Matematik öğrenmeye ve matematik dersi almaya başladığınız andan itibaren konsantre olmanız, düzenli çalışmanız ve mental aritmetikte iyi olmanız gerekecek.

İlkokuldan ortaokula, liseye, üniversiteye ilerledikçe zorluk seviyesi tabii ki artar. Karekök, cebir, trigonometri ve mental aritmetik çalışmak biraz zorlayıcı olabilir. Ama matematikte işinize yarayacak birçok ipucumuz var.

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (20 yorum)
Mustafa
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (33 yorum)
Eren
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (20 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (14 yorum)
Mahmut
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (24 yorum)
Dogan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Salim
5
5 (20 yorum)
Salim
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺560
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (20 yorum)
Mustafa
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (33 yorum)
Eren
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (20 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (14 yorum)
Mahmut
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (24 yorum)
Dogan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Salim
5
5 (20 yorum)
Salim
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺560
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Matematik Her Yerde

Doğrudan matematikle ilgili bir alanda çalışmayı planlıyor olsanız da olmasanız da bu temel matematik becerilerine sahip olmak çok işinize yarayacak. Neden matematik öğreniyoruz diye sormayın. Çünkü matematik her yerde. Küçük bir mağazada part-time çalışıyor bile olsanız matematiğin her meslekte büyük rol oynadığını fark etmişsinizdir. Kasada gün sonu hesap yaparken, iş dağılımını ayarlarken vs. matematik hep karşınıza çıkacaktır.

Günlük hayatınızda hızlı ve etkili bir şekilde mental aritmetiği kullanarak alışverişinizi bütçenize göre ayarlayabilirsiniz, rahatça ölçüm yapabilirsiniz, dikiş yaparken desenleri daha iyi kavrayabilirsiniz.

 

Ne kadar isteseniz de matematikten kaçamazsınız!

 

Temel matematik öğrenirken konsantrasyon
Mental aritmetikte gelişmek için konsantre olmalısınız. | Kaynak: Unsplash

Hepimizin cep telefonu olmasına rağmen ne zaman ihtiyacımız olsa bulamayız. Bulduğumuzda da hesap makinesini ararken çok zaman kaybederiz ve bildirimlerle vs. dikkatimiz dağılır.

Her fırsatta dijital hesap makinelerimize danışsak bile doğru olduklarından nasıl emin olabiliriz? Bugünlerde teknolojiye o kadar bağımlı hâle geldik ki teknoloji yokken çaresiz hissediyoruz. Tüm bilgisayarların ardında her zaman düzgün çalışıp çalışmadıklarını kontrol eden insanlar vardır. İnsanlar hata yapabilen varlıklardır. Ancak zihnimize güvenebileceğimizi de unutmamak gerekir.

Mental aritmetiğin temellerini gözden geçirdiğinizde sınavlarda işinizi kolaylaştırırsınız. Sadece temel matematik için değil, özel matematik derslerinizden en yüksek verimi almak için de mental aritmetikte kendinizi geliştirmelisiniz.

Peki nasıl? Matematikte nasıl daha iyi olabilirsiniz? Matematik seviyenizi yükseltmenize yarayacak egzersizler, teknikler veya matematik oyunları var mıdır?

Hızlı Matematiğin Avantajları

İster öğrenci olun ister çalışan, matematik günlük hayatımızda bize birçok avantaj sağlar.

Her durumda rakamları hızlı bir şekilde çözmenizi sağlar ve hesap makinenizi çıkarmanıza gerek kalmaz!

 

Daha hızlı işlem yapmayı öğrenebilirsiniz!

 

Matematik seviyenizi geliştirmek istiyorsanız mental aritmetik sayesinde dört işlem ve sayılarla aranızı düzeltebilirsiniz. Belirli işlemleri yaparken hız kazanırsınız.

Kulağa biraz abartı gibi gelebilir ancak mental aritmetikle daha zeki görünürsünüz! Tabii matematik becerilerinizi geliştirerek bir dâhi olmayacaksınız ancak işlemleri hızlıca yaptığınızı bir düşünün. Bir hesabın tutarını hesaplarken veya bir restoranda hesabı paylaşırken oyalanmayacaksınız. Hem garsonu da bekletmemiş olursunuz!

