Bursa resim atölyeleri ile resim dünyasına adım atmaya ne dersiniz?

Yeni bir hobi olarak resim öğrenmek için veya üniversitelerin özel yetenek sınavlarına hazırlamak için iyi bir resim kursuna giderek kendinizi sanatla ifade etme fırsatı yakalayabilirsiniz!

Tarih boyunca insanlar farklı sanat formlarıyla kendilerini ifade etmişlerdir. Romanla, şiirle, müzikle, resimle... Biz bu makalemizde bir görsel sanat olan resimden ve Bursa'da resim dersleri alabileceğiniz yerlerden bahsedeceğiz.

Resim de kendi içinde farklı kategorilere ayrılıyor. Kullanılan boyalar ve diğer malzemeler değişebiliyor.  Şimdi sanat galerilerinden kiliselere kadar her yerde bulabileceğiniz, en çok kullanılan boyalara bir göz atalım.

Resim tablo boya
Resim dersleriyle kendinizi sanatla ifade etme şansı yakalayın. | Kaynak: Pexels
En iyi Resim öğretmenleri müsait
Elyesa
5
5 (24 yorum)
Elyesa
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (22 yorum)
Neslihan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nihansu
5
5 (12 yorum)
Nihansu
₺29
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehdi
5
5 (14 yorum)
Mehdi
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (7 yorum)
Rıdvan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (11 yorum)
Ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nurcan
5
5 (6 yorum)
Nurcan
₺40
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Elyesa
5
5 (24 yorum)
Elyesa
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Neslihan
5
5 (22 yorum)
Neslihan
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nihansu
5
5 (12 yorum)
Nihansu
₺29
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mehdi
5
5 (14 yorum)
Mehdi
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rıdvan
5
5 (7 yorum)
Rıdvan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ceren
5
5 (11 yorum)
Ceren
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Adem
5
5 (8 yorum)
Adem
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nurcan
5
5 (6 yorum)
Nurcan
₺40
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Resim Derslerine Başlarken

Sulu Boya ile Resimler

Resim yapmayı öğrenmek istiyorsanız muhtemelen çalışmalarınıza sulu boya ile başlayacaksınız. Çünkü sulu boya hem diğer boyalara kıyasla daha ucuz hem de her seviyeden insanın kullanabileceği kadar kolay. Bu gibi nedenlerle sulu boya genel olarak yeni başlayanlar için en doğru tercih olarak kabul ediliyor. Sulu boya resimlerine bakarak ünlü sanatçılardan ilham almak istiyorsanız Edward Hopper ve Georgia O'Keeffe'nin eserlerine göz atabilirsiniz.

Akrilik Boya

Sulu boya gibi akrilik boya da su bazlı bir boyadır ve inceltmek için su kullanılması yeterlidir. Resme yeni başlayan biri olarak bu boyayı kullanmayı da kolayca öğrenebilir, kendi eserlerinizi ortaya çıkarmaya başlayabilirsiniz. Akrilik 1900'lerin ortalarında ortaya çıkan nispeten yeni bir boya olsa da hem amatörler hem de profesyoneller arasında oldukça popüler. Akrilikle resim yapmayı öğrenmek istiyorsanız şanslısınız; bir ders bulmakta hiç zorlanmayacaksınız. İlham alabileceğiniz eserlere de kolayca ulaşabilirsiniz. Daha önce gördüğünüz modern eserlerin çoğunda muhtemelen akrilik boya kullanılmıştır. Akrilik boya kullanan sanatçılara şöyle birkaç örnek verelim:

 • Andy Warhol
 • David Hockney
 • Robert Motherwell
 • Kenneth Noland
 • Bridget Riley
 • Mark Rothko

