Benim özel bir yeteneğim yok. Sadece aşırı derecede meraklıyım. -Albert Einstein

Bir insanın yeni bir beceri edinmesi, hiç fikri olmadığı bir alanı öğrenmeye sıfırdan başlayarak bu alanda ilerlemesi veya dünyayı değiştirecek araştırmalar yapması için özel yeteneklere sahip olması veya üstün zekalı olması gerektiği gibi kanılar tamamen yanlıştır.

Tüm bunları başarmak için eğitim azami önem taşır bunun yanı sıra, azim ve tutkuyla birlikte insanoğlu istediği zaman keşifler ve icatlar yapabilir, yenilikler ortaya koyabilir.

Örneğin; Wright Brothers, Mimar Sinan, Aziz Sancar ve Gregor Mendel arasındaki benzerlikler nelerdir? Hepsi de her daim daha fazlasını yapabileceğine veya daha iyi olabileceklerine inanan sıradan insanlardı. Sahip olduları tutku ve merak, yaptıkları işlerde yüksek başarılara ulaşmalarını sağladı.

Bu örnekler bizlere de, inandığımız takdirde harika şeyler başarabileceğimizi gösteriyor. Üniversitede hangi uzmanlığı okursanız okuyun, kariyerinizde hangi alanda ilerlerseniz ilerleyin, sıkı çalışma, azim, merak ve tutkunuz canlı olduğu sürece her elinizi attığımız işi başarıyla tamamlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kimyagerler ve fizikçilerle birlikte diğer alanlardaki bilim insanları bugün dünyaya bakışımızı şekillendiren kavramları keşfettiler. Sizin de hedefiniz başarılı bir fizikçi olmaksa eğer bu makale ilginizi çekecektir çünkü, hem bazı ünlü fizikçilerden bahsedeceğiz hem de İzmir'de fizik okumak isteyenler için fikirler sunacağız. Öyleyse okumaya devam edin!

Kim bilir, devamlı merak edip araştıran bir yapınız varsa fizik alanında keşifler yaparak geleceğin Marie Curie'si veya Albert Einstein'ı bile olabilirsiniz!

İstanbul'da fizik okumak isteyenler bu konudaki yazımıza mutlaka göz atın!

En iyi Fizik öğretmenleri müsait
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (88 yorum)
Dr physicist
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (29 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (10 yorum)
Selim
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (24 yorum)
Yağmur
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (88 yorum)
Dr physicist
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺150
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Harun
5
5 (29 yorum)
Harun
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (10 yorum)
Selim
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Tarihteki En Büyük Fizikçiler

Albert Einstein
Gelmiş geçmiş en büyük fizik dehalarından olan Einstein, fizik alanına çok büyük katkılarda bulunmuştur. . |Kaynak: Unsplash

Fizik, evrenin işleyişini anlamladırmaya ve çözümlemeye çalışan karmaşık bir disiplindir. İyi bir üniversitede fizik eğitimi alma hayaliniz varsa öncelikle tarihin en iyi fizikçileri ve onların buluşları hakkında biraz fikir edinmenizde yarar var. Bugün isimlerini çok iyi bildiğimiz birçok fizikçi hayatlarını evrene dair çetrefilli soruların yanıtlarını aramakla geçirmiştir.

Artık aramızda olmayan bazı tanınmış fizikçilerin buluşları, modern zamandaki fizikçilerin daha kesin ve net sonuçlara ulaşmasına katkıda bulundu.