Her Şey Aklımızdaysa Hesap Makinesine Gerek Yok

Mental aritmetik birçok durumda kullanılır. Bulacağınız sonucun ne kadar büyük bir sayı olacağını tahmin etmenizi sağlar. Bu da mesela ondalık sayılara veya oran orantıya çalışırken işinize yarar.

Alışverişte dört işlem
Alışveriş yaparken toplama ve çarpma yapmanız gerekebilir. | Kaynak: Unsplash

Son olarak mental aritmetiğin beyninizi keskinleştireceğini, düşünme biçiminizi değiştireceğini ve hafızanızı, analitik ve rasyonel düşünme becerilerinizi geliştireceğini unutmayın. Mental aritmetiği uygulayarak yaşlandıkça beyninizin en iyi şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu da anksiyete, Alzheimer, panik atak, bunama gibi durumları yenmenize yardımcı olabilir.

Panik atak hastalarına 4 nefes alıp 7 nefes vermeyi önermelerinin bir sebebi vardır. Bu şekilde nefes alıp vererek sinirlerinizi ve nefesinizi, büyüyen panik atak nöbetiyle savaşabilecek seviyeye getirirsiniz.

Matematik ve mental aritmetik aslında çok eğlenceli olabilir: Sihirli Kareler yapmayı seviyorsanız mental aritmetik eğlenirken nöronlarınızı tam hızda ateşlemenizi sağlar. Hem farkında olmadan matematik becerilerinizi törpülemiş olursunuz. Ve hepimiz eğlenirken öğrenmenin en iyisi olduğunun farkındayız!

Matematik becerilerinizi geliştirmek, mental aritmetik pratiği yapmak istiyorsanız hemen gazetenin Sudoku sayfasını açın! Kolay seviyeden başlayıp zora doğru ilerleyin. Gittikçe pratik kazandığınızı göreceksiniz.

Neden Hızlı Matematik Çözmeyi Öğrenmeliyim?

Mental Aritmetikte İyi Olma Sebepleri

Mental aritmetikle zihninizden hesap yapma yeteneğinizi geliştirmek için çok geçerli sebepleriniz var. İşte birkaçı:

 • Bunu alışkanlık hâline getirdiğinizde rasyonel düşünmeye odaklanabilirsiniz.
  Böylece zamandan ve bazen paradan tasarruf edersiniz. (İnanmıyorsanız poker oynayanlara veya bankacılara sorun!)
 • Seyahat kolaylığı: Derse veya kütüphaneye vs. giderken yanınıza hesap makinenizi almanıza gerek kalmaz. Evet, cep telefonunuz var ama sırf 8 ile 7'yi çarpmak için telefonunuzla dikkatinizi dağıtmamış olursunuz.
 • İnsanları etkileyin: Kendinizi mental aritmetik konusunda eğiterek 11'e ve hatta 12'ye kadar çarpım tablosunu yalayıp yutmuş olursunuz.
 • Hesap öderken kimse sizi kazıklayamaz!
 • Ve hatta daha az özel matematik dersine ihtiyacınız olur.

Bakış Açınızı Geliştirin

Matematik becerilerinizi geliştirmek için yukarıdaki sebeplerden biri size cazip gelmiş olabilir. Eğer gerçekten kazıklanmak istemiyorsanız sayılarla aranız iyi olmalı.

Diyelim ki yurt dışına gitmeyi planlıyorsunuz ve anlaştığınız ajans depozitoyu vereceğiniz ücretten düşerken bir yanlışlık yapmış. Ancak bunu fark ettiğinizde artık çok geç olmuş olabilir. Mesela sayılarla aranız daha iyi olsaydı döviz kurlarına göre ödeyeceğiniz parayı az çok hesaplayabilir, doğru miktarı yatırabilirdiniz.

Ayrıca kabul edelim, hepimiz başkalarını etkilemeyi severiz. Daha önce de dediğimiz gibi gelişmiş matematik becerileri sadece günlük hayatınızı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda iş görüşmelerinde vs. öne çıkmanızı sağlar.

Herkesin Bir Matematikçi Olarak Doğduğu Doğru mu?

