Şunu kabul etmeliyiz ki Fransızca öğrenmek demek Fransızca’nın gramer özelliklerini öğrenmekten veya kelime ezberlemekten çok daha fazlasıdır. Anadiliniz gibi Fransızca öğrenmek istiyorsanız yalnızca öğrenmek yetmez, öğrendiklerinizi uygulamalı olarak günlük hayatınıza aktarmanız da gerekir. Akıcı bir şekilde konuşabilmek bol bol pratik yapmayı gerektirir ve pratik yapmak da öğrendiklerinizi kalıcı hafızanıza yerleştirmenin yegane yoludur. Zira Fransızca, Türkçe'den oldukça farklı bir dil olduğundan biraz daha fazla çalışıp aşina olmanız gerekecektir.

En iyi Fransızca öğretmenleri müsait
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (49 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (23 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ignace
5
5 (26 yorum)
Ignace
₺100
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Kadir
5
5 (49 yorum)
Kadir
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Bahadır
5
5 (23 yorum)
Bahadır
₺125
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Gizem
5
5 (14 yorum)
Gizem
₺130
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Canan keziban
5
5 (7 yorum)
Canan keziban
₺180
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Nivedita
5
5 (8 yorum)
Nivedita
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ibtissem
5
5 (8 yorum)
Ibtissem
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Muhammad
5
5 (18 yorum)
Muhammad
₺90
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Fransızca Öğrenimi için Bazı Dilbilgisi Alıştırma Kitapları

Eğer siz de bilgisayarınızın başına oturup çalışmak yerine elinize bir kalem alıp kitaptan öğrenmeyi tercih edenlerdenseniz bu kitap önerilerimiz tam size göre.

Dilbilgisi Alıştırma Kitapları

Gramer kitapları size dilbilgisi kurallarını hatırlamanıza yardımcı olmak için bir dizi dilbilgisi alıştırmaları sunar. Aşağıda sizlere Fransızca öğrenmenize katkı sağlayabilecek bazı kitap önerileri sunduk.

 • Philippe Delanoy’un iki kitabı: “Elementary French Grammar for Reading and Writing” ve “Intermediate French Grammar”.Bu kitaplardan ilki Fransızcaya giriş niteliğinde olup temel düzeyde sayıların, selamlaşmaların aktarıldığı ve temel dilbilgisi konuları üzerine yoğunlaşan başlangıç düzeyindeki kişilere yönelik bir kitap iken, ikincisi orta düzey kitleye hitap eden daha çok fiillere odaklı tematik bölümlerden oluşan bir kitaptır. Her iki kitabında arka kısmında tüm alıştırmalarının cevaplarını bulabileceğiniz bir cevap anahtarı kısmı mevcuttur böylece cevaplarınızı kontrol edebilirsiniz.

 

 • “Practice Makes Perfect” koleksiyonundan Annie Hemingway’in “French All-in-One” kitabı da Fransızca öğrenmek isteyenlerin başucu niteliğinde bir kitaptır. Fransız alfabesinin özellikleriyle başlar fiil zamanlarından, zarflardan derinlemesine bahsederken, yazılı ve sözlü Fransızca arasındaki farklardan bahseder . Kitaptaki her konu anlatımı ve her nokta sonrasında gelen alıştırmaların içine gizlenmiş ve her alıştırmanın çözümüyle kişinin kafasında konunun eksiksiz bir biçimde anlaşılmasına olanak vermiştir.

 

 • “Practice Makes Perfect” buna ek olarak Fransızca cümle yapısına odaklanan size pratik yaptıran, sorgulayıcı bir bakış açısı kazandıran, şarta ve koşula bağlı cümle yapıları kurabilmenize imkan tanıyan bir yapıda olmasıyla da diğer dilbilgisi kitaplarından ayrılır.

 

 • Angela Aries ve Dominique Debney tarafından kaleme alınan “Façon de Parler” günlük hayatta karşılaşılan durumların üstesinden daha kolay gelebilmek için karşılıklı diyalog içeren metinlerle desteklenmiş yoğun dilbilgisi konuları içerir. Her bir dizi alıştırma öğrendiklerinizi perçinlemeye yardımcı olur. Buna ek olarak, her iki seviye için de(başlangıç ve orta seviye) ek alıştırmalar içeren alıştırma kitapları vardır.