Geçmiş yüzyıllardan beri insanoğlunun tanıdığı en seçkin fizikçiler ve fizik dünyasına kazandırdıkları buluşlardan bazıları şunlardır:

  • Galileo Galilei: 1564'te ünlü Pisa şehrinde doğan ve 1642'de Arcetri isimli küçük bir kasabada hayata veda eden Galileo tüm zamanların en tanınmış fizikçilerinden biridir. Teleskop aracılığıyla gökyüzünü gözlemleyen ilklerden biridir. Gezegenlerin etrafında dönen uydular, Jüpiter'in dört uydusunun gelişimi, Venüs'ün güzel dünyamızın yörüngesinde dönen ay gibi aşamalara sahip olması gibi bazı önemli astronomik keşiflere imza atmıştır. Diğer önemli buluşları ise Sarkaç Yasası ve eylemsizlik ilkesinin ifadesidir.
  • Isaac Newton: Ünlü fizikçilerden bahsederken Isaac Newton'u anmamak mümkün değildir. Küçük elektronlardan büyük galaksilere kadar nesnelerin davranışını anlamak için kullanılan vazgeçilmez keşifler olan kalkülüsü ve değişim matematiğini icat etti. Newton'un yazdığı Principia isimli kitap, tartışmasız gelmiş geçmiş en önemli bilimsel kitap statüsünü korumaktadır. Bu mühim eserde Newton, yerçekimini ve hareketi anlatmak için matematikten yararlandı. Hareket biliminin temelinde yatan Newton Yasaları, lise ve üniversitede fiziğin temellerini öğrenen tüm öğrencilere mutlaka gösterilir.
  • Albert Einstein: Time Dergisi'nin 20.yüzyıl insanı olarak seçtiği Einstein da elbette tüm zamanların en büyük fizikçileri listesinde yer almayı hak ediyor. Einstein, doğa yasalarını tamamen yeniden yazdı ve ışık, yerçekimi, uzay ve zaman gibi şeylerin davranışlarını anlama şeklimizi değiştirdi. Herkesin mutlaka bir yerde karşısına çıkmış olan ve "dünyanın en ünlü denklemi" olarak adlandırılan E = mcdenklemi, enerjinin ve maddenin birbirine dönüştürülebileceğini ve sonuç olarak fiziksel dünyayı değiştirebileceğini gösteriyor. Einstein ayrıca, Newton'un yerçekimi Yasasına meydan okumasıyla ve ünlü Görelilik Teorisi ile de tanınır. Einstein'ın 20. yüzyılın en büyük dehalarından biri olduğu iddia ediliyor. Kendisi 1955'te 76 yaşında ölmüştür.
  • Richard Feynman: Fizikle ilgili karizmatik ve ilgi çekici bir şekilde konuşması, fizik dünyasında derin bir etki bıraktı ve konuları her yaştan öğrenci için daha eğlenceli hale getirdi. En çok kuantum elektrodinamiğinde hem mümkün hem de kullanışlı doğru hesaplamalar yapan Feynman diyagramları ile tanınır. Feynman Fizik Dersleri isimli kitabı birçok yabancı dilde yayımlandı ve bugün hala kullanılmaya devam etmektedir. Feynman 1965'te tüm bu çabalarından ötürü Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.

Yukarıda bahsettiğimiz dört bilim insanı, bugün hala kullanılan ve günümüz fizik dünyasının şekillenmesini sağlayan teoriler, formüller ve metodlar geliştirmek için özenle ve sabırla çalıştılar. Parlak fikirleri ve keşifleri modern fizikçilerin çalışmalarına yön vermeye devam etmektedir.

Ankara fizik dersleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

Fizik kitabı
Üniversitede fizik bölümü okumak istiyorsanız temel matematik ve fizik bilgilerinizi tazelemenizde yarar var. |Kaynak:Pixabay

İzmir'de Fizik Bölümü Okumak

Ege’nin İncisi olarak anılan İzmir, Türkiye’nin en kalabalık üçüncü şehridir. Bir liman şehri olmasının yanı sıra ülkenin fuar merkezlerinden de biridir. Antik çağlardan itibaren önemli yerleşim yerlerinden biri olan bu güzel şehrimiz, günümüzde de  önemini koruyor.