İstatistiklere göre gençlerin çoğu matematiği ya sevmiyor ya da bu derste zorluk çekiyor. Ve yetişkinlerin %50'den az bir kısmı temel matematik problemlerini çözebiliyor. Eğer bu konuda siz de geride kalmak istemiyorsanız hemen çalışmalara başlayın. Size en uygun matematik çalışma ve öğrenme yöntemini bulun.

Bazı bilim insanları, herkesin uzman bir matematikçi olabileceğine inanıyor. Herkesin mantıklı düşünme yeteneğine sahip olduğunu ancak beynimizin o kısmının kilidini açmamız gerektiğini savunuyor. Haberlerde hiç beyin travması geçirip uyandığında yabancı bir dili kusursuz konuşabilen birini gördünüz mü? Hepimizin beyninde güvenli bir kapının arkasında duran, serbest bırakılmayı bekleyen yığınla bilgi ve beceri olduğuna inanmak tamamen çılgınlık mı?

Eğer bu doğruysa mental aritmetikle beyninizin bu mantıksal kısmının kilidini açmada ilk adımı atabilirsiniz.

İnternette elektrik akımına kapıldıktan sonra kimsenin bulamadığı matematik teorisini bulup noterde tasdikleyen gencin haberini bir okuyun. Belki de gerçekten öyle bir kapı vardır!

Tabii ki matematikte iyi olmak için illa ki bir kaza geçirmeniz gerekmiyor. Matematik becerilerinizi tetiklemek için yapmanız gereken tek şey, beyninizin sol lobundaki  aktiviteyi artırmak olabilir.

Hızlı İşlem Yapma Teknikleri Var mı?

Artık mental aritmetik öğrenmek için geçerli sebepler bulduğunuza göre daha neyi bekliyorsunuz?

 

Sayılarla oynamayı öğrenmek, edinilebilen bir alışkanlıktır. Matematiksel yeteneğin doğuştan geldiğini düşünen herkese yanıldıklarını söyleyebilirim.

 

Temel matematik geliştirme
Matematikte Yağmur Adam filmindeki Dustin Hoffman kadar iyi olmak istemez miydiniz? | Kaynak: Unsplash

Bazı insanlar bu yeteneklere sahip olsa da bu öyle doğdukları anlamına gelmez. Matematik becerileri, öğrenilen becerilerdir. Ya da belki de beyinlerini nasıl geliştirebileceklerini öğrenmişlerdir.

Bazı bilim insanları, mental aritmetiğin beynin uzamsal farkındalıkla ilgili alanlarını etkinleştirdiğini savunuyor. Dolayısıyla sayıların uzamsal akıl yürütmede büyük rol oynayabileceğini söyleyebiliriz.

Sayı sayarken, toplama veya çıkarma yaparken, sayıları aslında zihnimizdeki bir abaküsün bir tarafından diğer tarafına taşırız. Mental aritmetikte zorlandığınızda bu abaküs fikri yardımcı olabilir.

Hızlı İşlemleri Gençken Daha mı Kolay Yaparız?

Özellikle çocuklarda mental aritmetik becerilerinin geliştirilmesi çok faydalı olabilir. Böylece çeşitli pedagojik yaklaşımlar uygulayabilirsiniz. Sayıları kullanarak matematik oyunları oynatabilir, çocukların beynindeki rasyonel lobu etkinleştirebilirsiniz.

 

Çocuklarınızla çeşitli matematik oyunları oynayın. İleride size teşekkür edecekler!

 

Hâlâ ikna olmadınız mı?

Diğer araştırmacılar, böyle karmaşık hesapları nasıl yaptığını anlamak için bir mental atlet olan Rüdiger Gamm'a odaklandı.

Bu durumda mental hesap makinesinin genelde beynin uzun süreli hafıza ile ilgili olan bölgelerini aktive ettiği ortaya çıktı. Rüdiger'in beyninde, mental aritmetik rekorları kırmasına yardımcı olan birçok bilgi saklı.

Umutsuzluğa kapılmayın! Rüdiger 20 yaşında kendini aritmetiğe adadı ve her gün çalışarak bu seviyeye gelmeyi başardı!

