"Başarı tesadüf değildir. Sıkı çalışma, sebat, öğrenme, fedakarlık ve en önemlisi yaptığınız işi sevmeyi gerektirir." -Pele

Zaman geçtikçe karmaşık akademik alanlarda bilgi edinmek daha zor hale gelebilir. Bulabildiği ilk işe girmiş, tam mesai çalışan kişiler genelde yeni bir şeyler öğrenmek için ne zamanları ne de enerjileri olduğunu iddia ederler.

Ancak, önemli akademik konseptlere dair ekstra bilgi almak veya eğitim görmek istiyorsanız daha fazla ertelemeyin çünkü beynimiz de adeta kaslar gibidir ve beynimizin formunu korumak için onu bolca çalıştırmalı ve egzersizlerle harekete geçirmeliyiz.

Peki beyin egzersizi nasıl yapılır?

Örneğin yeni bir dil veya yeni bir akademik disiplin öğrenirken bolca beyin egzersizi yaparız. Çünkü yeni bilgilerle tanışan beynimiz onları devamlı işlemeye çalışır. Farklı konularda bilgi sahibi olmak oldukça önemli bir meziyettir. Her türlü ortamda  kendi bilgi birikiminizi sergileyebilir ve arkadaşlık kurabilirsiniz.

Üniversitede kendi bölümünüzü okuyup bitirdikten sonra bile yepyeni bir alanla tanışmanız ve o alanda uzmanlaşmanız mümkün. Nobel ödüllü fizikçi Richard Feynman, her yaştan insanın yeni bir bilgiyi daha hızlı ve daha derinlemesine öğrenmesi için üç aşamalı bir formül geliştirdi.

Feynman ilk olarak, ayrıntılı bir teoriyi kendinize bir çocuğa açıklıyormuşsunuz gibi açıklarsanız, anlaşılmaz karmaşık sözcüklerden kaçınacağınız ve basit kelimeler kullanacağınız için her şeyin daha açık ve anlaşılır olacağını iddia eder. İkinci olarak, önceki adımda bilgi boşluklarınızı gözden geçirerek, doğru cevapları açıkça analiz etmelisiniz. Üçüncüsü de, yeni kavradığınız gerçekleri düzenleyerek ve basitleştirerek, küçük bir çocuğun bile anlayacağı bir açıklama sunmanız gerekiyor.

Yukarıda bahsedilen Feynman öğrenme tekniği beyin jimnastiği yaptırır ve farklı farklı öğrenme metoduna sahip kişilerin dahi bilimsel bilgileri daha çabuk ve kolayca kavramasına yardımcı olur.

Feynman tekniğiyle biyoloji, kimya ve fizik derslerinde anlamadığınız konuları bile rahatça öğrenebilirsiniz. Bu makalemizde fizik alanında uzmanlaşmak isteyenlere yönelik birçok bilgiye yer verdik. Siz de Ankara'da fizik okumayı düşünüyor veya lise derslerinizde başarınızı artırmak için özel fizik dersleri almak istiyorsanız yazımızı sonuna dek okuyun!

İstanbul'da fizik okumak isteyenler bu konudaki yazımıza mutlaka göz atın!

En iyi Fizik öğretmenleri müsait
İlk ders ücretsiz!
Yagmur
5
5 (20 yorum)
Yagmur
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
İlk ders ücretsiz!
Dr. Sinan
5
5 (76 yorum)
Dr. Sinan
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺270
/saat
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (20 yorum)
Berk
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (14 yorum)
Ege
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gül
5
5 (33 yorum)
Gül
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (13 yorum)
İbrahim
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz!
Yagmur
5
5 (20 yorum)
Yagmur
₺120
/saat
İlk ders ücretsiz!
Hd
5
5 (14 yorum)
Hd
₺250
/saat
İlk ders ücretsiz!
Dr. Sinan
5
5 (76 yorum)
Dr. Sinan
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Can
5
5 (23 yorum)
Can
₺270
/saat
İlk ders ücretsiz!
Berk
5
5 (20 yorum)
Berk
₺150
/saat
İlk ders ücretsiz!
Ege
5
5 (14 yorum)
Ege
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz!
Gül
5
5 (33 yorum)
Gül
₺100
/saat
İlk ders ücretsiz!
İbrahim
5
5 (13 yorum)
İbrahim
₺200
/saat
İlk ders ücretsiz>

Neden Fizik Okumalısınız?