Batısında Ege Denizi bulunan İzmir, Akdeniz iklim yapısına sahip. Şehre yeni gelen öğrenciler sıcak ve kurak yaz günlerine karşı hazırlıklı olmalı; ılık ve yağışlı geçen kış aylarında ise kendilerini koruyacak kıyafetlere sahip olmalılar.

Türkiye’nin en büyük ikinci limanına sahip olan İzmir, ülkenin önemli ticaret, turizm ve sanat merkezlerinden biridir. Yüzyıllarca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İzmir’de Efes Antik Kenti, tarihi hamam ve çeşmeler, camiler ve kiliseler bulunuyor. Şehir sahip olduğu çok sayıda tarihi eser ve varlığın yanı sıra modern mimarinin hakim olduğu çağdaş bir metropol görünümünde. 1945 yılına kadar Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri olma özelliğini taşımasının yanı sıra, farklı milletlerden ve inanışlardan insanların yaşadığı bir kozmopolit olarak göze çarpıyor. Şehre yeni gelen üniversite öğrencileri için sıcak ve hareketli bir sahil kenti olmasının yanı sıra çeşitli yaşam biçilerini ve kültürleri barındırmasıyla da zengin bir yapıya sahip.

Hareketli ve canlı bir şehir olan İzmir aynı zamanda Tükiye’nin en yüksek okuma- yazma oranına sahip şehirlerinden biri. Önemli eğitim şehirlerinden biri olmasının yanı sıra pek çok devlet yurdu, özel yurt ve öğrencilerin rahatlıkla yaşamalarına elverişli olan ev imkanlarıyla barınma ihtiyacını karşılıyor. 120.000’i aşkın üniversite öğrencisine ev sahipliği yapmasının yanı sıra her yıl 30.000’den fazla öğrenci İzmir’e yerleşiyor.

Şimdi sizlere İzmir'de fizik eğitimi alabileceğiniz en iyi iki üniversiteden bahsedeceğiz.

Ege Üniversitesi Fizik Bölümü

İzmir'de yer alan üniversiteler arasında en iyi fizik departmanlarından biri de bu üniversitede bulunur. Ege Üniversitesi'nde verilen lisans dersleri oldukça zorlayıcı ancak bir o kadar da eğiticidir. Bu bölümü okuyan öğrencilere temelde, fizik uygulamalarının evrensel ve toplumsal boyutlardaki etkileri (çevre sorunları, ekonomi, sürdürebilirlik vb.) ve hukuksal sonuçları konusunda farkındalık kazandırmak amaçlanır.

Öğrenciler ilk dört yarıyılda temel fizik ve matematik derslerini aldıktan sonra son dört yarıyılda fizik ağırlıklı dersleri okumaktadırlar. Bu program öğrencinin kendi ilgi alanına yakın dersleri seçme ve kendilerini yönlendirme olanağı sağlamaktadır.

Fizik Bölümünde ihtiyaca yönelik çok sayıda öğretim laboratuvarları ve araştırma laboratuvarları vardır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Fizik Bölümü

Oldukça yeni olan Fizik Bölümü 2017 yılı itibari ile bir çatı kadrosu ile kurulmuştur. Bu bölümün vizyonu, içinde yaşadığımız doğayı anlama bunun için gerekli eğitimi almak, analitik düşünmeyi öğrenmek ve eleştirel bakış açısını öğrencilere kazandırmak olarak betimlenebilir.

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin Fizik Bölümünde, dünyanın nelerden oluştuğunu ve en temel düzeyde nasıl işlediğini anlamaya çalışan parçacık fiziğinin ilgi alanı olan Nükleer Fizik ve Parçacık Fiziği, son zamanlarda büyük gelişmeler yaşanan Nanobilim ve Nanoteknolojive Kuantum Enformasyon Teorisi ile ilgili araştırma çalışmaları mevcuttur.

Bölümdeki hocalar ya yurtdışı doktoralı ya da yurtdışında uzun süreler çalışmış kişilerdir. Bu sayede uluslararası bilim camiasıyla yakın ilişki içindedirler.