Mental aritmetikte iyi olmada en iyi dostunuzun hafızanız olduğunu asla unutmayın.

En iyi Matematik öğretmenleri müsait
Mustafa
5
5 (20 yorum)
Mustafa
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (33 yorum)
Eren
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (20 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (14 yorum)
Mahmut
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (24 yorum)
Dogan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Salim
5
5 (20 yorum)
Salim
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺560
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mustafa
5
5 (20 yorum)
Mustafa
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Eren
5
5 (33 yorum)
Eren
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (20 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Mahmut
5
5 (14 yorum)
Mahmut
₺120
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dogan
5
5 (24 yorum)
Dogan
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Salim
5
5 (20 yorum)
Salim
₺170
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺560
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Matematik Özel Derslerle Hızlı İşlem Yapmayı Öğrenin

Mental aritmetik pratiğinizi düzenli yapmalısınız. Günde yaklaşık 10 dakika bile yeterli. Bunun için beyninizin refleks geliştirmesi gerekiyor. Yani aynı formülü, aynı işlemleri tekrar ve tekrar yapmanız gerekecek. Ta ki bu işlemler bisiklet sürmek veya nefes almak gibi doğal bir alışkanlık hâline gelene kadar. Matematik özel dersi alıp matematiğinizi geliştirmek içinse İstanbul matematik özel dersAnkara matematik özel ders , İzmir matematik özel ders veya Eskişehir matematik özel ders gibi şehrinizle arama yapıp ihtiyacınız olan desteği alabilirsiniz.

Hızlı dört işlem yapma
Önce kolay matematik egzersizleriyle başlayın! | Kaynak: Unsplash

Mental aritmetikte sesli düşünmeli ve notlar almalısınız. Test kitapları, konu anlatımlı kitaplar, kartlar, zar, bilgisayar programları vs. kullanabilirsiniz.

Ne kadar geliştiğinizi görebilmek için mental aritmetikte kaydettiğiniz ilerlemeyi yakından takip etmelisiniz. Böylece matematik problemlerini daha rahat çözüp matematikte iyi olabilirsiniz.

Mental aritmetik becerilerinizi geliştirmek için edinmeniz gereken bazı temel bilgiler:

 • Toplama ve çıkarma tabloları
 • 15'e kadar tüm sayıların karesi
 • 2'nin katları
 • 10 sayısının negatif üslerle (ondalık basamağı sola hareket ettirerek) ve pozitif üslerle (ondalık basamağı sağa hareket ettirerek) çarpımı
 • Bölünen bir sayı, bölenle bölümün çarpımına eşittir.
 • Özel çarpımlar: (a+b) ² = a²+2ab+b², (a-b) ² = a²-2ab+b², (a+b) (a-b) = a²-b²
 • Çarpanlara ayırma kuralları
 • Pi (3.14159), Altın Oran (1.618) gibi değerler
Mental aritmetikle dört işlem
Mental aritmetikte bu ipuçlarıyla kendinizi geliştirebilirsiniz! | Kaynak: Unsplash

Einstein gibi mi Olmak İstiyorsunuz? Bu Hızlı Matematik Hilelerine Göz Atın

Problemi Kâğıda Dökün

Öncelikle işinizi zorlaştırmayın. Kimse sizden tüm işlemleri aklınızdan yapmanızı beklemiyor. Ayrıca işleri ağırdan almazsanız mental aritmetikte ilerleyemezsiniz.

Gerektiğinde işlemleri kâğıt üzerinde yapabileceğinizi unutmayın. Bir problemi çözerken işlemleri kâğıt üzerinde görmek bazı insanların işini kolaylaştırır çünkü böylece soruyu zihinlerinde canlandırabilirler. Bazıları da hiç kâğıt kaleme ihtiyaç duymadan aklından birçok işlemi yapabilir. Yani herkesin tarzı farklıdır. Siz kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız öyle başlayın.

Tahmin Etmeye Çalışın

Mental aritmetik becerilerinizi geliştirmek için işlemlerin sonucunu az çok tahmin etmeye çalışın. Mesela 60x120'nin sonucunu bulmak için 60'ı önce 100 ile çarpın ve buradan tahmin yürütün. En azından sonucun kaç basamaklı olacağını bilirsiniz!

