Montreal'de yer alan Concordia Üniversitesi Eğitim Fakültesi Profesörü Pasty Lightbown 6 yaş için ana dilini öğrenmesinin 12.500 ve 15.000 saat arasında bir zaman alacağını iddia ediyor. Peki o zaman yetişkin birinin yabancı dil öğrenmesi ne kadar zamanını alır? Hem de o dil herhangi bir dil değil de Rusça ise?

Ne kadar zaman alacağı sorusunu cevaplamak çok zordur hatta imkansıza yakındır. Öğrencinin boş zamanı, geçmişinde şu an yeni dil öğrenme sürecini kolaylaştıracak başka bir dil öğrenip öğrenmediği gibi bir çok kriter mevcuttur. Tabii ki bunların içerisinde en önemlisi öğrenme hedefleridir.

Her şeyden once Rusça öğrenmek derken neyi kastediyoruz ki?

 • Rusyada günlük hayatımızda karşılaşmamız olası olan sorunları çözmemize yardımcı olacak kadar mı?
 • Rusça ifadelere anadilinizdeki gibi aşina olmak ve hatta uzmanlaşmak mı?
 • Ya da Rusça bir filmi altyazıya gerek kalmadan takip edebilmek mi?

İşte tam da bu nedenle sizin "Rusça konuşma becerileri" tanımınız bu dili öğrenmek için gereken süreyi de oldukça etkileyecektir.

En iyi Rusça öğretmenleri müsait
Rahym
5
5 (40 yorum)
Rahym
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (16 yorum)
Şeyma
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (23 yorum)
Vugar
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (7 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Madiya
5
5 (8 yorum)
Madiya
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺110
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Rahym
5
5 (40 yorum)
Rahym
₺45
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Şeyma
5
5 (16 yorum)
Şeyma
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (47 yorum)
Kadir
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Vugar
5
5 (23 yorum)
Vugar
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Sabina
5
5 (20 yorum)
Sabina
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (7 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Madiya
5
5 (8 yorum)
Madiya
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muradova
5
5 (20 yorum)
Muradova
₺110
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Rusça Gerçekten Zor Bir Dil Midir?

Bazı yabancı dillerin karmaşık olduğuyla  ilgili herhangi bir konuşma yaparken mutlaka Rusça'nın zorluğundan bahsederiz. Hatta yapılan bazı sıralamalarda  Çince ve Arapça'dan sonra Rusça öğrenen kişi için karmaşık olabilmesi açısından üçüncü sırada gelmektedir.

Yetişkinler için bir dili yalnızca duyarak o dile hakim olmak çok da kolay degildir. Çalışmak, kelime ezberlemek, dilbilgisi yapısını anlamak ve de kullanmak zorundasınızdır. Bu da zaman ve uğraş gerektirir. Bir dahi degilseniz yeni bir dili zaman ya da çaba harcamadan öğrenemezsiniz; yeni bir dil öğrenmek icin tek yol budur. Rusça'nın da bu açıdan diğer dillerden farkı yoktur.

Bu dili öğrenmeye başlama konusunda şevkinizi kırmak istemeyiz çünkü Rusça komplike bir dilbilgisine, fiil çekimine, telaffuz ve aksanlara sahip olsa da bu karmaşıklığın seviyesi kişiden kişiye oldukça önemli ölçüde değişir. Mesela Japon bir öğrenci için Çince öğrenmek muhtemelen İtalyanca öğrenmeye oranla daha kolay olacaktır. Şu an Avrupa Komisyonu'nda tercüman olarak çalışan ve birçok dili konuşabilmekle beraber anadili  Yunanca olan Ioannis Ikonomou'nın Macar dilinde uzmanlaşmasının Çince'de uzmanlaşmasından daha kolay olduğunu söylemesi de bu konuda örnek olarak verilebilir.

Çince ve zorluk sıralamasında arından gelen Arapça, Rusça ve Japonca dillerinin ortak özellikleri de farklı bir yazım sistemine ve alfabeye sahip olmalarıdır, Rusça dili içinse yazıp okuyabilmek için Kiril alfabesini öğrenmeniz gerek ki Türkçe konuşanlar için Kiril alfabesi Çince karakterlere ve Japonca'nın kanji karakterlerine oranla daha kolaydır.