Yağlı Boya

Yağlı boya ise bambaşka bir dünya! Fiyatı diğer boyalara göre çok daha yüksek ve beraberinde kullanmanız gereken birçok farklı materyal olacak. Resme yeni başlayanlar için hazırlanan derslerde yağlı boyaya pek yer verilmez çünkü bu boyayı kullanmak için önce resimle ilgili bazı temel bilgileri edinmiş olmanız gerekir. Ancak yine de önce yağlı boyayla resim yapmayı öğrenmek istiyorsanız yeni başlayanlar için kurslar bulmanız mümkün. İsminden de anlaşılabileceği gibi yağ bazlı bir boyadır. Bu nedenle inceltmek için su yerine genelde terebentin kullanılır. Mona Lisa ve Yıldızlı Gece gibi ünlü tablolar yağlı boyayla yapılmıştır. Hatta en iyi tabloların büyük bir kısmının bu boya kullanılarak yapıldığını söylesek pek de yanlış olmaz.

Resim yapmayı öğrenmeye başlamadan önce çizim becerilerinizi geliştirmek iyi bir fikir olabilir. Çizim ve resim et ve tırnak gibidir, birbirinden asla ayıramazsınız. Önce çizim becerilerinizi geliştirmeniz daha sonra alacağınız resim derslerinde size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bunun için çizim dersleri alabilir veya kendi kendinize becerilerinizi geliştirmeyi deneyebilirsiniz. İlerleme kaydetmek için her hafta düzenli pratik yapmanız yeterli olacaktır.

Boya resim fırça
Farklı tekniklerle resminize hareket katın! | Kaynak: Pexels

Resimde En Önemli 5 Teknik

Resme yeni başlayan biri olarak farklı teknikler ve terimler öğrenip bunları pratiğe dökmeniz gerekecek. Daha yeni başlarken en temel becerileri edinmeniz sizin için harika bir avantaj olacaktır. Mesela renk teorisini, insan figürlerinde gölgelendirmenin nasıl yapıldığını, ara renklerin nasıl meydana geldiğini öğrenebilirsiniz.

Şimdi farklı boyalarla uygulayabileceğiniz tekniklerden bahsedelim.

 1. Yağlı boya ve akrilik boyayla resim yaparken en çok kullanılan teknikler "underpainting" dediğimiz alt boya tekniği ve verniklemedir. Ressamlar resimlerine başlamadan önce tuvale ince bir boya tabakası uygular. Bu boyada genelde nötr renkler kullanılır. Veya resminizin arka planında kullanacağınız renge yakın tek bir renk de uygulayabilirsiniz. Vernikleme ise en son yapılan işlemdir. Bitmiş resmin üstüne şeffaf bir boya tabakası yayılır. Böylece resimler derinlik kazanır ve dış etkenlerden korunmuş olur. Verniği bir tür koruyucu kaplama olarak da düşünebilirsiniz. Ayrıca resimde kullanılan renkler daha canlı görünür.
 2. Hemen hemen tüm boyalarda kullanabileceğiniz bir diğer teknik ise noktalama tekniğidir. Yapmanız gereken tek şey aslında tuvali küçük noktalarla doldurmaktır. Bu noktalar en sonunda belli bir resmi meydana getirir. Yani fırçanızı öylece sürmek yerine tuvale dokunduruyorsunuz. Noktalama tekniği farklı amaçlarla kullanılabilir. Mesela Georges Seurat'ın Grande Jatte Adası'nda Bir Pazar Öğleden Sonrası tablosunu ele alalım. Bu tabloda küçük küçük milyonlarca nokta harika bir resmi meydana getirmiştir.
 3. Hem yağlı hem de akrilik boyada kullanılan bir başka teknik ise impasto tekniğidir. Tuvalin üstüne kalın bir tabaka boya uygulanır ve sonra bu boya palet bıçağıyla yayılır. Bu tekniği Vincent Van Gogh'un tablolarında görebilirsiniz. Impasto tekniği hem resme doku katmanızı sağlar hem de yoğun renklerle çalışmanıza olanak verir.
 4. Sulu boya en eski mağaralarda bile bulunan, dünyadaki en eski boyadır. İster natürmort, ister portre, ister manzara resmi yapıyor olun; sulu boya ile uygulayabileceğiniz birçok farklı teknik vardır. Mesela ıslak üstüne ıslak tekniği sulu boyanın yanı sıra diğer boyalarla da uygulanabilir. Islak kâğıdın veya tuvalin üstüne ıslak boyayla resim yapılır. Bunun için kâğıda veya tuvale ince bir tabaka su uygulamanız ve üstüne resim yaparken suyla inceltilmiş boyayı uygulamanız yeterli olacaktır.
 5. Kuru üstüne ıslak tekniği ise terebentin veya su ile inceltilmiş bir boyanın kuru bir kâğıt veya tuval üstüne uygulanmasına denir. İster fırçayı ilk defa elinize alıyor olun, ister resim konusunda pek yetenekli olmadığınızı düşünün; kendi tekniklerinizi ortaya çıkarmaya çalışmadan önce bu iki tekniği denemeniz çok yararlı olabilir.

