Eski çağlarda fizikten ve astronomiden, daha doğrusu astrolojiden, toplumda kehanetler üretmek amacıyla yararlanılıyordu. Gezegensel hareket yasaları ile tanınan Alman gökbilimci, matematikçi ve astrolog Kepler’in akıl hocası Tycho Brahe asil bir soydan geliyordu ve kraliyetin astrologuydu. Her yılın başında yıldızların siyasi dengeler ve ekonomik gelişmeler hakkında ne söylediği ile ilgili kehanetlerde bulunması istenirdi. Ayrıca her yeni doğan prensin burcuyla birlikte kaderinin nasıl olacağını hakkında da kehanetlerde bulunurdu.

Daha sonra insanlığın devamı ve gelişimiyle fizik alanı da zenginleşti ve fiziğin asıl amacı karmaşık yapıdaki evrenimizi basit, kullanışlı ve açıklayıcı yasalarla açıklamaya çalışmak haline geldi.

Fizik yalnızca bir bilim dalı değil aynı zamanda günlük hayatta çevremizde olup biten her şeyi inceleyerek anlam kazandıran muazzam geniş ve detaylı konulara sahip bir alandır. Temel fizik kuramlarını bilen kişi için hayat daha farklı bir hal almaya başlar. Her yaptığı günlük iş, daha önce öğrendiği konulara çağrışım yapar. Örneğin bisiklet veya kaykay sürerken, metroda yolculuk yaparken, evi süpürürken veya telefondan video izlerken fizikle bağdaştırabilir. Eşyaların çalışma prensiplerini anlamaya ve çevresinde olup bitenleri anlamlandırmaya başlar.

Çoğu insan, mesleği ne olursa olsun, fiziğin karmaşık dünyasını oldukça çekici bulur. Siz de fizik, kimya, biyoloji gibi fen bilimlerini ilgi çekici buluyorsanız lisans eğitiminizi bu alanlardan birinde almayı düşünebilirsiniz.

Fizik dersleri özellikle lisedeki öğrencilerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Matematik temelleri yeterli olmayan öğrenciler genellikle fizikte de başarılı olamaz. Belki de fizik dersleri günlük hayatta karşımıza çıkan kavramlardan yola çıkarak anlatılsa hepimiz için öğrenmesi çok daha kolay olabilirdi. 

İstanbul'da fizik okumak isteyenler bu konudaki yazımıza mutlaka göz atın!

mezuniyet
Fizik bölümünden mezun olan kişiler çok çeşitli alanlarda iş bulma imkanına sahiptir.|Kayank:Unsplash
En iyi Fizik öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Yagmur
5
5 (20 yorum)
Yagmur
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Dr. Sinan
5
5 (76 yorum)
Dr. Sinan
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺270
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (17 yorum)
Berk
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gül
5
5 (33 yorum)
Gül
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Naim
5
5 (9 yorum)
Naim
₺85
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (13 yorum)
Ege
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yagmur
5
5 (20 yorum)
Yagmur
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Dr. Sinan
5
5 (76 yorum)
Dr. Sinan
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺270
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (17 yorum)
Berk
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gül
5
5 (33 yorum)
Gül
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
Naim
5
5 (9 yorum)
Naim
₺85
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (13 yorum)
Ege
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz>

Üniversitede Fizik Okumak

 Fizik birçok bilimsel alanın temelini oluşturmasının yanı sıra dünyada ve hatta vücudumuzda olup biten sayısız olayı da anlamlandırabilmemizi sağlar. Eğer üniversitede fizikle ilgili bir bölüm okumayı seçerseniz müfredatta çok çeşitli dersleriniz olacaktır. Evren ve gezegenleri, dünyanın neden hareketli olduğunu, evrenin kanunlarını ve gezegenlerle kara deliklerin varoluş sebebini ve tabi bir de var olan her şeyi oluşturan atom altı parçacığını öğreneceksiniz. 

