İstanbul, 15 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık şehri olmasının yanı sıra ekonomik, tarihi ve sosyo kültürel açıdan da oldukça zengindir. Asya ve Avrupa yakalarını birbirine bağlayan İstanbul Boğazı’na sahip olması nedeniyle de jeopolitik önemi fazladır. 

Türkiye'nin en önemli yatırım, iş ve finansal merkezi olan İstanbul, daha iyi bir hayat kurmak ve belli bir refah seviyesine ulaşmak isteyen dünyanın her yanından insanı barındırır.

İş imkanlarının çok çeşitli olması uzun yıllardır İstanbul’u gerek yerliler gerekse yabancılar için adeta bir çekim ve nihayetinde göç merkezi haline getirmiştir. İstanbul’un sunduğu imkanlardan biri de eğitimdir; kaliteli ve prestijli birçok üniversite bu şehirde yer alır. Galatasaray Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi gibi adını her sene dünya sıralamalarına yazdıran üniversiteler de yine İstanbul’da bulunur. Bu nedenle Türkiye’nin her yanından binlerce öğrenci, üniversite tercihlerini yaparken İstanbul'u baş sıralara yazar. 

İstanbul'daki çok sayıda üniversitede ilgi alanınıza göre hukuk, tıp, öğretmenlik, güzel sanatlar, modacılık, aşçılık, tercümanlık, mühendislik gibi çeşitli alanlarda eğitim görebilirsiniz.

Türkiye’nin eğitim ve dilde başı çeken şehri İstanbul’da fizik eğitimi alabileceğiniz onlarca yer var. Bu yazımızda Superprof ekibi olarak sizlere İstanbul'da fizik öğrenmenin yollarından bahsettik. Öyleyse okumaya devam edin!

Ankara fizik dersleri hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

En iyi Fizik öğretmenleri müsait
Yağmur
5
5 (25 yorum)
Yağmur
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (89 yorum)
Dr physicist
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (11 yorum)
Selim
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺380
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Yağmur
5
5 (25 yorum)
Yağmur
₺350
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺300
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Dr physicist
5
5 (89 yorum)
Dr physicist
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺550
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (43 yorum)
Berk
₺400
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Cankat
5
5 (14 yorum)
Cankat
₺200
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Selim
5
5 (11 yorum)
Selim
₺250
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (15 yorum)
Ege
₺380
/saat
Gift icon
İlk ders ücretsiz!
Başlayın

Modern Zamanda Fiziğe Dair Keşifler

Einstein fizik
Einstein'ın görelilik teorisi ve kütle-enerji denkliği formülü, fizik alanındaki en büyük keşiflerdendir.

Fizik en temel akademik disiplinlerden biridir. Fiziğin asıl amacı evrenin işleyişini anlamak ve çözümlemektir.

İzmir özel ders imkanlarını keşfetmek isteyenler buraya!

Galileo Galilei, Isaac Newton, Marie Curie, Albert Einstein ve Stephen Hawking gibi tarih sahnesindeki muhteşem zekalar tüm hayatlarını fizik çalışmalarına adamışlardır. Azim ve kararlılıklarının sonucunda da fizik dünyasında çığır açan önemli keşiflerde bulunmuşlardır.

Tüm bu fizikçiler uzun yıllar önce bu dünyadan ayrılmış olsalar da yaptıkları bilimsel keşifler bugün hala kullanılmaktadır. Einstein'ın görelilik teorisini, Marie Curie'nin radyoaktif araştırmalarını veya Isaac Newton'ın hareket ve yer çekimi yasalarını bilmesek modern dünya bugün ne halde olurdu kim bilir...

Fizik gibi bir akademik disiplinle ilgili eğitim alan veya bu konuda çalışmalar yapan kişiler modern zamanda sahip oldukları bilgiler için fiziğin öncülerine çok şey borçlular.

Geçmiş zamanın fizikçilerinin keşifleri ve araştırmaları için elbette minnettarız ancak son 25 yılda bu alanda yapılan olağanüstü buluşların önemi de yadsınamaz.

2013 yılında son zamanların en etkileyici fizik buluşlarına dair detaylı bir rapor yayımlandı. Bu yazıyı hazırlayanlar karar verirken Nobel fizik ödülünün sahibini seçmenin bile buna karar vermekten muhtemelen daha kolay olacağını ifade etti.