Resim Malzemeleri

Renk teorisi ve chiaroscuro gibi teknikleri ve terimleri anlamak önemli olabilir ancak boya malzemeleriniz olmadan yaratıcılığınızı konuşturmanız ve kendinizi ifade etmeniz imkânsızdır. Pek çok atölyede şövale, palet, boya veya fırça gibi bazı temel malzemeleri bulabilirsiniz. Ama becerilerinizi geliştirmeniz için kendi malzemelerinizin olması çok önemlidir.

Resim boya
Resim yapmayı öğrenmek için servet harcamak zorunda değilsiniz. | Kaynak: Pexels

Çok sık kullanacağınız fırçaları, boyaları ve kaliteli kâğıtlar veya tuvaller almanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Maddi olanaklarınız el veriyorsa farklı fırçalar ve boyalar da deneyebilir, malzeme açısından çeşitlilik yaratabilirsiniz. Ama daha yeni başlarken tüm fırçalara ve her renk boyaya sahip olmanız gerekmiyor. Mesela resim derslerinize başlarken en az üç farklı fırçayla çalışmayı öğrenmeniz gerekecek. Öğretmeninize hangi fırçaların daha iyi olacağını, hangi markaları önerebileceğini sorabilirsiniz. Ama en iyisi bir küçük, bir orta boy, bir de geniş fırça almak olabilir.

Akrilik boya, yağlı boya veya sulu boya alırken de elinizde 5 temel renk olması en başlarda yeterli olacaktır. Beyaz ve siyahı gölgelendirme ve aydınlatma da bol bol kullanacaksınız. Bu nedenle bu iki rengin olmasına çok dikkat edin.

Tuvallerin fiyatı ise yapıldıkları malzemeye göre değişiklik gösterebiliyor. Bütçenizi ve resimlerde uygulayacağınız teknikleri göz önünde bulundurarak iyi bir tercih yapabilirsiniz.

Bursa Resim Kursları

Resim öğrenmek için tercih edebileceğiniz birçok farklı kurs var:

 • Rekor Sanat Bursa Resim Kursu Nilüfer
 • Giotto Akademi Sanat Resim Kursu
 • Bursa Sanat Evi Resim Kursu
 • Çizim Fabrikası Resim Kursu
 • Fabrika Atölye Resim Kursu
 • SC Akademi Resim Kursu
 • Evrensel Sanat Atölyesi Resim Kursu

İsterseniz kursların veya özel ders öğretmenlerinin online derslerini de tercih edebilirsiniz. Bursa'da yaşıyor olsanız bile Superprof sayesinde İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, EskişehirKonya ve Adana gibi farklı şehirlerdeki resim öğretmenlerinden online resim dersleri alabilirsiniz.

Superprof'ta Bursa resim öğretmenlerinin saatlik ders ücreti ortalama 70 TL. 

Bursa resim kursu veya fiyatları sizin seviyenize, öğretmenin ders verdiği seviyeye, oturduğunuz semte, hangi günler ders almak istediğinize, ders almak istediğiniz resim türüne göre farklılık gösterebiliyor. Dilerseniz Bursa ücretsiz resim kursları seçeneklerinize de göz atabilirsiniz. BUSMEK'in ücretsiz resim kurslarına kayıt yaptırarak bütçenizi zorlamadan resim becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.