Günümüzde teknoloji oldukça gelişmiş ve hatta bir takım ders uygulamaları cep telefonumuza kadar gelmiş olsa da halen bazen gerçek bir ders kitabının yerini tutmamaktalar. Bir kitap, yanınızda en rahat taşıyabileceğiniz, batarya, operatör gibi gereksinimler aramayan ve gözünüzü daha az yoran yegane öğrenim kaynakları. Aklınıza bir şey takıldığında hemen sayfaları çevirip bulmanız da çok pratik! Peki o halde Fransızca öğrenim serüveninizde ne tip kitapları edinmeniz gerekir? Hadi birlikte öğrenelim!

En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (3 yorum)
Ayşe
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Aysu
5
5 (16 yorum)
Aysu
₺85
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elian / reyhan
5
5 (10 yorum)
Elian / reyhan
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (11 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Irem
5
5 (5 yorum)
Irem
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Doga
5
5 (6 yorum)
Doga
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sevim
5
5 (5 yorum)
Sevim
₺140
/saat
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺130
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ayşe
5
5 (3 yorum)
Ayşe
₺45
/saat
İlk ders ücretsiz!
Aysu
5
5 (16 yorum)
Aysu
₺85
/saat
İlk ders ücretsiz!
Elian / reyhan
5
5 (10 yorum)
Elian / reyhan
₺50
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gökhan
5
5 (11 yorum)
Gökhan
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Irem
5
5 (5 yorum)
Irem
₺90
/saat
İlk ders ücretsiz!
Doga
5
5 (6 yorum)
Doga
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz!
Sevim
5
5 (5 yorum)
Sevim
₺140
/saat
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺130
/saat
İlk ders ücretsiz>

Yeni Başlayanlar İçin Basit Fransızca Dilbilgisi Kitapları

Konuşma Kılavuzları

Bu kitaplar en çok kullanılan kalıplaşmış cümleleri okunuşu ve Türkçe çevirileri ile sunarlar. Yani Paris'e 1-2 günlüğüne gittiğinizde en çok duyabileceğiniz ya da ihtiyacınız olabilecek cümleler işlenir bu kitapta. Bu kitaba bakarak dilbilgisi kurallarını öğrenmeniz pek olası değildir. Fakat yeni başlayan birisi için özellikle basit diyaloglarda özgüven sağlayıcı olabilir. Kısa süreli seyahatlerinizde ve hızlıca bir giriş yapmak istediğinizde dilde en çok kullanılan cümleleri ve kelimeleri fark etmeniz için önemli bir kaynaktır. Ancak Fransizca dersleri alarak öğrenmek konusunda ciddiyseniz mutlaka dilbilgisi kitabınızın ve alıştırma kitabınızın olması gerekli.

Konuşma kılavuzlarını çok uygun fiyata ve hatta minik boyutlarda bulabilseniz de Türkiye'de dil konusunda en çok tercih edilen Fono yayınlarının Kendi Kendine Pratik Fransızca Konuşma Kılavuzu adlı kitabı kapsamlı sayılabilecek bir konuşma kılavuzudur.

Konuşma öğrenirken selamlaşmalar
Konuşma kılavuzlarından insanlarla selamlaşmaları, nezaket gerektiren diğer kalıpları da öğrenebilirsiniz. | Unsplash

Dilbilgisi Kitapları

Dilbilgisi kitapları dil öğrenirken olmazsa olmazlardan. İkinci bir dil öğrenirken maalesef bebeklik zamanlarımızdaki gibi maruziyetimiz çok olmuyor. Olsa bile nöroplastisite denen beyin özelliği yaşla azaldığı için bebeklik ve çocukluk zamanlarındaki kadar etkin öğrenemiyoruz. Dolayısıyla belli bir yaştan sonra dilbilgisi kitapları dil öğrenirken olmazsa olmaz haline geliyor. Üstelik anadilimizden çok çok daha farklı bir dilbilgisi yapısıyla karşı karşıya olduğumuzda önemi anlaşılıyor.

Yine Fono Yayınlarının Uygulamalı Fransızca Dilbilgisi kitabı tercih edilen ve hemen her kitapçıda bulunan bir gramer kitabı. Hasan Özduman'ın Açıklamalı Fransızca Dilbilgisi Kitabı, Tekin Gültekin'in Akademik Fransızca Grameri ve Öğrenimi kitapları da oldukça tercih edilen diğer en iyi Fransızca gramer kitabı tavsiyeleri arasında. Yusuf Polat'ın Her Yönüyle Fransızca Dilbilgisi kitabı ise özellikle TÖMER kurslarında ek kaynak olarak tavsiye edilen kitaplardan.

Fransızca Fiilerinde Ustalaşmak İçin

Fransızca öğrenirken öğrencilerin motivasyonunu en çok dibe çeken kısımlardan biri de fiilerin çekimleri konusu.