Bursa'da fizik okuyabileceğiniz en iyi üniversiteler hakkında bilgi almak için yazımıza göz atın.

Online ders
Online özel derslerle temel fizik kavramlarını kolayca öğrenebilirsiniz. |Kaynak: Pixabay

Fizik Öğrenmek için Özel Ders Alabilirsiniz

Eğer yoğun çalışma saatleriniz varsa ve kursların ders saatleriyle çakışıyorsa özel ders alarak kendi zaman çizelgenize uygun eğitim görmeye başlayabilirsiniz. Fizik özel ders almaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken ne tür bir ders alacağınızı belirlemektir. Yani kendi evinizde mi ders almak istiyorsunuz yoksa online ortamda ders almak size daha konforlu ve rahat geliyor? 

Özel ders alan öğrencilerin çoğunluğu konuları daha iyi anlamaya başlar ve notlarını yükseltir. Lisede sayısal bölümündeyseniz, üniversiteye hazırlanıyorsanız ya da üniversite öğrencisiyseniz ve fizik derslerinizde zorluk yaşıyor, bazı şeyleri br türlü kafanızda oturtamıyorsanız, iyi ve deneyimli bir fizik özel ders öğretmeninden bire bir ders alarak eksiklerinizi giderebilir ve akademik performansınızı tümden artırabilirsiniz.

Özel ders almaya karar verdikten sonra işin asıl zor kısmı beklenti, bütçe ve hedeflerinize uygun bir öğretmen bulmaktır. Bunun için aşağıdaki güvenilir platformlardan yararlanabilirsiniz.

  • Superprof: Çok sayıda özel ders veren fizik öğretmeni profilinin yer aldığı ve özel ders almak isteyen öğrencilerle buluşturulduğu güvenilir bir platformdur. Nerede yaşadığınızı ve ders almak istediğiniz alanı yazdığınızda karşınıza bu seçeneklere uyan tüm eğitmenler çıkacaktır. Ayrıca hangi eğitmenlerin online ders vermeyi kabul ettiği bilgisine de ulaşabilirsiniz. Superprof yalnızca matematik ve fizik gibi sayısal alanlara odaklanmaz. Birden fazla alanda özel ders almak istiyorsanız; örneğin kimya, edebiyat veya müzik, bu sitede istediğiniz alanda özel ders öğretmeni kolayca bulabilirsiniz.Tabi kendi beklenti ve isteklerinize uygun bir öğretmen bulmalısınız. Bu arada ders saati ücretlerinin kursa vereceğiniz fiyattan çok daha uygun olduğunu da unutmayın! Bir saatlik özel derste yoğun bir eğitime tabi tutulursunuz.
  • Ozelders.com: Gerek yüz yüze gerekse online ders vermek isteyen deneyimli öğretmenlerle akademik anlamda desteğe ihtiyacı olan veya notlarını iyileştirmek isteyen öğrencilerin buluştuğu bir websitesidir. İzmir'de Ozelders.com'da fizik ders veren 700'den fazla özel ders öğretmeni bulunur. Saatlik fizik özel ders fiyatları 75 TL'den 300TL'ye kadar değişiklik gösterir. Siz de bu sitede kendi bütçenize ve ihtiyacınıza göre bir öğretmeni kolaylıkla bulabilirsiniz.

Özel ders almak, hızlı bir şekilde öğrenmek için harika bir yoldur. Önemli olan hedefinizi belirlemek ve ona ulaşmanıza yardımcı olacak bir öğretmen seçmek.

Antalya’da fizik bölümü olan üniversiteler hakkındaki yazımıza göz atın.

Fiziğin temellerini öğrenmeye başlamak için hiçbir zaman geç değildir. Siz yeter ki isteyin ve gerekli çabayı ortaya koyun. Gerisi zaten gelecektir!

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.