İşe alım uzmanı
İyi bir üniversitede fizik bölümü okursanız hayallerinizdeki işe alınma ihtimaliniz oldukça yüksektir. |Kaynak:Pixabay

Fizik dersi ayrı bir alan olarak liseye başladığımızda hayatımıza girer ve sayısal alanda ilerlemeyi tercih edersek tüm lise boyunca fizik dersleri almamız gerekir. Daha sonra üniversitede de fizikle ilgili bir bölüm okumak isteyenlerin tercih edebileceği birçok farklı alan karşılarına çıkar.

İçinde yaşadığımız dünyayı daha iyi anlamak ve dünyamızın dışında olup bitenleri kavrayabilmek, fiziğin temel kavramları hakkında fikir sahibi olmayı gerektirir.

Lisede fizik dersi alan öğrenciler genellikle konuların çok ağır, formüllerin karmaşık olduğundan yakınır ve bunca bilgi ileride ne işimize yarayacak diye söylenirler.

Ancak gençlerin bu tarz düşünceleri yanlıştır çünkü fiziğin temelleri nitelikli bir öğretmenin dikkatli rehberliği ile anlaşılabilir ve fizik derslerinde alınan eğitim aslında öğrencilere ömürlük beceriler kazandırır.

Fizik konularını anlamak için illa dahi veya bilim insanı olmanıza gerek yok.

Üniversitede fizik okumak için geçerli sebeplerden bazıları şunlardır:

  • Bilim Fizikle Başladı: Bilim aşığı birisi misiniz? Bilime hayran biri olarak bilimsel çalışmaların fizikle başladığını bilmeniz gerekiyor. Fizik, en büyük galaksilerden en küçük atom altı parçacıklarına kadar birçok konuyu kapsayan geniş bir akademik disiplindir. Kimya, denizbilimi ve astronomi gibi diğer bilim dallarının tamamının kökenleri fiziğe dayanır. Fizik olmadan diğer bilim dallarının birçok kavramı anlaşılamazdı. Bir daha fizik derslerine laf söylemeden önce  bu bilgiyi aklınıza getirebilirsiniz.
  • Fizik Zihnin Sınırlarını Zorlar: Görelilik ve sicim teorisi gibi kavramlar zihnimizi zorlar. Bilim insanları bu teorilerden yola çıkarak birçok keşifte bulunmuştur. Kavranması zor olan teoriler beynimizi daha fazla çalıştırır ve doğru sonuca varmak in daha fazla efor sarfetmiş oluruz. Sonuçta hayatta değerli hiç bir şeye zorlukları aşmadan ulaşılmaz.
  • İş verenler Fizik Diplomasına Bayılır: Fizik bölümü okuyan öğrencilerin problem çözme becerileri geliştiği ve olaylara farklı açılardan yaklaşabilme özelliği kazandıkları için her türlü işte lazım olan temel becerilere sahip olurlar. Problem çözme becerisi gazetecilik, hukuk, finans, tıp, mühendislik, bilgisayar ve biyoloji alanlarında kariyer için harika bir temel oluşturur. Fizik okuduktan sonra illa bilimsel bir alanda çalışmanız gerektiği düşüncesin kafanızdan hemen atın!
  • Fizik Okuyanlar Daha Fazla Kazanıyor: Fizik diploması olan kişiler diğer bilimsel alanlara göre genelde daha iyi meblağlar kazanır. İş verenleri fizikçilerin çoğunlukla iş gücüne çok şey katan azimli, disiplinli ve son derece entelektüel bireyler olduğunu bilir. Fizikçilerin maaşları genelde mühendislik veya bilgisayar okumuş kişilerin maaşlarına yakın veya eşit olur.