Fizik bölümünü bitiren kişi eğer kariyerinde de fizik alanında ilerlemek istiyorsa , bölümü okurken edindiği uzmanlığa göre önünde üç seçeneği vardır:

  1. teorik çalışıyorsa, çalışmalarına bir akademisyenin asistanı olarak devam edip akademisyen olmak.
  2. formasyon eğitimi alıp lisede fizik öğretmeni olmak
  3. pratik çalışıyorsa, uygulamalı fiziğe doğru yoğunlaşıp bir fizik mühendisi olmak.

Ayrıca, fizik eğitiminin geliştirdiği analitik düşünme becerileri, birçok değişik iş alanlarında gerekli olduğundan, fizik mezunları kişisel eğilim ve yeteneklerine göre– farklı alanlarda görülebilmektedir. Özellikle bu eğitim Boğaziçi’nden alınırsa, imkânlar daha da artmaktadır. Bankacılık, sanayi, ticaret, dersanecilik, öğretmenlik, web tasarımcılığı, danışmanlık, mezunlarımızın son yıllarda yöneldiği akademi dışı alanlardır.

Öncelikle fizik mühendisliğinin diğer mühendislik alanlarından bir farkı olmadığını söylemek gerekir. 4 yıllık lisans programını başarıyla tamamlayıp diploma almaya hak kazanan bütün öğrenciler mühendis unvanı ile mezun olur. Fiziğe dair klasikleşen algılardan biri de mezun olmasının çok zor, hatta diğer bölümlerden daha zor olduğudur. Öncelikle bu algıyı kafanızda yıkmalısınız çünkü aslında her bölümün kendince bir zorluğu var. Örneğin; edebiyat okuyanlar da çok fazla ezber yapıyor, yüzlerce kitap okuyor ve Osmanlıca gibi farklı dilleri öğrenmeleri gerekiyor.
Yani aslında mühendislik fakültesinde okumak :

  • azim
  • ders çalışma disiplini
  • kararlılık
  • sorumluluk
  • zaman yönetimi
  • insanlara faydalı olma isteği

gibi nitelikleri barındıran kişiler için uygundur diyebiliriz. Eğer sizde bunlardan bazıları yoksa bölümün zor gelmesi olasıdır. Mesela zaman yönetiminde kötüyseniz diğer şeyleri bulundursanız da hiçbir şeyin yetişmediğinden yakınırsınız. Ders çalışma disiplinini oturtamazsanız elbette çok zorlanmanız normaldir.

Bu nedenle fizik bölümüne hazırlananlar öncelikle yapmaları gereken fedakarlığın farkında olmalı ve buna hazırlıklı olarak eğitimlerine başlamalılar.

Ankara fizik dersleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

fizik dersi
Fizik dersleri başta zor gelse de içine girdikçe seveceğiniz bir alandır. |Kaynak:Unsplash

Bursa'da Fizik Bölümleri

Türkiye’nin en çekici ve imkanları yüksek şehirleri arasında bulunan Bursa’da yaşam standartları da yüksektir. Eğer Bursa’da yaşıyor ve fizik bilgilerinizi ilerletmek ve sınavlarda başarılı olmak istiyorsanız çok çeşitli imkanlarınız var demektir.

Bursa, 3 milyona yakın nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık ve en gelişmiş şehirlerinden biridir. Yaşanabilir şehirler sıralamasında dünyada 28. Türkiye'de 1. sırada yer alan Bursa’da üniversite okuma fırsatlarını keşfetmek için geç kalmayın!

Bursa'da 1'i vakıf , 2'si devlet olmak üzere 3 üniversite bulunmaktadır. Bunlar Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu'dur.

Uludağ Üniversitesi Fizik Bölümü

Uludağ Üniversitesi'nin fizik bölümünde; Genel Fizik, Nükleer Fizik, Yüksek Enerji Fiziği, Atom ve Molekül Fiziği, Katıhal Fiziği ve Matematiksel Fizik olmak üzere altı araştırma alanı vardır. Fizik bölümü her akademik yılda yaklaşık olarak 15 öğrenci kabul eder ve lisans programı dünyadaki birçok tanınmış üniversiteninkine benzerdir.