Eğer halihazırda ileri düzey Fransızca bilginiz varsa ve çok daha yüksek seviye dilbilgisi alıştırmalarına yönelmek istiyorsanız “BLED” e yönelebilirsiniz. Genel kitleye hitap eden versiyonunu veya çeşitli okulların sınavlarına yönelik oluşturulmuş BLED versiyonlara ulaşabilirsiniz. Detaylı dil bilgisi noktalarına değinen ve kısa açıklamalarla bu dili çok ileri düzey öğrenmek isteyenler için uygun bir kitap.

Fransızca Fiil Alıştırmaları

"Avoir" ve "être",  ve -er ve -ir ekleri alan fiiller ile "aperçervoir" fiilinin nasıl çekimlendiği hakkındaki bilgilerinizi tazelemek istiyor olabilirsiniz. R.de Roussy de Sales'in "Fransızca Fiil Alıştırmaları" kitabi da Fransızca fiil çekimlerini daha iyi öğrenmek için yine alıştırmalarla birlikte size düzenli ve düzensiz fiiller hakkında kapsamlı bir anlatım sunuyor.

Fransızca dilbilgisi kuralları için kitaplar.
Dinleme, konuşma, yazma gibi yetenekleri öğrenmek için kitaplar en iyi yöntemler olmasa da söz konusu gramer olduğunda kitapların yerini hiçbir şey dolduramaz. | Unsplash

Kelime ve Gramer Bilginizi Kullanmayı Öğrenin

Fransızca kelime dağarcığınızı ve diyalog kurabilme kabiliyetini geliştirmek isteyenler için aşağıda sizlere nokta atışı diyebileceğimiz öneriler sunduk.

David Stillman ve Ronnie Gordon tarafından yazılan “French Vocabulary Drills” sizlere 25.000 ‘den fazla kelimeyi gruplanmış bir biçimde bulabileceğiniz 5 ila 7 arasında alıştırmanın içine yerleştirmiştir.

Aslında daha da önemlisi, Frédéric Bibard'ın "French Gender Drills" i bu sözcüklerin erkek mi yoksa kadın için mi çekimlenmiş olduğunu öğrenmenize fazlasıyla yardımcı olacaktır. Ve unutmadan söyleyelim. Yapışkan kartlar sizlere Fransızca öğrenme sürecinde en önemli yardımcılarınızdan biri olacaktır. Kendi kartlarınızı oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kartın bir tarafına öğrenmek istediğiniz Fransızca kelimeyi diğer tarafına da Türkçe’sini yazmaktır.

Elbette kelimeleri cinsiyetiyle birlikte öğreneceğinizi unutmayın ve kelimenin cinsiyetini de not olarak yanına yazın. Evinizin her tarafına yapıştırdığınız bu kartlar yemek pişirirken, odanızda kahve içerken veya temizlik yaparken sık sık gözünüze ilişecek böylece kelimeler bir süre sonra istemeden beyninize kazınmış olacak. Kelime öğrenmek için kesinlikle harika bir yöntem.

Etkili Fransızca Gramer Alıştırmaları İçeren Bazı Websitesi Önerileri

Fransızcayı kitaplardan öğrenmek yerine internetin nimetlerinden faydalanmak isteyenlerden misiniz? Fransızcayı online olarak da elbette öğrenebilirsiniz. İşte online öğrenmeyi tercih edenler için sizlere yine can alıcı websitesi önerileri sunduğumuz yazımız.

 

 • “Bescherelle” sizlere özellikle düzenli ve düzensiz fiileri anlamanıza yardımcı olacak etkili alıştırmalar ve bulmacalar sunan bir platformdur. Ayrıca, dinleme becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olacak, Fransızca yazım pratiği yapmanızı sağlayacak ve fiil ve sıfatlarınızın isimlerinizle gramer bakımından nasıl uyumlu olabileceğini sizlere etkili bir biçimde aktarabilecek çevrimiçi alıştırmaları içeriyor.
 • “Conjuguemos”, genel bilginizi ölçmek için çevrimiçi olarak yapabileceğiniz bir dizi gramer ve kelime alıştırmasına sahip önemli bir platformdur. Sıfatların ve isimlerinin uyuştuğundan, karşılaştırmalarından ve  kelime çekimlerinden oluşan bir dizi alıştırmayı sizlere sunar. Eğer halihazırda bir öğretmenle çalışıyorsanız bu web sitesine girip öğrendiklerinizi pekiştirmek hatta üstüne fazlasını öğrenmek için  “Conjuguemos” adeta sizin için biçilmiş bir kaftandır. Üstelik sizi sıkıcı üyelik işlerine de sokmadan direkt olarak hizmet alabileceğiniz bir yerdir.
 •               Fransa’nın dışında Fransızca öğrenmek için ana enstitü olan Alliance Française, kendi ders kitapları için bir dizi alıştırma sunar. Bu Platform çok renkli ve adeta internetin ilk günlerini anımsatan fakat gramerden kelime dağarcığına dilin çok çeşitli noktalarına değinen içeriklere sahip olan bazı bağlantılar sunar. (Örneğin “avoir” in  birinin kızgın ya da üzgün olduğunuz söyleyeceğiniz durumlarda hangi zaman çekimlerini alacağını aktaran kesitler mevcuttur.)