Fizik diplomasına sahip bir kişi yüksek maaş ve işverenlerinin saygınlığı ile zorlu ama ödüllendirici bir kariyerin tadını çıkarma olasılığına sahiptir. Daha ne olsun?

Türkiye'nin birçok üniversitesinde fizikle ilişkili bir bölüm okuyabilirsiniz. Eğitimin merkezi olan İstanbul'daki üniversiteler hakkında bilgi almak için yazımıza göz atabilirsiniz.

İzmir özel ders imkanlarını keşfetmek isteyenler buraya!

Ankara'da Fizik Bölümü Okumak

Fizik dersleri
Ankara'da fizik eğitimi alabileceğin birçok üniversite var. |Kaynak:Pixabay

Her yıl yüzlerce öğrenci Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya üniversite okumaya geliyor ve bir kısmı mezuniyet sonrasında  kendi memleketine geri dönmeden bu büyük şehrin imkanlarının tadını çıkarıyor. Hatta yurtdışından birçok yabancı öğrenci de lisans eğitimi için Ankara’daki üniversiteleri tercih ediyor.

Tabi yabancı öğrenciler için öncelikle zorunlu Türkçe eğitimi veriliyor daha sonra ilgili bölümüne geçebiliyor. Bunca öğrencinin eğitim almak için Ankara’yı seçme sebebi Ankara’nın tam bir öğrenci şehri olması, çok sayıda kaliteli ve prestijli üniversiteleriyle dikkat çekmesidir. Okumak istediğiniz herhangi bir bölümü Ankara’nın çok sayıdaki üniversitelerinden birinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Siz de Ankara’da yaşıyorsanız ve fizik ders notlarınızı yükseltmek için desteğe ihtiyacınız varsa Superprof’taki öğretmenlerden yardım alabilirsiniz.Özel fizik dersleri çeşitli konulardaki pratik bilgileri artırmanın yanı sıra öğrencinin zihinsel becerilerini de geliştirir. Fizik notlarınız düşükse, derslerde pek bir şey anlamıyorsanız, sınıfı geçemeyeceğinizden korkuyorsanız harekete geçme vaktiniz gelmiş de geçiyor bile.

Şimdi sizlere Ankara'da fizik eğitimi alabileceğiniz en iyi iki üniversiteden bahsedeceğiz.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fizik Bölümü

ODTÜ'nün kampüs ortamı görebileceğiniz en güzel üniversite kampüslerinden biridir. Kampüs içindeki yurtlarda yaşayan öğrencilerin bazen aylarca kampüsten çıkmadığı dahi olur. Çünkü ODTÜ kampüsünün içinde hastane, AVM, bankalar, kafeler ve yurtlar dahil ihtiyacınız olan hemen her şey var.

Fizik bölümünün hocaları oldukça donanımlıdır. Ancak bu üniversiteyi hedefliyorsanız bilmeniz gereken en önemli şey, hangi bölüme giderseniz gidin her şeyi kendiniz çabalayarak öğrenmek zorundasınız; lisedeki gibi konular derste dinleyerek öğrenilmiyor. Okulda hangi hocanın kapısını çalarsanız çalın, sizinle ilgilenecektir. Hatta hocalar çoğu zaman kimsenin uğramadığından şikayetçi olur. Yani anlayacağınız, öğrenmek isteyen öğrenciyi kimse geri çevirmez.

