge de boyayabilirsiniz. Vernikleme işlemi ise resmin yıpranmasını engellemek, resmi dış etkenlerden korumak ve renkleri daha canlı göstermek için kullanılıyor. Resminiz tamamen bittikten sonra vernikle transparan bir cila atabilirsiniz.

Antalya Resim Kursları

Antalya'da resim becerilerinizi geliştirmenizi sağlayacak birçok farklı kurs mevcut:

 • Antalya Sanat Resim Kursu
 • Siyah Kalem Resim Kursu
 • Detay Resim Atölyesi
 • Meral Tat Resim Atölyesi - Güzel Sanatlara Hazırlık
 • Arty Akademi Resim Kursu
 • Önder Altıntaş Resim Kursu
 • Antalya Modern Sanat Kursu
 • Gülçin Cebecioğlu Sanat Atölyesi
 • AGSEM - Antalya Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi

Antalya resim kursları fiyatları bütçenizi aşıyorsa belediyelerin kurslarını da tercih edebilirsiniz. Mesela Atatürk Sanat Eğitim Merkezi'nde guaj boya, sulu boya, pastel boya, yağlı boya, sanatsal mozaik dersleri alabilirsiniz. Genel olarak resim ve teknik becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız Resim Sanat Eğitimi'ni tercih edebilirsiniz. ASMEK bünyesinde açılmış olan bu kursta desene uygun hazırlık yapmayı, yeni teknikler kullanarak bu teknikleri pratiğe dökebilmeyi, renklendirerek resim uygulamaları yapmayı öğrenebilirsiniz. 368 saatlik kurs kapsamında mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan kursiyerler sanat tasarım alanı sektöründe küçük veya büyük ölçekli işletmelerde, turistik ve hediyelik eşya üretimi yapan işletmelerde, sanat ve tasarım yapan atölyelerde, kendi iş yerinde veya evinde vb. yerlerde çalışabiliyorlar.

Bir diğer seçeneğiniz de Superprof! Superprof'ta Antalya'daki ve hatta İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa, Konya ve Adanaa gibi farklı şehirlerdeki resim öğretmenlerini kolayca görüntüleyebilirsiniz. Her bir öğretmenin profilinde aldığı eğitimleri, ders verdiği seviyeleri, hangi boya türünde resim dersleri verdiğini, saatlik ders ücretini görebilirsiniz.

Antalya'daki özel resim öğretmenlerinin saatlik ücreti ortalama 58 TL.

Tabii ki bu ücret öğretmenden öğretmene değişiklik gösterebiliyor.

Siz de bir an önce resim eğitiminize başlayarak yepyeni bir hobi edinebilir veya özel yetenek sınavlarına hazırlanabilirsiniz!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.