Birkaç Rusça dersleri sonrasında Kiril alfabesine aşina olacaksınız ve bu da başlangıç için oldukça motive edicidir. Ayrıca unutmayın ki Kiril alfabesinde Latin alfabesine oldukça benzeyen ve hatta aynı olan bazı harfler vardır, bu da daha kolay öğrenmenize yardımcı olur.

Hızlı Rusça öğrenme amacıyla Kiril klavyesi edinin
Kiril alfabesine sahip bir klavye sizi bu dilde daha da uzman yapar. Kaynak: Pixabay

Süperprof üzerinde Rusça özel ders vermekte olan birçok eğitmen bulunmaktadır, sizin için en iyisini sitemizi ziyaret ederek bulmanız mümkün! Online Rusça kursu alabileceğinizi de unutmayın. Rusça özel ders İstanbul, Ankara gibi büyük şehirler de çok ilgi görmektedir.

İyi bir yöntem ve gerekli motivasyonla temel Rusça'yı hızlıca kavramanız mümkündür

Sağlam bir motivasyonla Rusça alfabeyi öğrenmeniz birkaç gününüzü alacaktır. Tabii ki bu birden bütün dili öğrendiğiniz anlamına gelmez, ama güzel bir başlangıç!

Rusça Başlangıç Seviyesinden İleri Seviyeye Geçiş

Sıfırdan Rusça öğrenmek sizin motivasyonunuzu azaltmasın çünkü birkaç ay içerisinde ne kadar ileri gittiğinizi göreceksiniz, hatta bu dilin mekanizmasını az çok çözdüyseniz yalnız haftalarınızı alır. Yeni başlayan biri olarak temel konular üzerine diyalog kurabileceksiniz ve bazı konularla temel görüşlerinizi sunabileceksiniz.

Bununla birlikte, devam ettiğiniz sürece yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı kalmaz. Rusça dilbilgisi ile birlikte sözel becerilerinizi zenginleştirmek adına bazı deyimler ve yeni Rusça kelimeler de öğrenmelisiniz.

Bazı sözlükler ve uygulamalar bir dilde en sık kullanılan 1000 kelimeyi listelerler. Bu yöntem de oldukça kullanışlı ve sıkılmadan kelime ezberleyebilmeniz adına eğlencelidir.

Öğrenmeye sıfırdan başladıysanız bu aşamada Rusça dilbilgisi ile aranızdaki ilişkiye dair söyleyebileceğimiz en önemli şey dilbilgisi kurallarını asla göz ardı etmemenizle ilgilidir çünkü öğrenme devam ettikçe ilerleyen seviyelerde baştan yanlış öğrendiklerinizi düzeltmeniz daha zordur.

Telaffuz ile ilgili olarak da bunun bir tecrübe gerektirdiğini ve uzun süreli bir pratiğin önemli olduğunu bilmelisiniz, zamanla başkalarının telaffuz hatalarını bile kibarca düzeltecek duruma geleceksiniz.

Rusça'da ileri seviyeye ulaşmanız biraz zaman alacaktır.

Dünya üzerindeki hiçbir dil günde birkaç dakika çalışarak birkaç haftada fonetik telaffuzdan dilbilgisi kurallarına, kelimelere ve sözlü anlamaya kadar akıcı bir şekilde konuşabileceğiniz kadar kolay değildir.

Bununla yüzleşmemiz gerekiyor, anadili Rusça olan biriyle az çok aynı seviyeye gelmiş bir şekilde bu dili konuşmak çokça zaman ve kişisel yatırım gerektirir. Bu yalnızca Rusça için değil, her dil için böyledir. Bunun aksini iddia eden yöntemler ya ciddi değildir ya da iddia ettikleri gibi hızlı bir şekilde ilerleme kaydetmenize yardımcı olmazlar.

Rusça dili öğrenmek için rusça sözlük ve uygulamaları da kullanabilirsiniz
Rusça'da en sık kullanılan 1000 kelimeyi gösteren uygulamalar varken bütün sözlüğü ezberlemenize kesinlikle gerek yok! Kaynak : Pixabay

Mutlaka görmüşsünüzdür; birkaç haftada ya da ayda bir dili size tamamen öğretebileceklerini savunan bazı reklamlar vardır, fakat Rusça'da iş için uzmanlaşmak yıllarınızı alır.