ODTÜ fizik bölümünün ilk senesi genel olarak lisenin tekrarı denebilecek temel matematik ve fizik konularıyla başlar. İkinci sınıfa geçildiğinde diferansiyel denklemlere geçiş yapılır, uygulamalı fizik alanlarından optik, elektronik gibi konular gösterilir. Üçüncü sınıfta üst seviye klasik mekanik ve ardından elektromanyetik teorinin temel prensipleri öğretilir. Son sınıfta ise termodinamik, kuantum mekaniği gibi fiziği ve evreni bir bütün olarak yorumlayan en güncel yapılar gösterilir.

Bölümü bitirirken her öğrencinin, akademisyenlerden biriyle bir çalışma yapması beklenir. Fizik bölümü öğrencisi, yaptığı çalışmanın tezini yazar ve bitirme tezini savunduktan sonra bölümden mezun olur.

Kuantum, parçacık, yenilenebilir enerji, nükleer, astrofizik, kompütasyonel gibi çeşitli alt anabilim dalları vardır ve bölümden mezun olurken bu alt dalların açtığı seçmeli derslerin en az üçünü alarak birinin tamamlanması beklenir öğrenciden. Ayrıca ODTÜ'nün fizik laboratuvarları da diğer birçok üniversitenin fizik laboratuvarlarından daha çeşitli ve daha donanımlıdır.

Son 10 yılda ileri fizik programından mezun edilen 85 ögrencinin 80'i Amerika'daki ve Avrupa ülkelerindeki tanınmış üniversitelerde asistanlık yaparak doktoralarını tamamlamak için gitmişlerdir. Bunlardan 10 kadarı doktoralarını bitirip doktora sonrası araştırmaya devam etmektedir.

Hacettepe Üniversitesi Fizik Öğretmenliği

Hacettepe Üniversitesi'nin Fizik Öğretmenliği bölümü diğer üniversitelerin fizik öğretmenliği bölümlerine benzemez. Bunun başlıca sebebi fizik, kimya, matematik ve biyoloji öğretmenliklerinin %100 Almanca olması! Evet yanlış okumadınız; Almanca. Ancak sınıf öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği Türkçedir.

Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalının temel görevi orta öğretim kademesinde görev yapacak fizik öğretmenlerinin yetiştirilmesidir. Bu bölüme girmeye hak kazanan bütün öğrenciler Almanca Yabancı Dil Muafiyet Sınavına girerler. Sınavda başarılı olan öğrenciler Fizik Eğitimi Anabilim Dalı Programının 1. yılına başlarlar. Başarısız olanlar ise bir yıl Almanca Hazırlık Eğitimi alırlar. Eğitim programı beş yıllık bir süreyi kapsar, eğer hazırlık da okursanız toplamda altı yıl süren bir eğitim sürecinden geçmiş olursunuz. Programda alan bilgisi, öğretmenlik meslek bilgisi, ortak zorunlu, seçmeli alan ve seçmeli alan dışı dersler yer alır.

Ortaöğretimde görev alacak temel bilgi, beceri ve tutumlarla donatılmış, öğretmenlik etik değerlerini özümsemiş, bilişim çağına uyumlu, fizik okuryazarlığı ve bilimsel süreç becerilerine sahip, gelişen bilim ve teknolojiyi yakından izleyen ve bu gelişmeleri öğrencilerine aktarabilen, öğrendiklerini günlük hayat ile ilişkilendirebilen, alanı ile farklı disiplinler arasında köprü kurabilen, yaratıcı ve eleştirel düşünme becerisine sahip, fizik, toplum ve çevre arasındaki ilişkiye duyarlı ve yeniliklere açık fizik öğretmenleri yetiştirmek bu bölümün temel amacıdır.

Bu programdan mezun olan öğrenciler ekstra bir belgeye ihtiyaç duymadan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında fizik öğretmeni olarak çalışabilirler.

Bu alanda ilerlemek isteyen öğrenciler için ayrıca Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programı da yürütülmektedir.