 

 •               “Ciel Bretagne” gramer alıştırmaları yapmanıza imkan sağlayan içeriklerle doludur. Ancak ne yazık ki artık güncellenmiyor. Yine de Fransızca içeriklerle dolu olan BBC'nin bu sitesi, seviye testleri yapabilmenizi sağlayan içeriklere sahip. Aynı zamanda Fransız ragbi terimlerinden ,eğitim videolarına ve ücretsiz Fransızca dersi seçeneklerine kadar her şeyi sunuyor. Bunlara göz attıktan sonra  “Le Point du Fle” sizi internetteki tüm Fransızca online alıştırmalara tek tıkla götürebilecek bağlantılar içermektedir.

Fransızca özel ders Ankara, İstanbul, Adana ve tüm Türkiye'de Superprof ile bulabilirsiniz.

 Online Fransızca Yazım Kuralları

Fransızca yazma ve dinlediğini anlama becerilerinizi artırmak için Fransızca imla kurallarını iyi öğrenmek zorundasınız. Bunu öğretmeniniz bir şeyi okurken duyduklarınızı anına kağıda dökerek yapabilirsiniz. Bunu yapmak aynı zamanda Fransızca sıfatların gramerle uyuştuğundan emin olmanızı sağlar. Aynı zamanda fiil formlarını doğru yazıp yazmadığınızı düşünmek zorunda olduğunuz için dilbilginizi de önemli ölçüde geliştirir.

Kendinizi bu anlamda test etmenizi sağlayacak ve size ses kayıtları sunarak bu yöntemle dilinizi geliştirmenize imkan tanıyacak web siteleri mevcuttur. Bunlardan biri “Lawless French” ve “French Circles”dir.

Online Fransızca öğreten uygulamalar.
Piyasada çok fazla Fransızca öğreten uygulama söz konusu olsa da en çok bilinenlerinden bazıları Rosetta Stone, FluentU, MindSnacks, Memrise'tır. | Unsplash

Uygulamalarla Fransızca Öğrenin

Piyasadaki çok sayıda dil öğrenme uygulamasından, önemli öğretme yöntemleriyle öne çıkan birkaç tanesini aşağıda sizin için derledik. 

 • “Rosetta Stone” içerisinde görsel olarak anlatımlar barındıran ve yalnızca Fransızca için değil diğer bir çok dil için de eğitim setleri sunan bir settir. Uygulamarı tamamen Fransızcadır ve kesinlikle Türkçe ya da İngilizce açıklamalar içermez. Aynı anda görsel hafızanızı da aktive ettiği için Fransızca terimleri ve zamanları öğrenirken ilişkilendirici bir şekilde olgular arasında bağlantı kurmanızı sağlar.
 • “FluentU” yine ek açıklamaları ve konu anlatımlarını tamamen öğrenmeye çalıştığınız dilde yapan Fransızca’yı ‘Bonjour’dan öteye taşımayı amaçlamış etkili bir uygulamadır.
 • “MindSnacks” oyunları kullanarak Fransızca kelimeleri öğreten bir Android ve iOS uygulamasıdır. 50 farklı kelime seti için 9 farklı oyun türü vardır.
 • “Memrise” kelime dağarcığınızı genişletmenize yardımcı olmak için bir resim ve mizah kombinasyonunu bir arada kullanır. Yine görsel hafızanıza etki ederek ilişkilendirici öğretim metodu sunan uygulamalardan biridir.