Dil uzmanlarının söylediğine göre Dostoyevsky'nin de dili olan Rusça'da uzmanlaşmanın 10 yıldan fazla süren bir pratik gerektirebilir. İleri seviyeye gelebilmek öğrenenin uygunluğu, öğrenirken gösterdiği azim ve kullandığı metoda bağlı olarak göre 2 ile 5 yıl kadar alabilir.

Rusça Öğrenme Süresini Kısaltacak Bazı İpuçları

Her şeyden önce aşağıdaki ipuçlarını takip etmek çalışma sürenizi en iyi şekilde kullanmanızı ve hızlıca ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır.

Doğru Yöntemi Seçmek

Bu zaten herkesin bildiği bir konudur. Bir dili öğrenirken en etkili yöntemi seçmek verilecek en mantıklı tavsiyedir. Peki neden ilk olarak buna yoğunlaşıyoruz?

Çünkü genellikle ne kadar bilinirse bilinsin bu yöntem gözardı edilir.

Ve durum böyleyken, kesin ve özellikle de hızlı sonuçlar almak zorlaşır. Doğrusal bir ilerleme kaydetmek için detaylı bir yol haritasına sahip olmak çok önemlidir.

Bazı dil öğrenme uzmanları bunun önemini kavradıkları için bu konuyla bağlantılı çözümler sunarlar.

İşte size 2014'teki bloglarında TED çevirmenlerinin paylaşmış olduğu 3 ipucu:

 1. Gerçekçi olun. Başlangıçta kolay ve ulaşılabilir bir hedef koyun ki sonradan bunalmış hissetmeyin. Almanca çevirmen Judith Matz'ın önerisi : Öğrenmek istediğiniz dilden 50 kelime seçin ve bu kelimeleri insanlarla konuşurken kullanmaya başlayın, sonrasında da yavaş yavaş dilbilginizi geliştirin.
 2. Dil öğrenmeyi bir yaşam tarzı haline getirin. İngilizce'yi 27 yıldır öğreten Elizabeth Buffard en başarılı öğrenciyi diğerlerinden ayıran şeyin süreklilik olduğunu söylüyor. Dil öğrenme sürecinde  kendinize yorgunken, hastayken ya da çok aşıkken bile yerine getireceğiniz bir alışkanlık edinin. 
 3. Yabancı dille evcilik oynayın. Yabancı dili günlük hayatınıza ne kadar çok davet ederseniz beyniniz o dili o kadar kullanışlı ve hatırlamaya değer bulacaktır. Rusça çevirmen Olga Dmitrochenkova "Yeni bir dile maruz kalacağınız her türlü fırsatı değerledirin" diyor. Evinizdeki her eşyayı o dilde etiketleyin, o dilde yazılan çocuk kitapları okuyun, altyazılı TED ve TEDx konuşmaları dinleyin ya da hayali bir yabancı arkadaşa gününüzü o dilde anlatın.
Sıfırdan Rusça öğrenmek çaba gerektirir, kitaplık ya da kütüphane yardımcı olacaktır
Bir dili öğrenirken koşmanın hiçbir anlamı yoktur, doğru zamanda başlayıp yavaş adımlar atmalısınız. Kaynak: Pixabay

Bununla birlikte günlük hayatınızda öğrendiğiniz dili kullanmanın önemini anlamış insanların oluşturduğu birçok uygulama da bulunmaktadır. Rusça dil becerinizi artıracak interaktif egzersizler sunan online uygulamalardan da orta seviyeye hızlıca geçiş yapabilmek adına yararlanabilirsiniz.

Hiçbir şey sizin elinizdeki Türkçe-Rusça, Rusça-Türkçe sözlüğünüzün yerini tutamasa da, interaktif yöntemler sayesinde toplu taşımada, öğle aranızda hatta belki duş alırken bile zamanınızı değerlendirebilmeniz için çeşitli araçlar vardır.

Yabancı dilin nankör olduğu ve kısa sürede unutulduğu ile ilgili yakınan çok sayıda insan vardır. Bunun bir numaralı nedeni de beynimizi öğrendiğimiz dille sürekli meşgul edemememizden kaynaklanır. Bu metodu uygulayarak yani metroda ya da otobüste Rusça oyunlar oynayarak, duş alırken Rusça şarkı açarak ya da öğle arasında yemek yerken Rusça podcast dinleyerek beynimize bir hatırlatma sinyali gönderebiliriz ve taze tutarız.