  • Fono'nun Fransızca Fiil Çekimi ve Kullanışları kitabı, kitapçılarda en çok bulabileceğiniz yalnızca fiiller ve çekimleri konusuna değinen yegane kitaplardan. Bu kitapta Fransızca'da en sık kullanılan 90 fiile ve bunların okunuşları ile çevirilerine yer verilmiştir. Söz konusu fiillerin cümle içinde nasıl kullanıldıklarına dair yeterince örnekler de sunulan bu kitap özellikle Fransızca'ya yeni başlayan öğrenciler için bir kurtarıcı kılavuz niteliğinde olacak.
  • İsmail Emir'in Fransızca Fiil Çekimi Türkçe Açıklamalı kitabı daha kapsamlı fiil çekim kitabı arayanlar için uygun. 251 fiil çekim tablosu ve ayrıntılı açıklamaları bulunmakta. Aslında toplamda 506 fiilin incelendiği oldukça geniş bir kaynak. Kitap 840 sayfadan oluşuyor ve yalnızca fiil çekimlerine yönelmiş bir kitap için hayli kalın va kapsamlı olduğu anlamına geliyor.
Fransızca eğitiminde bilgisayar ve kutu oyunları
Fransızca öğrenirken özellikle bilgisayar oyunları içinde seçeneğiniz çok bol. Bir hikaye ve diyalog örgüsüne sahip macera oyunları, eğer bu türü seviyorsanız dili en etkili öğrenebileceğiniz oyun türlerinden. | Unsplash

Oyunlarla Fransızca Öğrenmek

  • Lingo Play adlı uygulama birçok dil alanında kelime ve kalıp cümleler ezberlemeye dayalı bir oyun sunmakta. Oyun, karşılıklı oynanmakta ve bir çeşit genel kültür bilgi yarışması tipinde hazırlanmış. Lingo Play'e katılarak Fransızca günlük ifade ve kelime bilginizi karşınızda gerçek bir rakiple yarıştırarak test edebilirsiniz.
  • Eğer daha farklı amaçlara yönelik ve komplike bilgisayar oyunları seviyorsanız özellikle simülasyon yani aile kurma oyunlarından en ünlüleri The Sims serisinden herhangi bir oyunu Fransızca olarak yüklemeyi tercih edebilirsiniz. Özellikle yazma okuma alanındaki yeteneklerinizi geliştirse de en büyük dezavantajı telaffuz konusunda hiçbir desteğinin olmamasıdır.
  • Eğer simülasyon oyunları size göre değil; daha sürükleyici ve kafa çalıştırıcı hikayesi olan oyunları seviyorsanız Still Life adlı hafif korku gerilim ögeleri barındıran macera oyununu Fransızca dil desteğiyle oynamayı tercih edebilirsiniz. Oyun bir film gibi, diyaloglar çokça geçmekte ve sizin bunları anlayarak ana karaktere yön vermeniz gerekiyor. Bu açıdan dile aşina olabilmeniz için oldukça faydalı türde bir oyun. Syberia, Nibiru, CSI:Miami tarzında macera oyunları da aynı kategoride olup hem dili anlamaya hem de ekstra kafa yormaya iten bir tarzları var.

Fransızca Gramer Kitapları

Fransızca dilinin temellerini öğrendikten sonra, gramer ve fiil çekimlerine bakmak için Fransızca kitaplara sahip olmanın yararlı olduğunu düşünebilirsiniz, böylece dilbilgisi veya kelime dağarcığına bakarken de Fransızca cümlelere maruz kalmayı sürdürüp Fransızca dil alanınızdan çıkmazsınız.

Fransızca Ders Kitapları

Bu kitaplar okullarda ya da kurslarda ders işlerken takip materyali olarak kullanılan kitaplardır. Özellikle özel okulda okuduysanız ya da liseyi dil bölümünde okuduysanız Oxford ya da Cambridge'in İngilizce ders kitaplarını duymuş olmanız muhtemel. Fransızca'nın da tıpkı İngilizce'ninki gibi kitapları var. Bir ana kitabı, bir çalışma kitabı, 1 CD'si ve 1 öğretmen kitabı olarak set şeklinde satılır. Dilerseniz yalnızca öğrenci kitaplarını da alabilirsiniz.

Alter Ego, Connexions, Taxi Fransızca kitabı serileri içinde en ünlüleri olarak sayılabilir. Bu kitaplar size ünite ünite bilgi verirler. Bu bilgiler yalnızca gramer ile sınırlı değildir hatta gramer küçük bir parçasını oluşturur. Öyle ki öğretmenler genelde bu kitapların gramer kısmını yeterli bulmadıkları için grameri ek kitap kaynaklarıyla telafi etmeye çalışırlar. Bu kitaplar genel olarak tema üstüne kuruludur. Örneğin ilk ünite tanışma ve selamlaşma ile ilgilidir ve tüm kelimeler, deyimler, dilbilgisi kuralları ve sohbetler de bu çerçeve içinde yapılır. Üniteler ilerledikçe yeni temaların içine eski temalardan öğrenilen bilgiler de dahil edilir. Bu kitapların güzel kısmı ses CDsi ile geldikleri için çok doğru şekilde telaffuz da öğretebilmesidir.