Fizik dünyasında son 25 yılın en önemli keşiflerinden bazıları şunlardır:

 • Kuantum ışınlanma:Maddenin ışınlaması için foton çiftleri kullanılabilmektedir. Bu foton çiftleri birbiri ile aynı özelliği gösteren iki fotondan oluşur. Örnek olarak, bir foton Ay’a gönderilse ve Dünya’daki uyarılsa aynı anda fiziksel bir bağ olmamasına rağmen diğer foton da tetiklenir. Foton çiftleri ile maddenin atomları kodlanıp(kuantum şifreleme) diğer merkezdeki fotonlara gönderilir. Kodlar bir merkezde işlenip, diğer merkezdeki aynı tip atomlar birleştirilir ve aynı madde elde edilir. Bu şekilde madde taşınması veya elektronik olarak madde kopyalanması yapılabilir. Işınlama işleminin sonunda orijinal maddenin yok edilmesi gerekir. Pratik olarak bu şekilde ışınlama işlemi yapılır.
 • Evrenin genişlemesi: Evrenin hızla genişlemesi, 20. yüzyılın ilk yarısında Einstein tarafından öne sürülen ve daha sonra kendisinin en önemli hatası olduğunu söylediği bir teoridir. Ancak 1997'de bilim insanları gizemli bir anti-yerçekimi kuvvetinin evrenin endişe verici bir hızla genişlemesine neden olduğunu gösteren kanıtlar buldular. Einstein sen bir dahisin ve aslında bu konuda tamamen haklıydın!
 • Nötrinoların Kütlesi Olduğunun Bilimsel Kanıtı: Evrendeki en tuhaf parçacıklardan biri olarak kabul edilen nötrinolar, nükleer reaksiyonlarda rastlanır. Uzun yıllardır bilim insanları ve fizikçiler nötrinoların kütlesinin olmadığını düşünüyordu. Ancak, 1998 yılında Japonya'da verilen bir konferansta bilim insanları nötrinoların çok az da olsa bir kütlesi olduğunu ve boşlukta hareket ederken üç farklı şekle girebildiğini öne sürdü.

21.yüzyılda modern teknoloji gelişmeye devam ettikçe, dünyaya bakış açımızı şekillendirem daha da fazla temel fizik buluşlarının olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bursa'da fizik okuyabileceğiniz en iyi üniversiteler hakkında bilgi almak için yazımıza göz atın.

İstanbul'da Fizik Okumak

Fizik kitapları
İstanbul'da birçok üniversitede lisans ve yüksek lisans düzeyinde fizik eğitimi almanız mümkün! |Kaynak: Pixabay

İstanbul, herhangi bir öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamak için çok çeşitli kurslar sunan birçok nitelikli üniversiteye sahip Türkiye'deki en önemli eğitim merkezlerinden biridir.

Fizik de ana akademik disiplinlerden olduğu için, İstanbul'da fiziğin temellerini ve ileri düzey fizik öğrenebileceğiniz birçok üniversite bulunur.

Şimdi sizlere İstanbul'da fizik eğitim alabileceğiniz en iyi iki üniversiteden bahsedeceğiz.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü

Boğaziçi Üniversitesi'nin Kuzey Kampüsü'nde yer alan Fizik Bölümü, araştırma ve eğitim bakımından harika bir üne sahiptir. Bugün yurtdışındaki ve Türkiye’deki birçok seçkin üniversite ve araştırma kurumunda çok sayıda Boğaziçi  Fizik bölümü mezunu bulunmaktadır.

4 sene süren lisans programının ilk iki senesinin sonunda çeşitli dallarda yoğunlaşmak üzere seçebileceğiniz 5 ayrı program sunulur. Bunlar: Temel Fizik, Astrofizik, Bilgisayarlı Fizik, Elektronik Fizik ve Medikal Fiziktir. Bu şekilde öğrencilerin farklı alanlarda da kendilerini geliştirmesi amaçlanır. Özellikle son üç opsiyon, akademik yaşam dışındaki seçeneklere de yönelebilmeyi sağlar. Bunun ötesinde, seçmeli ders grupları ile öğrenciler, özel ilgilerini ilerletebilirler.

Aslında öğrencilerin; biyofizik, biyomedikal, sağlık fiziği, bilgisayar mühendisliği, uzay ve havacılık mühendisliği, ekonomi, eğitim teknolojisi gibi çok farklı sektörlerde iş bulma şansına sahip olması amacıyla ders seçimi özgürlüğü tanır Boğaziçi Üniversitesi'nin fizik bölümü.   

Her sene Amerika'daki saygın okullara (MIT ,Caltech, Brown, University of Pittsburgh, Boston, Chicago) ögrenci gönderir. Ayrıca, Avrupadaki bir çok okulla arasında özel değişim programları da bulunur.

ERASMUS/SOCRATES ve EMSPS (Avrupa Fizik Öğrencileri Serbest Dolaşım Programı) programları vasıtasıyla AB ülkeleri ile öğrenci değişimi yapılabilmektedir.

İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü

13 Ocak 1863′de kurulan “Darül-fünun” da ilk dersi veren Kimyager Derviş Paşa elektrik konusunu anlatmıştır. Kuruluş yıllarında fizik derslerine Mektep-i Harbiye Nazırı Saffet Paşa, Binbaşı Ahmet Efendi ve Aziz Efendi devam etmiştir. 20. yüzyılın ilk yıllarında ise fizik dersleri Fizik ve İlmi Ahval-i Cevviye adı altında Salih Zeki Bey ve Cevdet Bey tarafından okutulmuştur.

İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü'ndeki eğitimin amacı öğrencilerin temel fizik yasalarını öğrenmesi ve uygulayabilmesi, karşılaştıkları sorunlara fiziksel çözümler üretebilmeleridir. Bu bölümden mezun olanlar genelde fizik ve diğer disiplinler arası bilgi bağlantısına dayalı ileri teknoloji sektöründe karşılaşılan problemlere çözümler getirebilme yetisini kazanırlar. Ayrıca lisans eğitimleri sırasında elde ettikleri bilgiyi yaşamın ihtiyaç duyulan gerekli alanlarında uygulayabilirler.

Yeterli notlara sahip olan ve başvurusu kabul edilen fizik bölümü öğrencileri, Erasmus, Farabi ve Mevlana Programlarından yararlanarak üniversitenin anlaşmalı olduğu yurtdışındaki veya yurtiçindeki bir üniversitede eğitim almanın tadını çıkarabilirler.

İstanbul Üniversitesi'ndeki fizik laboratuvarları şunlardır:

 • Parçacık ve Radyasyon Dedektörleri Araştırma ve Geliştirme Laboratuvarı (PARDET)
 • Moleküler Spektroskopi Laboratuvarı
 • Nanoteknoloji Araştırma Laboratuvarı
 • Kusur Karakterizasyon Laboratuvarı
 • İleri Litografik Yöntemler Laboratuvarı
 • Laser Spektroskopi Laboratuvarı
 • Dielektrik Spektroskopi Laboratuvarı
 • Nükleer Fizik Dedektör Dizayn Laboratuvarı
 • Nükleer Fizik Gama Spektroskopi Laboratuvarı

Antalya’da fizik bölümü olan üniversiteler hakkındaki yazımıza göz atın.

İstanbul'da Özel Fizik Dersi Alın

online fizik dersi
Deneyimli özel ders öğretmenlerinden evinizin rahatlığında online ders alabilirsiniz. |Kaynak:Unsplash

Sayısal alanlara eğiliminiz olmadığını düşünüyorsanız bile kimya, biyoloji ya da fizik gibi bilimsel bir alanda bilgi edinmeniz ömür boyu işinize yarayacaktır.

Ayrıca, fen bilimleriyle ilgili bir alanda eğitim görmüş kişilerin genellikle en prestijli işleri kaptığını söylemek de yanlış olmaz.

Bu nedenle, ortaokuldan itibaren fen bilimleriyle ilgili ders almaya başlayarak geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.

Eğer yoğun çalışma saatleriniz varsa ve kursların ders saatleriyle çakışıyorsa özel ders alarak kendi zaman çizelgenize uygun eğitim görmeye başlayabilirsiniz. Fizik özel ders almaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken ne tür bir ders alacağınızı belirlemektir. Yani kendi evinizde mi ders almak istiyorsunuz yoksa online ortamda ders almak size daha konforlu ve rahat geliyor?

İşte özel fizik dersi almak isteyenlerin yararlanabileceği siteler:

 • Superprof: Online fizik dersi almayı seçerseniz Superprof’a kaydolarak yüzlerce fizik öğretmeni seçeneklerinden birini seçebilir ve fizik öğrenmeye bir an önce başlayabilirsiniz. Superprof’ta online özel ders ücretleri 50 TL ila 200 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu fiyat farkının sebebi bazı öğretmenlerin daha fazla deneyim ve  sertifikaya sahip olurken diğerlerinin öğrenci veya yeni mezun olmasıdır. Superprof öğretmenleri derslerini öğrencinin ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillendirir. Ayrıca birçok Superprof öğretmeni ilk dersi ücretsiz vermeyi teklif ediyor! Bu şekilde öğrenci öğretmenin eğitim metodunu gözlemleyebiliyor ve birbirlerine uyum sağlayıp sağlayamayacağını keşfedebiliyor. Online fizik dersi almaya karar verirseniz evinizin rahatlığında eğitim görmenin tadını çıkarabilirsiniz.
 • The Profs: Üniversite öğretmenleri gibi uzmanlar tarafından dünya çapında online akademik destek hizmeti sunan bir eğitim sitesidir. Bu sitede ders veren uzman öğretmenler, tüm öğrencilerin fizik dünyasıyla ilgili ihtiyaçları olan bilgileri sağlayarak hayallerindeki seviyeye ulaşmalarına yardımcı olur. The Profs'tan aldığınız destekle tüm sınavlarınız daha kolay, laboratuvar dersleriniz daha anlaşılır gelmeye başlayacak! Tabi notlarınızın yükselmesi de cabası.

İstanbul diğer birçok konuda olduğu gibi eğitim konusunda da Türkiye’nin önde gelen şehirlerindendir. İstanbul’da özel ders almak için çok fazla uğraşmanıza gerek yok. İnternette hızlıca bir arama yaparak özel ders alabileceğiniz bir öğretmen bulabilir veya çeşitli fizik öğrenme sitelerinden aradığınız konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

>

Özel ders öğretmenleri ve öğrencilerini buluşturan platform

İlk ders ücretsiz

Bu yazıyı beğendiniz mi? Puanlayın!

5,00 (1 puanlama)
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.