Rusça öğrenmek için birçok podcast vardır, ilgi alanınızla bağlantılı olan bir tanesini seçip boş zamanınızda dinleyebilirsiniz!

Düzenli Çalışma

Belli oranda çalışmanın ötesinde zamanla tekrar tekrar düzenli şekilde çalışmanın önemli olduğunu düşünüyoruz, üstelik bunu düşünen tek kişi de biz değiliz! Her gün 30 dakika çalışmak haftanın sonunda üç buçuk saat çalışmaktan çok daha etkili olacaktır.

Peki neden? 2 sebep var:

 • Birincisi daha kısa zaman diliminde beynimiz daha aktif olur ve konsantrasyonumuz çok daha yüksektir. Üniversitede pazartesi sabahı 4 saat üst üste gerçekleşen bir dersiniz oldu mu? Daha kısa aralıklarla düzenli olarak çalışmak çok daha verimlidir. Pomodoro yöntemi de dil öğrenirken inanılmaz işe yarar.
 • İkincisi, her gün çalışıyor olmak ve bir önceki hafta ya da ondan da önceki hafta ne öğrendiğinizi gözden geçirmek beyninizin bilgileri hatırlamasına ve uzun süreli hafızada depolamasına yardımcı olur. Bu da aynı şekilde haftada bir gün tam 3 saat çalışmadan daha verimlidir.

Son olarak, düzenli çalışmak düşünsel performansınız için oldukça avantajlı olan  bir çalışma rutinine sahip olmanızı sağlar .

Bol Bol Rusça Konuşma Pratiği Yapmak

Hızlı rusça öğrenme konusunda kararlıysanız tabii ki en ideal yol Rusça özel ders almaktır. Özel eğitmen tarafından verilen dil dersleri kişiselleştirilmiştir ve sizin yanlış anladığınız ya da çok da anlayamadığınız bazı konseptleri anlamanızda yardımcı olur. Bu aynı zamanda Rus kültürünü öğrenebilmeniz için de bir fırsattır.

Pratik yapmanın öneminden bahsederken Rusça bilen birisiyle sohbet etmenin önemini de vurguluyoruz. Superprof aracılığıyla size en uygun öğretmeni bulabilir ve sadece Rusça dili değil kültürü konusunda da birçok şey öğrenebilirsiniz. Öğretmeniniz sizinle sık sık diyaloğa girmek isteyecektir, çünkü sizin de bildiğiniz gibi bir dilde ilerleme kaydetmenin en eğlenceli yollarından birisi de o dile maruz kalmaktır.

Ve evet, hızlı dil öğrenmek diye bir durum çok da gerçekçi görünmese de bu şekilde daha hızlı öğrenmeniz mümkündür!

Kısacası,

 • En başından size Rusça'yı her gün 15 dakikalık bir çalışmayla 8 haftada şakır şakır konuşturacaklarını iddia edenlerden ya da sundukları yöntemlerden uzak durun. Yabancı dil öğrenmenin sizin tarafınızdan birçok yatırım gerektirecek uzun vadeli bir süreç olduğunu asla unutmayın.
 • Bununla beraber, başlangıç seviyesini diğer seviyelere kıyasla daha çabuk kavrayabiliriz ve temel bir diyalog yapacak kıvama hızlı geliriz. Dilde daha ileri seviyede bir uzmanlaşmaya gitmek için en rahat hissettiğiniz yöntemi seçmeniz şarttır. Bu yöntem kitaplar ya da online uygulamalar ile de olabilir, tercihimiz ikisinin birlikte olmasıdır.
 • Ne kadar sürede Rusça öğreneceğinizle ilgili bir soruya net cevap vermek imkansızdır. Net olarak söyleyebileceğimiz şey ise öğrenmeye ayırdığınız zamanı en doğru ve verimli şekilde kullanıp düzenli çalışma ve ideal beyin egzersiziyle bu sürecin çok daha eğlenceli ve hızlı geçeceğidir.
>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (2 puanlama)
Loading...

Nazlı Ece

Merhaba! Ben Nazlı. Farklı kültürlere ve dillere ilgi duyan bir çevirmenim. Bununla birlikte Avrupa Çalışmaları alanında da aktif bir sekilde makale yazıyorum ve çeşitli bloglarda içerik üretiyorum. Kısacası yazmak ve çevirmek benim en büyük hobilerimden!