Fizik bölümünde ayrıca yüksek lisans ve doktora programları da yürütülmektedir. Fizik bölümü, öğrencilerinin iyi bir araştırmacı olabilmeleri için temel fizik kadar güçlü bir uygulamalı fizik eğitimi de verilmektedir.
Bölüm mezunları sadece fizik alanında değil aynı zamanda malzeme bilimi, mühendislik, elektronik, bilgisayar, öğretmenlik gibi birçok farklı alanda da iş bulabilmektedirler.

Ayrıca fizik bölümü öğrencileri uluslararası değişim programları olan Erasmus, Bologna ve Mevlana programlarından yararlanabilirler.

Bursa Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü

Üniversitede lisans eğitimlerinde İngilizce hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Bu aşamada ileri düzey İngilizce eğitim verir. Hazırlık sınıfı sonrasında bölüme geçtiğinizde alacağınız eğitimlerin %30'u İngilizce olacak şekilde düzenlenmiştir. İlk dönemlerde gelecekteki fiziksel kavramlar için sağlam bir temel oluşturmak için matematiksel beceriler üzerinde de çalışılır.

Bu programdan mezun olan öğrenciler formasyon eğitimi aldıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında fizik öğretmeni olarak çalışabilmektedirler.

Türkiye'nin büyük şehirlerinden olan Bursa'da fizik öğrenmek için tek seçenek üniversiteler değil tabi ki. Özel dersler yoluyla da kendinizi geliştirebilir, evinizin rahatlığında deneyimli ve nitelikli bir öğretmen ile ihtiyacınız olan temel bilgileri edinmeye başlayabilirsiniz.

Bursa'da yaşıyorsanız fizik öğrenmek için özel derslerden kurslara çok farklı seçeneğiniz var demektir. Bursa'daki matematik ve fizik kursları  hakkında daha fazla bilgi almak için yazının tamamını okuyun. Elinizdeki fırsatları değerlendirin ve geleceğinize yatırım yapın.

Üniversitede tıp, mühendislik, eczacılık, diş hekimliği, biyomühendislik,  kimya öğretmenliği, veterinerlik, mimarlık, matematik veya fizik öğretmenliği gibi sayısal puanla öğrenci alan bir bölüme yerleşmek istiyorsanız üniversiteye geçiş sınavında fizik sorularını doğru cevaplamalısınız. Fizik derslerinde ek desteğe ihtiyacınız varsa özel ders alarak açıklarınızı kapatabilirsiniz.

Üniversite sınavlarına hazırlandığınız dönemde kurslara yüksek miktarda ücretler ödeyerek hem paranızı hem de vaktinizi harcamayın. Kalabalık sınıflarda kaybolup gitmeyin ve yalnızca sizin ihtiyaç ve becerilerinize göre şekillendirilmiş özel fizik dersleri alarak kendinizi geliştirin ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşın.

İzmir özel ders imkanlarını keşfetmek isteyenler buraya!

matematik dersi
Özel fizik dersi almak okulda notlarınızı yükseltmenin en hızlı ve etkili yoludur. |Kaynak: Unsplash

Bursa Özel Ders İmkanları

Eğer yoğun çalışma saatleriniz varsa ve kursların ders saatleriyle çakışıyorsa özel ders alarak kendi zaman çizelgenize uygun eğitim görmeye başlayabilirsiniz. Özel fizik dersi almaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken ne tür bir ders alacağınızı belirlemektir. Yani kendi evinizde mi ders almak istiyorsunuz yoksa online ortamda ders almak size daha konforlu ve rahat mı geliyor? Online fizik dersi almayı seçerseniz güvenilir bir özel ders platformuna kaydolarak yüzlerce fizik öğretmeninden birini seçebilir ve fizik öğrenmeye bir an önce başlayabilirsiniz.

Özel derslerin bir diğer avantajı da okul derslerinin aksine, kendi müsaitliğinize göre dersleri ayarlayabilmenizdir. Fizik öğrenmeye karar verdikten sonra özel ders almamak için hiç bir bahaneniz yok aslında. Uzun vadede bu dersler işinize çokça yarayacak!