Bursa'da fizik okuyabileceğiniz en iyi üniversiteler hakkında bilgi almak için yazımıza göz atın.

laptoptan video izleyen çocuk
Online derslerle fizik bilgilerinizi geliştirebilirsiniz. |Kaynak:Unsplash

Fizik Notlarını Yükseltmek İsteyenler için Özel Fizik Dersleri

Ankara’nın hangi semtinde ikamet ediyor olursanız olun, size yakın yaşayan deneyimli ve güvenilir bir fizik öğretmeni bulmanız mümkün. Özel ders öğretmeniyle çalışmanın birçok avantajı vardır. Öncelikle her bir öğrenci kendi ihtiyaç ve öğrenme biçimine göre şekillendirilmiş dersleri, istediği yerde ve istediği vakitte alma imkanı bulur. Gerek ilkokul, ortaokul, lise, üniversite öğrencisi gerekse mezun olun her yaştan insan özel ders almaya uygundur.

Örneğin Superprof çok sayıda özel ders veren öğretmenin profilinin yer aldığı ve özel ders almak isteyen öğrencilerle buluşturulduğu güvenilir bir platformdur. Nerede yaşadığınızı ve ders almak istediğiniz alanı yazdığınızda karşınıza bu seçeneklere uyan tüm eğitmenler çıkacaktır. Ayrıca hangi eğitmenlerin online ders vermeyi kabul ettiği bilgisine de ulaşabilirsiniz.

Özel fizik dersi alacağınız mekanı öğretmeninizle konuşarak belirleyebilirsiniz. İster kendi evinizde, ister öğretmenin evinde veya sakin bir kafede derslerinizi yapabilirsiniz. Ankara’da özel fizik derslerinin fiyatı 50TL ila 100TL arasında değişiklik gösterir. Öğretmenler ders saati ücretlerini kendileri belirler ve genelde yaşadığı yer, deneyim, beceri, sertifika mezuniyet yerleri ve çalıştığı alanlar gibi çeşitli konulara göre saatlik ders ücretleri belirlenir.

Superprof yalnızca matematik ve fizik gibi sayısal alanlara odaklanmaz. Birden fazla alanda özel ders almak istiyorsanız; örneğin kimya, edebiyat veya müzik, bu sitede istediğiniz alanda özel ders öğretmenini kolayca bulabilirsiniz.

Çoğu fizik öğretmeni Ankara derse başlamadan önce küçük bir seviye belirleme testi yaparak karşısındaki öğrencinin düzeyini anlamak ister. Böylece öğreteceği konuları ve seçeceği kaynak kitapları ve soru bankalarını biçimlendirmeye başlar. Fiziğe dair bilgileriniz başlangıç seviyesinde de olsa ileri düzeyde de olsa her türlü kendinizi geliştirmeniz gereken konuların farkında olup özel ders almanızda yarar var. 

Ayrıca bazı özel fizik öğretmenleri , aranızdaki uyumu görebilmeniz ve öğretmenin ders anlatma yöntemi hakkında fikir edinebilmeniz için ilk dersi ücretsiz vermeyi teklif ediyor! Özel dersin avantajlarından yararlanmak için bir an önce Superprof’a kaydolun ve kendinize en uygun öğretmeni aramaya koyulun!

Antalya’da fizik bölümü olan üniversiteler hakkındaki yazımıza göz atın.

Fizik öğrenmek isteme sebebiniz her ne olursa olsun Ankara'da ikamet eden fizik öğretmenleri sizleri hedeflerinize ulaştırmak için her zaman hazır!

Fizik öğrenmek isteyenler için hazırlanmış websiteleri aracılığıyla, temel fizik kavramlarını öğrenmek artık hiç de zor değil! Haydi hemen bugün fizik öğrenmeye başlayın, hayatınızın değiştiğini göreceksiniz.

Fizik öğretmenine mi ihtiyacınız var?

Makaleyi beğendiniz mi?

5,00/5 - 1 puan
Loading...

Şule

Selam ben Şule! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı seven, dillerin yapı ve kurallarına büyük ilgi duyan biriyim.