Fransızca Öğrenmenin Diğer Yöntemleri

Bir dili öğrenmenin en iyi yolu öğrenmeye çalıştığınız dil ile size konu anlatımı sunan ya da açıklamalar yapan kaynakları çalışmaktan geçer. Yani o dili çalışırken başka bir dile maruz kalmamayı gerektirir. Bu yöntemle, gerçek insanlar tarafından kullanılan Fransızca'yı öğreneceğinizden, güncel argoları öğreneceğinizden, kelime listesinde olmayan kelimelerle karşılaşarak dinleme becerilerinizi geliştireceğinizden ve Fransız kültürünü tanıyacağınızdan emin olabilirsiniz.

Filmler ve Diziler

 Fransızca öğrenmenin diğer yollarından birisi de elbette Fransızca diziler ve filmleri orijinal dilinde izlemektir. İkinci dilinizi öğrenmeye yeni başladıysanız zaten bildiğiniz filmleri izlemek mantıklı bir seçenektir çünkü bildiğiniz diyalogları Fransızca olarak duyduğunuzda daha akılda kalıcı olacaktır. Bu nedenle konuyu takip etmenize gerek kalmaz, böylece anadili Fransızca olanlardan Fransızca telaffuz duymaya konsantre olabilirsiniz. Peki bu film ya da dizileri nerede bulabilirsiniz. İşte size birkaç ipucu !

DVD'lerinizin veya Blue-Ray'lerinizin (hala varsa tabii) Fransızca dil seçeneği olup olmadığına bakın ya da Netflix veya diğer yayın şirketlerinde Fransızca yapımları arayın. Netflix ve Amazon sadece bir dizi İngilizce film değil, aynı zamanda Fransız yapım firmalarıyla birlikte kendi dizilerini de çekiyorlar. Örneğin bu anlamda “Lazy Company” yi şiddetle tavsiye edebiliriz.

“Canal +” gibi çeşitli Fransız TV istasyonlarının çevrimiçi kitaplıklarına da bakabilirsiniz. Bazı dizilerin o haftaki yayınlarını izleyebilir, Fransızca bir spikerden güncel Fransız haberlerini dinleyebilirsiniz.

Fransızca Haberleri İzlemek ve Okumak

 Öğrenmeye çalıştığınız dilde o dilde çekilmiş film ve dizileri izlemek, konuşma becerilerinizi ve deyim bilginizi geliştirmenize yardımcı olacaktır, o dildeki haberleri takip etmek ise kelime dağarcığınızı büyük ölçüde genişletecektir.

Yine, Fransız TV kanallarının haber bölümlerinin tamamını veya bir kısmını çevrimiçi olarak izlemek çok yararlı olacaktır. ücretsiz Fransızca haberler için “Le MondeLe Monde veya “Le Figaro” gibi gazetelerin çevrimiçi sürümlerine göz atabilirsiniz. BBC’nin Fransızca sitesinde Fransızca TV ve radyoların bir listesini bulabileceğiniz kısımlar mevcut.

Fransız gazetesi Le Monde
Fransızca'yı aktif olarak dile maruz kalarak öğrenmek için TV kanalları, gazeteler ve dergiler gibi yerel kaynaklarına göz atmalıyız. Le Monde internet sitesine göz atarak ücretsiz haberlere erişim sağlayabilirsiniz. | Unsplash

Konuyu Bir Bütünlük İçinde Öğrenmenize Yardımcı Olacak Fransız Çocuk Kitapları

Tüm bu önerilerin hepsinin sizin için çok fazla olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer yeni dilinizi öğrenmek ve Fransızca derslerinizi geçmek için kolay Fransızca metinler arıyorsanız sizlere çocuk kitaplarını önerebiliriz.

Yeni başlayanlar için temel düzeyde ve kısa cümleler içeren görsel içerikli kitaplar en iyi başlangıç yöntemidir. Daha ileri düzey okuyucular için, Antoine de St.-Éxupéry'nin “Le petit Prince” veya René Goscinny tarafından çizilen Astérix şöhretli Jean-Jacques Sempé'nin “Le petit Nicholas” adlı bu konuda başucu eseri sayılabilecek kitaplardandır.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Beste

Jack of all trades master of none. Her an her şey ilgi alanına girmiş olabilir. Bir bakmışsınız ilgi alanından çıkmış. 1 hafta önce toplama bilgisayar kurarken şimdi mantı açmanın inceliklerini öğreniyor olabilir. Bilgi çöplüğü, ilgi alanı tüketicisi.