Rakamları Şekil veya Obje Olarak Görün

Sayılara çok fazla odaklanmamaya çalışın. Bunun yerine zihninizde canlandırmaya çalışın. Mesela her bir rakamı bir tuğla gibi düşünün. Bir işlem yaparken de sanki bir bina inşa eder gibi tuğlaları üst üste koyun. Sadece sayıları zihninizde canlandırarak bile mental aritmetik pratiği yapmış olursunuz.

Bu konuda başkalarına da danışabilir, etrafınızdaki insanların kullandığı matematik hilelerini ve ipuçlarını öğrenebilirsiniz. Hatta kendiniz eğlenceli teknikler üretebilirsiniz!

Tüm bunlar yeterli gelmediyse size birkaç önerimiz daha var. Belki de hayatınızı değiştirerek matematiği sevdirecek ipuçları bulabilirsiniz!

Son basamağa bakın

Hangi sayı olursa olsun son basamağına bakın.

Eğer çiftse (0,2,4,6,8) veya 5 ise, sayınız 2,5 veya 10'a bölünebilir demektir.

Mesela 22 çift rakamla bitiyor, demek ki 2'ye bölünebilir. 45 ise 5 ile bitiyor, demek ki 5'e bölünebilir.

150 sayısı 0 ile bitiyor, demek ki 10'a bölünebilir.

Bir sayının 3'e veya 9'a bölünebilirliğini anlamak için rakamları toplayın. Bulduğunuz sonuç 3'e veya 9'a bölünebiliyor olmalı.

Örneğin 18 sayısının rakamları toplamı 1+8=9. Demek ki 18, 3'e ve 9'a bölünebiliyor.

Başka bir örnek, 936'nın rakamları toplamı 9+3+6=18, demek ki 3'e ve 9'a bölünebiliyor.

Ayrıca bir sayının son rakamı çiftse ve rakamları toplamı 3'e bölünebiliyorsa o sayı 6'ya da bölünebilir demektir.

Toplama

İşlemi daha kolay yapmak için sayıları ayrıştırın.

Mesela 72+29 aslında (70+2)+(20+9) = (70+20)+(2+9) = 90+11 = 101

Hatta şöyle de yapabilirsiniz: 13+48 = 13+ (50-2) = 63-2 = 61

Çıkarma

Sayıları sadeleştirin.

Mesela 1958-1907 işleminde 1900 sayısı ortaktır. Yani işlemi 58-7=51 olarak düşünebilirsiniz.

Japon Usulü Çarpma Tekniği

Henüz aklınızdan karmaşık çarpma işlemleri yapamıyor musunuz?

 

Japon usulü görsel çarpma tekniğiyle işlemleri çok daha kolay yapabileceksiniz. Yapmanız gereken tek şey çizgiler çizmek. Sonuç sihir değmiş gibi orada beliriyor!

 

Bu tekniği öğrendiğinizde çarpma işlemlerini zihninizden çok daha kolay yapabileceksiniz. Hata bu çizgileri zihninizde canlandırdığınızda bir kâğıda bile ihtiyacınız kalmayacak!

Doğan Güneşin Ülkesi'nden işinize yarayacak, eğlenceli bir teknik...

Kelebek Yöntemiyle Kesirler

Kesirlerde toplama veya çıkarma yaparken kafanız karışıyor olabilir.

Kelebek yöntemiyle işlemleri daha kolay yapabilirsiniz. Hatta bu yönteme alıştığınızda sonucu aklınızdan bulabilirsiniz!

Mesela 3/4 + 2/5 diyelim.

Önce çapraz çarpım yapacağız: 3 x 5=15 ve 4 x 2=8

Sonra bu iki sayıyı toplayıp payı bulmuş olacağız. Yani 23.

Payda içinse iki kesrin paydalarını çarpacağız. 4 x 5=20

Yani sonuç: 3/4 + 2/5=23/20

Aynı tekniği kesirlerde çıkarma yaparken de uygulayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken payı bulurken sayıları toplamak yerine çıkarmak olacak.

Kelebek yöntemiyle matematik oyunları
Kelebek yöntemiyle kesirlerde toplama ve çıkarma yapmak çocuk oyuncağı olacak! | Kaynak: Unsplash

11'le Çarpma

Çok kolay!