Örneğin Superprof çok sayıda özel ders veren öğretmenin profilinin yer aldığı ve özel ders almak isteyen öğrencilerle buluşturduğu güvenilir bir platformdur. Nerede yaşadığınızı ve ders almak istediğiniz alanı yazdığınızda karşınıza bu seçeneklere uyan tüm eğitmenler çıkacaktır. Ayrıca hangi eğitmenlerin online ders vermeyi kabul ettiği bilgisine de ulaşabilirsiniz. Bursa’da saatlik fizik özel ders ücreti 50TL ila 100TL arasında değişir. Bu fiyat farkının sebebi bazı öğretmenlerin daha fazla deneyim ve  sertifikaya sahip olurken diğerlerinin öğrenci veya yeni mezun olmasıdır genelde. Superprof öğretmenleri derslerini öğrencinin ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillendirir. Ayrıca birçok Superprof öğretmeni ilk dersi ücretsiz vermeyi teklif ediyor! Bu şekilde öğrenci öğretmenin eğitim metodunu gözlemleyebiliyor ve birbirlerine uyum sağlayıp sağlayamayacağını keşfedebiliyor. Online fizik dersi almaya karar verirseniz evinizin rahatlığında eğitim görmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Superprof yalnızca matematik ve fizik gibi sayısal alanlara odaklanmaz. İngilizce, edebiyat, dans veya müzik gibi birden fazla alanda özel ders almak istiyorsanız, bu sitede istediğiniz alanda eğtim veren özel ders öğretmenini kolayca bulabilirsiniz.

Superprof’un sunduğu imkanlardan biri de her öğretmenin profilinde daha önceden ders vermiş olduğu öğrencilerin öğretmenler hakkında düşüncelerini yazdığı, olumlu veya olumsuz değerlendirmelerini yaptıkları bir bölümü olmasıdır. Siz de profilini beğendiğiniz öğretmenlerin yorumlarını okuyarak hakkında daha fazla fikir edinebilirsiniz. 

Özel ders alacağınız öğretmenin size yakın bir semtte oturması sizin için idealdir. Uzun yoldan gelen ve birkaç vesaitle seyahat eden özel ders öğretmenleri yol parasını da özel ders ücretlerine ek olarak talep edebilir. Bir de elbette seçtiğiniz öğretmenle anlaşabilmeniz de oldukça önemlidir. Mizacınızın uyması, birbirinizi anlayışla karşılayabilmeniz ve güler yüzlü olması da büyük öneme sahiptir.  

Superprof deneyimli ve azimli olup herhangi iyi olduğu bir alanda ders vermek isteyen tüm eğitimcilerin katılabileceği ve belli bir alanda veya derste kendini geliştirmek isteyen aktif ve istekli öğrencilerle buluştuğu harika bir özel ders platformudur. Türkiye’de 4 bine yakın özel fizik dersi veren öğretmenin Superprof’ta kendi geçmişini, eğitim ve uzmanlıklarını anlattığı profillerini inceleyebilir size uygun olan özelliklere sahip öğretmenlerle iletişime geçebilirsiniz. 

Öğretmenlerimiz çeşitli uzmanlık seviyelerine sahiptir; biri üniversitede dersler veren eğitim görevlisiyken bir diğeri kendini geliştirmiş bir lise öğrenci bile olabilir. Her öğretmen saatlik ders ücretini kendi belirler ve bu ücreti yaşadığı şehir, bölge, deneyimleri, mezun olduğu üniversite, sahip olduğu belge ve sertifikalar, aldığı eğitimler, hangi seviyedeki öğrencilere ders verdiği, hangi konularda ders verdiği gibi çeşitli kriterlere göre değişiklik gösterir. Böylece her bütçeden ders almak isteyen öğrenciye uygun öğretmen bulmak da mümkün hale gelir.

Antalya’da fizik bölümü olan üniversiteler hakkındaki yazımıza göz atın.

Superprof’tan kendinize uygun özel ders öğretmeni bularak evrenin cevaplanamayan sorularını keşfedin ve içinizdeki Einstein’ı ortaya çıkarın!

Fizik öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.