Fransızca Fiil Çekimleri Parmaklarınızın Ucunda

Bescherelle, Fransızca fiil çekiminin kitabıdır; o kadar başarılı ve ünlü bir kitap ki Fransızca öğrenilmek istendiğinde en çok rastlanılan ve ismi duyulan kitaplardan biri. Bescherelle, çekim kitaplarına ek olarak Fransızca öğrenirken eğlenmek için kutu oyunlar da üretmekte. Fransızca fiil çekimleri için hızlı bir referans istiyorsanız sayfalarına giderek göz atabilirsiniz. Bu sayfada quiz, dikte, çevrimiçi oyunlar gibi seçenekler de bulabileceksiniz.

Fransızca Kelime Kitapları

Fransızca Kelime Bankaları

Bu tip kitaplar kelimeler, anlamları ve örnek kullanımlarını temalar halinde ayırarak gösterir. Normal bir sözlükten temel farkı da budur. İsmail Emir'in Fransızca Kelime Bankası bu kategori altında örnek verilebilir. Konularına göre 89 başlıkta gruplandırılmış kelime, ifade ve gramer notları bulundurmakta. Başka bir örnek de Pinhok Languages yayınına ait e-kitap olarak bulunabilecek Fransızca Kelime Kitabı adlı kitap. Bu kitap da kelimeleri konularına göre sıralamış. Tematik kelime öğreten kitaplar özellikle ders kitabı ile kullanıldığında çok kullanışlı olabiliyor. Birbiriyle ilgili ve aynı temaları seçerek öğreniminizi zenginleştirip planlı şekilde ilerleyebilirsiniz.

Flaş Kartlarla Kelime Öğrenimi

Kelime öğrenmek için bir diğer pratik yöntem de flaş kartlar. Kendiniz de küçük kağıtlara öğrenmeniz gereken kelimeleri yazıp hazırlayabilseniz de hazır olarak satılanları da bulabilirsiniz.

  • Koridor Yayıncılık Fransızca Kelime Kartları en sık kullanılan yaklaşık 1500 kelime ve ifadeyi içermekte.
  • Delta Kültür Yayınevinin Fransızca Kelime kartları da 1500 kelime ve ifadeyi içermekte.

Bunun dışında flaş kartları cep telefonunuz ya da tabletiniz üstünden uygulama olarak da indirebilirsiniz.Bunun en bilinenin Memrise. Kendi özel flaş kartlarınızı yapabileceğiniz gibi hazır olanları da kullanabilirsiniz. Kelimelerin cinsiyetlerini belirtmeyi unutmayın!

Resimli Kelime Kitapları

Herkes flaş kartlarla iyi öğrenecek diye bir şart yoktur. Eğer siz de özellikle görsel zekası baskın gelen bir Fransızca öğrencisiyseniz öğrendiğiniz kelimeleri görüntülerle bağdaştırmak isteyebilirsiniz.

Popüler Resimli Sözlük, 800'den fazla sözcük ve renkli motive edici resimli sayfalarıyla görmeden öğrenemeyenler için ilaç gibi gelecek. Güzel bir cep kaynağı olan sözlük, yeni kelimelerin aklınızda kalma olasılığını artıracak.

Fransızca öğrenimi için kolay okuma kitapları
Bir dili öğrenirken o dilin yayınlarını okumak çok önemli. Aslında sevdiğiniz klasiklerden bir kitabın Fransızca basitleştirilmiş halini okuyarak da bir giriş yapabilirsiniz. | Unsplash

Yeni Başlayanlar İçin Fransızca Okuma Kitapları

Bir dili öğrenmenin en iyi yolunun onu yaşamak ve içine dahil olmak olduğunu biliyoruz. Yani filmler, gazeteler, dergiler ve kitaplar bunun en önemli örnekleri.

  •  Olly Richards ve Richard Simcott'un yazdığı French Short Stories for Beginners: 8 unconventional short stories 
  • Frédéric Bilbard'ın yazdığı Learn French With Stories kitabı aynı zamanda ses CDsi de içerdiği için telaffuzunuzu da güçlendirecektir.
  • Yine Frédéric Bilbard'dan French: Short Stories for Intermediate Level daha ileri seviye öğrencilere hitap etmekte.

Bunların hiçbiri sizi tatmin etmediyse sizi Superprof'un süper Fransızca öğretmenleriyle tanışmaya bekleriz!

Fransızca öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Beste

.