32 x 11'in sonucunu bulmak için yapmanız gereken tek şey önce 32 ile 10'u çarpıp en son 32 eklemek. Yani 320+32=352

Başka bir teknik daha öğrenmek ister misiniz? Akıldan yapmak gerçekten çok kolay.

32 ile 11'i çarparken sayının rakamları toplamını bulun. En son da son iki basamağın yerini değiştirin. Yani 3+2=5 ise sonucumuz 352 olacak.

56 x 11 işlemi için 5+6=11 ise sonucumuz 5,11,6 olacak. Bu durumda ilk rakamla ortadaki sayının ilk rakamını toplamanız gerekecek. Yani o da bize 5+1,1,6; 616 sayısını verecek.

İşlem Yapma Becerilerinizi Geliştirmek için Başka Öneriler

 • Virgüllü sayılarda işlem yapmadan önce işinizi kolaylaştırmak için kesri genişletin. Mesela 1,2/1,8 = 12/18 = 120 / 180
 • Toplama işleminizi kolaylaştırmak için önce toplamı 10 yapan sayıları bulun. (1+9, 2+8, 3+7 vs.)
 • 9+19 veya 29 ile toplama-çıkarma işlemi yaparken 10, 20, 30'u kullanın ve sonuçtan 1 çıkarın veya sonuca bir ekleyin.
 • Bölünen sayı, bölen ve bölümün çarpımına eşittir. (12/4=3 yani 4x3=12)
 • Kesirlerde toplama-çıkarma yaparken payda eşitleyebilirsiniz.

Bu matematik hilelerini aklınıza kazıyın!

Mental Aritmetik Üzerinde Çalışmak için Online Kaynaklar

Matematik ve mental aritmetikte gelişmek için internet mükemmel bir kaynaktır. Hem özel matematik derslerinize de katkıda bulunabilir.

İnternet üzerinde çok sayıda test, alıştırma, egzersiz vs. bulabileceğiniz websiteleri vardır. Bu siteleri bulmak için internette "matematik testi çöz" diye aratabilirsiniz. İşte o sitelerden bazıları:

 • Khan Academy: Bu sitede birçok konu anlatımı bulabilir, örnek sorularla bilginizi pekiştirebilirsiniz.
 • Şenol Hoca: Videolarla zorlandığınız birçok konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz.

Eğlenirken öğrenirseniz ders çalıştığınızın farkına bile varmazsınız.

Matematik ve mental aritmetikte iyi olmak için hafıza oldukça önemlidir. Bu nedenle bazı kuralları ve kavramları ezberlemeniz gerekecek. Sürekli tekrarla bir süre sonra ne kadar kolay hatırladığınızı fark edeceksiniz.

Beyninizi hatırlaması için eğitin. Beyninizi taramak, bir formülü vs. hatırlamak doğal bir alışkanlık olsun. Böylece mental aritmetikte son hızda ilerleyeceksiniz!

Bunun için farklı teknikler deneyip iyi çalışmalısınız.

Bu da tabii ki zaman ve kişisel azimle mümkün. Emin olun bunun getireceği kolaylıklar tüm emeklerinize değecek.

Oyunlarla Hızlı İşlem Yapma

Matematikte çoğu öğrenci zorlanır. Mental aritmetikteki eksikliği, öğrencinin geleceğini olumsuz etkileyebilir.

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda, ilkokulda matematikte sorun yaşayan çocukların çarpma ve bölmede, ondalık sayılarda ve çok basamaklı sayılarla dört işlem yapmada sıkıntı çektiği gözlemlenmiştir.

Artık eğitimciler daha çok mental aritmetiğe yöneliyor. Çıkarma, toplama ve çarpım tablolarını öğrenmenin yanında mental aritmetik şunları da içerir:

 • Refleksler geliştirmek
 • Rasyonel düşünme yetisi edinmek
 • Sayılarla işlem yapmaya alışmak
 • Sayıların özelliklerini öğrenmek

Çocukların mental aritmetikte daha iyi olmasına yardımcı olmak için eğlenceli aktiviteler bulmalısınız. Eğlenirken öğrenirlerse derslerden hiç sıkılmazlar! Hem böylece onları matematik öğrenmeye teşvik etmiş olursunuz.

Eğlenirken Öğrenin

Öğrenim süreciniz progresif olmalıdır. Oyunlar, özel matematik öğretmeninden alacağınız sıkı derslerin yanında işlem yapmayı öğrenmek için harika bir yoldur.

Artık teknolojiye daha kolay erişebildiğimiz için rasyonel düşünmeyi geliştirecek oyunlar bulmak çok kolay.

Cep telefonlarımıza uygulama indirmek artık bir alışkanlık oldu. Bu alışkanlığı kendi yararınıza kullanın ve matematik seviyenizi geliştirecek, mental aritmetikte daha iyi olmanızı sağlayacak uygulamalar indirin! Bunun için tek yapmanız gereken uygulama mağazasında "matematik oyunları" diye aratmak.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun küçük yaşta cep telefonu kullanmasına izin vermeyebilirsiniz. Ancak teknolojiyi lehinize kullanabileceğinizi unutmayın. Hem o eğlenirken fark etmeden mental aritmetiğini geliştirir, hem de siz biraz kendinize zaman ayırmış olursunuz!

Dünya Mental Aritmetik Şampiyonları

Bir matematik dehası dünyaya nadir gelse de Dünya Mental İşlem Şampiyonasında en iyi performansı gösteren birkaç isimden bahsetmek isterim.

Bu tür performanslar, insanların beyinlerini ne ölçüde eğitebileceğini, akıl yürütme yeteneklerini ve hafızalarını ne ölçüde geliştirebileceğini göstermektedir. Bu yetenekli matematikçiler resmen doğru eğitimle ilerlemenin mümkün olduğunun canlı kanıtlarıdır.

Peki bu insanların ortak yönleri ne? Tabii ki yüksek bir IQ ve inanılmaz mental aritmetik rekorları!

Rüdiger Gamm

Rüdiger Gamm, 20 yaşında matematikle ilgilenmeye başladı. Sayı hafızası iyi olmasına rağmen okuldaki matematik derslerinde pek başarılı değildi. Mental aritmetikle ilgilenmeye başlar başlamaz belirli işlemler için sayı ve teknikleri ezberledi. Ayrıca 2 basamaklı sayıların 15'e kadar üslerini hesaplayabiliyor, 2 asal sayıyı bölebiliyor ve karmaşık sayılı işlemleri birkaç saniye içinde çözebiliyor.

Gert Mittring

Bir başka inanılmaz örnek de Gert Mittring! Kendisi 2016'da bir sayının 89.247. kökünü 6 dakika 1.4 saniye içinde buldu. Bu işlemin sonucu 154 sayfaya sığmadı bile! Çok etkileyici, değil mi? Bu matematik dehası Alman psikologun neden 11 dünya şampiyonluğu olduğunu anlamak çok da zor değil.

Alexis Lemaire

Fransız mental aritmetik yıldızı Alexis Lemaire, 2007 yılında 72 saniye içinde bir bilgisayarda rastgele belirlenen 200 haneli sayının 13. kökünü buldu. Bunu elde etmek için aynı sayıyı 13 kez çarpmanız gerekiyor. Kendisi bu işlemi neredeyse bir dakika içinde yaparak herkesin yapamayacağı bir başarıya imza attı.

Mental aritmetik dünyası gerçekten de büyüleyici. Gördüğünüz gibi insan beyni ortaya inanılmaz sonuçlar çıkarabiliyor. O zaman artık o çarpım tablosunu öğrenmek için bir bahaneniz kalmadı!

Eğlenin, ders çalışın, online ve yazılı tüm kaynakları kullanın, kendi rekorunuzu kırın ve hatta arkadaşlarınızla yarışın ancak her zaman düzenli bir şekilde çalışıp tekrar yapın. Mental aritmetikte iyi olmak istiyorsanız ödeyeceğiniz tek bedel bu!

 

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (4 puanlama)
Loading...

Seda

Spor yapmayı, film izlemeyi seven; farklı bir kültürü keşfederken ilk yemeklerini deneyen bir çevirmenim.